Doprava ve městě Tramvaje

O dvanáct cestujících více = o 20 milionů dražší. Ostrava ukázala, proč vyřadila konkurenci Škody

Vizualizace tramvaje ForCity Smart pro Ostravu. Pramen: DPO
Vizualizace tramvaje ForCity Smart pro Ostravu. Pramen: DPO

Ze čtyř zájemců o dodávku velkokapacitních tramvají pro Dopravní podnik Ostrava (DPO) zůstala ve hře jen Škoda Transportation, která získala kontrakt na dodávku 40 tramvají za dvě miliardy.

Vyplývá to z písemné zprávy zadavatele, který DPO poslal na vyžádání redakci Zdopravy.cz. Veřejně už nebyl dostupný: DPO totiž vyměnil profil zadavatele a původní, na kterém celá zakázka běžela, vypnul. Kompletní zprávu zadavatele si můžete stáhnout zde.

Nabídku na tramvaje podaly kromě Škody ještě Stadler, španělský CAF a česko-čínské konsorcium Inekon – CRRC. Kromě Škody ale hodnotící komise všechny z různých důvodů vyloučila. Stadler komise vyloučila za nesprávně uvedené nápravové zatížení, kde podle všeho Stadler chyboval v řádech. Šanci na opravu chyby nedostal, zákon to neumožňuje.

Nejvíce důvodů k vyloučení našla komise u španělského CAF. Podmínky soutěže CAF neměl splnit tím, že polopantograf nebyl umístěn nad prvním podvozkem, osa prvních dveří nebyla v dostatečné vzdálenosti od čela vozu, okna nebyla vlepená do karoserie, ale upevněná šrouby v gumovém těsnění. CAF narazil i na to, že nenabídl posuvná okna na větrání, ale pouze výklopná, požadavkům neodpovídaly ani sedačky či tablo vnějších panelů.

Česko-čínská nabídka neprošla hned na úvod: nebyla podaná v obálce označené veřejnou zakázkou, ale ve dvou šanonech.

Podle uzavřené smlouvy  zaplatí DPO 1,958 miliardy korun za 40 tramvají, celkem 47,5 milionu korun za jednu tramvaj. To je o zhruba dvacet milionů korun více, než za jednu menší tramvaj od Stadleru. Do té se vejde 188 cestujících, je o dva metry kratší. Do tramvaje od Škody se vejde 200 cestujících, DPO za ni zaplatí o dvacet milionů navíc. „ Cena byla výsledkem řádného průběhu veřejné soutěže. Cena je v místě a čase obvyklá,“ řekla mluvčí DPO Kateřina Rycková.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
milanek
Host
milanek

Já bych to tedy shrnul, bez rozdílu (až na jednu výjimku) jsme se shodli, že zákon porušen nebyl. Někteří mají pocit, že byly porušeny dobré mravy. Vesměs jsme se shodli, že dobré mravy řeší soud až jako to úplně poslední.

Dle mého osobního – anonymního 😀 – názoru mi z toho vychází, že článek je zbytečnou bulvarizací zdejšího serveru (to je spíš výtka), který, jak vidno, čte v široké míře i odborná veřejnost (to je spíš pochvala). Víc toho tady v diskusi nevyřešíme.

Jirka
Host
Jirka

Zbytečné to určitě není. Zainteresované strany si příště dají více záležet, než kdyby se tahle kauza přešla jakože nic.

Jirka
Host
Jirka

Ale notak, v DPO ani na zdejším odboru dopravy nikdo nechybuje. Tady jsou už léta ti stejní lidé, kteří dělají všechno perfektně a „nikdo na světe by to nedokázal líp“ podle slov jednoho z nich… A to není jen veřejná doprava, to jsou i cykostezky, komunikace… Absolutně nechápu, jak si může vůbec někdo dovolit jakkoli komentovat naprosto regulerní soutěž, která je čistější než nejčistější křištál v celém vesmíru, ba dokonce v celé naší dimenzi a určitě i v těch sousedních 😀 Narovinu – nemyslím si, že tam byl nějaký záměr nebo plán na preferenci jednoho výrobce nebo na korupci nebo… Číst vice »

