z prahy

Obrazem: Čtvrtý koridor přinese Praze nové zastávky i podchod z Vršovic do Nuslí

Čtvrtý koridor, vizualizace zastávky Eden. Autor. SŽDCČtvrtý koridor, vizualizace zastávky Eden. Autor. SŽDC

Podle původních plánů se měla letos ve Vršovicích stříhat páska, místo toho se tu ale bude teprve poklepávat základní kámen.

Zpět na článek
49 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vrané

U SŽDC je zvykem, že ne vše tak jak je prezentováno, takové také a nebo bude. O této kuriózní stavbě to platí víc než je zdrávo.
Namátkou třeba, kolik to celé bude stát.
Zde se píše: http://www.szdc.cz/modernizace-drahy/prehled-staveb/program-cef/praha-hostivarhl.n._cile.html
3,7 mld.
Zde se píše: http://www.szdc.cz/pro-media/tiskove-zpravy/pha-hostivar-pha-hl.n..html
4,4 mld.
A kolik nabídla vítězná/ne firmy, to už si najde každý sám.
Výsledná realita??!!
A dále, jak to vlastně bude vypadat. Mimo jiné se hovoří o 4 kolejce, ale zde: http://www.szdc.cz/soubory/pro-media/obrazky/13-03-18-hostivar5.jpg SŽDC prezentuje 6 kolejku.

Jiri navratil

Jde jen o to proinvestovat co nejvice a z toho vyplatit zpetne investorovi provize. Ostatni je jen bla bla bla

Vrané

Celý tento projekt je již od počátku nesmyslný stejně jako mnohé další tzv. modernizace železnice v ČR. Rozumí se tím ne samotná a nanejvýš nutná stavba těchto projektů, ale výsledné provedení, samotný účel a upotřebitelnost v realitě denního provozu železnice. Letité doprovodné video kandiduje na první místo v pomyslné soutěži o tom, jak nic neukázat. Až se tato zvláštní stavba možná za 10 let postaví, bude se dnes udávaná cena jevit jak mírně řečeno zavádějící. Každý, kdo si zmíněné území Prahy někdy prošel a na vlastní oči viděl, co všechno se bude muset postavit, opravit a upravit doznal, že udávaná… Číst vice »

Lukáš Obdržálek

Je smutné, že když se investují miliardy z veřejných peněz, nikdo se nevěnuje tomu, aby výsledek měl odpovídající kulturní a estetickou kvalitu. Například ve Švýcarsku právě stavby z veřejných peněž jdou příkladem…

Vláďa

Tuší nekdo, jaky to bude mit dopad na casovou usporu pro dalkovou osobni dopravu (rychliky benesov tabor budejice linz) a o kolik se zkrati trasa? To nemohu nikde vycist.tipuju ze tak o 5min a trasa o 500/800m??

Milan

Podchod z Vršovického nádr. do Nuslí bude fajn, ale ze zastávky Eden to bude k tramvajím na Vršovickou ul. dost daleko, na bus ještě OK. Design zastávek se moc nepovedl, ale ještě horší bude vandalizmus – sprejeři a pomočené, pokálené podchody, viz Hostivař. Čím méně zákoutí a stavebních objektů, tím méně cílů pro vandaly a levnější údržba. Eliminací těchto cílů se ale při projektování zřejmě nikdo nezábývá.

T

Zastávka bude hned vedle stadionu. Zdá se, že podchod bude na konci nástupiště směrem k ul. U Slavie. Líp to asi nešlo, pokud nechtěli, aby byla celá stanice v oblouku. Na zastávky autobusů (2 zastávky na metro A) to bude ca. 200 m, na tram ca. 400 – oproti dnešnímu stavu rozhodně +++

ApolloXI.

Co jste z toho tady někteří tak paf? Není tu nic, co by nebylo na netu už roky k mání 😀
K těm podchodům – zatímco poválečný brutalismus se bourá (Hotel Praha, Transgas ad.), holobeton v podchodech, výtazích ad. nikomu nevadí, přitom je to jako architektonické nebe a peklo. Kde je ta reprezentativnost, kterou dráhy oplývaly? Omítky a různá obložení už vymysleli.

