egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě Trolejbusy

Opava je dalším městem, kde lze v MHD kompletně platit kartou

Trolejbus 32 Tr v ulicích Opavy. Foto: MDPO
Trolejbus 32 Tr v ulicích Opavy. Foto: MDPO

Městský dopravní podnik Opava (MDPO) se zařadil mezi dopravce, kteří umožňují ve všech svých dopravních prostředcích nákup jízdenky bezkontaktní platební kartou.

Od loňského července mohou lidé takto nakupovat jízdenky ve všech trolejbusech, od dnešního dne jsou terminály i ve všech 35 autobusech. MDPO to uvedl na svých stránkách. I nadále zůstává možnost placení jízdného u řidiče.

Podle MDPO se služba osvědčila a je o ni zájem. Dopravce zvažuje, že ale postupně ukončí možnost nákupu jízdenky u řidiče. „Je úvaha, že by nějaká možnost placení hotově zůstala i nadále. Na druhou stranu ale je i snaha hotovost úplně odbourat,“ uvedl pro ČTK ekonomický náměstek MDPO Miroslav Drössler.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Eduard

Dobrá zpráva. Čím více možností placení tím lepší. Nějakou tu kartu má prakticky každý. Nemluvě o tom, že se dá platit mobilem či hodinkami. A chválím, že zůstala možnost platit hotovostí. Protože ne každý má či chce používat bezhotovostní placení.

Dopravak

Dokud bude hotovost zákonným platidlem, nesmí ji nikdo odmítnout, neb by porušoval zákon….(a nebo vymyslet sebestřednou egoistickou polovičatost ala Ostrava…..)

MiKi

Koukám, že jste studoval práva v Plzni. Buďte konkrétní a uveďte zde, který zákon nařizuje přijímat platby v hotovosti.

Dopravak

Mimo jiné viz: zák 6/93 Sb., par 16, odst 1; par. 44 odst 1 písmeno f),

Pezos

Tak na tomto se neshodnou ani MF s ČNB. Není nad právní jistotu.

https://www.penize.cz/debetni-karty/409973-hotovost-nebereme-jenom-karty-obchodnici-chteji-jasnejsi-zakon

Dominik

Tak po přečtení článku, jsou logičtější argumenty ČNB, jak MF. ČNB jasně argumentuje příslušnými odstavci ze zákona 136/2011, kde je jasně napsáno, jak je to s povinností přijímat bankovky a mince, narozdíl od MF, které se to prapodivně snaží naroubovat na občanský zákoník. Nevím, proč se MF tolik snaží jít na ruku vydavatelům platebních karet.
ČNB i logicky říká, že občané legitimně očekávají, že budou smět platit hotovostí našeho státu.

Hans

Však pan Morys už se klepe, že mu vyšetřování ČOI pěkně skřípne jeho profesní (a možná i životní?) plány 🙂 … Hotovost je skutečně zákonným platidlem a ostravský postup, který je nastaven tak, že je placení hotovostí extrémně něvýhodné, je dle mého názoru jasným porušením zákona (ať si o jeho aktuálnosti a poplatnosti dnešní době myslíme cokoli).

robert

Prima. Ted jeste zrusit nastup prednimi dvermi, zavest jednodenni jizdenky a bude fajn. 🙂

Jakub

Poslední odstavec je rozporný. Píše se, že se zvažuje postupně ukončit prodej u řidiče. Ekonomický náměstek se ale vyjadřuje pouze k ukončení platbě v hotovosti. Ta druhá věta posledního odstavce by asi měla být, že Dopravce zvažuje, že ale postupně ukončit možnost nákupu jízdenky u řidiče v HOTOVOSTI. Jinak to moc nedává smysl.

Apten

V Opavě řidič nic neprodává. Nastupuje se předními dveřmi, kde je hotovostní automat a již zmíněný bezhotovostní terminál. Tak si cestující může vybrat jak zaplatit.

jakub

to je jedno jestli je to automat nebo řidič, pořád je tam rozpor v tom posledním odstavci

jakub

jinak ještě, to že se prodává u řidiče, je uvedeno v článku (asi chybně, když píšete, že to řidič neprodává)