Jan
Host
Jan

Chápu to správně, že Stadlerova tramvaj stála polovinu co Škoda (27m vs 47m/ks)?
Nestálo by za to (nevím jestli to jde) upozornit je na chybu, výběrko zrušit a za týden vyhlásit nové?
Rovněž tak redefinovat okna (to je problém zda jsou lepené nebo šroubované) – když zjistím, že trh nabízí něco mírně jiného a pokud je to levnější tak proč ne (ano, pantograf zřejmě technicky musí být vepředu, ale typ okna…).

on
Host
on

A v Dalším výběrku se objeví podobné vady,ale u jiných výrobců a tak se donekonečna vybude vyhlašovat a rušit a nic se nevysoutěží.

X 1
Host
X 1

Ono
Není to za dotace. Tedy nehraje se na čas.
Pokud bych jako veřejný činitel novým výběrkem ušetřil např. 200 milionů korun, tak ano. Stojí za to soutěž opakovat. Třeba pětkrát.

a8n
Host
a8n

Na to už je pozdě, smlouva je podepsaná.

PPF
Host
PPF

Nevím, co řešíte. Daňový poplatník (tedy my všichni, kdož platíme daně) opět vše zaplatí. ČD teď do Plzně moc nesype, tak si najdeme jinou kavku, ne…?
Akcionáři a lobbisté chtějí své prachy a to je parametr číslo jedna, tak to konečně pochopte!

liposh
Host
liposh

Já si myslím, že prostě v DPO někdo už po zkušebním provozu přišel na důvod, proč jsou ty nové Stadlery tak levné (a asi to není něco, čím by se Stadler chlubil) a tak radši šli do drahé jistoty u Škoda transportation.

Kubrt
Host
Kubrt

Můžete být konkrétní, nebo je to jen plácnutí?

liposh
Host
liposh

Jen plácnutí. Ale jsou to takové ty obecně známé pravdy, jakože černoši rádi jí kuře z KFC a 20 milionů úspory na šalině někde musí bejt vidět.

a8n
Host
a8n

Myslíte v kase politicky spřízněné dodavatelské firmy?

TuKabel
Host
TuKabel

To tady chcete veřejně tvrdit, že Škoda dělá lépe než Stadler? Těch 20 mil rozdílu je hlavně v tom, že Škoda si z toho dotuje provoz a generuje z těchto nehorázných cen zisky.

X 1
Host
X 1

Takže v Ostravě asi narazily na ropu. Nebo jak si nadále vysvětlit takovéto předražené kšefty. Diskutující viz.níže se zabývají myšlenkou, že soutěž byla špatně zadána nebo vyhodnocena. Co můžeme s jistotou říci je, že zakázka byla PŘEDRAŽENA. Pokud by DPO soutěž zrušil s tím, že chce minimálně dva uchazeče, mohl následně srazit cenu minimálně o 5mil. Kč za kus. Což je celkem 200mil. Kč. A takový prachy mít a nemít, je setsakra rozdíl. Tedy byla soutěž v pořádku? Dle mého názoru nikoliv. Důvod. DPO se nechová s péčí řádného hospodáře. Jednoho uchazeče nenutí nic a nikdo ke snížení ceny. Klidně… Číst vice »

Jiří
Host
Jiří

Chcete říct, že Škoda dopředu věděla, že bude jediný uchazeč a proto si mohla dát předraženou nabídku?
Předpokládám, že po uplynutí termínu na odevzdání se nabídky hodnotí a vyřazují. Tudíž v té chvíli škoda nevěděla, že zbude jako jediný uchazeč.

x 1
Host
x 1

jiří
cena byla až současti elektronicke aukce. tam každy nasadí nějakou nadsazenou cenu a potom jit dolu. pokud nikdo nesel pod, nebyla nucena ani škoda cenu snižovat.

Jiří
Host
Jiří

Aha.
Dík. To jsem nevěděl.

on
Host
on

Máte li nějaké důkazy místo domněnek podejte trestní oznámení. Jinak je to v rovině úvah a názorů s hodnotu IV cenové skupiny po desáté hodině večer.
P.S. Nikdo na radnici ani v DPO ani u vyřazených uchazečů Váš názor nesdílel a neudělal nic co by vedlo k vyšetřovaní a případně podaní k ÚHOSu.

X 1
Host
X 1

On Od Ich. Ono někdy stačí nakopnout aby se věci hnuly. Je semozřejmě naprosto zbytečné aby kdokoliv dával podnět k ÚHOS či jiný opravný prostředek. Iluze si vůbec nedělám. Tak naivní abych chodil k soudu pro spravedlnost nejsem. Zapamatujte si. K soudu se nechodí pro spravedlnost. K soudu se chodí pro zákonnitost. Tedy uplatnění zákona. Že zákon a spravedlnost jsou dva rozdílné pojmy se přesvědčujeme dnes a denně. Naprosto stejné je to v tomto případě. Kvalitnì tramvaje lze zcela jistě pořídit levněji. DPO,město, resp. stát vynaloží mnohem více finančních prostředků, než by bylo potřeba. Závěr. Zákon byl dodržen. Stát (daňový… Číst vice »

a8n
Host
a8n

Opatřování důkazů je věcí OČTŘ. A upřímně, docela ve mě roste chuť ho fakt podat.

Grossák
Host
Grossák

Pokud CAF nesplnil podmínky, nemohl zadavatel postupovat jinak, než ho vyřadit. K posuvným oknům existuje dobrý důvod. Pantograf třeba v Praze jinde než vepředu být ani nemůže – pokud se neupraví infrastruktura. A i pak by mnoho věcí fungovalo blbě. Ostrava na tom může být stejně. CAF buď zakázku ve skutečnosti nechtěl, nebo jsou to lemplové.

Ale diskuse je ráj.

Radosto
Host
Radosto

Promiňte, ale mohl by ty články dělat někdo, kdo zná ZZVZ? Takhle tu vytváříte pocit, že je něco špatně. Podle toho, jak je to popsané, byl postup naprosto vpořádku. Naopak, jinak DPO porušilo zákon. Mrzí mě jak amatérsky píšete články.

petr.r
Host
petr.r

co kdyby redakce uděla rozhovor s těma manažerama co tu nabídku připravovali? Jaký má auto, mobil, volnásky. Ten článek by byl tutovka, možná jsem zaujatý proti manažérům, ale nečteme to po první.

On
Host
On

Kde je hranice co se může ve výběrovém řízení přehlédnout a co se může po otevření obálek nechat opravit? Jakýkoliv zásah po otevření obálek roztrhá UHOS a jediné řešení bude zrušení soutěže.

Jenki
Host
Jenki

To je ovšem dáno dementní legislativou, za kterou si můžeme v ČR sami, to nám žádná zlá EU nevnutila. V jiných zemích není problém dodatečně opravit „typing errors“ (posunutá desetinná čárka v hodnotě něčeho je typický příklad). Stejně tak vyřadit nabídku na základě toho, že místo v obálce je v šanonu, v krabici nebo v pytli je právnicky zcela správně, ale z praktického hlediska je to úplně stupidní.

Kubrt
Host
Kubrt

Překlepy OK, ale uzavřená obálka má svůj význam vzhledem k nežádoucímu nahlížení konkurencí. Nebo snad byl ten šanon nějak zabezpečen v tomto smyslu?

zghk
Host

Nejsem tedy právník, ale to vyloučení Stadleru mi přijde v pořádku. Nápravový tlak byl (podle zprávy zadavatele, na zadávací dokumentaci jsem se tedy nedíval) jedním z hodnotících kritérií. Z logiky věci mi přijde, že tento údaj nelze dodatečně opravit či měnit. To už by bylo možné po přečtení cenových nabídek říci „sorry jako, my se spletli, správně jsme ji chtěli dát o 20 % méně“. Tedy podle mě nejde jen o nějaký „typing error“, ale o chybu, která je prostě nenapravitelná. A u Inekonu se jedná o čirý amatérismus. Od firmy, která nedokáže dát šanony do krabice a tu zalepit… Číst vice »

