Obrazem: Na Václavské náměstí se vrátily tramvaje. Interval na metru B však kratší už zůstane

Návrat tramvají na Václavské náměstí po rekonstrukci tratě. Foto: Zdopravy.cz / Jan NevyhoštěnýNávrat tramvají na Václavské náměstí po rekonstrukci tratě. Foto: Zdopravy.cz / Jan Nevyhoštěný

Kvůli omezení provozu tramvají v centru Prahy byl interval metra B zkrácen na čtyři minuty.

82 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hýkus se fíbe

Nemohu se dočkat až se dočteme:
Na spodní část Václavského náměstí se vrátili tramvaje.
Na 28 října se vrátili tramvaje.
Na Příkopě se vrátili tramvaje.
Na Husitskou a Hartigovou mezi Bolzánovou a Ohradou se vrátili tramvaje.
Do Hybernské se vrátili tramvaje.
To bude teprve cestování v centru města.

MaT

To jako myslíte po nějaké reformě pravopisu, kdy se bude psát místo i/y všude už jen měkké?

V titulku článku to máte správně, podle mě to musí dát už hodně práce, aby to člověk napsal 6× po sobě blbě… 🙂

DavidS

Opakovaná chyba. Naopak by bylo divné, kdyby to třikrát bylo tak a třikrát jinak.

vbb

Koupil jsem si v Lídlu pětibalení covid-testů. Jen tak ze srandy jsem si je udělal všecny naráz. 2x jsem byl pozitivní, 2x negativní a jednou těhotnej 🙂

218

Překvapuje mě megalomanský poloměr těch oblouků.. čistě teoreticky,kdyby ty oblouky byly co nejmenší,bylo by reálný, aby se tam tramvaj od Muzea otočila zpátky do protisměru?

Michal Bartoníček

Bylo. Nejmenší poloměr může být 20 m. Tak trochu jsem doufal, že toho zadavatel využije, ale z nějakého důvodu k tomu nepřistoupil.

Dálkový cestující

V poměru k efektivitě uvažuje soukromý subjekt. Neblázněte, jakýkoliv státní sektor je rád, že vypotí draze tu nejjednodušší variantu.

Navíc v dnešní době politici věnují veškerou energii úplně něčemu jinému, hlavně ti, kterých strany jsou na odpis.. blk

Filip Jirsák

Malé oblouky jsou naopak méně efektivní. Více se opotřebovávají, tramvaj tam dělá větší hluk. A jediná výhoda menších oblouků na Václaváku by byla v tom, že by zastávky mohly být o pár metrů níž – těžko říct, zda je to vůbec výhoda.

Michal Bartoníček

S opotřebováním souhlasím, ale na potlačení hluku existuje mazání.

Milan

Mazání není všemocné a někde to ani moc nefunguje

Milan

Myslíte, že je efektivnější častější výluka na výměnu opotřebovaných kolejnic kvůli zbytečně malému poloměru?

Martin

Nevyjde to, musela by se trat jeste vic priblizit az k okrajum chodniku, mozna je jeste zuzit, coz je proti zameru chodniky naopak rozsirit.
Vacl. nam je siroke od domu k domu max. 60m, polomery oblouku by nemely byt mensi nez 25m, mohou byt i mensi, ale neni to optimalni, nejmensi je 18m na Narodni tride a pak musi byt rychlost v nich snizena na cca 15km/h.
Takze ano jde to, ale s omezenimi….

Milan

Vámi uvedené ovšem neznamená, že pro možnost spojovacího vrátného oblouku protisměrných kolejí podélně horní polovinou Václaváku by musely být dál od sebe ty koleje furt, a nikoliv jen u svého konce, kde by byl krome spojovacích oblouku s trati Vodičkova – Jindřiška i ten spojovací vrátný oblouk.

A potenciálně obdobně by ty protisměrné koleje mohly být více oddálený i tzv. nad koněm, aby i tam mohl být mezi nimi instalován jejich spojovací vrátný oblouk.

