Obrazem: Nový InterJet, TRAXX i historické klenoty. V Lužné probíhá Den železnice

Den železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr Šťáhlavský

Největší letošní železniční akce přinese noční show, program pokračuje i v neděli.

Největší setkání železniční techniky v Česku probíhá tento víkend v Lužné. Zatímco většinou se tyto oslavy soustředí hlavně kolem historické techniky, letos mohou návštěvníci vidět i nejmodernější vlaky Českých drah a ČD Cargo.

Tradiční akce se koná po roční pauze. Po dnešním zahájení proběhne ještě oblíbená noční show na točně depa historických vozidel, program pokračuje i zítra.

Premiéru si v Lužné odbývají nové vozy ze soupravy InterJet, které vyrábí konsorcium Siemens/Škoda Transportation. Vozy vycházejí z platformy Siemens Viaggio Comfort, známé jako railjet, a ještě letos by měly začít jezdit na linkách z Prahy přes Plzeň či Ústí nad Labem do Chebu.

Novou techniku zastupují například i lokomotivy Siemens Vectron patřící Výzkumnému Ústavu Železničnímu. V Lužné představuje VUZ například muzejní drezínu Tatra prvního generálního inspektora Československých státních drah z roku 1947 nebo lokomotivu 759 Kyklop. Prostřednictvím virtuálních 3D brýlí Nabízí takénochutnávku průjezdu Velkým zkušebním okruhem. Nechybí ani tradiční představení řady parních lokomotiv.

Den železnice se slaví každoročně v průběhu září jako vzpomínka na 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Přeprava vozidel pro expozici v Lužné. Foto: Oldřich SládekDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr ŠtáhlavskýVůz nové soupravy InterJet. Foto: Petr Štáhlavský

 

Tagy Lužná Národní den železnice
13 komentářů