Doprava ve městě Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Obchvat Prahy mezi D1 a D11: ŘSD chce příští rok začít vykupovat pozemky

Pražský okruh u Slivence. Foto: Wikimedia Commons.
Pražský okruh u Slivence, ilustrační foto. Foto: Wikimedia Commons.

Další úsek velkého pražského okruhu mezi Modleticemi a Běchovicemi, jinak též spojka dálnic D1 a D11, by se měla začít stavět na přelomu let 2021 a 2022. Na semináři, který včera v Senátu pořádal senátor Jiří Oberfalzer, to uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Úsek aktuálně prochází územním řízením. „Doufáme, že územní rozhodnutí získáme do konce tohoto roku,“ uvedl Mátl. Za pozitivní označil skutečnost, že dosud nepřišlo žádné zásadní veto od dotčených městských částí.

Příští rok pak chce ŘSD zahájit výkup pozemků, který zřejmě kvůli blízkosti Prahy nepůjde hladce. „Předpokládáme rozsáhlá vyvlastňování a soudní spory,“ řekl Mátl. Podle něj se cena zemědělské půdy může vyšplhat až na 1500 korun za metr čtvereční, což představuje násobky ceny polí jinde v republice.

Akvizice pozemků (výkupem či vyvlastněním) by měla být hotova do konce roku 2021. To už by mělo mít ŘSD podle aktuálního harmonogramu v kapse i stavební povolení a začínat se stavbou. Hotovo by mělo být kolem roku 2025. Současně se má stavět i přeložka silnice I/12 na Kolín.

Pražský okruh má měřit 83 kilometrů, hotová je polovina. Poslední nový úsek v podobě propojení D5 a D1 se otevíral v roce 2010. Od té doby se nekoplo, Pražany přitom trápí především tranzit na Jižní spojce, který má zmizet právě díky spojení D1 a D11.

Mnohem komplikovanější situace pak je v úsecích na severu města, kde chybějí úseky Ruzyně – Suchdol, Suchdol – Březiněves a Březiněves – Satalice. „Pražský okruh je přesně tou stavbou, kterou všichni chtějí, ale každý ji chce trochu jinde a trochu jinak,“ uvedl první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

U prvních dvou zmíněných úseků ŘSD podá (či už podalo) oznámení EIA v září, u posledního zatím zpracovává technickou studii. „Hledáme optimální variantu vedení trasy,“ doplnil Mátl. Podle něj v úvahu připadá vedle trasy na povrchu i zahloubení dálnice, či dokonce tunel. V listopadu by trasu měla vybrat centrální komise ministerstva dopravy, následně započne proces EIA. Práce na severu Prahy nezačnou zřejmě dříve než v roce 2026.

Na semináři přišla na přetřes i takzvaná regionální varianta okruhu, která by byla posunuta oproti dnes plánované D0 na severu a východě Prahy více do středních Čech. Tuto variantu přišla do Senátu podpořit řada občanů. Diskutující z MD, pražského magistrátu, Středočeského kraje i ČVUT ji nicméně odmítli s tím, že nemá oporu v žádných dokumentech. Narazila by mimo jiné na zástavbu a odpor dotčených občanů. Martin Höfler z ČVUT například upozornil na to, že lidé si v hypotetické trase postavili domy v dobré víře v územní plán.

V určitém okamžiku je třeba říci dost a soustředit se pouze na jednu variantu. Takto bychom mohli prověřovat donekonečna a nikdy nic nepostavili,“ reagoval Čoček a v reakci na senátora Jiřího Drahoše doplnil, že nynější varianta na hranicích Prahy „vychází z tvrdých dat, která hodnotí regionální variantu výrazně hůře.“ Regionální varianta dostavby okruhu by měřila 69 kilometrů, zatímco trasa v územních plánech měří 42 kilometrů.

31 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
adr

Dobrá zpráva. Včera bylo pozdě. Snad se to nikde nezadrhne a stavba začne co nejdříve.

Ulafme

Další „prioritní stavba“, která se za šest let vládnutí toho Prvního StBáka nepohla ani o centimetr.
Ale hlavně že se dobře čerpá a koblihy chutnají…

Karel

To se pak nabízí otázka co tam udělali modří ptáci s oranžovýma kamarádíčkama.

Jiří Šrámek

???

adr

Jako, že kdyby se opravdu chtělo, tak to Pražský okruh už mohl stát dávno..

Petr Šimral

Kéž by taková rozhodnost byla i u potřebných velkých staveb na železnici.

Ulafme

Předpokládám, že to slovo „rozhodnost“ byla těžká ironie…

VRT

No to je mi nějakého optimismu!

cosma

Ono ještě není vykoupeno???