Martin

Oni by nemusely byt dal vubec, stacilo by udelat odbocku tak, ze by koleje odbocily zdanlive na opacnou stranu smerem k domum a pak obloukem prekrizily obe koleje na druhou stranu nam. a pripojily by se opet z opacne strany…
Ale je to zbytecne, vzdy pri vylukach pujde provoz zachovat ze dvou smeru a prostridat je,…

Milan

Sice vámi popsané jistě jde, ale znamená to vlastně:

1.) 4 až 6 koleji vedle sebe, podle polohy vrátného obrazového spojovacího oblouku v úrovni či před rozvětvením napojujicim na trať Jindřiška – Vodičkova! Tedy koleje by zabraly více místa než mnou navržené zúžení postranních chodníku pro rozšíření konců osové vzdálenosti protisměrných kolejí a středové pěší zóny mezi nimi!

2.) způsobení ještě složitější dopravné provozní situace tzv. zavanejici vysokým nebezpečím mimořádných událostí v podobě střetu či minimálně vzájemného blokování se tramvají!

Martin

Ano, je to mnohem slozitejsi, tohle reseni by i xaboralo vice mista, neznamenalo ny to vice nez 2 koleje vedle sebe, krom trati u Jindrisske, kde by byl oblouk navic v miste dnesniho obratu aut, silnicni oblouk, na muzea by to slo lepe u magistraly… Nicmene by provozne nebyly vyuzivany, jen pri vylukach, tudiz by reseni umoznilo rozsireni chodniku a provoz v soucasnych parametrech. Neocekaval bych totiz zadny provoz na tech obloucich mimo mimoradnosti. Ke stredove zone upristred mam jen jednu pripominku a to, ze prakticky mimo demonstrace a shromazdeni je prakticky az moc siroka i v navrhovanem stavu, zatimco… Číst vice »

Bram

O poloměry oblouků pod 25 metrů ale DPP nemá zájem, což je plně pochopitelné a všude, kde to jen trochu jde, se poloměry zvětšují a doplňují se přechodnice.

Kyz

Jakou výhodu by (podle vás) mělo použití menších poloměrů? A proč by to mělo být (dle dalších diskutijících) ekonomické? Výhodný je samozřejmě větší poloměr.

Adam Ř

Jedině možnost otáčet tramvaje od Muzea vás nutnosti couvat, ale to asi moc často potřeba nebude

Filip Jirsák

Což do budoucna stejně nebude potřeba, protože to půjde otočit objezdem Jindřišskou a kolem hlaváku. Sice to bude delší, ale ono by to otáčení na Václaváku také nebyl žádný med, protože by to zablokovalo i průjezd Jindřišská–Vodičkova oběma směry.

Frantík

S tím hlavákem si moc věříte… 😉

Ale vratné koleje by se hodily, jak tu někdo diskutoval tu historickou soupravu.

Milan

Spojovací obratový oblouk protisměrných kolejí podélně boku horní poloviny Václaváku by mohl být nad tratí Jindřiška – Václavák, ale obnáší to skutecne potřebu spojovacích oblouku s touto trati o menším poloměru, oddálení minimálně konců těch vzájemně propojovanych protisměrných kolejí od sebe a tím zúžení postranních chodníku Václavském nad jeho středem, ale s rozšířením pěší zóny mezi protisměrnými kolejemi nad jejich spojovacím obratovÿm obloukem.

Filip Jirsák

Udělat se dá ledacos. Ale to, že jsou na Václaváku náhodou koleje jedné trati dál od sebe, než je v Praze zvykem, podle mne není dostatečný důvod, proč tam dělat smyčku.

218

Výhodu by to mohlo mít,pokud by tím vznikla možnost použít náměstí jako smyčku..
Jinak asi žádnou,já bych o něco menší volil z čisté estetických důvodů,takhle to na fotkách působí vizuálně zvláštně (ale nijak mě to žíly netrhá)

Milan

čím větší poloměr, tím menší odstředivá síla na cestující… mělo by to odpovídat průjezdné rychlosti 20 km/h, pokud tedy zůstaneme u rychlosti v obytné nebo pěší zóně. Jinak by to mohlo být po projetí rozjezdové výhybky do 15 km/h až 30 km/h, pokud to bude na sjezdové rovně.
Samozřejmě k tomu patří i menší opotřebování kolejnic v oblouku a menší skřípání okolků.

