Odvolávám, co jsem vyhlásil: MD zrušilo vítězství Eltoda v tendru na značky kvůli haléřům

Registrační značky. Foto: Ministerstvo dopravyRegistrační značky. Foto: Ministerstvo dopravy

Tendr ministerstva dopravy na dodávku tabulek registračních značek (TRZ) nabral v těchto dnech nečekaný obrat. Ministerstvo odvolalo vítězství společnosti Eltodo,

Zpět na článek
58 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Robert

Přečetl jsem si zadávací dokumentaci. Stát požadoval, aby výrobce nacenil každý druh tabulky (ne typ, jen rozměr, který se u mnoha typů opakuje) zvlášť za cenu v celých Kč bez DPH, tu vynásobil předpokládaným počtem tabulek v tomto rozměru za rok, a sumu těchto součinů zaokrouhlil na celé Kč bez DPH. Jak postupovalo Eltodo a SPM, se ovšem nedovím. Ale pokud MD tvrdí, že Eltodo nesplnilo podmínky ani v jednom z těchto bodů, pak rozhodně nejde v celkovém součtu o haléře, ale za dobu trvání zakázky až o miliony. A jestli by i pak byli levnější než SPM, se nedá… Číst vice »

JakubP

Staci si vzit udaje o nabidce SPM z clanku, provest par deleni a nasobeni a clovek zjisti, ze vase interpretace textu clanku a zadavaci dokumentace nefunguje, protoze kdyby to bylo jak pisete, podminky by nemohla splnit ani SPM. A to se zjevne nestalo. Uz vcera jsem ten vypocet nekde v diskusi popisoval. Ta prumerna cena a jeji zaokrouhlovani tam tedy musi byt jen pro prehled, pro skutecnou fakturaci se nemuze pouzit (coz je jasne uz z toho, ze v praxi bude temer jiste trochu jiny pomer ruzne nacenenych typu. Jedine, co se asi bude zaokrouhlovat pro platbu je ta celkova… Číst vice »

Robert

Já teď o průměrné ceně nepíšu nic. Druh v celých Kč x počet ks. Z toho suma a zaokrouhlení na celé Kč. Právě kvůli včerejšímu výpočtu jsem si našel tu dokumentaci a uznávám, že moje včerejší interpretace vycházející jen z článku byla chybná. Ale rozhodně se neměla zaokrouhlovat jen suma. Resp. zaokrouhlovat ano, protože cena za jednotlivý kus měla být v celých Kč od začátku jako vstupní parametr, tedy ne po zaokrouhlení nějakého výpočtu.

Jakub P

No pokud je opravdu v požadavcích nesmysl jako že cena každýho typu musí být přesně na koruny, bez halířů, nedává smysl požadavek na zaokrouhlení celkový sumy, protože ta by vždycky vyšla na korunu přesně (leda, že by měli v zadání u některých typů odhadovanej počet na desetiny kusů, čímž by tu nesmyslnost zadání korunovali). Ale i tak by tam v praxi imo nelítaly žádný miliony sem a tam, ale jen pár korun, protože by se stalo to, že nabízející by si interně nacenili jednotlivý typy normálně na halíře nebo jak jsou zvyklí, z toho vypočetli svou interní výši částky, kterou… Číst vice »

Jakub P

Pro lepší pochopení příklad: chcete po mě tři druhy zboží: A, B a C po sto kusech. Já bych vám, je normálně nabídnul A za 121, B za 130 a C za 149 (to jsou ceny, který nevíte, znám je jen já), ale vy si do zadání dáte , že cena za kus musí být u všech na celý stokoruny. Myslíte, že vám je nabídnu všechny po stovce? Nejsem blázen, dostanete nabídku A a B po stovce a C za 200 kus. A to ještě jen tehdy, kdybych měl slušnou jistotu, že odeberete skutečně od každýho po 100 kusech. Kdybych… Číst vice »

Eduard

No a pak se můžeme divit, že se u nás nestaví dálnice a jiné liniové stavby tak, jak by jsme si všichni přáli, když ministerstvo není schopno pořádně udělat ani výběrové řízení. Opravdu nechápu, jak někdo může bazírovat na těch pár halířích. Je to smutné, co se u nás děje. Co mi hlava nebere, proč si to ministerstvo nekoupí stroj na ty značky a někde, kde je vysoká nezaměstnanost je neprodukuje. Lidi by měli práci a my všichni bychom ušetřili spousty peněz. Ale chápu, některým je třeba obzvláště pomoci….

pkajetan

vy jste fakt nepochopil, že je to marginálie… tady jde přece o něco úplně jiného …

Asd

A o co tam jde? Vneste prosím světlo do tohoto případu.

