Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Operace Matterhorn. Velká Británie se připravuje na hrozící kolaps Thomas Cook

Boeing 767 společnosti Condor patřící pod skupinu Thomas Cook. Foto. Thomas Cook
Boeing 767 společnosti Condor. Foto. Thomas Cook

Jedna z nejstarších a největších cestovních kanceláří na světě je na hraně bankrotu. Společnost Thomas Cook, pod kterou patří i několik leteckých společností, potřebuje pro svoji záchranu urychleně sehnat 200 milionů liber. Zpráva přišla pár týdnů poté, co do firmy vstoupili čínští investoři. Banky ale chtějí větší záruky.

Cestovka založená přes 178 lety je v problémech několik let, letos její potíže eskalovaly po velmi špatné loňské sezóně. Firma na konci srpna oznámila, že podle krizového plánu cestovku zachrání čínská společnost Fosun, která do firmy napumpuje 450 milionů liber. Zbytek měli poskytnout stávající věřitelé. Jejich plán ale teď zadrhl.  Podle plánu se měla firma rozdělit na cestovku a aerolinky, Fosun by získal majoritu v cestovce, věřitelé v letecké společnosti.

Agentura Reuters  v pátek uvedla s odvoláním na své zdroje, že hlavní věřitelé – Royal Bank of Scotland a Lloyds – hrozí odstoupením od původním dohody. Nevěří totiž, že peníze navržené v restrukturalizačním plánu budou stačit.  Svoji podporu proto podmínily tím, že si Thomas Cook seženě dalších 200 milionů liber financování.

Podle Financial Times už Thomas Cook žádá o pomoc britskou vládu. Ve hře je aktuálně pobyt a návrat zhruba půl milionů lidí po celé Evropě, zejména pak občanů Velké Británie, Německa a skandinávských zemí. Pokud cestovka zkrachuje, čeká je velmi složitý návrat z dovolené.

Jen britské úřady odhadují náklady na repatriaci zhruba 150 tisíc občanů Velké Británie na 600 milionů liber, v této částce jsou zahrnuty veškeré výdaje kryté z povinného pojištění cestovek ATOL včetně nákladů na ubytování.. Britský úřad civilního letectví proto podle tamějších médií už chystá akci s názvem Operace Matterhorn, která řeší pronájem letadel pro mimořádné lety pro návrat cestujících. Ve Velké Británii předloni podobně zachraňovali klienty zkrachovalé letecké společnosti Monarch.

Akcie Thomas Cook během pátku spadly na historické minimum, prodávaly se za dvě pence.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin V.

Dnes v rádiu mluvili o možnosti nucené zprávy. Možná je na normální krach opravdu moc velká. Tak uvidíme jak dopadne.

Y.K.

Nucená správa = násoledek krachu neboli insolvence

Panakis

Urcite je to risk, ale akcie stoji 2p. Uz pozadali aji vladu o zachranu… firma se skoro 200 letou historii… to nenechaji padnout. Kupoval bych a vsadil na to vsechno…

František

Právě kvůli takovým bych to ze státního nezachraňoval. Tradiční značka je dnes patrně už jen pouhou značkou.

Sch

A ta značka bude jistě součástí konkurzní podstaty, takže si ji může někdo koupit

MiniInvestor

„Kupoval bych a vsadil na to vsechno“ – a co Vám brání si takové kvalitní akcie za 3.5 pence (aktuální cena) koupit ?

Janina

Dá se odhadnout, zda spolu s pádem britské aerolinky zároveń padnou i jejich dceřinné společnosti v jiných evropských zemích?

medved

Podle jineho clanku na tomto serveru se o Condor zajimala Lufthansa?

Ivan

150000 občanů a náklady 600mil liber? To bude návrat každého stát 4000 liber? To nezní moc pravděpodobně…

Jen tak

ona je to trosku takova prevzata novinarina. aby jsi nasel, jak to je, musis hledat v originalnich. mediich.

tech 600 micu jsou odhadovane naklady “atol” – coz je neco jako pojisteni cestovek, a zahrnuje nejen navrat lidi, co jsou v zahranici, ale taky veskere garance ubytovani jaktech, co uz odleteli, tak i tech, kteri jeste neodleteli (resp jejich refundace)

Jen tak

hele 🙂 a uz je to i v clanku 🙂

Ivan

Jen Tak: díky za vysvětlení 😉