Martin

Nejde jen o rychlist, ale o podvozek, ktery kolejnice „reze“ po vnejsi strane, s tim i vyssi opotrebeni koleji.

Pavel

Ty stožáry uprostřed náměstí jsou něco příšerného, průhled přes náměstí zničený. Tohle odsouhlasili památkáři? Doteď to vedení šlo vyvěsit ze stran, a najednou to nejde?

pražan chodec

souhlas – otřesný počin DPP! sloupů je tam několik, to jako inženýři nedokázali lépe vymyslet? ať vrátí diplomy. hnus sloupovej, estetika 0!

Jiří Kocurek

„průhled přes náměstí zničený“

A teď si představte, že tam kdosi chtěl vysázet lípy, dvacetimetrové a s mohutnou korunou.

Václav

Taky si nepamatuju, že by tam předtím ty sloupy byly. Na sloupové peklo doporučuji se zajít podívat z mostku na zastávku Chotkovy sady. Btw, není to jediná tram zastávka na světě, která je přímo uprostřed křižovatky? 🙂

Filip Jirsák

Zastávka Václavské náměstí není uprostřed křižovatky, ale v ulici Vodičkova.

Robert Pražák

Řeč byla o Chotkových sadech.

smasska

Curych, Zentral, v několika větvích křižovatky, nemáte zač.

Jiří Kocurek

Ale jo, díky. I s dvojkloubovým trolejbusem, který se zaručeně nevytočí ve městě.

https://mapy.cz/s/mafejevatu

Michal Bartoníček

Nebo na Klapkovu, úplná kolonáda.

DavidS

A co sloupové peklo trochu níže v Chotkově ulici v té protisměrné zatáčce, kde je sloup přesně před památníkem? 🙂

Filip Jirsák

Není mi jasné, jak byste si to představoval. Do teď jezdila tramvaj jen Vodičkovou a Jindřišskou, ale se buduje trať, která povede Václavákem nahoru k Muzeu. „Vyvěsit ze stran“ by měl být jako šedesátimetrový převěs na šířku přes Václavák? A na něj by se navěsily troleje, které by ten převěs táhly nahoru k Muzeu? Nebo jak byste chtěl ukotvit ty dvě troleje, které povedou nahoru?

Frantík

Bylo by dobré aby sem někdo dal vizualizace…

Filip Jirsák

Na žádné vizualizaci jsem tohle místo neviděl. Ale na situačním plánku ty sloupy zakreslené jsou: https://www.dpp.cz/cs/data/Dokumenty%20ke%20sta%C5%BEen%C3%AD/C1_SITUACE_SIRSICH_VZTAHU_DPS.pdf Ona jaksi ta trolej fakt sama ve vzduchu levitovat nebude.

Jiří Kocurek

Ještě souhlas vlastníka objektu a ten na to bude chtít statický posudek. Cihelné zdivo není zrovna přeborník v pevnosti v tahu, takže kotvení bude složitější než vyvrtat otvor, zalít lepidlem, zastrčit závitovou tyč.

Michal Bartoníček

Ano, to můžu potvrdit. Něco jiného jsou nové domy, které jsou pro nesení trakce už přizpůsobené.

Michal Bartoníček

Doteď to šlo, ale nějak je třeba vyvěsit ty oblouky. Takže kvůli nim to najednou nejde.

Martin

Mohli tam dat nejakou repliku kandelabru s osvetlenim…
Ale ninak ty lampy jsou take neco ne uplne vylafeneho…

Milan

Vidím na fotkach 4 stožáry podél té trati směrem k dolní části náměstí a podle poslední/15. fotky opravdu nejsou uprostřed náměstí, ale v ose krajního stromořadí po stranách náměstí!

Filip Jirsák

Přirozeně musí být stožár v ose kolejí, které povedou nahoru k Muzeu. Ten stožár nejen ponese poslední úsek troleje, ale bude ho i napínat. No a pak tam nejspíš musí být stožáry (a podle schématu jsou) kvůli obloukům, ty se zřejmě nedají vyvěsit jen ze stožárů pro ty přímé směry.

