O rozšíření D1 u Brna na šestipruh usiluje pět firem, nabídky spadly proti odhadu až o 21 %

Přípravné práce na rozšiřování D1 u Brna začaly už v únoru. Foto: ŘSDPřípravné práce na rozšiřování D1 u Brna začaly už v únoru. Foto: ŘSD

O výběru vítěze soutěže rozhodne i délka stavebních prací.

Celkem pět nabídek dorazilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) do soutěže na první úsek rozšíření dálnice D1 u Brna na šestipruh. Nejnižší nabídka je za 79 % odhadované ceny 1,3 miliardy korun.

Vyplývá to z informací na profilu zadavatele a tweetu generálního ředitele ŘSD Radka Mátla. „Stavba je soutěžena v režimu Design & Build a zhotovitel bude vybrán vícekriteriálním hodnocením,“ uvedl Mátl.

ŘSD termín podání nabídek kvůli dotazům uchazečů posunulo postupně o čtyři měsíce, na profilu je přes stovka odpovědí a vysvětlení k zadávací dokumentaci. Tendr byl vypsán na konci června. Kromě ceny se bude hodnotit například délka omezení či výstavby některých stavebních objektů, délka záruční doby nebo kvalifikace a zkušenosti osob, které se na zakázce budou podílet. Všech pět nabídek se vešlo pod hodnotu 1,3 miliardy korun, nejnižší je za 1,027 miliardy korun.

Nový most přes koridor

Jde o jeden z nejvytíženějších úseků české dálniční sítě, denně tudy projede 80 tisíc aut. ŘSD postupně plánuje rozšířit na šest pruhů část D1 od Kývalky po Holubice, tedy od 182. k 210. kilometru. Zakázka se týká úseku mezi křižovatkami s výpadovkou na Znojmo a Mikulov a s dálnicí D2. Součástí zakázky nazvané D1 01191.C Brno centrum – Brno jih bude i výměna mostu přes železniční koridor Brno – Břeclav.

Úsek na rozšíření D1 okolo Brna. Foto: ŘSD

Úsek na rozšíření D1 okolo Brna. Foto: ŘSD

V roce 2020 vydané povolení počítalo jen s jeho rekonstrukcí, nakonec dojde ke zbourání a postavení nového mostu. „Důvodem je aktuální stavebně – technický stav mostu vyžadující jeho kompletní výměnu. Rozšíření o další pruh je provedeno z důvodu podrobné koordinace se sousední stavbou D1 01191.B Brno západ – Brno centrum,“ uvedlo loni ministerstvo v rozhodnutí k novému mostu. Celkem 1,4 kilometru dlouhý úsek se má začít rozšiřovat letos, stavba bude hotová v roce 2026.

ŘSD už loni v závěru roku vysoutěžilo dodavatele zemních prací pro záchranný archeologický výzkum a samotný výzkum. Začaly již přípravné práce. Probíhá skrývka ornice a v nejbližší době bude zahájen archeologický průzkum a kácení dřevin. Detailně je stavba popsána v informačním letáku ŘSD.

Přípravné práce na rozšiřování D1 u Brna. Foto: ŘSDPřípravné práce na rozšiřování D1 u Brna. Foto: ŘSDPřípravné práce na rozšiřování D1 u Brna začaly už v únoru. Foto: ŘSD
Tagy D1 Brno centrum - Brno jih Ředitelství silnic a dálnic rozšíření D1 rozšíření D1 u Brna ŘSD
18 komentářů