LOT 3a leaderboard

Opravený Negrelliho viadukt přitahuje vandaly, Správa železnic hledá ochranku

Jednotka CityElefant na Negrelliho viaduktu. Foto: České dráhyJednotka CityElefant na Negrelliho viaduktu. Foto: České dráhy

Památkově chráněný most poškozují hlavně graffiti, ochranka má mít smlouvu na rok.

Zpět na článek
127 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ušatá

Nejjednodušší je přestat hájit lumpy a začít rozdávat pořádné tresty. Minimální pokuta 10 000 Kč, náhrada škody. A když to spáchá poprvé, tak 1 rok nucených prací každý den. Když podruhé, tak klidně 3 roky apod. Myslí si někdo, že se pak bude ještě něco poškozovat, když se to důsledně bude uplatňovat? Stále se jen mluví, stojí nás to peníze a viníci si z ničeho nic nedělají, sami pracovat neumí, jen škodí. Zato podle některých ušetříme na likvidaci tratí. Tady ale desítky a stovky milionů ročně nějak nevadí.

rejpal

Když tu čtu některé komentáře, tak si říkám, že některým diskutujícím asi nevadí, že z daní nás všech se musí platit odstraňování grafity a podobných čmáranců co poškozují majetek státu (tady SŽ). Jak by se dotyčným líbilo, kdyby se podobné čmáranice objevily na jejich domě, dveřích od bytu či autě a na vlastní náklady by je následně odstraňovali. Myslím, že v tu chvíli by toho co to udělal nejraději …

Karel Mio

Jinak jsem presvedcen, ze naprosto nejefektivnejsi ochrana je komercni vyuziti parteru (obchody, ale hlavne restaurace, hospody apod.) po obou stranach viaduktu v ulici Prvniho pluku, stejne jako umisteni podobnych funkci do samotnych oblouku. Kdyz budou mit lide duvod se v tech mistech pohybovat a hlavne setrvat, cela lokalita je pak vic na ocich. Ne nadarmo jsou posprejovane plochy nejcasteji ruzne mostni pilire, protihlukove steny, operne zdi dopr. infrastruktury atd. Zkratka mista, kde nikdo moc nechodi.

ušatá

Ne, konečně se musí začít s výchovou – s tím, že cizí majetek se nepoškozuje a pokud ano, pak následuje tvrdý trest. To bychom se nikam nedostali. Ustupovat zlu je to nejhorší, co se může dělat.

BDs

Ono by stačilo pohnout s tím osídlením, co tam pod pilíři plánují (restaurace apod.) a pak, pokud to tam bude více žít, si jich troufne méně na tyto výtržnosti.

Miroslav Zikmund

Pokud místně příslušné obvodní soudy Praha 7 a Praha 8 – dle místa čmáranice – nebudou autory posílat bez velkých cavyků na rok do tvrdého kriminálu, tak se toho celkem moc nezmění ….

Facepalm

Chápu, že jako kovaný starobolševik máte na vše jednoduchý recept – „zatočit s nima“. Ale vono to fakt nefunguje…

Tomáš V.

Přesně. Navíc by se pak věznice stavěly asi jen pro pitomce s fixkama. Nehledě na to, že v dětství chodil z kamarádů sprejovat kde kdo, dnes jsou to úplně normální lidi. Tím je neomlouvám, ale uranový důl nebo instituce s mýdlem ve sprše by z nich jistě běžného občana nevychovaly.

Lidi jako Míra Zikmund jsou prostě marný.

Gwann

a nechat je hradit škodu pomůže? aby nějaký obhájce chudáků pak neřekl, že chudák něco pocmaral a teď ho ta exekuce drtí…

osobně bych přesto volil…náhradu škody a minimálně sto hodin veřejné prospěšných prací. nejlépe zametání, uklízení záchodu aj.

pokud jsem proto starobolsevik, tak prosím o liberální způsob trestání vandalů…

Facepalm

Starobolševismus zde spočívá zejména v tom přesvědčení, že vše lze vyřešit pouze a jen klackem a naprostá neschopnost uvažovat v jiných intencích.

ušatá

A jak to chcete řešit? Pohladit po hlavě a říct, ty, ty, ty. Ty už to víckrát neuděláš, viď. A pokud ano tak zase bude ty,ty,ty a nebudeš se smět dívat jeden den na televizi! Já si spíš myslím, že právě to je takové podivné myšlení a míří někam k Makarenkovi či moderní neúspěšné výchově.

