cargo

Obří letecká fúze: Boeing jedná o koupi brazilského Embraeru, světové trojky mezi výrobci

Poslední model Embraeru E2 pojme až 140 lidí. Foto: EmbraerPoslední model Embraeru E2 pojme až 140 lidí. Foto: Embraer

Odstup Airbusu a Boeingu před jinými výrobci dopravních letadel se může ještě zvětšit. Jen dva měsíce poté, co Airbus vstoupil

Odstup Airbusu a Boeingu před jinými výrobci dopravních letadel se může ještě zvětšit. Jen dva měsíce poté, co Airbus vstoupil do projektu letadel Bombardier CSeries, Boeing oznámil jednání o převzetí brazilského výrobce Embraer.

Americký výrobce by si tak rozšířil výrazně portfolio zejména v segmentu menších a středně velkých proudových letadel, kde dnes nemá zákazníkům prakticky co nabídnout. Nejmenší letadlo v nabídce Boeingu pojme 130 lidí.

Boeing jednání s Embraerem potvrdil krátce poté, co s informací jako první přišel Wall Street Journal.

Podle listu je Boeing ochoten výrazně si připlatit za získání majority. Akcie Embraeru na to reagovaly růstem až o čtvrtinu během jediného dne.

Do jednání bude mluvit i brazilská vláda, která má ve firmě zlatou akcii a může obchod vetovat. Boeing měl firmě nabídnout zachování značky, managementu i pracovních míst i nechat Brazílii stále mluvit do vojenského programu Embraeru. Ten už je společným podnikem s Boeingem.

Embraer je aktuálně třetím největším výrobcem letadel na světě, zaměstnává 18 tisíc lidí. Firma prorazila na trh hlavně s flotilou regionálních proudových letadel s kapacitou do 100 cestujících, které aerolinky nasazují na trasy, kde se větší letadla neuživí. Poslední model E2 ale pojme až 140 lidí.

K podobnému kroku se odhodlal nedávno Airbus, když vstoupil do projektu Bombardieru a jeho letadel CSseries.  Ty jsou přímými konkurenty Embraeru.

Tagy Airbus boeing bombardier CSeries Embraer
3 komentáře