Infrastruktura Stavebnictví Železnice

Obrazem: Stavba finišuje, první vlak projede Ejpovickým tunelem v polovině listopadu

Budování tunelu Ejpovice vrcholí. Autor: FB Metrostav
Budování tunelu Ejpovice vrcholí. Autor: FB Metrostav

Výstavba nejdelšího železničního tunelu v České republice spěje do finále. První vlak projede jižním tubusem Ejpovického tunelu 15. listopadu. Uvedli to zástupci Správy železniční cesty při kontrole stavby v pátek. Plný provoz oběma tubusy pak bude zahájen 9. prosince s příchodem nového jízdního řádu.

Tunel je součástí přeložky, která zkrátí trať mezi Plzní a Rokycany o 6,1 kilometru. Jeho vybudování má zkrátit dobu cestování mezi Prahou a Plzní. „V průměru se jízdní doba sníží o devět minut, u souprav s naklápěcími skříněmi až o deset minut,“ sdělil generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Současně se podle něj zvýší bezpečnost železničního provozu, komfort pro cestující a zajistí se i požadovaná propustnost trati.

Každý ze dvou tubusů tunelu měří více než čtyři kilometry. Vlaky budou tunely projíždět rychlostí 160 kilometrů v hodině. Stavba je výjimečná mimo jiné tím, že v tubusech je položena pevná jízdní dráha – kolejiště není ve štěrku, ale je upevněné ve speciálních betonových panelech. V případě potřeby to umožní jízdu záchranářským vozidlům.
Ražba jižního tubusu začala v únoru 2015 a trvala 15 měsíců. Ražbu severní tunelové roury zahájili stavbaři v září 2016, dokončili ji loni v říjnu.

Stavbu provádí Metrostav a Subterra. Tunel vyjde nakonec podstatně dráž, než původně správci kolejí čekali podle výsledků soutěže. Cena už překročila pět miliard korun. Původní hodnota kontraktu byla 3,97 miliardy korun. SŽDC i Metrostav vysvětlují zdražení hlavně geologickými podmínkami, které byly komplikovanější, než předpokládala zadávací dokumentace.

Ejpovický rekord (4,1 km) v délce tuzemských železničních tunelů má v příštím desetiletí překonat pětikilometrový Chotýčanský tunel u Českých Budějovic na 4. koridoru, jehož stavbu letos schválilo ministerstvo dopravy.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ilona Zelenáková
Host
Ilona Zelenáková

netuší prosím někdo, co znamená toto?

„První vlak projede jižním tubusem Ejpovického tunelu 15. listopadu. Uvedli to zástupci Správy železniční cesty při kontrole stavby v pátek. Plný provoz oběma tubusy pak bude zahájen 9. prosince s příchodem nového jízdního řádu.“

Jestli 15. 11. začnou jezdit nějaké zkušební vlaky bez cestujících/nákladu?? nebo v jednom tubusu už bude normální provoz??

Jan Sůra
Admin

15.11. náklad, 16. už osobní s cestujícími.

suri
Host
suri

S rychlostmi v tunelu už je snad definitivně jasno – od 9.12. bude 120 km/h, koncem června 2019 má proběhnout pantografová zkouška a po ní 160 km/h. Zdroj SŽDC.

Milan
Host
Milan

Nevíte někdo zda se bude pořádat veřejná prohlídka před otevřením?

Jiří
Host
Jiří

Bez ETCS max. 100 km/h. Kolik vozidel má ETCS?

Karel
Host
Karel

Rychlost max 100km/h platí pro vozidla, u nichž není spolupráce mezi traťovou a vozidlovou částí vlak. zabezpečovače. Jak dnes jezdí vlaky, když ETCS prakticky nikde není?

Jiří
Host
Jiří

Rychlostí vyšší než 100 km/h se jezdí s přenosem kódu na H.V. V tunelu bude kódovat autoblok nebo aut.hradlo??

Rossec
Host
Rossec

A kdy konečně zmizí ta smyčka u Velkýho Oseka mezi Chlumcem a Poděbrady!!!

To
Host
To

takových „vychytávek“ by se našlo mnohem víc a nikdo je neřeší…

Michal
Host
Michal

A Kostelec u Jihlavy, boha jeho! A Kutná Hora!