Milan

S Vámi uvedeným smyslem těch 4 stožáru TV tzv. pod tratí Jindřišska – Vodičkova já naprosto souhlasím. Já naopak rozšiřoval tvrzení, že tyto stožáry budou kazit průhled Václavském od Můstku k Muzeu (a potažmo naopak), protože jsem upozornil na jejich umístění v rovině krajního stromořadí podél boku Václaváku. (PS: mi se známe – na tramforu jsem používal nik mm-mikulovsky)

Milan

Oprava „já ROZPOROVAL tvrzení“

Ondra

Taky už tu hladkou dlažbu mohli dát i místo té staré

Vesper

Dá se přes nové výhybky jezdit do příma alespoň 30 km/h?

Pat

Já nevím jestli se to zrovna tam na Václaváku kdy využije.

anonym

A k cemu je to v pesi zone dobre?

Antonín

Tam se stejně nepojede rychleji, než 10, možná 15 km/h – je to už pěší zóna a spousty lidí, z nichž mnozí netuší, že tram má přednost.

Zdeněk Bass

Na pěší zóně tramvaj NEMÁ přednost! viz zákon 361:
V obytné zóně a pěší zóně smí ŘIDIČ jet rychlostí nejvýše 20 km.h-1. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo.
řidič je účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo TRAMVAJ; řidičem je i jezdec na zvířeti

Frantík

No a například na Andělu je to vždycky jakž-takž…

Martin

Hezke, ale ten paragraf 39, je treba docist, v odstavci (7) se pise: „V obytne a pesi zone musi chodci umoznit vozidlum jizdu. Paragraf 40, neni-li stanoveno v tomto oddilu jinak, plati pro provoz v obytne, pesi, cyklisticke a sdilene zone ostatni ustanoveni tohoto zakona. A jelikoz nikde v oddile neni zminena tramvaj jinak, nez jako vozidlo ktere nesmi ohrozit chodce a nesmi jet rychleji nez 20km/h a dbat zvysene ohleduplnosti, ale zarovem musi chodci umoznit jizdu vozidlum, tak se tim NIKDE nerusi pravidlo o prednosti tramvaje. Naopak, pokud tramvaj ci vozidlo opusti pesi zonu, tak NEMA prednost. Plati to… Číst vice »

Filip Jirsák

„Umožnit jízdu“ je ale slabší, než „dát přednost“. Podle pravidel je ta zodpovědnost opravdu víc na straně řidiče tramvaje. Chodec nemůže jít vycházkovou chůzí před tramvají po kolejích, nemůže přecházet nepřetržitý proud lidí z jedné strany kolejí na druhou – ale řidič nemůže počítat s tím, že mu každý hned uhne.

Zdeněk Bass

Ono jde hlavně o to, že na pěší zóně má řidič tramvaje stejné povinnosti jako ostatní řidiči, což třeba na přechodu pro chodce neplatí a mnozí si to pletou.

Martin

Ano…

Martin

Jenze zakon kasne rika, ze chodec musi umoznit jizdu vozidlum. Tedy dat jim prednost,… ridic tramvaje chodce nesmi ohrozit…

Filip Jirsák

Nikoli, dát přednost a umožnit jízdu je každé něco jiného. Když bude muset tramvaj třeba krátce zastavit a pak bude moci pokračovat, pořád jí byla umožněna jízda. Ale nedal jste jí přednost.

„Dát přednost“ = ten, kdo má přednost, jede tak, jak chce on, maximálně bude muset lehce přibrzdit nebo změnit směr jízdy (u auta). „Umožnit jízdu“ = ten, komu je umožněna jízda, musí mít možnost projet, ale třeba výrazně pomaleji, než by chtěl.

