Obrazem: Luxus pro delegace a politiky. Navštívili jsme státní salonky na ruzyňském letišti
Prezidentský salonek starého letištního terminálu na Ruzyni. Foto: Zdopravy.cz / Jan Nevyhoštěný
Pražské letiště v Ruzyni představovalo v době svého vzniku jedno z nejmodernějších letišť v Evropě.
Byl jsem se v rámci festivalu Open House také podívat. Tedy chtěl jsem už vloni, ale když jsem tam ráno dorazil, byla tam docela fronta a podle toho jak často šla další skupina a jak ty skupiny byly velké to vypadalo na víc než dvě hodiny, tak jsem to vzdal. No a letos – přijedu tam – fronta žádná, rovnou na prohlídku (skoro jak normálně na letišti, akorát lahev s vodou jsem si mohl nechat, vojenská policie je asi tolerantnější). A pak jen chviličku počkat a šlo se na prohlídku… V článku to asi nezaznělo dost důrazně, protože se tu… Číst vice »
Presne tak, jaky funkcionalismus, totalni komunisticky humus vevnitr, zvenku je samozrjme budova krasna.
Nekdy v 97 roce jsme meli studentskou nekolikadenni akci v budove tehdejsiho federalniho parlamentu (pozdejsi svobodna evropa u hlavniho nadrazi).
Z tech fotek uplne dycha ta sama atmosfera moci a majestatnosti 🙂
Na to, ze to je misto ktere vidi jako prvni duleziti statnici mi to prijde spise ostuda, nez nejaka historie z prvni republiky. Spise si myslim, ze na navstevniky dychne myslenka socialismu…
Máte zbytečné starosti, vy tamtudy stejně nikdy nepůjdete 😀
Ostatně, většina těch, podle vás důležitých, sleze schody z letadla, nasedne do přistavených limuzín a odjede. Tak samo, když odlítají.
Vy urcite take ne, tak co resite?
No on nic … ale vy tady resite, jak to vypada…
No ale tak to je. Původní interiér se nedochoval, současná podoba prý vznikla někdy v 80. letech, podle tehdejších papalášů byl tehdy toto asi vrchol luxus. A v rámci rekonstrukce před dvěma lety, která je zmiňovaná v článku, se jim asi do větších změn moc jít nechtělo…
Nicméně žádné myšlenky socialismu tam vidět nejsou. Je to prostě v té době oblíbená architektura, určitě přežitá, ale také s dost kvalitními a uměleckými prvky a zpracováním postrádající propagandistické prvky (proč taky, když to bylo pro papaláše a ne pro manipulovaný lid).
A celkem odpovídající tomu účelu, kterému slouží.
Mirečku, nemáš dolary? Klucííí, já nemám dolary, já jsem delegace…
Ta kuchyň s těmi zámky a kachličkami až nahoru vypadá jako v nějaké ubytovně.
Kdyby se to předělalo, tak to zkazí panorama Pražského hradu a vyloučí nás z UNESCO.
Tam snad Husák včera střihal pásku.
jó panstvo,to si za naše peníze umí užít!! já bych jim nechal všechno zaplatit s přirážkou 1000%.
Jste trochu mimo. Ostatní čtenáři si všimli, že architektonický styl interiéru je poplatný 70. létům 20. stol. takže pokud to tam vydrželo 40 let a může to sloužit dál, jedná se o hospodárný přístup. To, že tam jsou použity kvalitní materiály, s jaksi u presidentských a vládních representačních prostor očekává.
Služební cesty si politik neplatí ze svého. Cena se přeúčtuje daňovému poplatníku. Závist… zatemňuje rozum.
No závist, u nás neexistuje žádná kontrola, že je služební cesta politika účelná a nedá se jednání řešit třeba on-line. A hlavně třeba progresivní ministr zahraničí za piráty by měl jezdit výhradně nočním vlakem.
Mi ten interiér připadá docela hrůza, jak je psáno 70. léta.
…stejně, jako původní interiéry na Ještědu, hotelu Intercontimental (zachyceno ve filmu „Zítra ráno vstanu a opařím se čajem“, nebo hotelu Thermal ve Varech.
Sice to dneska vypadá, jako z jiné planety, ale má to aspoň nějaký styl, na rozdíll od takových 90. let 20. stol.
Části zdejšího publika možná zvedne tep i tento ergonomicky tvarovaný mobiliář, který ale pochází už z poloviny 80. let 20. stol.: 🙂
https://i.iinfo.cz/images/196/bar-ktery-vsadil-na-retro-a-cestovani-1.jpg
Reportáž pěkná, ale na to, že to prošlo rekonstrukcí mně ten interiér připomíná 70. léta. Mám za to, že interiér mohl být modernější nebo naopak laděný do retro 30. let 20. století.
Mně to připomnělo salonky v pakulu. Inu taky 70-80. léta.
Ale znáte nějaký příklad salonku modernějšího, ale ne takového, kde se architekt vyžívá v pravoúhlosti a minimalismu?
No…luxus. Asi otázka vkusu a doby, ale většině narozené po roce 1990 ten interiér musí připad tak trochu za zenitem. On je vidět i rozdíl mezi PSP, která byla vybavena někdy v první polovině 90. let a Senátem, který vznikal až koncem 90. let. V PSP na Vás dýchá duch tak ze 70. let.
Předsedá se Radě EU, nikoli Evropské radě. Každopadné díky za fotoreport!