Dědek
Host
Dědek

Budu se opakovat. Každá vláda má priority postavené jinak. V Rakousku asi občané vítají peníze utracené za dopravní stavby a kvalitní cestování. Nyní v Rakousku prorazili rekordně dlouhý tunel 33 km dlouhý, razí na Semmeringu 27 km dlouhý a zároveň razí další rekordní 54 km dlouhý. U nás občané zřejmě vítají levné jízdné na úkor pohodlí a rychlosti. Samozřejmě na dokončení našeho tunelu se těším a doufám, že podobných staveb u nás bude přibývat, viz. též nový most u Břeclavi.

Michal
Host
Michal

Občané ne, ale Babiš v demisi se sichroval na předčasné volby. Které nenastaly, takže to populistické jízdné je vlastně zcela zdarma.

Michal
Host
Michal

…zcela zbytečné.

To
Host
To

s čím souvisí jízdné zdarma s dopravní infrastrukturou? Vy si snad snad myslíte, že kdyby stát nevyhodil oknem zmiňovaných 6 mld. nebo by jízdenka Pha-Plzeň stála 200, že by se jako více stavělo? Jestli si toto myslíte, musíte žít v ČR tak 5 minut. Peněz na stavby je jak máku, bohužel je není za co utratit!

Radek Janata
Host
Radek Janata

Pokdu by úřednící a politici neřešili jízdné mohli řešit jak zrychlit přípravu staveb – legaslativa atd.
6 miliard mohli jednoduše nechat v rozpočtu (snížit schodek) a stavět, až to bude připravené.

X 1
Host
X 1

Nebo těch 6 miliard mohly dát krajům na pořízení nových souprav pro dopravní obslužnost. S tím by nadělaly více muziky.
Já vím. Moc to není ale lepší jak drátem do oka.
Praha, ve své zkorumpovanosti si pořídí dva Elefanty ze skladovejch zásob.
Libecko třeba 10 Alstom Lint.
Olomoucko, tři elektriky a tři Linty.
A do Jižních Čech stádo koní, dva dostavníky a maštal. Myčku už mají. 🙂

Dědek
Host
Dědek

Pane ,všechno souvisí se vším.

Milan
Host
Milan

Utracených více jak devět miliard a zhoršení dopravní obslužnosti žádné pohodlí nepřinese. Naopak kolik by bylo nových vagónů za tuto částku nebo ještě více zánovních nebo nových souprav náhradou za katastrofální regionovy?!

To
Host
To

A k čemu vám bude moderní motorák na 120 km/h, když pojede po kolejích, které umožňují max 50 km/h? Zapotřebí je oboje, navíc tunel staví SŽDC a vozidla si kupují dopravci.

Odpadlik
Host
Odpadlik

Ta 160tka tedy bude jen pro Pendolino, nebo jak, nevite nekdo?

Elb
Host
Elb

160 bude pro všechny, jen až s rokem 2020, jen ale asi jediný vlak schopný této rychlosti bude Pendolino, pro který to bude dávat větší smysl i z toho důvodu, že v přilehlých úsecích k tomu směšnému kousku 4 km pro rychlost 160 bude zrychlovat a zase zpomalovat z menšího rozdílu, než soupravy, které neklopí..

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

„jen ale asi jediný vlak schopný této rychlosti bude Pendolino“
A to proč? Předpokládám, že když je „generálem“ ČD osoba odborně (údajně) zdatná v oboru vozby, měla by umět zajistit, aby všechna vozidla v tamních rychlících (včetně hnacích) dokázala rychlostí 160 km/h legálně jezdit.

Elb
Host
Elb

Tak hlavně proto, že do toho má co kecat i objednavatel, když moderní dvousystémová mašina bude při pronajmutí nebo koupi náklady na kilometr trochu někde jinde, než Eso, které ale zároveň na tak malém čtyř kilometrovém kousku blbým rozdílem 20km/h nemůže udělat časový rozdíl, který by vůbec stál za to ho zanést do JŘ.

To
Host
To

Vzhledem k tomu, že 160 km/h bude v úseku Pha – Cheb pouze na tomto 4 km úseku, je naprostý nesmysl sem posílat lokomotivy, které zvládají 160… pokud jich ovšem nebude k dispozici tolik, že ČD nebudou vědět co s nima. Této trati by s ohledem na výškové poměry pomohly spíš výkonnější stroje a optimalizace GVD – dnes když pojede rychlík 100, v pohodě zvládá jízdní doby v GVD.

Dan
Host
Dan

Možná se pletu, ale tuším že z jedné strany tunelu je Plzeň s Vmax 80 km/h a z druhé nějaký oblouk na 120 km/h (Ve kterém Pendo asi může víc). Pokud někdo víte přesněji, prosím o doplnění/upřesnění.