Martin

Trochu slovickareni, ale mate pravdu, do zakona tezko definujete vse, jde o ohleduplnost, ale nemuzete svym chovanim zdrzovat provoz a cekat, ze tram. bude projizdet mistem tak dloho, nez se chodci uraci uvolnit trat… na nam. rep. to take funguje a chodci tramvaj pousti – umoznuji ji jizdu,.. vlaste ji tak davaji prednost, kdyz cekaji az projede. Proc slovickareni? No, musite ze sve podstaty odlisit provoz na bezne ulici a v pesi zone kde se volne pohybuji chodci v cele sve sirce ulice/nam…., pro ochranu chodcu je znacne omezeny provoz vozidel, napr. jejich rychlost… Ale porad to pravidlo pri prechazeni… Číst vice »

Filip Jirsák

Žádné pravidlo o přednosti zákon v pěší zóně neruší, protože tam žádné není. Není žádné pravidlo o přejíždění či přecházení trati. Přednost se uplatňuje na křižovatkách a přechodech pro chodce, pěší zóna není ani jedno.

To, že u tramvaje nelze měnit směr jízdy, není podstatné. Pravidlo o umožnění průjezdu se týká i aut, která směr jízdy měnit mohou.

Robert Pražák

K čemu by to bylo dobré?

Aaabbb

Zkrácení intervalu na lince B je super, už jen vrátit i u autobusů a tramvají tzv. polonoční provoz, tj. zkrátit intervaly v období cca 19:30 – 22:00, kdy těch 20 minut je fakt extrém.

MP22

Ono je na evropské poměry extrém i ukončení metra v pátek a sobotu před půlnocí… Na jednu stranu si město stěžuje na to, že město ovládají po večerech jen turisté, na druhou nedělá nic proto aby to bylo jinak. Jasně že nepůjdu co města večer, když pak musím složitě řešit jak se dostat domů, když se tam trochu zdržím..

Frantík

Omlouvají to nějakou potřebou delších přestávek a směn, nicméně dva dny v týdnu by to snesitelné být mohlo. I tramvaje měly tou dobou interval 20 minut.

Tomáš Záruba

Navíc právě tyto dvě noci by se houby stalo, kdyby se ráno začalo později.

Frantík

Taky pravda…

Y.K.

To je pravda, že běžné práce na trati o víkendu většinou neprobíhají.

Antonín

I když jsem pro a myslím si, že by to bylo prospěšné, jsme ovšem příliš zmlsaní opravdu špičkovou a k tomu celkem levnou MHD – před nedávnem jsem byl v druhém největším městě Rakouska a ranní intervaly tram ve všední den – většina linek, snad kromě jediné, 15 min, a to pak celý den až do večera, pak interval delší, až 30 min, což se týká i víkendu, konec provozu 23 hodin, noční žádná. K tomu cena jednotlivé jízdenky na hodinu 3,10 €, denní 6,60 € a roční něco okolo 450 € (přesně si nepamatuji). A vozy jsou hodně plné.… Číst vice »

Šalina na Špilas

Pozor na ty ceny. V Rakousku mají za 1100 € Klimaticket a ten platí v celé zemi ve veškeré MHD. Tolik jenom pro doplnění, že ty roční jízdenky možná moc lidí ani nekupuje.

optimista

Chtít porovnávat „celkem levnou MHD“ v Praze s cenami jízdného jinde bez toho, že bude současně zmíněna i suma, kterou ročně platí za MHD město, je ovšem hodně veliká troufalost: skutečná cena jízdného v Praze je mnohem vyšší než jakou platí cestující, a pokud jde o kvalitu a rozsah provozu, při srovnání třeba Prahy s Vídní nebo s Budapeští žádné velké rozdíly ve prospěch Prahy také nenacházím.

Franta

Zrovna z Vídně mám zkušenost z května. Za mě vše v pohodě, ale děti, které tam byly se mnou a jezdí od mala samy po Praze, to hodnotily slovy: „strašné, šílené, totální hnus“. Všude narváno, v metru stál člověk na jedné noze, linka na Schönbrunn rozhrkaná, ve stanicích stála pocitově tak 3x déle než v Praze. Tramvají jsme jeli z centra na hlavák a taky děsně pomalé. Ta tramvaj snad neměla přednost na semaforech. Před Schwarzenberským palácem jsme ujeli za 5 minut snad 300 metrů než jsme proskákali skrz takové křižovatky. Od té doby jsme párkrát o výletu do Vídně… Číst vice »