Pink

Nevím, možná by ten klacek vám pomohl, aby se vám rozsvítilo v palici.

Leinad

Nahradit škodu jo. Jak fungují exekuce, a situace kdy věřitel nevidí nic ale exekutor si vydělal, je na jiné téma.

Gwann

tak že nám tu zeman a spidlova vláda zavedla slušnou prasarnu, o tom žádné. a od té doby se to neúspěšně snazi$e znormalnit

Tomáš V.

Jenže bolševik Zikmund by je zavíral do kriminálu, a to je sakra rozdíl.

Náhrada škody a / nebo veřejně prospěšné práce jsou přece úplně něco jiného. Divím se, že se ve svém příspěvku sám s takovým shitem jako názor pana Zikmunda spojujete! A to zcela bez ironie. 🙂

Gwann

ja jen kam až soucit s vandaly sahá. v první okamžik pohledu na nový tag…bych vraždil… v druhý…se uklidním a uvazuju s rozvahou.

jen už z těch všech obhájců různých kretenu…jsem fakt zmaten koho je ještě společenská poptávka bránit…

Pink

Víte, co to je bolševik? Asi podle vás něco mezi želvou Ninja, vlkodlakem a bílým žralokem.

ušatá

Takže když někdo něco činí nebo páchá trestnou činnost, tak je normální? A my to máme tolerovat?

Pink

Soudím, že z blbce v mládí se nestane věkem slušný člověk. Jen starší blbec. Na a ať se věznice postaví. Mohou je stavět ti umělci. A navíc každou housku a prostěradlo, talíř která v krimu dostanou, zaplatit. Jinak z krimu nevylezou. Pravda, pro Janouška a spol. vy to bylo doživotí. V pořádku.

Martin

Ale funguje … on by si ten „umělec“ velmi dobře spočítal, zda se mu vyplatí čmárat po památkách, když by mu hrozil nepodmíněný trest.

Facepalm

Hm. On mu ten nepodmíněný trest sice hrozí už od roku 2001 (viz zákon 139/2001 Sb.), ale stejně furt lidi tagujou po fasádách. Takže to vaše na ničem založený přesvědčení je fakt úplně mimo.

Martin

Ano … hrozí… a bohužel jen hrozí … a v tom to je. Proto máme pomalované kde co, ve vlacích poškrabané okna, zmalované soupravy, jeden neslušný nápis či obrazec střídá druhý … Až Vám takový umělec jednoho krásného dne třeba ozdobí pěknou kresbou Vaše autíčko či domeček, při troše štěstí opakovaně, tak dříve či později připustíte, že moje podle Vás na ničem založený přesvědčení fakt úplně mimo není.

Tomas

ano, bohuzel jen nrozi. ale nikdo mu ho neda.

a to je skoda.

nikdo nerika, ze by tam meli skoncit na rok – ale instituce kratkych trestu (treba tyden dva v kriminalu) za tyhle vytrznosti … by byla super

ušatá

A kolik z nich bylo přísně potrestáno?????

Pink

Prostě řezat, řezat, řezat!

ušatá

Ale funguje. Zejména když se dotyčný zapřáhne tvrdě do práce a pozná, že než se něco udělá, takže to stojí nějakou námahu. A co s tím má společného nějaký bolševik? Trestná činnost se posuzuje podle nějakých ideologií nebo stranické příslušnosti? Nějak vás nechápu a nerozumím.

Pink

Ale to je škoda. Navíc ty idiote znáš bolševika asi tak dobře jako pračlověka. Tak drž hubu.

