LOT 3a leaderboard

Občané odmítli v referendu Boskovickou spojku, SŽDC ji chce přesto stavět

Regionova na trati do Boskovic. Foto: SŽDCRegionova na trati do Boskovic. Foto: SŽDC

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC)  počítá i přes odmítavý názor obyvatel obce Lhota Rapotina, že postaví novou odbočku z koridoru

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC)  počítá i přes odmítavý názor obyvatel obce Lhota Rapotina, že postaví novou odbočku z koridoru mezi Prahou a Brnem do Boskovic.

Občané stavbu takzvané Boskovické spojky odmítli v referendu. Referendu o výstavbě trati se konalo v obci souběžně s prezidentskými volbami. Proti bylo 215 obyvatel, tedy tři čtvrtiny hlasujících.

„Považuji to za extrémně dobrý výsledek. Oponujeme jím dlouhodobé rétorice krajských úředníků i lidí ze SŽDC, kteří nám říkali, že jde jen o názor zastupitelstva, ale u nás je snaha komunikovat a všechno se odehrává v souladu s tím, co lidé chtějí,“ řekl jihomoravské příloze MF DNES starosta Michal Sedlák.

Odmítnutí obyvatel obce, kterými má spojka vést,ale nepovede ke změně názoru SŽDC. „Nesouhlas občanů Lhoty Rapotiny může prodloužit dobu přípravy a oddálit samotnou realizaci, nikoliv však zvrátit, jedná se o stavbu veřejně prospěšnou,“ řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

SŽDC chce letos podat žádost o územní rozhodnutí. Termín podání žádosti o územní rozhodnutí bude závislý na dokončení procesu EIA. Krajský úřad loni na podzim dokumentaci k EIA SŽDC vrátil. Poté vypsat soutěž na projektanta. „V současnosti nelze sdělit přesný termín samotné realizace, ta bude plně záviset na schvalovacích procesech a zpracování projektu,“ dodala Šubová.

Boskovická spojka je novou odbočkou z trati Brno – Česká Třebová, která umožní přímé napojení Boskovic bez úvrati ve Skalici nad Svitavou zřízením odbočky Bělá a částečnou stavbou nové tratě.

Trasa Boskovické spojky. Foto: SŽDC

Trasa Boskovické spojky. Foto: SŽDC

Novostavba se týká 1,2 kilometrů železnice, elektrizováno má být 4,7 kilometrů. Maximální traťová rychlost má být 95 km/h.  Na novostavbě traťové spojky bude zřízena nová zastávka Lhota Rapotina. Stavba obsahuje vybudování dvo mimoúrovňových křížení trati se silnicemi třetí třídy: silniční nadjezd III/37427 a silniční podjezd III/37426. V budoucnosti se předpokládá vybudování silničního obchvatu celé obce Lhota Rapotina novostavbou části silnice II/374.

Tagy Boskovická spojka SŽDC
28 komentářů