Elb
Host
Elb

120 je tam pro všechno, ale vypadá to, že se s tím bude asi hýbat, to by potom znamenalo, že tam Pendolino přijede s rychlosti 145-150 a z toho je na 160 hned.

Alibaba
Host
Alibaba

Ta je v tunelu pro všechno.
Rozdílné úsekové jízdní doby (Plzeň – Rokycany) vznikly pravděpodobně tím, že Pendolíno jede/může jet rychleji v okolních úsecích.

Odpadlik
Host
Odpadlik

tzn 160tka je jen pro pendolino nebo jak, nevite nekdo?

Pavel
Host
Pavel

Cena sice povyskočí oproti kontraktu o půldruhé miliardy, ale původní cena s jakou operoval stát, když vyhlašoval vyberko byla jestli se správně pamatuju šest miliard jen za tunely. Takže těch cca 5.5. miliard za dvakrat 4 km tunelu a přeložku trati ( buduje se i nová zastávka v Ejpovicích) je solidní cena.
Brněnské Dobrovského tunely staly 6 miliard a to mají kilometr

Gejza
Host
Gejza

Já myslím, že stály 10 miliard. Zlatá Blanka…

Panoramix
Host
Panoramix

A zase jedna politická předvolební agitka. Parta šašků z ANO naplánuje v nesmyslném termínu „předváděčku“ téměř hotového tunelu a přivlastní si práci předešlých politických garnitur, za kterých se tunel opravdu naplánoval a připravil. První jízda pomalu za 2 měsíce, ale šaškárna okolo zrovna teď, aby to zapadlo do předvolební kampaně, že? Z mého pohledu to téměř dehonestuje snahu všech lidí, kteří se svými znalostmi a úsilím snaží posouvat naši dopravní infrastrukturu někam dál, politikům navzdory. Kdyby ti budižkničemové raději opravdu „makali“, místo objížděních takovýchto akcí, na kterých se jenom předvádějí. A pak ještě hrozně pospíchají s modrými majáčky po našich… Číst vice »

To
Host
To

O jaké předváděčce je řeč? V článku se o ničem takovém nepíše

Josef22
Host
Josef22

Asi má na mysli tu z 21.září. ANO si to vzalo jako „svůj“ projekt, přitom to jejich práce není. No musí před volbama nějak zapůsobit…

X 1
Host
X 1

No a kolikrát měl takovej Bárta předváděčku. Mockrát.
Ale budoucím kolegům nenachystal nic, takže ti ostrouhali.

Pana boha, že se Vám stojí ti politici za to. Každej soudnej člověk ví, že jsou to lidé, kteří nerozumí své práci a jen si hledí korýtka.

Být dělníkem na stavbě, tož bych si o ně ani gumovku neotřel. Takovou u mě mají politici cenu.

To
Host
To

Přesně tak, politici a zastupitelé jsou lidi, co svým rezortům absolutně nerozumí. Jde pouze „někým“ zaplácnout místo. Pravda je taková, že proč by ministr dopravy měl rozumět dopravě, když má na to lidi… bohužel mnohdy ty lidi, co na to má jsou na tom stejně jako ministr. Ony požadavky na ministra obecně nejdou dohromady – manažer, ekonom, stavař, dělník, praxe z výroby, znalec všech druhů dopravy… to prostě nejde

dopravak
Host
dopravak

Takhle má vypadat investice do budoucnosti. Takové stavby natáhnou lidi na železnici. Jenom škoda, že toho není víc. Choceň – Ústí by bylo potřeba jako sůl.

ondřej
Host
ondřej

Jsou tři varianty na tento usek.

dopravak
Host
dopravak

Už roky, stavba zatím stale v nedohlednu…

ondřej
Host
ondřej

A je to škoda na hlavním koridoru takový špunt.Mněla by to být priorita.

Elb
Host
Elb

Je to úsek s největší propustností, největší koncentrace dálkových vlaků na jednom místě probíhá právě tam.

suri
Host
suri

Budou vlaky opravdu projíždět těch 160 km/hod jak to teď všichni včetně ministra dopravy omílají hned po otevření tunelů nebo od nějaké rozumné doby po otevření? Nebo to bude tak, že se bude jezdit rok, dva, tři, čtyři jen 80, 100, 120, prostě s omezením, protože nebudou papíry, razítko, nebude ETCS nebo co já vím. A tím pádem budou chybět minuty např. pro dosažení cílové časové polohy linky R16 a budou další roky provizorií v jízdních řádech?

