Obrazem: Nejnáročnější fáze stavby. Budovatelé unikátního mostu v Pirně spojují pilíře s konstrukcí

Pilíře mostu jsou tak štíhlé, že v některých místech jejich spojení s nosnou konstrukcí bude betonářská výztuž rozdělena až do sedmi řad.
Stavba nezvykle subtilního mostu přes údolí říčky Gottleuba (v Čechách Rybný potok) v saské Pirně dospěla podle stavbařů do nejnáročnější fáze. Po posledním devátém výsuvu ocelové konstrukce, ke kterému došlo loni v létě, nyní stavbaři začali se spojováním pilířů s nosnou konstrukcí mostu.
Před definitivním ukotvením konstrukce na pilíře přitom museli pilíře vrátit do správné polohy. Při nasouvání konstrukce se totiž pilíře vychýlily.
„K tomu jsme vymysleli unikátní postup spočívající v rovnání pomocí vodorovně uložených hydraulických válců a dodatečně vloženého ocelového nosníku tvořícího kloub. Definitivní pevné spojení pilířů a nosné konstrukce vznikne teď ve formě betonových náběhů, které se táhnou na obě strany pilíře v délce 25 metrů,“ uvedl ředitel výstavby Marek Foglar z Metrostavu.
Stavbaři také do výšky přes 50 metrů vyzvedli pomocnou konstrukci, která umožní podržet pilíř i nosnou konstrukci tak, aby se během tuhnutí betonu vzájemně nepootočily. Tuto činnost si stavbaři zopakují celkem pětkrát. Na konci léta pak navážou betonáží mostovky na již „definitivním statickém schématu mostu“.
Obrazem: Čeští stavbaři vysunuli poslední díl konstrukce mostu v Pirně
Most s názvem Gottleubatalbrücke je součástí silničního obchvatu Pirny a podobně jako pražský Nuselský most se klene nad městskou zástavbou. Bude mít tři jízdní pruhy a po dokončení propojí silnici z Bad Schandau na přivaděč k dálnici A17.
Most, jehož zhotovitelem je Metrostav a jeho sesterská firma BeMo Tunnelling, se přitom rodil v bolestech. Původní projekt se ukázal jako neuskutečnitelný a stavba se na několik měsíců zastavila.
„Zadavatelem navržená konstrukce byla staticky tak náročná, že se nám potřebná betonářská výztuž nevešla do průřezů. Návrh navíc dostatečně nezohledňoval namáhání vlivem teplotních výkyvů mezi dnem a nocí nebo létem a zimou v jednotlivých stavebních stavech,“ řekl tehdy Foglar. Nakonec došlo po dohodě s investorem k úpravě projektu.
Pilíře mostu jsou tak štíhlé, že v některých místech jejich spojení s nosnou konstrukcí bude betonářská výztuž rozdělena až do sedmi řad a dosáhne hustoty 600 kilogramů na kubík, což je podle stavbařů dvojnásobek oproti běžné hodnotě. Stavba mostu dohromady spolyká 7 tisíc tun konstrukční oceli a 12 tisíc kubíků betonu.
Nový most se začal stavět v roce 2018. Na délku bude měřit 912 metrů a údolí překlene se ve výšce až 70 metrů. Zprovozněn by měl být v závěru příštího roku. Celkové náklady jsou v přepočtu 4,5 miliardy korun.