GreenBitch

Jelikož máme kanceláře přímo sousedící s viaduktem, tak můžu potvrdit, že sotva dělníci opustili stavbu (někdy i v průběhu), tak zpravidla do týdne se někdo „umělecky projevil“. Jenom bych doplnil, že už nyní je most hlídán ochrankou, úsek na Florenci hlídá i více lidí najednou. Pod mostem i za bílého dne probíhá vesele „socializace“ s alkoholem a injekčními stříkačkami, po těch individuích (nenazval bych je lidmi) zde zůstane to, co si sebou přinesli (PETky, tašky atd.). Ona obecně u nás není úcta k veřejnému prostoru na moc vysoké úrovni. Vemte si jen kuřáky, který každý nedopalek odhodí na zem, přitom… Číst vice »

medical_examiner

A pak se nedivte, že ten „veřejný prostor“ takhle vypadá…
Když někteří humanoidi nemají nic lepšího na práci než všude odhazovat flašky, vajgly atd.

Tomáš V.

Jenže aby ten veřejný prostor za něco stál, musí to mít celý nějakou hlavu a patu. A pokud je to prostor odlehlý, ve kterým se lidi necítí úplně dobře, navíc tam není co dělat, tak to veřejný prostor dobrý není a slézá se tam takový junk. A nedopalky na zemi jsou prostě nevychovanost, kterou máte v různý míře všude na světě (a u nás je to podle mě furt ještě docela dobrý).

Facepalm

Přesně. Lidem tady vůbec nevadí, že půlka veřejnýho prostoru vypadá jak z pr*ele, , ale běda, když někdo někam stříkne tag. Opět, vůbec neomlouvám blba, kterej musí stříkat po zdech, ale daleko větší vandalismus v zacházení s veřejným prostorem nohdy představují instituce, které jsou za jeho podobu a stav placené…

Vít Jůza

Potíž je v tom, že se tam lidé cítí dobře!

Facepalm

Od mala tu učíme všechny žít v hnusu, a pak se divíme, že lidi nemaj úctu k hezkým věcem. Jasně, bez určitý míry represe to nejde, ale pes je zakopán někde zcela jinde. Jinak, zrovna Správa železnic je jedním z největších producentů eklhaftu ve veřejném prostoru a též institucí s infinitezimální úctou k estetice (stačí si maně vzpomenout na nápady typu „optimalizace obestavěného prostoru“ v Holešově, mor typových antivandal přístřešků bující ve jménu chimérické bezúdržbovosti, nesmyslné PHS, světelné roky modrého klandru a další naprosté zhovadilosti), takže krom ochranky by měli její manažeři hledat taky dodavatele popela, kterej by si pak… Číst vice »

Zlámalík

Za mne teda souhlas. Hnusný prostředí dělá hnusný lidi. Uvidíte, jak se dnešní výchova v duchu protiprávních opatření vlády (podlez co můžeš) podepíše na nynějších mladejch. Jo, v tom stavědle by mohl dohled sídlit a je jen škoda, že tam nejde mít kulometné hnízdo 🙂

medical_examiner

Proč by to nešlo?
Aby to okolo se plazící 845 neuvedla v činnost a nepostřílela tak cestující?

Jaaaa

Podepisuju všema deseti. Jenže tohle jde celou společností, SŽ je v podstatě jenom takový výsledek. Dá se to všechno započítat do dědictví komunismu, ale podobní lidé tu byli i před tím.

Pokud jsou na SŽ na vrcholných funkcích lidé, kteří ničemu nerozumí a nic neumí, je výsledek nabíledni.