Martin
Host
Martin

Suri: GVD je nakreslený na ~120 km/h. Snad to bude jen na tenhle rok jako zkušební provoz…

Elb
Host
Elb

Stejně to bude jezdit kvůli berounce zpožděné..

To
Host
To

a taky kvůli Praze… z Prahy vyjíždí většina spojů se zpožděním

Jakub
Host
Jakub

Tunely super. Teoreticky by v něm mohli pustit Pendolino od nového GVD na 200 km/h nebo tomu brání zabezpečovací zařízení?

mememe12@icloud.com
Host
mememe12@icloud.com

Hlavně tomu brání fyzika. Na těch 200 se to skoro nemá kde rozjet…

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Fyziku zbytečně nenapadejte: dolů s kopce směrem k Plzni by se možná rozjelo docela rychle …

VRT
Host
VRT

Ale pak to brždění!

Elb
Host
Elb

Časové úspory vteřinové?

Pavel Mareš
Host
Pavel Mareš

Devět minut na jeden vlak v jednom směru, vynásobte si to počtem vlaků Plzeň Praha denně, krát 365 dní. Plus regionální doprava , která taky nějakou tu minutku ušetří.Za rok jste na desitkach hodin.

Elb
Host
Elb

Diskuze se točí kolem úspory 160 vs 200 km/h..

To
Host
To

Jinak 5 mld. svým způsobem za 8 km tunelu + napojení a další úpravy mi nepřijde jako taková pálka.

To
Host
To

„V průměru se jízdní doba sníží o devět minut, u souprav s naklápěcími skříněmi až o deset minut,“ sdělil generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Škoda jen, že soupravám s naklápěcí skříní SŽDC naordinuje stejnou jízdní dobu jako ostatním spojům…

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Podle Vás snad ten minutový rozdíl v jízdní době má nějaký podstatný smysl, aby kvůli němu bylo třeba komplikovat „vzhled“ taktového GVD?

To
Host
To

No ono v úseku Beroun – Cheb už by to byla víc jak minuta… ale jak píšete, narušilo by to vzhled taktového GVD…

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Sle v tomto případě jde přece jen o úsek Plzeň – Rokycany!

Anjel777
Host
Anjel777

Pendolina pojdu 160 km/ h a ďalšie expresy 140 km/ h

To
Host
To

A regionovy nebo 810 Plzeň – Radnice to rozjedou za neskutečnýho řevu možná na 70 – 80

Pavel
Host
Pavel

Obávám se, že tohle trať do Radnice zabije. Zajížďkou přes Ejpovice se cesta vlakem stane neatraktivní oproti autobusu /autu.

Radek Janata
Host
Radek Janata

To jako proč? Radnice-Plzeň:
Letos = 46 až 57 minut, naprostá většina spojů s přestupem
Příští rok = 53 minut, všechny spoje jsou bez přestupu

Alibaba
Host
Alibaba

Všechny spoje do Plzně za řádově nezměněnou dobu beru taky jako plus téhle stavby, a to jsem si dovedl představit i jednu zachovalou kolej z původní tratě a triangl v Chrástu. Teď už jen asi zbývá něco svižnějšího a rychlejšího než 814, jak píší i jiní přispěvatelé.

Pan X
Host
Pan X

U trati do Radnice je jediné řešení ji po otevření tunelu ZRUŠIT. Tahat Ejpovickým tunelem regionovu je zhovadilost a ukončovat ji v Ejpovicích ještě větší. Autobusy to odvezou levněji, přímo do Plzně a s větším pohodlím pro cestujicí, už jen kvůli přístupu k zastávkám autobusu (je to jednodušší než přístup na nádraží).

Martin
Host
Martin

814 se velmi pravděpodobně nahradí v blízké době něčím jako je 842 si tipnu. 🙂 Vycházel by pak hodinový špičkový takt s lepším krizovanim.

Elb
Host
Elb

Odvážet něco do centra tří set tisícového města je moc pěkná teorie, která však v době špiček svojí spolehlivostí popojížděním v koleně padá jak domeček.

a8n
Host
a8n

Vy chcete zavést linku Radnice-Ostrava?

Elb
Host
Elb

😀 Omyl, i tak si myslím, že cesty do takto velkých měst už bývají ve špičkách nespolehlivé.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Pokud bude trať tak vytížená, že se souprava z Radnice do tunelu nevejde, lze to řešit přestupem v Ejpovicích, stále to nebude horší než dnes a navccí vzniká možnost přestoupit i do druhého směru.

Martin
Host
Martin

Ta tam bude už teď. 🙂

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll