Obrazem: Po čtyřech měsících čekání na vodu vyplula z Lovosic loď s obří kokilou

Nakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRNakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČR

Rejdaři kvůli časté nesplavnosti Labe u hranic s Německem dlouhá léta volají po zbudování plavebního stupně Děčín.

Čtyřměsíční čekání na vodu je u konce. V přístavu v Lovosicích dnes byla naložena na loď obří kokila (nádoba na odlévání kovů), která míří přes Rotterdam do Sheffieldu. Celkem jde o tři kusy, z nichž nejtěžší váží 140 tun.

Kokilu vyrobila pro britskou firmu Sheffield Forgemasters společnost Liberty Engineering Products Ostrava (LEPO). Jde o největší kokilu v historii ostravské slévárny. Z Ostravy do Lovosic se přitom přemístila na kamionu se 14 nápravami už začátkem července.

Čekání na loď se ale protáhlo. „V Labi nebyla voda už od května. Až nyní, díky dešťům a puštění vody z vltavské kaskády, můžeme konečně vyplout,“ řekl deníku Zdopravy.cz Lukáš Hradský, šéf rejdařství EVD Sped., které dopravu po řece zajišťuje. Podle něj se během listopadu díky zvýšené hladině uskuteční i další přepravy velkých celků, které čekají v přístavech.

Nakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRNakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRNakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRNakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRNakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRNakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRNakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRNakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRNakládání obří kokily v přístavu Lovosice. Pramen: ŘVC ČRRemorkér Beskydy pomáhá lodi s pivními tanky (jaro 2020). Pramen: ŘVC ČRRemorkér Beskydy pomáhá lodi s pivními tanky (jaro 2020). Pramen: ŘVC ČR

Rejdaři kvůli časté nesplavnosti Labe u hranic s Německem dlouhá léta volají po zbudování plavebního stupně Děčín. O stavbu jezu s vodní elektrárnou usiluje i ministerstvo dopravy, naráží ale na odpor ekologů. Plavební stupeň má zajistit celoroční splavnost Labe u hranic, a to na úrovni ponoru alespoň 140 centimetrů.

Úsek Labe pod Děčínem je posledním od soutoku s Vltavou, kde je plavba závislá pouze na přírodních podmínkách. Kvůli nedostatku vody tak často stojí.

Tagy EVD-Sped. přístav Lovosice vltavsko-labská vodní cesta
38 komentářů