Martin z topírny

většina poškozujících mládežníků ale nevyrostla v komunismu…
kromě těch většiny struktur na MD a SŽ , alespoň se tak arogantně chovají…

Jaaaa

Ne, ale to prostředí a především mentalitu si ale nesou. Negování komunismu za každou cenu a ve stejných myšlenkových schématech a se stejnou morálkou (postkomunismus). Před válkou jsme na tom byli jak Rakouskoo Dneska kde jsme my a kde Rakušani? Jak lidi u nás stále uvažují o veřejném prostoru? To, že se sem cpe jedna hnusná skleněná kostka za druhou a že lidi nadšeně tleskají každému novému pruhu betonu kdekoli, aby tam mohli zaclánět se svou plechovkou, je jeden z těch mírnějších projevů. Jo, ve Vídni je taky spousta čmáranců, ale zdaleka ne tolik jako u nás a hlavně to… Číst vice »

Gwann

tak naši mocní, zvláště anofert, to je fakt síla, neonormalizatorsti bolševici.

Gwann

vyrostl jsem na poměrně bezutesnem brněnském sídlišti. hodit papírek či vajgl venku na zem by mne nikdy nenapadlo. natož něco pocmarat. to jsem udělal naposled v 6 letech…voskovkou obtahnul futra.

čím to, že někdo jiný ale je vandal a prase? v čem vyrostl?

Facepalm

No, tak to vám samozřejmě slouží ke cti, nicméně je holý fakt, že když někdo vyrůstá obklopen hudebními nástroji, je velká pravděpodobnost, že z něj bude hudebník, a když někdo vyrůstá obklopen zbraněmi, asi z něj hudebník s největší pravděpodobností nebude, i když vyloučeno to určitě není. Lidi prostě formuje prostředí a jsme-li vychováváni v tom, že hnus je norma, pak holt asi většinu národa nebudou tvořit estéti, no…

Jaaaa

Ano, v 15 nemá většina lidí sama od sebe odstup, musí se houfovat, opičit a dokazovat si maskulinitu. A tam tyhle „legrácky“ vznikají. A s některými méně vyspělými jedinci se holt táhne i do 40.

My „asociálové“ tímhle neduhem tolik netrpíme. Ale člověka prostě formuje prostředí. Neúplná rodina, nedostatek výchovy, špatná parta, a tagy jsou to nejmenší, co může vaše dítě potkat… :-/

Gwann

ano, my asocialove. to je asi ono 🙂

ušatá

A ono je to i v tom kolektivismu, výchově k uctívání kolektivu. Já jsem si naivně myslel, že toto právě s minulým režimem skončí, ale ono je to ještě horší. A to nemluvím o prosazování multi-kulti, pomalu i internacionalismu apod. Obávám se, že se nejen nic nezměnilo, ale je to ještě horší. A asi stále platí, kdo nejde s námi jde proti nám a my ho pak z toho kolektivu vyloučíme, dokud nebude dělat to, co my všichni, že?

Gwann

je pravda…že jako syn důstojníka…mam rad pistolky 😉

ale že by rodina byla plná estetu, to jako ne. na druhou stranu, nikdo žádný lumpenproletariat. až na jednoho 16krat trestaného pradedecka.

ušatá

Ta příčina je zejména ve výchově v rodině i společnosti a ve vyžadování nějaké odpovědnosti, nějakého chování. Ono už stačí jak se dnes přistupuje k výchově ve školách, jak vypadá vysílání sdělovacích prostředků, jak se toleruje arogance a sprostota na veřejnosti- Stačí poslouchat naši mladou budoucnost třeba i v tramvaji, na ulici,, ve škole. Přepokládáte, že z takto vychovávané mládeže vyroste něco zázračného? A to už nemluvím o toleranci k drogám, alkoholu, cigaretám a dnes už i popírání odpovědného jednání při epidemii, kdy by lidé měli navzájem ohleduplní a chránit nejen sebe, ale i druhé,. Prostě v tom je i… Číst vice »

Karel Mio

Opravdu je to nejlepší a nejefektivnější řešení najmout člověka, co bude hlídat most, aby ho někdo neposprejoval? Czech Republic – country for the future.

medical_examiner

No…ideální řešení by bylo mít na tom mostě takový povrch, na který se ty barvy nechytají…

patology_chef

Seržant Tračník wanted! 😀

ušatá

A kolik to pak stojí, že? Co na to ti všichni šetřílci a ekonomové?