Rosťa

ANO. Bude Líp. Je vidět, že se vládní strana se naučila chodit ve starých zvyklostech, kdy na jediným kritériem je kientusmus. I na tomto případě je vidět, že nejdůležitější je z toho dostat co nejvíc peněz pro sebe a kvůli konečněmu zaokrouhkeni 0.28 Kč shodí celý tendr, jen aby meli peníze pro sebe.

Milan alias Skeptik

Když by měli na ministerstvu koule, tak nakoupí pár lisů a vyrábí si ty tabulky sami s korunovými náklady na kus. Jenže takový báječný penězovod pro kamarády nikdo nezavře a tak se každý další ministr bude chlubit s tím, že ušetřil nějaké drobné oproti předchozímu, ale podstata problému zůstává…

marf

no a ted bych prosil toho urednika ktery tam tu podminku dal at doplati rocne ten rozsil a za me v pohode.

Jakub

proč?

marf

protoze je to nesmyslny pozadavek. jste ochoten kvuli takovemu pozadavku zaplatit neco ze sveho? ja ne. a tady jde o cca 2mil rocne jen proto ze to nebylo zaokrouhleno. zkuste majitely firmy rict at zaplati rocne o 2 miliony vic.protoze jste to chtel na koruny …
a ano eltodo si to melo ohlidat. …

Jiří Kocurek

Požadavek to nesmyslný je. Obzvlášť když se jedná o rozdíl mezi 53 409 495,72 Kč a 53 409 496,00 Kč. Jelikož zaokrouhlit měli celkovou částku. To jste si nevšiml?
No a úředník by tak měl zaplatit 28 haléřů rozdílu. A o tom to celé je. O pitomých 28 haléřích.

Robert

Fakt?

Citace z článku: účastník nepředložil nabídkovou cenu za 1 ks TRZ zaokrouhlenou na celé koruny a zároveň nepředložil zaokrouhlenou nabídkovou cenu na celé koruny za předpokládaný počet TRZ za 1 rok,“ napsalo ministerstvo.

marf

podle me se jasne ukazalo ze stat bez teto podminky mohl usetrit cca 1,8 mil rocne. a proto bych to nechal urednika zaplatit. prece slo o to usetrit. a to zaokrohleni jsem pochoil stejne jako robert viz nize …

Zdenda

Jasny, nezaokrouhlit 9 000 000 ks znacek z cenou treba 37,55kc na cele koruny je v celkove cene tendru halerovy rozdil. 🙂 Knizkovy vojeb:-)

Jakub P

No je, protože celková cena k placení ve skutečnosti se bude určovat z těch nezaokrouhlených cen. Respektive ze skutečných počtů a cen jednotlivých typů, ne z celkovýho počtu násobenýho zaokrouhlenou průměrnou cenou. To uvádění zaokrouhlených je fakt jen kosmetika. (Průměrná cena té druhé nabídky SPM ostatně taky nevychází při předpokládaným počtu 1 394 868 kusů na celý koruny).

Zdenda

Problem je, ze vsichni to maji zaokrouhleno a todo ne. Nejde o konecnou cenu ale o cenu jednotkovou, ktera nebyla zaokrouhlena a tudiz celkova cena eltodo mela byt v radech milionu korun nahoru nebo dolu. Pri 0,3 kc zaokrouhleni na kuse znacky x 9 000 000 za 6 let je to cca 2,7 mil.kc v koncove cene. Zaokrouhleni platilo pro vsechny ucastniky souteze a to ,ze to nekdo a proc nedodrzel je ve hvezdach:-)

Kernteriér

To se snažím některým vysvětlit už přes hodinu. Neúspěšně.

Zdenda

No jo, vsichni videj ty halire, ale nevidej ze to je skoro 9 milionu kusu znacek 🙂 me by zajimalo, jestli cena byla pod padesetnikem a stat mohl treba rocne 4,5 mega jeste usetrit nebo to bylo v kusove cene nad padesatnikem a todo to schvalne nezaokrouhlilo a vyjebalo s tim aby vyhralo.

Kernteriér

Jestli jsem dobře počítal, bylo to 38,29 Kč/ks.

Zdenda

To je prumerna cena, dulezita je typ 101 kterych je nejvic.

Kernteriér

Tam to bude počítáno ještě jinak, protože 105 typů tabulek samozřejmě není. To je součet všech kusů tabulek u všech typů. Neviděl jsem zadávací podmínky, ale jestli bylo požadováno vypočítat průměrnou cenu za jednu tabulku bez rozlišení typu, pak to bylo těch 38,29.

Flinta

Jenže celková cena by se nepočitala počet vyrobených značek x zaokrouhlená jednotková cena, ale jako počet vyrobených značek x jednotková cena a tento údaj měl být zaokrouhlen.
Při fakturování se nezaokrouhluje každá položka zvlášť ale celková konečná cena. Takže skutečně nejde o miliony.

