Obrazem: Průkopník levného létání oslavil 50. narozeniny speciálním nátěrem

Boeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest AirlinesBoeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest Airlines

Americký dopravce se stal jedním z průkopníků levného létání.

Letecká společnost Southwest Airlines zařadila do provozu Boeing 737-800 ve speciálním nátěru v americké vlajce. Připomíná tak 50 let své existence. Jeden z největších amerických dopravců se stal průkopníkem nízkonákladového modelu létání, v Evropě byl inspirací pro Ryanair.

Nový letoun s názvem Freedom One odhalila firma v den, kdy před 50 lety poprvé dopravce svezl cestující. Současně aerolinky oznámily, že každému zaměstnanci automaticky připisují 50 tisíc bodů do věrnostního systému. Na letadle je celkem 50 hvězd a 14 pruhů.

Southwest jsou jednou z aerolinek, která zcela proměnila obor a přispěla k tomu, že létání se stalo zcela běžnou záležitostí. Když firma začala v roce 1971 létat, jen 15 % obyvatel USA někdy vůbec letělo letadlem. Dnes mají Southwest Airlines čtvrtinový podíl na trhu letecké dopravy v USA, zaměstnávají 56 tisíc lidí.

Jedním z hlavních strůjců úspěchu byl Herb Kelleher, který zemřel před dvěma lety. Koncept aerolinky postavil na modelu velmi nízkých cen a ostatních služeb za příplatek. V osmdesátých letech byl u něj na stáži Michael O´Leary. Poslal ho tam zakladatel Ryanairu Tony Ryan, aby se inspiroval, jak proměnit ztrátovou aerolinku v ziskovou.

Boeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest AirlinesBoeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest AirlinesBoeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest AirlinesBoeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest AirlinesBoeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest AirlinesBoeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest AirlinesBoeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest AirlinesBoeing 737-800 ve speciálním nátěru. Foto: Stephen M. Keller / Southwest Airlines
Tagy seznam Southwest Airlines
4 komentáře