Obrazem: Terminál Jihlava na vysokorychlostní trati navrhne francouzsko-české sdružení
Terminál Jihlava, vítězný návrh. Pramen: Správa železnic/AREP - monom
Terminál Jihlava bude sloužit jako přestupní uzel mezi vysokorychlostní tratí, hromadnou dopravou v kraji Vysočina a automobilovou dopravou.
Kdyz jsem toto před 15 popisoval, tak se všichni smáli, až se za břicho popadali. A dnes je jasné, ze jsme na to mohli použit zdroje OPDI a hlavně OPDII a už by to stalo, mělo by to min 85% dotaci a celkové náklady pro výstavby tratě Praha -Brno by byly pro ČR kolem 20 mld Kč po započtení dotace
Vědecké a referenčního zdroje jsou jen tištěné, ale projedete si diskuse na k-rep z té doby
Já jsem o vedení VRT okolo Stříteže u Jihlavy (O. K., tedy o něco severněji) četl už někdy okolo let 2006 – 2008 (teď si nejsem jist; pak to bylo i tématem v rámci Kraje Vysočina ohledně stavebních uzávěr), tzn. ještě před víc než 15 lety. P. S. Jaké soupravy by mezitím které dopravce objednal (= které už by tam těch skoro 10 let jezdily)? A to samé MD, které nyní neobjednává ani Ex1, by tam už skoro 10 let objednávalo těch 6 či kolik párů vlaků za den? A do pražského a brněnského uzlu (kdy modernizace toho druhého taky… Číst vice »
možná trochu off topic, ale to opravdu musíte strkat reklamy i doprostřed jednotlivých komentářů?
Já mám zaplaceno a žádné reklamy nevidím?
https://zdopravy.cz/obchod/
Sorry, ale nejsme firemní zpravodaj financovaný lokální železniční mafií a z něčeho žít musíme.
moc rad bych se jednou v ČR projel VRT.
Architektonicky je skoro až škoda, že to bude hnít někde u dálnice uprostřed lesa, kde by úplně stačilo něco víc „Basic“
taky ta situování u dálnice zabíjí nějaký možný rozvoj v okolí (ať už 3-6 patrové obytné domy a/nebo offici či jiné)
Hned vedle jsou průmyslové podniky. Tam na rozvoj bydlení není vhodná lokalita.
Vedení VRT podle dálnice omezuje další fragmentaci krajiny.
A asi nikdo nebude chtít nějakou obytnou zónu i u VRT.
Mezi Nehvizdy a právě Jihlavou-Pávovem nepovede VRT podél dálnice vůbec.
A u Velkého Meziříčí také ne.
Ale s tím „nezabíjením“ (není důvod, aby obytná výstavba byla zrovna tam) souhlas.
Tak samozřejmě je snaha vést VRT podle dálnice, když to jde a když to nejde, tak to nejde. To není nějaké striktní pravidlo.
Kravina na kvadrát. Další dopravní indukce v místech, kde je už teď přecpáno. Další peníze za MHD a navazující linkovou bus dopravu, která stejně bude muset zajet do centra Jihlavy. Přestupní terminál má být výlučně Jihlava město a ne dva duplicitní.
To by dávalo smysl, pokud by byla Jihlava metropolí dané oblasti. Ale protože jde jen o větší město, je to takhle u dálnice správně – vzhledem k hustotě obydlí v regionu.
Je to krajské město. Vysočina má půl milionu obyvatel.
Krajské, ale malé a bezvýznamné. Lidé s Třebíče (2. největší město) budou směřovat spíše do Brna a Jihlava je tedy úplně opačný směr a navíc budou mít blíže Velkou Bíteš, lidé z Havlíčkova Brodu a Žďáru budou využívat rychlíky, které se na VRT budou napojovat v Bíteši a Světlé n. S. Lidé z Nového města a Bystřice pojedou přes Žďár a zbývá tedy akorát Pelhřimov. Lidé z Pelhřimova mají zhruba stejně daleko Prahu i Brno a na VRT budou mít příjemnější Světlou než Jihlavu.
Dle VRtkařských tezí si člověk z Kraje Vysočina, tedy i z Třebíče**, bude moci při existenci VRT najít kdekoliv, aniž by se tam musel stěhovat. Tedy i v Praze.
Lidé z Pelhřimova pro směr Praha budou mít… jedině dálnici (i zajížďka do Světlé je zdržující). No a ve směru na Brno by mohli mít rychlý přípoj do Horní Cerekve k VRvlaku jedoucímu odtud přímo do Brna.
** Jsem zvědav na parkování až stovek dalších aut (pro ty denně dojíždějící lidi směr Brno i Praha) u třebíčského nádraží.
No a, že je malé. Kudy jinudy VRT táhnout, aby byla v co nejkratší trase mezi Prahou a Brnem?
Já očekávám, že každý si zvolí nástupní stanici podle směru jízdy a co mu bude vyhovovat. Takže třeba z Pelhřimova může jet na rychlík do Horní Cerekve a pak přímo (kousek po VRT) do Brna.
Bíteš jim bude ho… platná, jelikož zastávka má být na sjezdu na Osovou Bítýšku. Tedy z Bíteše a Třebíče můžete pro VRT do Brna, ale ne do Prahy. To je geniální blbost, která se brzy vymstí.
„Metropolí“ je každopádně – je krajským městem.
Ten spádový region není zase tak velký, ať už dalších zastávek přímých VRvlaků, nebo železničních stanic, které by mohly (ale nebudou) mít přímé spojení s Prahou.
Dost mě udivuje, že není v plánu obnova tratě do Polné, kdy i Polná by pak mohla být terminálem pro cestu „vlakem do Prahy/Brna s přestupem na terminálu u Pávova“.
To je správná myšlenka, která se včera prezentovala v O2 Universum na akci SŽ. Byl jsem tam jen chvilku, pak jsem se ze skanzenu vrátil na vedlejší akci Microsoftu o AI😀 u Microsoftu byl přece jen těch myšlenek řádově více, novinek taky a i občerstvení bylo moderní
Za prvé jsou tam trolejbusové linky a za druhé je dobře že navazující doprava nebude muset zajíždět do města.
Očekával bych, že tuhle stanici budou využívat spíš cestující z okolí Jihlavy než přímo z města. Měšťáci využijí nádraží přímo ve městě.
Jsem zvědav, jak najednou autobusy z Polné (a okolí) do Jihlavy budou jezdit závlekem přes Jihlavu-Pávov = prodloužení doby jízdy pro lidi s cílem v Jihlavě – tzn. už ne přes Měšín (kudy jezdí řada vytížených bus-linek). K té dvojakosti (jinak viz níže) mě ještě napadá, že na jednu stranu jako by bylo nepřijatelné, když by někdo měl z okolí Polné či Měřína přestupovat na vlak směr Praha v centru Jihlavy (protože by to byl mírný závlek), zato pro přestup od Prahy do Velkého Meziříčí závlek přes Osovou Bítýšku – tam s ostrým přestupem mezi R Praha – Brno a… Číst vice »
To je právě blbost. Je to mezi kozy mezi Jihlavu a Brod a vše okolo. Nezapomeň, ze před 78 lety se z daně oblasti nucené vystěhoval přes 60% obyvatelstva a dodnes je to znat na některých vesnických se schatralymi domy a bez poradně infra . Proto měla jet trať dál na Vlašimi a Benešov, protože jde o stejně postiženou lokalitu
– Zrovna na té oblasti by se dnes už nepoznalo, že odtud proběhl odsun – počet obyvatel tam je docela stabilizovaný, stejně tak i nezaměstnanost je nízká.
– Jiné oblasti, kde odsun obyvatel německé národnosti proběhl a kde to je dodnes znát, tzn. např. Jesenicko ži Žluticko, nejsou VRTkami řešeny vůbec.
Fascinujici, jak SZ na jedne strane zavira jiz existujici haly nadrazi v Havirove (70 tisicove mesto, silna primestska dojizdka) kvuli energeticke neefektivite a drahemu provozu.
A zaroven vymysli jak do lesa u 53tis. mesta postavit takovou halu kvuli par lidem.
Holt kde tece beton, tam tecou prachy. Udrzba je jiz jen zbytecna polozka.