Robert

A zase. V zadávací dokumentaci stojí, že má být naceněn každý rozměr tabulky zvlášť na celé Kč. Stačí se podívat.

Jiří Kocurek

To si takhle někdo vzpomněl, že v obchodě se zaokrouhluje při platbě v hotovosti, jelikož nemáme haléřové mince. A honem rychle to musel dát do smlouvy. Aby někoho nachytal.
Jenže takovou částku v hotovosti nemá ani David Rath, možná tak Ransdorf, kdyby ještě žil.

ABC

A nebo to tam dal záměrně aby nemusel řešit chytrolíny co budou řvát že jejich nabídka skončila druhá pro malinký překlep, že tam němělo být 100.91 ale 100.19

Jiří Kocurek

A ve skutečnosti to bylo 53,4 milionu vs 55,1 milionu. „Chytrolíni“ s dvěma milionama namísto 70 haléřů.

Radovan Komínek

Nabídka může mít mnoho stran, ale nejdůležitějšími řádky jsou vždy cena a termín. To, že Eltodo není schopno dát do nabídky nejdůležitější údaj v požadovaném formátu, je hodně podivné. Nezdá se mi, že vyhrát zakázku v tomto kole, byl jejich záměr.

kanafasik

tak hlavně, že byl dodržen formát a výběrové řízení proběhlo v této věci tak jak má. Ovšem třeba u vyhlášení nouzového stavu se postupovalo v rozporu se zákonem, ale to je v pořádku, to je prkotina.

zyx

Vite jak to tam bylo napsano? Ja osobne nikoli, tak nechci odsuzovat nikoho. Ale ze to je malicherny duvod, o tom zadna. bohuzel vysledek namitkoveho rizeni a ani soudu neni predvidatelny. Ale na druhou stranu, v tomto state je technicke povedomi na mizerne urovni. Neznam aktualni stav, ale pred necelym 10ti lety zakon jasne rikal, ze specifikace verejne zakazky se musi prioritne ridit mezinardnimi normami, s nizsi prioritou narodnimi normami. Tak jsem do navrhu technickeho popisu verejne zakazky dal odkazy na ISO a sem tam na CSN. Narizeny to seskrtal, ze nevi o cem to je a ze to nebudou… Číst vice »

Radovan Komínek

Souhlasím s tím, že jde o malicherný důvod. Ale myslím si, že ze strany firmy Eltodo jde o úmyslné přehlédnutí, pokud udělají chybu v nejdůležitějším údaji v celé nabídce.

kanafasik

o a takhle si tu žijeme. :))

mgr.pavel

Když chce úřad pochybení najít, důvod už si vždycky najde. Zaokrouhlení ceny na koruny je pěkně malicherný důvod.

V čem je chybějící zaokrouhlení tak diskvalifikující? Čemu to vadí? Proč bylo vbec vyžadováno? Stojí za to, aby stát za zakázku platil více peněz?

Který úředník je přehnaný byrokrat anebo kdo zas komu podstrčil obálku či krabici vína???

Kernteriér

Jestli je momentálně rozdíl 29 haléřů na tabulku oproti správně uvedené hodnotě (38,29 vs. 38 Kč), tak to pro stát znamená přes 400 000 Kč ročně. Takže o úplnou malichernost nejde. Ale je to stále méně, než požadoval SPM.

Lukáš F.

Kdybyste četl článek, viděl byste, že celková cena tam uvedena je, takže žádné takové zmatky nehrozí. Akorát že ta celková cena je uvedená s haléři.

Robert

Cena měla být v celých Kč za tabulku (a tedy i za zakázku). Tím, že dali nepovolenou cenu 38,29 Kč, vydělali by oproti ceně 38 Kč cca 400000 ročně. Pokud by dali cenu 39 Kč, byli by i tak levnější než SPM.

Jiří Kocurek

Odkud máte informaci, že ta cena měla být za tabulku? V článku je toto:

„Security Paper Mill s cenou 55,1 milionu (ta celkovou cenu uvedla správně v celých korunách)“

Robert

Z článku. Stačí si jo přečíst.

Robert

… jej …

Jakub P

Je tam 105 typů tabulek, většina jich bude mít různý ceny. Ani tam nejspíš nebyla (ostatně z principu nesmyslná) povinnost nastavit ceny za ty jednotlivý typy na celý koruny. Šlo jen o uvedení zaokrouhlených hodnot, takže celkový rozdíl opravdu halíře (dobře, desítky halířů) ne statisíce korun.