Krysa350

Marnej boj, město = počmárané domy, mosty, volné plochy. I když je čmáranice zdařilá, pořád jde o čmáranici, když ji nějaký /nepublikovatelné označení osoby/ načmárá na cizí majetek, notabene na památku. Prostě si to po rekonstrukci nafoťme a libujme si nad krásnými obrázky, protože různé existence nám z určitých lékařsky zkoumatelných pohnutek nedopřejí zachovat to, co jsme úsilím vytvořili. Copak je obloukový most tak nechutná plocha, že ji musím počmárat? Bože, bože …, jsou to osobní ubožáci a sobci.

Démon

Co s tím ochranka udělá? Každý teen… jim uteče. Na kamerách budou kluk s kapucí a kšiltem. Odstřelovače solí ať to štípe 🙂

Miroslav Zikmund

Ochranka doplněná velkým hafanem s náhubkem na čumáku …. pejskův úder náhubkem do drbana udělá svoje ….

Leinad

Proč by jim utíkal?
Ochranka v rámci nutné obrany může zadržet, do příjezdu policie.
Pokud se zaplatí skutečný ochrankář s platem jako u policie, který umí běhat, ne alibisticky důchodce za minimální mzdu utíkající hůř než vypasený puberťák se sprejem v jedné ruce, jointem v druhé ruce a báglem chlastu na zádech.

petrsema

a dát tam kamery je drahý? (pro ty kdož budou reagovat – vím jak je ten viadukt dlouhý ;-))

Jakub P

Spíš naprosto neúčinný.

medical_examiner

Hmm, ono by se mohlo stát, že by zabarvili i ty kamery…
A i když ne, tak to rozlišení nebývá takové, aby bylo možné pachatele jednoznačně identifikovat.

Leinad

To záleží na požadavku na kamery. Alibisticky nějaká ze které bude snímek horší než z mého mobilu?

medical_examiner

To záleží co máte za telefon.
Pokud máte Samsung Galaxy A41 jako já, tak se vám tam vejdou snad všechny…

Aaabbb

Dokud nebudou za vandalismus všeho druhu vyšší tresty, je to bohužel jako házení hrachu na zeď…

Kamui

Jenže jaké? Ideální by byly pracovní tábory, kde by odsouzení museli dělat těžkou práci 14 hodin denně včetně víkendů, bez nároku na mzdu. Jenže…

Jan

Třeba useknout ruku

Miky

Prevenece recidivy – Dvakrát a dost! : )

Facepalm

O kousek vejš blije bolševik, tady by nám zase někdo zaváděl nějakou tu knedlíkovou verzi islámskýho práva, no prostě nádhera.

medical_examiner

Spíš mu amputovat pohlavní úd – aby se nemnožili…

Facepalm

..jenže už tu nejsou padesátá léta, na která tak často nostalgicky vzpomínáte, co?

Y.K.

Umývat graffiti a tagy, čištění fasád? Udělat z tenagerů trestance je blbost, ale naznačit jim hodnotu věcí a práce by někteří potřebovali.

Miroslav Zikmund

Ale kdeže, pro takového drbana je i „jen“ roční kriminál natvrdo – v jeho věku – dost tvrdá rána, tím spíše, že má pošpiněný trestní rejstřík, což mu může a taky často zkomplikuje další život … třeba nemá šanci získat zbrojní pas > policie si žádá opis, nikoli výpis z trestního rejstříku, kde je trest uveden i po jeho zahlazení ….

Y.K.

Trest má mít výchovný charakter, ne „zkomplikovat další život“. Drtivá většina se poučí, stačí aby dostali trochu citelně „za uši“, že když čmárají, neměli by přitom ničit hodnotnou věc.

Facepalm

Jenže soudruh Zikmund nechce nikoho napravovat, soudruh Zikmund se slzou v oku vzpomíná na doby, kdy lidé jako on mohli komukloli zavařit na celý život.

medical_examiner

No jo, ale jak ten pobyt za mřížemi zostřit pro vrahy, sabotéry, teroristy…? Kdepak, budou 3 stupně odnětí svobody: I. vězení – prvotrestaní II. žalář – standart III. nucené práce – recidivisté a ti s proměněným trestem smrti (tedy vrazi, teroristi a separatisti).Ale ten, komu by byl trest smrti proměněn v doživotní nucené práce – a něco spáchal – by mohl být trest proměněn zpět a vykonán</i. Umístění by se odvíjelo v přímé úměře vůči délce trestu (čím vyšší trest, tím dál od domova). Výkon trestu doživotních nucených prací se bude vykonávat v Šanově (okr. Uherský Brod), nebo v Javorech… Číst vice »

ušatá

Není problém, aby museli denně pracovat s tím, že na pracoviště se dostaví každý den ráno v 7.00 upravení, čistí a ve střízlivém stavu a konec práce v 16.00 a pak školení o slušném chování aspoň 3x týdně, nejlépe o nějaké sobotě či neděli tak od 18 do 20. Ono toto vše jde zajistit snadno. A když by to neplnil, tak pak nezbývá než to zajistit pod dohledem.

V. K.

To je nesmyslná logika. Žádný pachatel nikdy nekalkuluje s trestem, protože věří, že nebude dopaden. Kdyby si myslel, že bude dopaden, tak to dělat nebude.

Petr

To je pravda. Na druhou stranu kdyz zavrete sprejera na rok natvrdo, tak je od nej na ten rok pokoj. Kdyz ho jen placnete pres prsty, tak bude cmarat za tejden zas. Otazkou je co se z nej po tom roce v base stane.

Frantisek

Trest ve formě čištění počmáraných objektů by mohl zabrat.

Lukáš F.

Jenže to u historicky cenných staveb nechcete. Takový pískovec zrovna vyžaduje speciální náčiní, aby se při čištění nepoškodil.

Miroslav Zikmund

Jistý pán (mimo jiné se štráfem) vyřešil čmáranici na pískovci (či co to je za materiál) Karlova mostu horkou párou za několik desítek minut, zatímco „vědci“ s restaurátorkou VŠ to chtěli dělat dlouhé dny ….

medical_examiner

Ano…párou…

Jiří Kocurek

Zdrhne. Aby si mohl dát houbičky nebo tak něco.

Facepalm

Houbičky byste potřeboval zejména vy, mohlo by vám to pomoci s vaším notně omezeným viděním světa.

Gwann

doživotní zloděj a podvodník, nejspis

ušatá

On by se také neměl dostat do normálního vězení mezi kriminálníky.

Miky

Takže zrušit tresty? To je ovšem železná logika..

V. K.

Ne. To totiž není žádný můj výmysl, ale je to úplně základní kriminologická poučka, kterou najdete v každé novější učebnici. Právě chybná úvaha, že zvedáním trestů se sníží kriminalita vedla k tomu, že mají v USA nejvíc věznů na světě a kromě enormních nákladů to mělo na kriminalitu spíše negativní vliv.

Miky

To je fakt, vězení nic neřeší, spíš naopak. Je třeba obnovit tělesné tresty a pranýř za drobnou kriminalitu.

Pavel Skládaný

Je třeba hlavně zvýšit pravděpodobnost přistižení a sankce, to je vysoce účinný moment, odrazující od trestné činnosti. Podobně, jako třeba i při silniční kontrole na silnici. Drakonické tresty na papíře nikoho až tak nevzrušují.

medical_examiner

Ano, ale gilotina u závodníka, který z hrubé nedbalosti (158 km/h nejede člověk omylem…) jednoho člověka zabije a druhého zmrzačí – by snad mohl něco změnit…

Stejně, když by se ty dopravní pokuty odvíjely nejen od majetnosti viníka, ale i od míry závažnosti (za 55 km/h přes vesnici napomenutí, ale za 100 km/h 3 roky podmínka…)

Y.K.

Víte, to je taková logika směrem k jiným, ale fakt nikdy nic neporušíte? Nemůže se vám stát nedbalostní terstný čin? Pak byste svého nápadu s gilotinou možná začal litovat.

medical_examiner

Jenže není nedbalost jako nedbalost…
Mezi culpa lata a obyčejnou culpa levis je přeci rozdíl…

ušatá

Nedbalost, omyl nechtěný čin, je úplně něco jiného a věřte, že takoví lidé z toho mají pěkné trauma. Ale u lidí typu, o kterých se zde píše, není třeba z toho mít obavy. Ty tu morálku, odpovědnost, vychování, nemají. Často ani nějaký soucit apod. Byl byste dost překvapený při setkání a promluvě s těmito typy. A i když je to z jiné oblasti-zkuste některým žebrajícím bezdomovcům či feťákům říct, že by měli jít pracovat a vydělat si na vše prací, že práce je dost. Vím o dvou lidech, kteří na to doplatili vážným zraněním – byli těmito slušnými lidmi po… Číst vice »

Démon

… nebo pro adrenalin a srandu.

Gwann

přesně tak.

medical_examiner

Takhle by to stačilo?
§ 283 Výtržnictví
(1) Kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti, bude potrestán odnětím svobody od 1 do 5 let.
(2) Odnětím svobody od 2 do 8 let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) opětovně, nebo
b) jako člen organizované skupiny.
(3) Odnětím svobody od 3 do 12 let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) objektu kulturního dědictví
b) za stavu ohrožení státu
(4) Příprava je trestná

Modré zábradlí

Za sprejovaní může sprejer vyfasovat až několik let. Nejprve je ale potřeba ho CHYTIT. Když ho nechytíte, tak nepomůže ani trest smrti lámáním v kole nebo napichováním na kůl.

Facepalm

No tak by byl nabodnut někdo jinej, hlavní je, že by si lůza mohla zahýkat, ne?

Tomáš V.

Hlavně bych se těšil na komentáře pod článkem, až by se zjistilo, že v kole zlámali nevinného. 🤣

robert

Ochranku, hmmm… To fakt máme tak bezzubé zákony a zkažené obyvatelstvo, že si nemůžeme uchovat nic pěkného? Kdo ty spratky teď, v jejich věku, bude vychovávat, když to zanedbali jejich rodiče?

Jakub

Spratky? Myslíte, že ty graffiti dělají děti nebo teenageři? Ti maximálně čmárají lihovkami a ničí veřejné prostranství. Ty velkoformátové graffiti na velkých dopravních stavbách dnes malují často chlapi třicátníci a čtyřicátníci do kterých byste to jinak neřekli (jinak řečeno, nemusí to být nutně feťáci z pasťáku). Tím ale neobhajuji čmáranice na Negrelliho viaduktu, tam opravdu nepatří. To není podmostí se skateparkem pod dálničním okruhem někde za městem.

Jan

Ten skatepark tam zrovna je https://mapy.cz/s/fajupegatu

robert

Spratek je u mě každý takový škodič bez ohledu na věk. Pokud čtyřicátník čmárá tam, kde nemá, chová se tudíž jako malé dítě a je to spratek.

Winchester1873

Takže pražstí hipsteři?

Jaaaa

Je to tak. Kolik denně potkáte chlapů, kteří ani ve 40 nevyrostli z dítěte? Já několik.

A to i na tomto serveru.

Miroslav Zikmund

Jistě, je zásadní rozdíl mezi „umělecky“ zpracovanou šedou betonovou zdí (sice amatérem) – třeba různými příšerkami – za denního světla „na objednávku“ nebo se souhlasem návrhu „díla“ a sprejováním v čase desítek vteřin pod příkrovem tmy a překotným úprkem ….

Strýček

Chápu, že někteří chlapci a děvčata mají nutkavou potřebu zmalovat nějakou čistou a nově zrekonstruovanou plochu . Bojím se ale toho, že by se mohl objevit i někdo, kdo by měl nutkavou potřebu zmalovat jim obličel.

Huh

To si idealizujete, nějaké problémové fracky někdy i třicetileté nechce nikdo řešit. Většina radši nic nevidí, nechce se potýkat s nějakou agresivní partičkou nebo feťákem.