X 1
Host
X 1

Tady se nejednalo úpravu o 20 nebo 30%.
Jednalo se o zcela evidentní posun desetiné čárky.
Tedy asi 90%. Typing error jak vyšitej.
Teď ještě nějakou profesorku jazyka českého, zda to mají i škodováci v richtiku.
Ne. Nesmějte se.
Už se stalo, že kvůli naprosto lajdácké mateřštině byla soutěž zrušena. Nikoliv u nás ale ve Španělsku.
Byl tam totiž takový strach, že by EU neuznala nabídku, že raději soutěž zrušily. (Stavba autobusového terminálu v Zaragoze).
Takže ano. Pokud by chyběla byť jediná čárka, je to důvod k vyřazení. A je naprosto irelevantní zda je to v technické veličině nebo pravopisu.

zghk
Host
zghk

Nejsem tedy právník, ale to vyloučení Stadleru mi přijde v pořádku. Nápravový tlak byl (podle zprávy zadavatele, na zadávací dokumentaci jsem se tedy nedíval) jedním z hodnotících kritérií. Z logiky věci mi přijde, že tento údaj nelze dodatečně opravit či měnit. To už by bylo možné po přečtení cenových nabídek říci „sorry jako, my se spletli, správně jsme ji chtěli dát o 20 % méně“. Tedy podle mě nejde jen o nějaký „typing error“, ale o chybu, která je prostě nenapravitelná. A u Inekonu se jedná o čirý amatérismus. Od firmy, která nedokáže dát šanony do krabice a tu zalepit… Číst vice »

bkp
Host
bkp

Hlavně je absurdní řešit nějaké šanony. Zadání jak odevzdat nabídku snad bylo jasné a obsahově nikterak neobvyklé, tak není důvod tady řešit nějaké šanony.
Pořád jsem si říkal, co to může být za důvody, že to vyřadí tři ze čtyř uchazečů, čekal jsem mnohé, ale CAF a Inekon fakt překvapili…

Eskimo Joe
Host
Eskimo Joe

Poláky chápu, nějaký vyjukaný vocas udělá chybu, jeho ambiciózní nadřízený je z toho taky myšák, bo ještě před týdnem někde prodával dětskou výživu a je to. CAF to zkusil s nějakým podobným typem, co kdyby. Ale Inekon, zkušená firma, znalá českých podmínek a možnosti vyřazení za formální chyby? Přinést dva nezabalené šanony, to snad není možné ani pro právě skončené sklizni švestek. To tam všechny vyházeli a nabídkovému řízení se u nich věnuje uklízečka?

Jenki
Host
Jenki

Nikoho nevyházeli, oni utekli sami. Zákoník práce §56 odst. 1b.

Pavel
Host
Pavel

Sem slyšel, že Stadler tramvaje z té druhé (vyhrané) soutěže, vyrobí v Polsku a z repasovaných dílů. Ještě uvidíme, jak to všechno dopadne.

Vesos
Host
Vesos

Co teprve budete dělat, až zjistíte, že se část vyrábí v Bělorusku a dokonce, ó ta hrůza, v Čechách. A mezi náma, už jich je vyrobeno a dodáno téměř 20
.

Kubrt
Host
Kubrt

Z repasovaných dílů z čeho???

X 1
Host
X 1

Asi z Té trojek.
🙂
To je cipovina.

MT Legal
Host
MT Legal

To je pěkná sviňárna!

bkp
Host
bkp

Takže, Stadler přísný, Inekon paka ale CAF to je něco neuvěřitelného

Jenki
Host
Jenki

CAF by si možná příště mohl kromě českého právníka najmout taky nějakého technika a pro překlad zadání z češtiny do španělštiny nepoužívat Google Translator. Stejně tak doplňující dotazy k zadání přeložené ze španělštiny do češtiny stejnou metodou a pak gramaticky „učesané“ tím právníkem zapůsobily u zadavatele velmi profesionálním dojmem.

MT Legal
Host
MT Legal

To je pěkná sviňárna. Z peněz, které by se daly použít jinde. Hnus.

lukk
Host
lukk

to je vtip?

luk
Host
luk

toto nie je vtip tie dovody?

Partneři