Cestovní ruch Letectví

Období stokorunových letenek začalo, letos je nabídka pestřejší díky konkurenci

Letiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha
Letiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha

Není to zrovna nejatraktivnější část roku na cestování, levnější období na poznávání Evropy i okolí ale není. První polovina listopadu znamená obvykle velký propad cen v rezervačních systémech aerolinek na další měsíce a letos tomu není jinak.

Ceny propadly opět ke stokorunám, pokud je cestující dostatečně flexibilní a nehledá konkrétní datum.  Oproti minulému roku je ale nabídka letů zajímavější: přibylo destinací, kam se se lze letecky podívat často levněji než autobusem či vlakem.

Pro aerolinky v Evropě je zima s výjimkou Vánoc špatným obdobím, kdy většinou prodělávají a levné letenky jsou cestou, jak alespoň trochu snížit ztráty.

Sezóna levných letů začala letos dříve, už v říjnu se objevily například zpáteční letenky Ryanairu z Prahy do Krakova za 350 korun. Naplno se ale výprodeje rozjely minulý týden, kdy šlo z Česka pořídit letenky do Londýna či Bergama řádově do šesti set korun za zpáteční let.

Stálicí mezi nejlevnějšími letenkami je právě Bergamo u Milána, kam se dá aktuálně dostat z Prahy či Ostravy za 518 korun za zpáteční let. Velmi nízko jsou ceny u Londýna, konkurence srazila k tisícikoruně letenky například také do Edinburghu, pod tisícikorunou jsou i některé letenky do Říma.

Podle Davida Eiselta, provozovatele portálu cestujlevne.com, je letos zajímavý vývoj na nových linkách, které se během roku objevily. „Tuzemští cestovatelé tak mají možnost letět do žádaných destinací typu Reykajvík, Barcelona, Bologna, Madrid či Malaga i pod dva tisíce korun, což se ještě před příchodem nové nízkonákladové konkurence na těchto trasách zdálo jako naprostá utopie,“ dodal Eiselt.

Za stokoruny se dá letět přitom často i na jiný kontinent. V přepočtu ceny na proletěnou vzdálenost je hitem letošní zimy izraelský Eilat, kam z Prahy začal létat Wizz Air. Ještě před startem linky šlo letenky sehnat pod tisíc korun, aktuálně nejlevnější ceny jsou kolem 1300 korun.

Zajímavý je přitom i pohled na letenky z okolních zemí, které jsou k mání často za ještě výhodnější ceny. Například u letů na Kanárské ostrovy se stačí podívat na Ryanair z Berlína, zpáteční letenka se dá sehnat do 1500 korun. V případě izraelského Eilatu se jde dostal na ceny pod 400 korun za letenku z Krakova.