Asdf

Pohledový beton je mor současné architektury. Doufám, že se dožiji doby, kdy se zase bude hledět na skutečnou estetiku a ne na nějaký akademický esteticismus…

K.S.

ApolloXI.; Asdf: Doporučuji pořad Gebrian vs. na streamu, mrkněte se na to, zajímavý pořad o architektuře. Nic proti brutalismu, ale to jsou spíše solitérní stavby, které se do Prahy moc nehodí, respektive nikdy nedošlo ke vzniku „Nové Prahy“ která by se skládala z takových budov, podívejte se někdy na káčko jak mluví lidi o Prioru v Brně, který by nejraději strhli kvůli peronu, to je takový bratranec toho Transgasu. Pohledový beton není špatný, rozhodně lepší než omítka, ale moc se nadužívá i tam kde se to nehodí, volí se nevhodné materiály atd. zejména dráha degradovala za posledních asi 50 let… Číst vice »

ApolloXI.

K.S. Souhlasím s Vámi téměř ve všem. Trochu OT: S Transgasem byla udělána chyba hned na začátku, že nebyl zapsán na seznam nemovitých kulturních památek již před odprodejem, pak by ho totiž žádný developer nekoupil. Ale stát se nechce o nic starat, je to tak pro něj jednodušší. Následná vlna nevole tak byla pochopitelná a byla a je oprávněná, leč ministr kultury v bývalé vládě to definitivně zazdil, demolice má být zahájena tento měsíc. Revitalizační návrhy studentů či p.arch. Aulického nebyly akceptovány. Brutalistních staveb je v Praze povícero, např. Nová hala Hlavního nádraží, bývalé Federální shromáždění, OD Máj, OD Kotva… Číst vice »

K.S.

ApolloXI.: Kdo se proboha vztekal (a proč) kvůli TV? Nebyla to spíš závist? Mě se třeba zase nelíbí sloupy svařené z trubek se širší částí nahoře. Nevím, mě se třeba brutalismus moc nelíbí, stejně jako paneláková architektura, oboje mi to připomíná kulisy z béčkového sci-fi, něco z toho cítím a moc se mi to nelíbí. Něco z toho cítím, odosobnění, strnulost, smrt, snahu člověka rozdrtit jako mravence, zlo zoufalství, pevnosti moci. To není architektura která člověka zmenší úžasem kde přijmete velikost toho něčeho a podvolíte se dobrovolně, to je architektura která vyvolává nutnost proti tomu co v ní je bojovat… Číst vice »

Jan

Pardón, ale zastávky vypadají hodně nepřítulně. Velké vzdálenosti k mhd, kolem aut, betonové podchody,

T

A z čeho chcete udělat podchody, aby byly útulné (pro koho?) – ze dřeva?

Jiří

Pane T., i s podchody se dá krásně vyhrát, jenom chtít. Třeba s keramickými obklady se dá kouzlit. Anebo se to může jen vymalovat a pověsit zářivky.

Josef

No, ono to není jen o chtíči. Samostatný projekt bude stát docela velké peníze. Pokud by se ještě měli zdobit podchody, tak jsou to další výdaje na vrch, které jsou zbytečné. Opravdu dle mého není nějak potřeba dělat podchody přítulné. Podchodem projedete za pár vteřin. Na co tedy přítulné podchody? Chápu, že by to vypadalo lépe, ale zase musíme vzít v potaz, že podchody určitě nebudou monitorované. Tudíž budou každou chvíli posprejované, někteří jedinci budou podchody ještě naschvál ničit, nebo rovnou v nich močit, jak se to často děje. Takže v tom moc zase nevidím smysl. Bohužel bych se nedivil,… Číst vice »

asdf

Já si mohu jen postesknout, že se v této zemi nepřistupuje k veřejnému majetku podobně jako např. v Rakousku a za druhé, že se tu i stejně neprojektuju jako v Rakousku, kde jsou nové dopravní stavby na jednu stranu velmi účelové, ale nerezignuje se na architekturu a design a vypadají skutečně moderně. A nemyslím teď jen nové vídeňské hlavní nádraží.