Pavel Skládaný

Už aby se objevil a těch strašných matlanin ubylo. Problém je právě to, že se nikdo neobjevuje.

Jaaaa

Nj, pro tenhle dobytek nezbývá nic jiného, než to celé obednit papundeklem a jednou za týden přetapetovat. A na korunu signální ohradník s kamerami. Tak jako na dobytek.

A pohled na historii nechat do lepších časů, až bude mít mládež smysluplnější náplň života, než frustrovanou snahu podepisovat se na každej roh a říkat tomuhle narcismu „umění“.

Ondros

Bohužel v tomto právním systému se neumíme s tím nešvarem vypořádat. Pokud by u nás fungovaly 24 hodinové soudy jako třeba v Polsku, byl by stav mnohem lepší.

Miroslav Zikmund

Ale v tuzemsku taky existuje institut zkráceného soudního řízení ….

medical_examiner

Že by šel pachatel bručet, ale jen velmi krátce?

Tomāš

Dejte tam raději Koně v běhu 😀

Masinka

A co konecne povolit volny odstrel „umelcu“?

Pavel Skládaný

Když si uvědomím, na kolik podobných zvratků se člověk musí dívat každodenně do práce a z práce, tak bych skoro souhlasil. Tohle je jednoznačná škodná. Kecy o tom, že to má nízkou společenskou nebezpečnost, jsou jen kecy. Ať si čmárají po fasádě vlastního domu, když se jim to tak líbí.

Frantisek

Radši jen ostřel. Ona i guma pěkně bolí.

medical_examiner

On by stačil jen nástřel…
Zástřel nebo průstřel by se pak ještě k tomu musel prohánět úředním šimlem…

Jiří Kocurek

Aby si někdo mohl léčit komplexy. Bez důkazů, prostě oddělal souseda, který chtěl uričtě něco posprejovat (biolit na vosy). A pak se hájit u soudu, že to nebyla vražda, ale dobrý úmysl.
Ony totiž tresty bez soudu spíš připomínají italskou sicilskou mafii než stát.

medical_examiner

A mají i ceník?

Miroslav Zikmund

Víte co je nejlepší udělat se sprejujícím teenagerem ? Zjistit zda taťulka má auto stojící na chodníku, donutit mladého aby autíčko taťkovi posprejoval, pak zazvonit u dveří a zeptat se tatínka, zda auto RZ …. je jeho.Když řekne, že jo, tak mu sdělit, že tento mladý muž byl přistižen, jak mu po posprejoval …
Lze si pouze domyslet co fotřík s potomkem udělá ….

Gwann

ale to jsme ve starém babylone u pana chamurappiho…

postavi-li stavitel dům a ten spadne a zabije tvého syna, jdi a zabij stavitelova syna.

musíme být už trochu dal

Facepalm

Jasně, respekt k zákonům vynucovat totálním nerespektováním zákonů, to by jistě vedlo ke sbvětlým zítřkům.

Gwann

inu, starovekka mentalita. něco jako zcela nenávistný starý zákon…a pak hospodin dstil na sodomu a gomoru oheň a siru…

ale kristus pravil…miluj bližního svého.

my už jsme nominálne dle nového zákona. ale nenavistnici jsou ve starém či u chamurappiho

noerf

Ono by v 21. století mohli použít antigrafitty nátěr, na kterém tyto díla nedrží. Sice jsou velmi drahé, ale vzhledem k celkové ceně rekonstrukce by to byla relativně zanedbatelná částka.

Jan Neruda

Myslim, že piskovci by ten nástřik uškodil. Spíš potřebuje dýchat

Kubrt

Antigraffiti nátěry se dělají vesměs jako difuzně otevřené.

Jaaaa

A na Karlův most a sv. Víta taky, ne?

Winchester1873

Když nejsou schopni ten antigrafit aplikovat na Elefanty, kde by to žádné historické hodnotě neuškodilo tak to je těžký…

medical_examiner

Hmm, když to nejde ani na hliníkový vlak, tak máme u pískovcového mostu příliš vysoké požadavky…