cargo

Obecní lokálka. Vláda posvětila prodej trati z Hrušovan do Hevlína

Nádraží Hevlín. Pramen: www.hevlin.czNádraží Hevlín. Pramen: www.hevlin.cz

Obec Hevlín překonala poslední překážku ke koupi sedmikilometrové trati z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína. Vláda dnes na svém zasedání

Obec Hevlín překonala poslední překážku ke koupi sedmikilometrové trati z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína. Vláda dnes na svém zasedání schválila prodej obci za 2,222222 milionu korun.

Obec podle dřívějšího vyjádření starosty Antonína Pichaniče na souhlas vlády netrpělivě čekala, neboť chce celou transakci vypořádat ještě letos. Má na to v rozpočtu peníze. Jasný záměr má obec především s budovou nádraží. „Chceme zbudovat muzeum Hevlína,“ uvedl Pichanič. Nabídku na odkup trati poslal i Jiří Kotas, který je podle obchodního rejstříku předsedou brněnského Klubu přátel kolejových vozidel. Jeho nabídka činila 1,5 milionu korun.

Pokud jde o trať samotnou, jejím provozovatelem bude společnost Railway Capital Jana Šatavy. Obě strany předběžnou dohodu potvrdily. „Uvažujeme i o objednávce vlaků,“ doplnil Pichanič. Další možností je podle něj provoz turistických drezín.

SŽDC vyhlásila první kolo soutěže v červenci 2018, a to za minimální cenu 28 milionů korun. Nikdo se nepřihlásil, a tak v říjnu bylo vyhlášeno druhé kolo s cenou tři miliony korun. Ani do něj nepřišla žádná nabídka, načež SŽDC snížila cenu ve třetím kole na 1,5 milionu. To přilákalo dva zájemce. Vítěz má povinnost dráhu pět let provozovat.

Správě železniční dopravní cesty se nedávno podařilo najít kupce i na patnáctikilometrovou jihomoravskou lokálku z Čejče do Uhřic. Novým majitelem se stala firma TMŽ podnikatele Martina Dvořáka. Naopak pro lokálku Velká Kraš – Vidnava v Jesenickém výběžku se kupec nenašel, a tak ji SŽDC poslala do správního řízení na zrušení. Postupuje tak podle vládou schváleného materiálu z roku 2012.

Tagy Railway Capital Správa železniční dopravní cesty SŽDC trať Hrušovany nad Jevišovkou - Hevlín
36 komentářů