Vlaczech

Dokud není územní rozhodnutí tak ani ŘSD vykupovat nemůže

cosma

nemuze vyvlastnovat, ale vykupovat muze ne?

1975

Teoreticky by mohlo, ale obává se, že jakýkoli problém by jim byl omlácen o hlavu , respektive hrozily by jim údajně žaloby.

Lumír Kuchař

omyl nemůže vykupovat dokud není platné územko, teprve pak může vykupovat a pokud se výkupy nedaří, teprve pak může vyvlastňovat …

MildaIV

Ale múžou to vykupovat obce nebo kraje.

Jiří Kocurek

Ano a za dobrotu na žebrotu. Žaloba na obec pro (paragraf už se najde), protože kdesi cosi. Plus riziko, že to obec zcela nezištně prodá zcela nezištné osobě.

Gejza

No pokud vím, tak je to už cca 3/4 roku, co se nové vedení Prahy holedbalo, že začnou vykupovat pozemky pro 511 (+zelené pásy okolo) i bez ÚR. Copak asi za tu dobu vykoupili, chlapci…

adr

Tak to bych taky moc rád věděl….

Jarda

Pěkný článek zabarvený politickými povídačkami. Takže za 10 let znova od začátku. To že se neozvali se zásadními připomínkami dotčené obce neznamená, že Spolek Chvalský bude spát.

AAA

Drahoš holt musel připomenout svou existenci

Zdeněk

Pan Drahoš je nesporně vynikající vědec, ale jako politik nic moc – ne nadarmo je nazýván „želé“ nebo „pan Jánevím“. A plánování a výstavbě liniových staveb už nerozumí vůbec. Ovšem každý politik se rád zviditelní, když má příležitost, takže tohle bych panu Drahošovi ani nezazlíval…

Martin Vich

Vítejte v zemi kde čas lidí nic nestojí. Chceme být bohatá rozvinutá a produktivní země ale u lékaře si počkáte půlden, na okruh si počkáte možná další dekádu nebo ještě déle, jet po D1 je za trest a to se prosím nerozšiřuje o další pruhy, velkolepé železniční plány odhadujeme dokonce na horizont 2050… což je v řeči politiků v podstatě nekonečno.

1975

Martine a co vám brání se přihlásit do ŘSD a všem jim to ukázat? Pokud bude Radek Mátl potvrzen jako „definitivní“ ředitel, tak je volná jeho funkce šéfa výstavby….co yv na to, místo těch hospodských pofňukávaček?

Andrej

Predpokladám že má svoje zamestnanie, pravdepodobne v inom obore, a riadne platí dane, za ktoré očakáva určitú protislužbu.

Čo je to za nezmyselná otázka.

Navyše, problém slabej výstavby nie je len problém ŘSD. Je to komplexný problém zlej legislatívy, pomalých miestnych aj národnych úradov, pomalých súdov, stretov záujmov, NIMBY aktivistov, „ekologických“ aktivistov atď.

1975

Ale já to chápu, kecání na fórech je zadarmo a nebolí. Zvednout zadek a něco skutečně změnit, když se mi to nelíbí, to už chce trochu té práce…že?

Paja

Chcete říct, že všichni občasné, kterým vadí pomalá výstavba dálnic se mají zvednout a jít projektovat/řídit/kopat? Další Most inteligence?
Neplatíme právě proto ty daně a nevolíme politiky?
Je to hezká úvaha, ale jít si vystudovat medicínu a pak udělat atestaci proto, že mě některý doktor špatně zdiagnostikoval nebo zaléčil …

1975

Tak jestli žijete v iluzi, že si někoho zvolíte jednou za čtyři roky, a pak se všechno „samoseto“, případně že si tu pobrečíte v diskusi, tak vám samozřejmě není pomoci, o tom žádná.

AAA

A co vy, už jste se tam přihlásil?

2701

Ja ale nebrblam, jak to delaji blbe a jak by to kazdy zvladnul lepe. To je ten podstatny rozdil. Takze se o to aspon zajimam, abych nemusel placat, ale vedel, proc se ty veci deji tak, jak se deji.

mgr.pavel

Pěkného slaměného panáka jste vytáhl. Nikdo zde netvrdí, že chce jen jednou za 4 roky volit a pak „mít klid“..

2701

Aha, takze kdyz rika, ze plati dane a voli si politiky, tak by to ONI meli zaridit, tak to vlastne nerika, ze by to mel zaridit hlavne nekdo jinej… Koudelka hadr.

MildaIV

No aspoň k těm volbám by mohli vstát.