Odboráři vyhlásili ode dneška stávkovou pohotovost ve firmě Z-Group bus

Autobus Iveco Crossway společnosti Z-Group Bus. Autor: Zdopravy.cz/Jan MeichsnerAutobus Iveco Crossway společnosti Z-Group Bus. Autor: Zdopravy.cz/Jan Meichsner

Podle odborů dopravce neplní povinnosti vyplývající z platné kolektivní smlouvy a nedodržuje termín výplaty mzdy.

Odboráři vyhlásili ode dneška časově neomezenou stávkovou pohotovost ve společnosti Z-Group bus. ČTK to řekl předseda Základní organizace odborového svazu pozemní a letecké dopravy (ZO OSPLD) Kroměříž Miroslav Lipner. Autobusový dopravce, který sídlí ve Zlíně, ale působí v mnoha částech republiky, podle odborů neplní povinnosti vyplývající z platné kolektivní smlouvy a nedodržuje termín výplaty mzdy. Odboráři kritizují také přetěžování zaměstnanců. Pro Z-Group bus je vyhlášení stávkové pohotovosti překvapivé a nerozumí mu, sdělil mluvčí společnosti Miroslav Slaný.

„Odborová organizace opakovaně namítala nežádoucí stav, kdy ze strany zaměstnavatele není dodržován termín výplaty mzdy zaměstnancům stanovený v platné kolektivní smlouvě, a to do 20. dne v měsíci. Mzda je zaměstnancům připisována na účet až po tomto datu a po částech. Tento stav činí závažné problémy v sociální oblasti zaměstnanců a v realizaci jejich plateb,“ stojí v prohlášení, které dnes odboráři zveřejnili. Kromě Lipnera je pod ním podepsaný i předseda ZO OSPLD Dopravního podniku města Brna Libor Weinstein.

Podle Slaného se však stalo pouze jedenkrát, a to tento měsíc, že byly výplaty zaměstnancům vyplaceny na dvě části. Pracovníci s příjmy do 33.000 korun podle Slaného dostali mzdy včas, zaměstnanci s vyššími příjmy obdrželi k 20. červenci 30.000 korun a další část mzdy se zpožděním jednoho, maximálně dvou dní. „Že k výplatě mezd na dvě části dojde, byli všichni naši zaměstnanci i odborové organizace předem informováni, tento problém byl předem komunikován, zaměstnanci s tím počítali,“ uvedl Slaný.

Podnik podle odborů nereagoval na písemnou výzvu k nápravě stavu. „Zaměstnavatel jako smluvní strana kolektivní smlouvy vykazuje neochotu, nekomunikuje a uplatňuje obstrukce, což negativně dopadá na odborovou práci a sociální postavení zaměstnanců. Zaměstnanci jsou pracovně přetěžováni a jsou na ně přenášeny důsledky objektivní nepříznivé situace, ale i subjektivních potíží zaměstnavatele, které si zaměstnavatel nemůže takto řešit na úkor zaměstnanců,“ uvedli zástupci odborů.

Z-Group bus se hájí tím, že mimořádná situace s vyplacením mezd nastala proto, že jeden z krajů firmě poslal platbu za dopravní obslužnost se zpožděním proti standardnímu termínu. „Proto jsme v jeden okamžik neměli dostatek hotovosti na účtech,“ uvedl Slaný. Výjimečnou situaci se podle něj společnost snažila řešit co nejcitlivěji. Upozornil také, že pod vyhlášením stávkové pohotovosti jsou podepsané pouze dvě z pěti odborových organizací, které zaměstnance firmy sdružují.

Kvůli požadavku vyšších mezd a nepřiměřeně dlouhému vyjednávání o kolektivní smlouvě vyhlásily odborové organizace sdružující zaměstnance Z-Group bus naposledy stávkovou pohotovost loni v červenci. Skončila až letos v březnu po podpisu kolektivní smlouvy na rok 2022. Skupina Z-Group bus zajišťuje veřejnou linkovou dopravu v několika krajích, zaměstnává stovky řidičů.

Tagy stávková pohotovost Z Group bus Z-Group
23 komentářů