Je jedno v jakem obdobi se pohybujeme a jaky design vymyslime. Vse megalomanske u nas do 10 let pojde na neudrzbu a dopadne jak Cernak.
To má logiku! nové tratě ano, ale bez budov pro lidi a všechna stará a nevyužívaná nádraží udržovat za každou cenu, protože to tak bylo a basta.
Havířov rozhodně není „nevyužívané nádraží“.
A z pohledu argumentů o „příměstské poloze Jihlavy vůči Praze i Brnu“ při existenci VRT, nebude Jihlava o moc méně příměstská vůči nim než je Havířov vůči Ostravě.
Jen tedy ten interval spojení Jihlavy s Prahou a Brnem bude značně „nepříměstský“.
Tak tohle na vizualizacích je spíš „maličká halička“ než „taková hala“
Moc hezké.
Jen je zkratka škoda, ze ohledně VRT vše tak extrémně dlouho trvá. Mluví se o tom už dekády, ale teprv v roce 2024 se děla architekt. soutěž. To je proste hrozny výsledek.
Kdy je třeba naplánované otevření VRT tratě směr Viden->Berlin přes ČR? 2050?
Tak VRT Vídeň-Berlín úplně není v plánu. Na rakouském území půjde o modernizaci stávající konvenční tratě na 200km/h, u nás rovněž takto kousek kolem Břeclavi (Rakvice-hranice), no a pokud vím, tak v Německu se mezi Drážďanami a Berlínem také plnotučná VRT neplánuje a půjde jen o reko na 200-230 km/h. Zbytek trasy přes ČR se VRT s Vmax 320 plánuje vyjma Krušnohorského tunelu, který bude logicky jen na 200
I tak to bude zčásti po VRT a z části po rychlé železnici (200-230 m/h) v ideálním případě. Žádný termín naplánovám není. S rychlostí příprav na železnici to je jako s lenochodem. Nejde o rychlost, ale udržet se na větvi (u koryta)
To byste se možná divil, jak sebou lenochod mrská v noci.
Tady už je VRT dávno vyřešena a je i funkční. Se stavět někdy v Norimberku v čase 14.30-15.30 na nadrazi a natočit si cca 20 ICE rychlovlaku na 265-320 km/h, spojovaných do dvojitých souprav a. Třeba z jednoho peronu jedoucích 2x do Hamburku. Na jedné hraně přes Frankfurt a na druhé hraně přes Berlin. Jízdní doba do Berlína 3 hodiny. Na druhem peronu jsou 4 vlaky na Mnichov a na 3 peronu 1-2 do Wien a jízdní doba je taky cca 4 hod
#skanzen
No a úplně stejně tak jsou v Praze k vidění vlaky do Berlína i do Vídně.
P. S. jestliže se za VRT obecně bere trať s v(max) 200 km/h a výše, tak zdaleka ne všechny úseky na trase Vídeň – Norimberk – Berlín jsou VRTkové.
„Krušnohorského tunelu, který bude logicky jen na 200“
Jak logicky? Snad idiotsky.
Nejvíce mě štve zpoždění VRT Polabí. Byl to úplně první úsek, na kterém se začalo pracovat. Údajně jednoduchý a krátký úsek, kde se tolik čekat nebude a přitom má veliký význam.
A hle! Z původního uvedení do provozu 2029-30 je najednou 2032. 🤷♂️ A to ještě není ani zažádáno o SP.
Jj, potíže s územním plánem. Patrně i díky tomu se nedávno změnila legislativa, takže už lze schválit dílčí územní plán.
Ono se to zas až tak moc neliší od dálnic. Dnešní ještě ne zcela hotová dálniční síť jede cca podle nějakého plánu schváleného vládou v sedmdesátkách a první projekty D1 se rozestavěly už ve 30. letech.
až pokvetou hrábě
Pěkně vyřešeno, oproti studii proveditelnosti mnohem elegantnější přestupy i umístění parkoviště v bližší poloze, navíc využívající klíny mezi novými kolejemi, které by jinak byly znehodnocené.
Pro srovnání SP z roku 2020: https://ctrlv.cz/lFF5
Já tomu asi nerozumím, ale proč všechny terminály stavíme v lesech a polích? 🤷♂️
A kde ho chcete stavět, když u Jihlavy je jen les a pole? Tahat to do centra by pro projíždějící vlaky asi nebylo ono.