K.S.

Josef:
Keramická obkladačka stojí „pár korun“ a nemluvím o koupelnové kachličce, ale o tom co je určeno ven, dělá to třeba PKZ Poštorná, zrovna to by moč a podobné věci sneslo tak 100x líp, chtě nechtě beton je pořád jenom na vápenci založená látka která v kyselém prostředí bude sice odolávat, ale nakonec zreaguje. Útulnost podchodu, nebo jiné veřejné stavby je ale i třeba o tom že se správně nasvětlí, zvolí se vhodné zábradlí atd. O kolik se to prodraží když místo vodovodní trubky použijete skutečné zábradlí? O moc asi ne, respektive se to ve stamilionech ztratí.

JOHNNY

Podivejte se na link https://mapy.cz/letecka?x=14.4742077&y=50.0643847&z=16&source=area&id=20098 kde je videt jaky obrovsky plochy odtavnych kolejist jsou zdevastovany – ty zelene plochy napravo jsou „pouze“ zarostle krovim, ty bile plochy nalevo jsou komplet vytrhana kolejiste a je tam obrovska skladka cehosi bílého…….
A pak se tu „breci“ ze není kde parkovat vlaky – bylo a je kde – ale musely by se ty obrovske plochy vrátit do původního stavu k původnímu ucelu (posekat to krovi-koleje tam jsou)

Milan

Mimochodem, je v plánu zachovat napojení na nákl.nádraží Strašnice?

železničář v důchodu

To má ovšem jeden „drobný“ (a pro někoho zřejmě zanedbatelný) problém: bývalý vršovický „ranžír“ je ve sklonu asi 9 %, protože byl budován jako „spádové“ nádraží v době, kdy vozy měly pouze kluzná ložiska – však také ujetí vozů do pískových záchytných „šturců“ po následném rozšíření valivých ložisek nebylo málo. A v těch podmínkách chcete budovat odstavné kolejiště? Jistě, šlo by to, ale za cenu nemalých (a ne levných) terénních úprav – a hlavně by to zase bylo na pozemcích uvnitř města, jichž lze využít podstatně efektivněji …

asdf

Díky za komentář člověka, který tomu opravdu rozumí.

ApolloXI.

železničář v důchodu: máte samozřejmě pravdu, také se tomu říkalo gravitační nádraží. Nicméně i jeho zřízení stálo ve své době nemalé peníze, potažmo jeho postupné modernizace a to ještě na přelomu 80. a 90.let – a kde to dnes vše je, že – takže na finanční stránku bych až zas tak nehleděl. Dnes zkrátka schází to ONS (Odstavné nádraží Sever).

Michal

Penzista: Opravdu to leží ve sklonu 9%?

Asdf: Asi je na místě pochopit, že srovnávat se s Rakouskem nebude ještě 2-3 generace možné.

K.S.

Michal:
Když se nebude nic dělat tak ano, pak i za víc, nebo se taky můžeme do něčeho pustit a tím že se pokusíme o dosažení minimálně toho Rakouského stavu, to bude mnohem dřív. Že někoho doženeme za dvě generace tu posloucháme už minimálně generaci.

Peter

Kdesi som kedysi videl koľajovú schému celého úseku od Vršovic až po Záhradné mesto. Z vizualizácie nie je žiaľ vidno prespojkovanosť jednotlivých traťových koľají, vizualizácia zobrazuje len izolovane jednotlivé žst. a zastávky. Nenašla by sa niekde koľajová schéma celého úseku (vrátane zapojenia do ONJ a prípadnej VRT), nech si to je možné lepšie predstaviť?

Vláďa

Staci kliknout na youtube a tam je cely usek prehledne ukazan

Peter

Myslel som niečo v tomto duchu: https://www.k-report.net/ukazobrazek.php?soubor=1241517.jpg&httpref=28/45001 ,kde je pekne vidno, každé zapojenie tratí do staníc a všetky koľajové spojky (akurát rozlíšenie mohlo byť o čosi lepšie). Svojho času malo aj NOvé Spojení v Prahe na svojom webe uvedenú peknú a podrobnú koľajovú schému vo flash module.

