Orlík se v srpnu odřízne od vodní cesty, Povodí výrazně sníží hladinu

Lodní výtah na Orlíku prošel v letech 2019 až 2022 modernizací. Pramen: MDČRLodní výtah na Orlíku prošel v letech 2019 až 2022 modernizací. Pramen: MDČR

Vltava je jako vodní cesta stále oblíbenější. Počet proplavených lodí na úseku mezi Budějovicemi a Orlíkem loni přesáhl 12 tisíc.

Až o 12 metrů klesne během srpna hladina přehradní nádrže Orlík. Důvodem je budování bezpečnostní přelivu pro velkou vodu. Upuštění nádrže odřízne Orlík z obou stran od vltavské vodní cesty, uvádí Povodí Vltavy na svých stránkách.

V jižní části jezera předpokládá ukončení proplavování přes zdymadlo Kořensko v prvním srpnovém týdnu, lodní výtah na hrázi by měl podle předpokladů ukončit provoz v polovině srpna. „Zvlášť upozorňujeme na skutečnost, že snížená hladina v nádrži Orlík bude udržována až do konce března roku 2023,“ doplnilo Povodí.

Majitelé a uživatelé rekreačních plavidel tak znovu nebudou moci využívat celou vltavskou vodní cestu, kterou za dvě miliardy zbudovalo v minulých letech Ředitelství vodních cest. V minulých letech se jako slabý článek ukázal především úsek pod Kořenskem, kde nedostatek vody pravidelně vedl k uzavření zdejší plavební komory. To ale loni Povodí Vltavy vyřešilo prohloubením koryta. Stejně tak prošel modernizací i výtah na hrázi Orlíka.

Vltava je přitom jako vodní cesta stále oblíbenější. Počet proplavených lodí na úseku mezi Českými Budějovicemi a Orlíkem loni přesáhl 12 tisíc, obsluha komor napočítala na lodích téměř 50 tisíc osob.

Tagy Orlík Povodí Vltavy rekreační plavba Vltava vltavská vodní cesta
9 komentářů