Trolejbusy

Obnovený „československý trolejbus“ vyjede s lidmi, pomůže křísit košický provoz

Trolejbus Škoda 15 Tr po renovaci. Foto: Vojtěch Jandásek / Československý dopravák
Trolejbus Škoda 15 Tr po renovaci. Foto: Vojtěch Jandásek / Československý dopravák

Trolejbus Škoda 15 Tr, který dříve jezdil v Chomutově a nadšenci kolem Libora Hinčicy z časopisu Československý dopravák ho opravili a dali mu retro podobu, čekají poprvé od opravy jízdy s cestujícími.

Po dohodě s DP města Košic bude jednou z hlavních „hvězd“ akce Košický trolejbusový den, která proběhne 22. června. Akce je zaměřená hlavně především na příznivce veřejné dopravy, které čeká provoz trolejbusů a historických tramvají. Akce je prozatím naplánována od 9 do 16 hodin, večerní část programu by měla začít ve 21:30. Program by však měl být ještě upřesňován. Plánován je provoz celkem 4 zvláštních linek.

V Košicích jsou sice stále ještě troleje, trolejbusy ale už v pravidelném provozu nejezdí. Současné vedení města ale plánuje jejich možnou obnovu. V půlhodinovém intervalu by měla být provozována trolejbusová linka č. 70 v trase Lingov – vozovna trolejbusů – Nám. Osloboditeľov. Kromě „Československého trolejbusu“ by měl jezdit ještě vůz Škoda 14 TrM a Škoda 15 Tr, které v Košicích zůstal.

V Košicích v trolejbusový den jezdit i historické autobusy Škoda 706 RTO a ŠD 11 soukromého majitele, dále symbol velkokapacitních autobusů předrevoluční éry Ikarus 280 ze sbírky košického DP a jako zpestření pro fanoušky dopravy bude nasazen i jediný košický autobus Karosa B 952E který je používán jen pro potřeby autoškoly. Autobusy pojedou do čermeľského údolí, kde je provozována úzkorozchodná dětská železnice.

V plánu je provoz i dvou zvláštních tramvajových linek: jedna (E1) bude vedena ve dvacetiminutovém intervalu v trase Havlíčkova (s možností přestupu na autobusy) – na nám. Maratónu mieru (s možností přestupu na trolejbusy) – vozovna tramvají. Nasazeny na ní budou historické tramvaje typů T1 a T2 a jediný košický vůz VarioLF ev. č. 701. Druhá linka (E2) bude ve 30minutovém intervalu rovněž vedena do vozovny tramvají, pojede ale opačným směrem k Nám. osloboditeľov (s možností přestupu na trolejbusy) k hlavnímu nádraží. Na této lince by se měly objevit jeden vůz KT8D5 z ověřovací série a sólo vůz T6A5.

Netradičním bodem programu je i možnost návštěvy „trolejbusového hřbitova“, tedy chátrajících vozů v areálu tramvajové vozovny. „Bude tak možné vidět, kam až vedlo rozhodnutí trolejbusový provoz v Košicích před 4 lety zastavit,“ říká Libor Hinčica. Akci má završit noční fotojízda. Více informací je na facebookové stránce Československého trolejbusu.

Takto bude vyzerať prevádzka zvláštnych liniek v rámci Košického trolejbusového dňa 🚎. Zvezenie bude zdarma, s výnimkou historického vlaku, kde bude platiť znížené spiatočné cestovné. 🚂

Gepostet von Československý trolejbus am Samstag, 8. Juni 2019

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Džamel
Host
Džamel

Ještě nikdy nikdo nenasadil nic historického po trase autobusu jedenáct. Teď tam mimochodem jezdí jeden z posledních/poslední (nevím) Tedom. Neznáte někdo z místních, nějaké data, výročí jedenáctky. Přeci jen je ta linka z pohledu turisty velmi poučná, protože má možnost vidět reálné Slovensko a ne jen upravené centrum…

A.R.
Host
A.R.

„V Košicích v trolejbusový den jezdit i historické autobusy Škoda 706 RTO a ŠD 11 soukromého majitele…“ Chybí vám tam přísudek. 🙂
Byl jsem v Košicích před 2 týdny a překvapilo mě, že je tramvajová síť i s trakcí po rekonstrukci. A většina trolejbusového vedení taky prošla obnovou. Takže z toho usuzuji, že se návrat trolejbusů do Košic opravdu chystá. Samozřejmě aby se trolejbusy vyplatilo provozovat, je nutné rozšířit jejich síť stejně jako v Plzni, např. na sídliště Ťahanovce.
Asi se toho neúčastním, ale budu se snažit to aspoň trochu sledovat.

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll

Krátce

Nadcházející akce

  1. Zážitková turistika v pražském metru

    14. prosince
  2. Křivoklátský expres

    14. prosince - 15. prosince