dpp

O umístění dálnice D3 u Prahy rozhodne liberecký krajský úřad

Geotechnický průzkum v koridoru budoucí středočeské D3. Pramen: ŘSDGeotechnický průzkum v koridoru budoucí středočeské D3. Pramen: ŘSD

„Stavba dálnice D3 není pro politické reprezentanty Libereckého kraje mediálním či politickým tématem, a je tak eliminováno riziko systémové podjatosti,“ uvedlo MD.

Ministerstvo dopravy (MD) pokračuje v přerozdělování územního řízení ke středočeské části dálnice D3. Zatímco u dvou úseků nejdále od Prahy svěřilo nedávno agendu (přes jeho odpor) pražskému magistrátu, tři úseky, které dálnici napojí na Pražský okruh, se budou řešit v Liberci.

Konkrétně v Liberci proběhne územní řízení ke zhruba 25 kilometrům mezi Prahou a Václavicemi (Hostěradice – VáclaviceJílové – Hostěradice a Praha – Jílové).

Žádost o územní rozhodnutí k celé středočeské části D3 podalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ke středočeskému krajskému úřadu. Ten ale sám sebe označil za podjatého a obrátil se na ministerstvo s žádostí o přesunutí řízení jinam. Ministerstvo dalo Středočechům za pravdu.

Vedení středočeské D3. Pramen: ŘSD

Vedení středočeské D3. Pramen: ŘSD

Liberecký kraj zvolilo dle oznámení na úřední desce proto, že nemá s dálnicí D3 nic společného. „Stavba dálnice D3 rovněž není pro politické reprezentanty Libereckého kraje mediálním či politickým
tématem a je tak eliminováno byť jen riziko systémové podjatosti,“ uvedlo MD.

Krajský úřad Libereckého kraje podle něj rovněž „disponuje dostatečným odborným zázemím pro vedení tohoto náročného územního řízení a Liberec je relativně dobře dostupný, čímž je učiněno zadost procesní ekonomii“. Jiné krajské úřadu jsou navíc podle MD vytíženy jiným liniovými stavbami.

Středočeská část dálnice D3 bude po svém dokončení měřit 58,5 kilometru. Dálnice se napojí na Pražský okruh u Jesenice a na jih povede kolem Jílového, Netvořic a Maršovic dále na Heřmaničky. Na Benešov ji napojí šestikilometrová Václavická spojka. Součástí stavby bude mimo jiné deset mimoúrovňových křižovatek, sedm tunelů o celkové délce sedm kilometrů či most přes řeku Sázavu.

Stavět se má podle ŘSD v letech 2026 až 2029, což se dá označit za optimistickou variantu.

Tagy D3 Liberecký kraj Ministerstvo dopravy ŘSD středočeská část D3
44 komentářů