Flinta

Nemáte pravdu, zaokrpouhlena měla být i celková cena za předpokládané množství značek vyrobených za rok, a jsme zase zpět u těch haléřů a ne statisíců. Fakturována je vždy celková cena za dodávku, nikoliv každá jednotlivá tabulka extra.

Kernteriér

Tak já asi čtu jiný článek.

Jakub P

To je kravina, v těch podmínkách nemohlo být nastavení cen tak, aby průměr vycházel na korunu přesně. To by při 105 typech, který budou mít každej jinou cenu za kus, nešlo dodržet (A podělení 55,1 milionu 1 394 868 kusy ukazuje, že nabídka druhého v pořadí to taky nesplňuje). A ještě by to celý číslo narušovaly i takový věci, jako že se nakonec jednoho typu použije o jednu tabulku více a jinýho o jednu méně. Takže žádných 400000 Kč rozdíl tam není, jde fakt jen o formální halíře, kdy měli kromě částky s halířema o řádek níž uvést tu zaokrouhlenou… Číst vice »

Robert

V článku se píše, že Eltodo nesplnilo ani podmínku ceny za jednu tabulku na celé koruny, ani celkovou částku na celé koruny. Co je na tom tak těžkého k pochopení. Prostě měli stanovit cenu za 1 kus plechu v jakékoli podobě v celých Kč.
Že to nesedí u SPM, bude zřejmě zaokrouhlením nabídkové ceny v článku.

Jakub P

No pokud by skutečně chtěli, aby kusová jednotková cena za tabulky, kterých se vyrábí miliony ročně ve 100+ typech byla za všechny typy stejná a ještě nutně zaokrouhlená na celé koruny, tak by byli ti zadavatelé už úplní magoři. Navíc se mluví o průměrné ceně za kus, to znamená, že cena za kus různých typů bude různá. Jinak by to byla prostě cena za kus, ne průměrná cena za kus. Že to nesedí u SPM těžko bude zaokrouhlením v článku, když to má přesnost na statisíce a počet značek, kterým se to dělí, jsou miliony. Vychází jim to (SPM) 39,50… Číst vice »

Jakub P

Nepřu se, že to nesplnili. To nesplnili, to je jasný. Přu se o tý kravině, že kdyby to splnili, stát by ušetřil 400 000. Ne, rozdíl je fakt těch pár halířů a navíc v praxi bude jinej, protože se bude fakturovat podle skutečně objednanejch a vyrobenejch počtů kusů těch jednotlivejch typů a kdoví, jestli ročně. Nejspíš se budou zaokrouhlovat i ty jednotlivý faktury, takže ty zaokrouhlovací rozdíly daj nakonec reálně v součtu max pár jednotek korun víceméně náhodným směrem.

Václav

K tomu není co dodat. 🙁

Jakub

Kdyby to neudělali, objevil by se tady článek jak MD vybralo vítěze v rozporu se zadávací dokumentací.

mgr.pavel

OK, klidně. Když ta zadávací dokumentace obsahuje nesmyslný požadavek (k čemu je nutné lpět na zaokrouhlení na koruny, prosím?), pak rozpor v tomto bodě je malicherností.

Jakub

pokud zadávací dokumentace něco stanovuje, pak by to mělo být dodrženo, v opačném případě hrozí, že ten, kdo bude neúspěšný bude tento rozpor namítat. ale je vcelku logické, že pokud to člověk nemá na starosti, tak to těžko chápe

mgr.pavel

Není to tak dávno, co ÚOHS zrušil výběrko na VMO v Brně, protože zadávací dokumentace pro stavbu mj. tramvajového tunelu obsahovala „nepřiměřený“ požadavek na elektrotechnické zkoušky. Tak teď babo raď..

(jo, požadavek na dodavatele je něco jiného, než takovéto specifikace ceny, ale snad chápete můj argument – některé požadavky ve výběrku jsou zkrátka zbytečné, a imho požadavek na zaokrouhlení ceny takovým je. Eltodo klidně může napadnout soutěž s tímto argumentem)

Petr

To je neuveritelne, co se v tomto state deje! Trefny nadpis clanku…. z dane pohadky a situace tomu plne odpovida

55p

Neograph, to je ta samá firma, jako ta co patřila nějakému lobistovi a měla nějaké provize v Praze?

Greta

Nepatřila lobbistovi, výpalné z ní vybíral kmotr Rittig, aby měl na kabelky pro ficku ze Sokolova a vládkyni Česka a Nečase madam Nagyovou.

Dáda

ono to nebylo výpalné, nýbrž „provize“ k oboustranné spokojenosti – Neograf i Rittig… Výpalné není dobrovolné a nemá z ní firma prospěch ve formě získávání velmi výhodných zakázek.

Greta

Kdyby to bylo k všeobecné spokojenosti tak by pak majitelé Neographu nesvědčili proti Rittigovi u soudu.