Martin S.

Fuj, tak to ne! Žijeme v roce 2018 a zase to bude navrhovat Kotas? Ty stanice jsou naprostej hnus. Je mi z toho smutně. 🙁

Lip

Souhlas !!!!

Asdf

S Kotasem na věčné časy a nikdy jinak!
Asi ho bude muset někdo zastřelit…

Martin

IPR, Metrostav a Kotas, … tak to je trojka, … to je vzdy spotreba spousty materialu, ktere bude treba vyuzit, Kotas to zapracuje a zkasiruje to cele mesto, szdc, atd..

Romanero

Jako posun k lepšímu to určitě bude. Jen ten Eden mi přijde pro přestup na MHD docela z ruky, zvlášť na tramvaj..

T

Zastávka bude hned vedle stadionu. Zdá se, že podchod bude na konci nástupiště směrem k ul. U Slavie. Líp to asi nešlo, pokud nechtěli, aby byla celá stanice v oblouku. Na zastávky autobusů (2 zastávky na metro A) to bude ca. 200 m, na tram ca. 400 – oproti dnešnímu stavu rozhodně +++

Romanero

Asi jo, máte pravdu. Každopádně to Zahradní Město, jestli to nějak nezazděj, bude přestupovej luxus 🙂

Vláďa

U fotbaloveho stadionu jsou hlavne autobusove zastavky. Tramvajove bohuzel z ruky ale kdo bude potrebovat tak vystoupi o stanici dal ve vrsovicich… 🙂

ApolloXI.

Vláďa: tj.pak těžký, když je pro Vás problém dojít i těch pár desítek metrů, nechcete ještě pohyblivý chodníky?

KK

Eden bude především sloužit pro lidi mající sešívané srdíčko (a pro lidi, kteří jedou na koncert). Navíc o tramvajové trati směřem na Jižní Město se uvažuje.

Otmar

Stavba bude naopak velmi výrazným omezením provozu a to pro větší část ČR. Přestavba nádraží ve Vršovicích způsobí řadu zpoždění protože tudy projíždějí všechny soupravy z odstavného nádraží jih na hlavní nádraží a zpět. Zároveň se zde nachází depo kolejových vozidel, které je silně využívané. Připravte se na velká omezení a to nejen v Praze.

T

Taky mě zarazily slova o úvahách NAD… to se dnes dostává do módy i na 2 kolejných tratích. Přitom ve Vršovicích je kolejí dostatek, takže soupravy z ONJ mohou jezdit podle laické úvahy bez omezení. Uvažování SŽDC v posledních letech mě však stále častěji více a více udivuje

MartinM

Nedávno tu byla zpráva , že je do výluky celé trati nutí sám ŽESNAD

Romanero

MartinM: No jo, ale to šlo o jednokolejku do Hradce.

MartinM

Která se bude zdvoukolejňovat.

Martin

Jo, ale v posunuté poloze kolejí, takže by stejně musely chvílemi být kompletní výluky (křížení staré a nové polohy koleji).

K.S.

MartinM:
Jo ale bude to prý o něco rychlejší to vytrhat a udělat komplet naráz (asi odpadá provizorní ZZ)

Otmar

Ve Vršovicích je nedostatek kolejí. Pět kolejí u nástupišť je žalostně málo. Berte v úvahu že tam jezdí prakticky všechno co jede přes hlavní nádraží a tam je koleji třikrát více. Navíc ze všech kolejí se nedostanete na všechny traťové koleje a tento stav bude i po rekonstrukci.

MartinM

K.S.: To by mě zajímalo jak to víte. Osek-HK se ještě prakticky nezačalo projektovat a v úseku HK – Choceň jsou sice dál, ale odevzdáno a schváleno také nic není…

MartinM

Krom toho celá trať je skoro v přímé, takže těch přeložek moc nebude, stačí mrknout do mapy.