MP22

Vy hodnotíte Vídeň z jedné nepovedené cesty tramvají, to není moc objektivní. Já jsem se po Vídni něco najezdil a tak tragicky bych ho neviděl, je to dost rozdílný systém ale vlastně těch výhod je dost, stejně jako nevýhod. Ve výsledku mám ale z Vídně lepší pocit, možná je to tím že dostupnost MHD je tam mnohem vyšší díky vysoké hustotě obyvatelstva a tomu že to není shluk vesnic. Také skvěle fungují přestupy vlak/metro. Blbé tam jsou ty staré linky metra které to dnes už nedávají, ale jak asi víte tak se to v metru radikálně mění a jakmile bude… Číst vice »

MP22

A jak už říkal optimista, tak špičkovou MHD oproti jiným rozhodně nemáme. Špičkovou MHD má za mě Berlín. Hodně dobrou MHD mají desítky měst po Evropě a Praha k nim samozřejmě patří, když si tady ale budeme pořád dokola hrát na to jak jsme nejlepší MHD na světě, tak nás mezitím ostatní budou dál předhánět. Také je blbost srovnávat Prahu s Grazem jako to dělá Tonda, Graz je rozlohou malé město a má tolik obyvatel co Ostrava, to je samozřejmě neférové.

Y.K.

Přemýšlím, v čem je MHD v Berlíně zásadně špičkovější. Má taky spousty neduhů. Intervaly autobusů mnohde nejsou dvakrát přátelské. Silnou stránkou je S-Bahn, ale to Praha v takové podobě nikdy mít nebude kvůli své topologii.

Praha rozhodně špičkovou MHD má. Dostanete se s ní kamkoliv celkem bez kompromisů a dokonce s řadou variatních tras když se něco zasekne. Že by byla bez chyby nebo něco „nej“, to je vždy subjektivní, ale rozhodně to je velmi funkční systém.

J.K.

Ale ty tramvaje tam opravdu mají blbě pomalé a bez preference, to není z jedné cesty nebo z jedné linky…

Michal M

Franta píše, že to tak hodnotily jeho děti a za něj samotného je to ok, tak nevím, co řešíš…

jirik.e

To není troufalost, to je prostě pohled cestujícího.
Když jedete navštívit nějaké větší město, zajímáte se o jeho daňové příjmy a rozpočtové výdaje, nebo o jízdné a jízdní řád?

Bobik

Pozor na to srovnávání cen, taky potřeba nezapomínat na kupní sílu, tedy platy. A brát v potaz i ostatní náklady. Protože jestliže někoho stojí náklady třeba jen na bydlení 2/3 platu, pak jakékoli zdražení čehokoli, třeba roční tramvajenky ze současných 3650,- na navrhovaných nějakých 7000,- už je sakra znát.

Milan

Pokud před lety došlo ke snížení ceny na hodnotu 365x 10 Kč, tak bych jako logický krok čekal třeba 365x 12 nebo 13 Kč, což by znamenalo návrat přibližně k předchozí ceně…. a udělat to hned. Další zvýšení až v nějakém odstupu. Zdražit to skokově na dvojnásobek je příliš velký zásek do rodinného rozpočtu.
Např. Brno má roční za 4750,-, Ostrava za 4000,-

Milan

Na druhou stranu četl jsem o zavedení možnosti úhrady ročních jízdenek PID pravidelnými 12ti splátkami, ktere by měli být menší než kupovat jednotlivě každý měsíc měsíční kupón! Dnes vlastně pro pražská pásma měsíční kupón je za 550Kč x 12 = 6600Kč za rok což proti ročnimu jízdnému se preplaci cca 3000Kč/5,5mesice, ale pokud roční jízdné půjde na 12 plateb pořídit za cenu cca 7 měsíčních jízdenek, tak bude furt dost výhodné. Myslím, že Ostrava při koupi 10. měsíční jízdenky pro jednu konkrétní osobu – jméno a datum narození vydává tzv. věrnostní tříměsíční jízdenku = roční jízdné tam lze poridit za… Číst vice »