Cestovní ruch Doprava ve městě Tramvaje Zprávy

Obrazem: Novou vyhlídkovou tramvaj T3 si lze pronajmout za 7700 korun na hodinu

Tramvaj T3 Coupe. Autor: DPP
Tramvaj T3 Coupe. Autor: DPP

Dopravní podnik hlavního města Prahy přidal do svého vozového parku unikátní tramvaj. Vůz s označením T3 Coupé vznik kompletní přestavbou klasické „té trojky“. Nový vzhled navrhlo studio Anna Marešová designers. Podnik chce částečně otevřený vůz využívat ke komerčním jízdám a vlastní propagaci.

Tramvaj postavili v dílnách DPP v Hostivaři. „Naše opravna tramvají, navzdory současnému nedostatku pracovních sil, dokáže realizovat i takto unikátní kusovou výrobu. Bez zápalu našich zaměstnanců pro tento skvělý projekt by to rozhodně tak snadno nešlo,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje.

Designéři se inspirovali především původní T3, pro nápady ale chodili i do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, který vychází z tramvaje T1, kde podobný pultík sloužil pro prodej jízdenek. Dalším výrazným prvkem jsou střešní okna, která připomínají legendární autobus RTO.

Právě sehnat skla na okrajové části střechy bylo údajně na celé přestavbě to nejtěžší. V tuzemsku se nakonec našla jediná firma, která otvory naskenovala, samotná výroba skel pak probíhala v Turecku. Podlaha je dřevěná a připomíná lodní palubu, čímž souzní s námořnickou modří karosérie.

Nyní se mohou cestující tramvají svézt v rámci přehlídky Designblok, která probíhá na pražském výstavišti. Po Designbloku bude vyhlídková tramvaj T3 Coupé sloužit pro zážitkové a komerční jízdy, které bude vypravovat vozovna Střešovice.

Obsaditelnost vozidla je 31 osob, cena za pronájem na hodinu bude činit 7700 korun s DPH. Komerční provoz DPP očekává od poloviny letošního listopadu.

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rsm

Nedotažené v detailech…takže designový paskvil. Jak někteří zmínili, je fajn pít pivko, ale kam si odskočit – to jako budu močit z okna nebo jak…možná proto je část vozu bez prosklení 🙂 ? Sedačky za sebou jsou totální blbost. A není se kde držet…

Přitom třeba v Krně tuhle věc zvládli celkem obstojně – https://www.youtube.com/watch?v=8ZZzqWsrhuw

železničář v důchodu

Jenže „klóbák“ je větší, takže se tam i nějaký chemický záchod vejde snáz – navíc to v Krně asi do značné míry (spolu)financoval výrobce těch patoků, které tam nabízejí.

železničář v důchodu

Na „Aktuálně.cz“ píší o designérce, která se na projektu té přestavby podílela, toto: „Anna Marešová zaujala především designovými erotickými pomůckami. Za kolekci Venušiných kuliček získala i prestižní ocenění Red Dot. Za bakalářskou práci v rámci projektu Tramvaj pro Prahu obdržela cenu Národního technického muzea.“ …

Karel Sined

Pivko je v ceně pronájmu?

železničář v důchodu

Těžko – to byste za 250 Kč na osobu a hodinu nájmu (při plném obsazení) chtěl příliš …

thegrid

čekám uražený 4ruce a 2 hlavy ročně od protější tramvaje až se lidé budou nahýbat z oken

Milan

Interiér mi připadá neútulný, uspořádání sedaček nevhodné. Lepší by bylo uspořádání do čtyřky se stolkem, samozřejmě záclonky, zatmavená okna a klimatizace.

Garry

Mě se to líbí.Kdyby každá rekonstrukce ze 60tých let byla takhle supr, nemám nic proti.Jestli to vydělá,to uvidíme.Dobry nápad! 🙂

Vojtaur

Maj tam bar s pipou, ale zachod chybi 😀

mirekk

To je dobrý postřeh. Já tedy jezdím převážně vlakem a když jedu z nějaké „pořady“ je záchod to nejdůležitější. Když je náhodou vyluka a musím busem, je z pulhodinove cesty utrpení

thegrid

počítá se asi s pronájmem na hodinu cestou do hospody, ale možná jsou bažanty pod sedačkami

AAA
Eskimo Joe

Zajímalo by mě, kolik celý projekt stál a kolik toho po dobu své životnosti opravdu vydělá.

Jan Soukup

Celý projekt byl nakonec levnější, oproti původním předpokladům. Chtěl by jste takovou tramvaj taky, nebo proč Vás ta cena tolik zajímá?

Eskimo Joe

U organizací hospodařících s veřejnými prostředky mě docela zajímá účelnost jejich vynakládání. Obzvlášť pokud se jedná o profláknuté dojné krávy.

thegrid

návratnost údajně do 5ti let

Jan

Ono se to vrací přímo i nepřímo. Je to taky skvělé PR do světa, vyhlídkové a speciální jízdy mají dlouhou tradici, každý den vyjíždí několik historických souprav, sám jsem si objednal T1 na svatební jízdu. Na rozdíl od běžného jízdného si Střešovice na svůj provoz vydělávají bez doplatků z městské kasy.

Vendelín

Vyhlídková tramvaj se sedlama do uličky – to se někdo hodně zamyslel. Místo kolem sebe budou lidi čumět na sebe.
U 13T/14T to každý kritizuje a tady to máme zas.

Kubrt

Tak ona je to spíš party tramvaj, s tím barem. Mě se to líbí, ale dotaz – bude nějaká možnost zakrýt i zadní – otevřenou – část?

Gogo

Mluvčí DPP v televizi tvrdil že mají i zimní variantu zasklení.