Na projíždějící vlaky nepotřebujete stanici, ty zastavující je naopak lepší přivést do města. Většina přestupů by měla být ideálně z další veřejné dopravy, ne vyrábět další jízdy a další auta. Jenže…
A všiml jste si, že ta stanice má vyrůst v místech křížení s tratí Jihlava Havlíčkův Brod a tedy, že tam je možnost další veřejné dopravy již zajištěna?
Pouze pokud dojde k časovému sladění přípojů, což bude obtížné zajistit „všesměrně“.
Navíc tak jako tak jde o přestup pro lidi jedoucí do/ze samotného města Jihlavy.
Vzhledem k navrženému šturcu tam bude asi i nějaká železniční linka asi končit. Dotáhne se prý i trolejbus, takže by se mohlo něco zpřípojovat.
Trolejbus (pomalý ve srovnání s vlakem) a šturc jsou ale jen ve směru od Jihlavy. Pro zajištění přípoje od konkrétního Os vlaku od HB směr Praha i směr Brno by bylo potřeba, aby se rychlíky zastavující v Pávově zcela či téměř v této stanici potkaly. Jinak bude návaznost zajištěna jen jedním směrem (resp. ledaže by jely 2 páry Os vlaků směr HB za hodinu). A při tom potkání se ve stanici by tím víc vytížen/přetížen časově nejbližší trolejbusový spoj, zato všechny ostatní během hodiny by byly víceméně prázdné. A celkově bych byl zvědav na proklad – jestliže žst. Jihlava město… Číst vice »
Aby ty auta s cestujícími z „nasávacího území“ nemusely jezdit do center měst, kde je to tradiční „hlavní nádraží“.
Jak jsem zmínil i níže, je to zajímavá dvojakost – ve všech ostatních stanicích VRvlaků v Kraji Vysočina budou muset auta (pakliže cestující nepojedou k vlaku veřejnou dopravou, což by ostatně mohli i v okolí Jihlavy) přes ta centra měst (HB, Žďáru, Třebíče atd.) jezdit. A stejně tak by mohli zaparkovat u nejbližší jiné stanici, ze které by mohly jet přímé vlaky do Prahy nebo Brna. No a stejně tak (to už jsem níže nenapsal) je to zajímavá dvojakost ve srovnání Velkým Meziříčím, kde i dle oficiálních tezí je prý velmi důležité, aby VRT-stanice nebyla přímo na VRT za městem,… Číst vice »
VM je zrušeno.
Však o tom píšu – ano, vč. zdůvodnění v jednom z VRTkových materiálů, že více cestujících z VM směr Brno (o směru Praha/Čechy tam není zmínka) přitáhne zastávka přímo ve VM, na rozdíl od stanice přímo na VRT za městem (pozn. jde o falešné dilema, protože jedno s druhým se nevylučuje, ostatně viz Jihlava).
Tak VM hlavně nemá smysl v okamžiku, kdy je aktivní Bíteš.. 18km ..
Pokud by Bíteš byla přímo na VRT, dalo by se nad tím polemizovat.
Tím, že Bíteš nebude na VRT, tak ve směru do Jihlavy/Prahy/Čech nic neřeší = existence VM na VRT by i tak byla velmi přínosná.
Já si taky myslím, že nevybudování nějaké VRT stanice u Velkého Mezižíčí, bez ohledu na nějakou Bíteš, je škoda.
Zbytečný zastavování po pár kilometrech. Navíc VM má spojení jak na křižanov, tak na Studenec.
O žádných „pár kilometrů“ nejde – z Jihlavy 40, z Brna cca 50.
V Křižanově nebudou ani při VRT zastavovat rychlíky. A spojení do „Studence“ je „do nikam“.
Kolik km je Jihlava – VM a Vm -Bíteš ?
Jihlava město – VM (v původně plánované poloze východně od města) cca 38 km. Jihlava-Pávov – VM (v oné východní poloze) cca 34 km.
Vzdálenost VM – V. Bíteš je úplně irelevantní ve chvíli, kdy bítešské nádraží bude nepoužitelné pro směr jízdy do Jihlavy/Prahy/Čech.
P. S. Kolik kilometrů je Jihlava město – Jihlava-Pávov? 🙂
Tak nějak nelze vést VRT skrz město (není ekonomické stavět bezdůvodně tunely), do města pak vlaky musí dojíždět po konvenční trati, a tyto zájezdy zdržují.
I tak několik tunelů v Jihlavě vznikne – jak na přivaděči od Pávova (1x), tak i směr Okříšky (2x).
Mmch. co se týče Okříšek, tak ani u nich nikde nevidím projekt přestavby stanice s demolicí budovy, namísto které by se umístily ještě cca 2 dopravní koleje, ale zcela by se zrušily „koleje Štégu“ (2. nástupiště) a namísto nich vznikl autobusový terminálu a P+R pro několik set aut pro ty, kteří by ve 2h taktu rychlíků jezdili z okolních vsí za prací do Brna či Prahy, aby se do nich nemuseli stěhovat.
Nějak se mi to zdá předimenzované.
Máte dva překlepy ve slově poddimenzované.
Však od toho tam je ten údaj, že „v případě potřeby“ z toho budou 3000 parkovacích míst. Nicméně i těch 700 míst je daleko, daleko víc než počet parkovacích míst u jiných nádraží vzdálených 30 min. jízdy od Brna či 40 min. jízdy od Prahy, kterážto nádraží by – z logiky věci – také měla být v obdobní míře využita za účelem četné dojížďky. P. S. Při 3000 parkovacích místech si docela představuji ty zácpy stovek odjíždějících aut během několika málo minut ve chvíli, kdy jimi odjedou lidé, kteří tam předtím přijedou podvečerním vlakem z pracovních povinností v Brně/Praze. P.… Číst vice »
Přijeďte se někdy podívat třeba na Ústí na Orlicí. Tam je oficiální parkoviště pro cca 130 (možná 150) aut a dalších klidně 70 tam stojí „na hlíně“ a i tak je problém tam zaparkovat. A to na vlaky, které jedou 160 a v převažujícím směru (Pardubice) ani ne v celé trase (údolí Orlice s rychlostí pod 100). Srovnejte s potenciálním spádovým územím Jihlavy oproti Ústí a s rychlostí vlaků. 700 míst bude asi pro začátek stačit, ale ne na dlouho.
U nádraží v Ústí nad Orlicí jsem několikrát byl a ten vysoký počet aut mě také zaujal – mimochodem zejména ve srovnání s tezemi zaznívajícími okolo roku 2010 ve smyslu „všichni se budou auty sjíždět k vlaku do České Třebové a proto by tam měly zastavovat všechny vlaky“ – a ejhle, dost lidí parkuje i v ÚnO, byť tam zastavují „jenom“ rychlíky.
Nicméně 200 není 700. A taky zohledněte, že ÚnO nemá ve své blízkosti dálnici, tzn. železnice je o to víc konkurenceschopná.
Jihlava a okolí mají D1 „odjakživa“.
200 není 700, ale taky Ústí není Jihlava a koridor není Vrtka. D35 není z regionu daleko. Kromě toho v Ústí by těch aut bylo i více, ale už to naráží na někdy zcela vyčerpanou kapacitu. Navíc je tam Česká Třebová v těsné blízkosti, u Jihlavy takhle blízko nic nebude. H. Brod je dál a moc míst na parkování tam nebude.
Jestli v HB nebude moc míst na parkování, tak si říkám, jak to budou lidé z Havlíčkobrodska řešit – pojedou třebas 30 km na Pávov? (a to i z obcí severně/severovýchodně od HB) Nebo prostě dojedou do HB veřejnou dopravou? Nebo zaparkují auto u nejbližšího nádraží byť s následným přestupem v HB na další vlak? P. S. Taky je potřeba pak řešit, jak by se 1000+ lidí z těch 700 aut, která by převážně denně do Pávova přijížděla, vešlo do těch (beru-li 4 hodiny ranní špičky) 4 spojů směr Praha a 4 spojů směr Brno. Už to je nástup 100… Číst vice »
To je problém v podstatě všech parkovišť u dopravních uzlů. Malé parkoviště a pak se to rozšiřuje, buď trpěním odstavu kde se dá, nebo se zruší rampa a udělá se parkoviště místo prostoru pro nakládku. Bohužel, nejlepší variantu a parkovací dům nikdo nepostaví. Protože se to nevyplatí, nikdo ho nebude chtít do správy a škudlilové budou dál parkovat na trávě.
Tohle slovo jsem tam vůbec nepoužil, máte zašpiněný monitor.
Hala je podle mě předimenzovaná, tam nebude mít nikdo nutnost se zdržovat a při dvou vlacích za hodinu tam bude foukat vítr. Možná bych přivřel oči kdyby tam stavěli 4 za hodinu. A když koukám na nové vedení těch nájezdů, tak by se na nich daly udělat nástupiště. Ale zase to bude mít vliv na dynamiku vlaku na/sjíždějícího z VRT, takže asi nee.
Vliv na dynamiku by to mělo úplně stejný, jaký na ni budou mít vliv vlaky zastavující u těch „hlavních“ nástupišť stanice Jihlava-Pávov.
Jako že najede na VRT stejnou rychlostí (stihne se rozjet ze zastávky na 160 a víc?) jako kdyby nezastavoval?
Parkoviště v polích, navíc tam není ani obchoďák – takže po návratu z cest si nekoupíte ani čerstvé pečivo k snídani.
Tak tohle už nutně nemusí řešit projekt nádraží zadaný státní organizací. Pokud to bude dostatečně lukrativní, další rozvoj lokality zcela jistě zajistí soukromý kapitál.
A proto se tam nikdo nebude zdržovat, a bude spěchat pryč. Prostě předimenzovaný barák.
Terminál znamená česky konečná. Když nedývno psali, že stavět se začne na Moravě, znamená to, že se VRT zastaví na hranici Čech a Praha, jako vždy , ostrouhá?
Ano, rozmohl se nám tu takový nešvar, že pro dopravní uzel se používá termín terminál.
Na druhou stranu tady bude i několik linek končit, ale nebudou to linky jedoucí po VRT.
To už jsme se dostali za studie? Skvělé, otvírám flašku 🙂
Začátek stavby 2029? Tak to je tedy fakt jen 2 roky po začátku stavby „prvních etap“ (Praha – Světlá a Brno – V. Bíteš). Hm, takže se po roce 2029 bude budovat celých 200+ km VRT najednou. Nechápu, proč ta samá Dobrá správa tak kouskuje modernizaci dolní Vláry či t-240, když VRT zvládne budovat „na zelené louce“ zaráz. K dalšímu: „Z dopravního hlediska potom vyzdvihla přehlednost všech přestupních vazeb v terminálu a velmi dobře vyřešené autobusové nádraží,“ Hlavně „přehled“ v tom, že kdo pojede z Jihlavska autem, bude muset při návratu přesně kalkulovat s tím, aby chytl ten jediný spoj… Číst vice »
Kdo je z Jihlavy, ten přece nepojede na tento terminál, ale nastoupí přímo na městském nádraží. Terminál by měl sloužit primárně pro dojížďku k němu z okolí, zejména z jihovýchodu a jihozápadu. Severní část bude obsloužena spoji, které sjedou mezi Světlou a Velkou Bíteší.
I jihlavští na ten terminál budou jezdit – proto tam bude vybudována ta trolejbusová trať (kdy trolejbusy od toho terminálu budou odjíždět buď velmi plné – krátce po příjezdu vlaku, anebo naopak skoro prázdné – v situaci, kdy žádný vlak předtím nepřijede). Jsem zvědav, jak se vejdou stovky aut k nádražím ve Světlé, HB, Přibyslavi či Žďáru ve chvíli, kdy i k těmto nádražím by měli ve velkém jezdit lidé jedoucí stylem „P+R“, tzn. autem k nejbližší stanici vysokorychlostních vlaků a odtud vlakem – jedoucím zčásti po VRT – směr Brno či Praha. P. S. čekal bych, že od jihovýchodu… Číst vice »
Si skoro říkám, že když mají jet autem na spoj, co jede jednou za hodinu, jestli není lepší za cca 50 dojet rovnou do Prahy. Nemuseli by přestupovat někde v polích před Prahou. V těch 2029 snad už i budou další Pražského obchvatu…
Jistě, autem do Prahy. Když ono je tak snadné kdekoliv v Praze zaparkovat.
V té době už bude dálnice úúúplně plná kamionů, takže ještě rád sednete na vlak. Viz aktuální kolony před Brnem, teda vlastně občas už před Bíteší (> 35 km)
Ty tam jsou (paradoxně) rozšiřování dálnice na okraji Brna.
Nicméně dle VRTkařských tezí, bude existence VRT znamenat uvolnění kapacity konvenčních tratí pro nákladní dopravu (= neboli zhoršení četnosti vlakového spojení pro Pardubice atd.), tzn. naopak nákladní doprava se z těch kamionů přesune, díky VRT, na železnici.
Tou dobou už budou 3+3 pruhy…
A bude to stačit, myslíte?
Mám-li věřit oficiálním VRTkařským tezím, tak mezi Mirošovicemi a Kývalkou budou stačit pořád 2 + 2 pruhy, protože (jak už jsem napsal jinde) VRT uvolní konvenční tratě železniční nákladní dopravě (= ulehčení dálnici od kamionů) a (což píšu až teď) a stejně tak nemalá čát lidí přesedne v trase D1 z aut do VRvlaků (kterých právě proto bude jezdt tolik, téměř vše v režimu ministerské objednávky a skoro vše bez zastavení mezi okrajem Prahy a okrajem Brna) = D1 bude i při 2+2 pruzích volnější než je nyní. (Pokud se tak nestane, tak to budu považovat za nesplnění oficiálně prezentovaných… Číst vice »
Nepočítal bych v té době už s levnějším parkováním uvnitř Městského okruhu než 50-100 Kč/h, 250-500 Kč/den.
Byl jsem příliš optimistický, 40-80 Kč/h je to už teď. Tak si to něčím vynásobte, když tlak na parkovací místa (která už teď těžko hledat) bude s rychle rostoucím obyvatelstvem Prahy násobný.
A proč by měli přestupovat někde za Prahou, když tím vlakem dojedou do centra na hlavní nádraží?
„Hlavně „přehled“ v tom, že kdo pojede z Jihlavska autem, bude muset při návratu přesně kalkulovat s tím, aby chytl ten jediný spoj za hodinu, který mu v tom terminálu zastaví. “
Tohle by vyřešilo protažení trati od Jihlavy až pod VRT(těsně před ní rozvětvit na 2+2 koleje a hned za nástupišti oblouky 2 koleje na Brno a 2 koleje na Prahu, což vzhledem k blízkosti obce Střítež asi není průchozí.
Taky by to bylo vyřešeno tím, vůbec žádný terminál u Pávova nedělat a prostě ty 2 páry za vlaků za hodinu vést až do centra Jihlavy.
Ostatně nějaké P+R u žst. Jihlava město snad vznikne také, kdyby „jen“ pro lidi jedoucí směr ČB (spoj jedoucí tímto směrem vůbec nebude na Pávově zastavovat). S napojením např. takto https://mapy.cz/s/juhesurace
Jihlava chce ovšem zpomalení na 80 km/h
A na té rovince oblouk o poloměru 300 metrů 😀
Poloměry 300 m nemůže žádná hluková studie povolit, ty jsou v běžných rychlostech hodně hlučné.
No to snad ne! 😤
Zpomalení čeho, dálnice?
„Součástí terminálu má být parkoviště P+R nebo autobusové nádraží.“
Opravdu „nebo“? Kdo si bude vybírat a kdy?
Pokud před nebo není čárka, funguje jako slučovací spojka.
Ano, viz i polemika o „konzervačním limitu“ co do počtu spojů osobní nebo nákladní dopravy za rok.
vždušné zámky , tohle se nepostaví u nás nikdy 🙂
Stejně jako se nikdy nepostaví dálnice….?
Dálnice se ve výstavbě snadněji etapizují. Málokdy byl souvisle dokončen tak dlouhý dálniční úsek, jak dlouhá má být kterákoliv ze tří etap trasy Praha – Jihlava-Pávov – Brno.
Natož když se první a třetí etapa prý začnou budovat najednou a jen o 2 roky později k tomu přibude budování té prostřední etapy.
Není to tak svázané, jak to vypadá.
Etap je 5: VRT Praha, VRT Polabí, VRT Vysočina I, VRT Vysočina II, VRT Střední Čechy.
První 3 jsou v zásadě nezávislé, zprovozněním kterékoli z nich vznikne velký užitek, i kdyby již nic dalšího nepřibylo. Ty poslední dvě jsou větším užitkem závislé aspoň na jedné sousední.
O. K., stavebně vzato ano.
Ty první tři etapy do sebe pomyslně splynuly tím, že mají být termínově realizovány zaráz.
Nicméně i tak jsou 3. – 5. etapa dlouhé několik desítek km. Málokterá dálnice byla otevřena takto zaráz (napadá mě teda Plzeň – Rozvadov + Lipník n/B. – Ostrava).
P. S. Zprovozněním „Vysočiny I“ při souběžně nehotové VRT Střední Čechy zase tak velký užitek nevznikne.
P. S. č. 2 Budu zvědav na projednávání a realizaci té nejkratší části „VRT Praha“, zejména ve srovnání s průtahy realizace vnějšího pražského okruhu v obdobných vzdálenostech (byť tunelových!) úseků vůči zástavbě.
Mně ve vizualizaci na obr. 6/8 zaujala ta bujná vegetace na parkovišti. Pokud tam SŽ něco nechá vysadit, tak odhaduji, že presentované podoby vegetace dosáhne asi tak za 15 – 20 let.
Pro srovnání se stačí podívat na obr. 8/8 (fotka), kde je vpravo od hal parkoviště zaměstanců Bosch 3 a kliknout na mapy.cz a porovnat to s rokem 2010, kdy to asi bylo postaveno.
https://mapy.cz/letecka?l=0&q=pavov&source=ward&id=4094&ds=2&x=15.6123756&y=49.4455117&z=18
SŽ by měla u každé takové akce předkládat i vypovídající podrobný situační plánek, což rozhodně není obr. 7/8.
Líbivé obrázky 1 – 6 jsou již tradičně vyvedeny v optimistickém zeleno-světlešedém nádechu…
Me se na ty vizualizazci libi, jak z ty jednokolejky udelaji kdo vi jaky nadrazi … pritom nedaleky nadrazi ‚Bosch‘ je vlastne jen obrubnik u cesty.
Taky jsou tam super ti chodci – to tam jako tolik lidi bude chodit od auta? Protoze ta stanice je klasicky priklad stanice nekde v polich uprostred niceho. Aspon tam bude nejaka zastavka autobusu.
Jeste vetsi bude tragedie pak ale bude zastavka u Bitese.
Vizualizace je fajn. Už postoupila od obrázků, na nichž je ranní rozbřesk a na informačních tabulích čas 15:38, jako to bylo onehdy u článku o modernizaci pražského Masarykova nádraží. Dokonce se vizionářsky předpokládá, že v době dokončení stavby jihlavské stanice VRT už bude jedna tabule v hale inovativně / inklusivně nadepsána „Příjezd Departure“. Mně se to líbí. Je to netradiční, vystupující ze stereotypu, hluboce lidské, dechberoucí a při troše proaktivního přístupu to bude ikonické, ne-li kultovní.
🙂
Ale co přesně je inovativní na Departure? Celá pražská MHD je výcejazyčná. Na hlavním jsem byl zvyklý na trojjazyčné nápisy odjakživa, ptal jsem se co je to „nepoch“.
Nevypadá to špatně, ale nevěřím termínu výstavby….
Trochu mimo téma, ale železnice se to taky týká.
Všimli jste si v inzerátech, co má Škoda jako náhled? https://pracezdopravy.cz/job/konstrukter-junior-mechanicka-konstrukce/
Ví někdo, co to je za vlak? Nikdy jsem ho ještě neviděl.
Panter po faceliftu
Co má tohle společnýho s článkem…?
Viz původní příspěvek tohoto vlákna.
EMU 400 pravděpodobně, hnací a řídící vůz jednopatrový, vložené pak patrové.