Nulová tolerance k alkoholu u vodáků a cyklistů bude dál platit, rozhodli poslanci

Cyklisté v Ostravě. Foto: www.fajnova.czCyklisté v Ostravě. Foto: www.fajnova.cz

Vodáci se nadále nebudou moci plavit po řekách s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Poslanci dnes při opětovném schvalování

Zpět na článek
74 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
HonzaX

Nejlepší je, že si na tom honí triko politici. Ono pít je pravicové? Když byli u koryta a odklánění milionů, tak je to netrápilo? A dnes pan profesor politologie (fuj tajbl, to je povolání) i ing.chemie přes padáky ví, že národ nejvíc potřebuje půl promile. Prospěje to deseti milionům.

jirka

0 promile je jen c Cechaj a v Rusku. za 1 pifko te budou lynchovat, ale ozralej s 3 promile intus se omlouva… Ono tam mentalita je dost blizka. Vetsinou ve svobode neschopni zit lide.. Ja myslel cesi jsou jako nemci a oni jsou to defacto rusaci pisici zatim jeste nejakou chvili latinsky

liberal shark

Zákonné požadavkypro všechny účastníky provozu na pozemních komunikacích by měly být stejné. Cokoli jiného by bylo v rozporu s ústavou ČR, konkrétně s principem rovnosti občanů před zákonem.

SYN

Účastníkem provozu je též chodec, a jakpak se to slučuje s vaším vymyšleným principem rovnosti?? Budeme dávat chodcům fouknout a pokud nadýchají dostanou pokutu??? Je to nesmysl, že…

Tuzemák

Chodec není řidič, tomu můžete uříznout tak max. nohy (vtip). A pít není zatím chodcům zakázáno. Cyklista ano – a to řidič nemotorového vozidla. Též jezdec na koni/s povozem. Když rovnost, tak pro všechny! Buď všem nulu (tech. blbost), nebo do 0,5‰ všem. Tak jako na civilizovaném západě. Ten z poslanců, kdo stále mele něco o českých řidičích a dopravním peklu, ten nevěří svým spoluobčanům! To by si při volbách měl i dát na volební letáky-NEVĚŘIM TĚM, ZA KTERÉ KANDIDUJI. Bude jistě populární. Dál by se dalo i mluvit o tom, jak je absolutní nula tech. nesmysl. Že každý má… Číst vice »

SYN

Takže s většinou souhlasíme, jen ta rovnost tam není už teď (i chodec je účastníkem provozu na komunikaci, není řidič, ale to není ani jezdec na zvířeti, např.), tak proč se s ní argumentovat…Technické nesmysly absolutní nuly jsem rozebíral na jiném místě diskuze, v principu stejně jako vy… souhlas.

Jiří Kocurek

Co to je nula? Jediná molekula alkoholu v krvi už není nula alkoholu. Zapřisáhlí abstinenti zapřisáhle volající po absolutní nule by se asi hodně divili, kdyby jim jejich vlastní krev někdo měřil dostatečně přesně.

liberal shark

Doporučuji texty na D-FENS FSM ohledně měření a vyhodnocování obshau alkoholu v dechu a krvi.

jirka

vsimnul jsis kde zijes? Ta mentalita slabochu je uplne vsude.. Vzdyt jak voni zandari deti pres prechod.. co z toho vyroste? Jak se urazi ti co neco umi a vychvaluji ti co nic neumi… tady to je jak v Rusku

Jiří

Chlastat není normální, prostě ne. A mluvme na rovinu, obzvlášť na vodě to opravdu není o jednom pivu, tam většina leje každý večer jak nezřízená. Cyklisté už teď na silnici nedodržují předpisy, ještě aby mohli mít i něco málo v krvi. Dneska si nulu všichni překládají jako 2-3 piva, „něco se povolilo“ by bylo kolik, 5, 6 piv? Tak to prostě v realitě chodí.

Ale ok, když chceme být liberální, tak buďme. Ale něco za něco, povolení za zodpovědnost. Měj třeba dvě promile, ale na vlastní triko. Něco způsobíš, něco se ti stane, půjde to za tebou.

Jiří Kocurek

Víte, že alkohol vzniká při kynutí těsta? NULOVÁ tolerance by znamanela zákaz pečení chleba, protože z trouby ten alkohol uniká. A inhalování alkoholu…

AAA

Něco způsobíš, něco se ti stane, půjde to za tebou.

a dneska to jako za tebou nepůjde? Gratulujeme k objevení ameriky….

Jiří

Opravdu? Třeba výjezd IZS jde komplet k proplacení?

jirka

Cesi si pletou slova – Tolerance je akceptace jineho nazoru. Liberalni je svobodne mysleni s pravy a povinnostmi.To s cechy nema nic spolecneho

SYN

Super, takže automaticky počítáme s tím že to všichni nedodržují a přísné normy si tu stanovujeme kvůli „plus něco“. Toto není dobré, především proto že se můžete dostat do situace kdy záleží na libovůli „vyšetřující úřední osoby“ zda vám to „něco navíc“ tolerovat bude či nebude. Dokonce se tu otevírá široký prostor pro osobní sympatie/antipatie v promíjení. Mnohem lepší je mít jasně definované číslo (vyšší než je hodnota která může v organismu vzniknout přirozenou cestou, což nula NESPLŇUJE!) které se prostě bude dodržovat (a nemlčet taktně o metrologii – naprosto každé měřidlo má totiž veličinu zvanou střední chyba měření, a… Číst vice »

Hara_Pes

Všichni se tu hádají jestli máme přísné zákony nebo ne, jestli jsme méně disciplinovani než západ nebo ne, jestli se blížíme k východu nebo ne (viz kecy K S).

Ale že se při 0,5 promile zvyšuje reakční doba o sekundu, což u auta při rychlosti 50 km/h je skoro 14 m nikoho nezajímá.
A to působí stejně na lidi na západě, u nás i na východě. A přísné nebo mírné zákony s tím nic neudělají troubové.

AAA

hmm a co tím chtěl básník říci?

Jiří Kocurek

S tím autem máte špatný příklad. Za kniplem lokomotivy jedoucí 160 km/h znamená jedna sekunda celých 42 metrů!

Si představte ožralého vodáka, nebo cyklistu na polní cestě, který si dal dvě piva! Celých 42 metrů!

K.S.

*kontolérem

K.S.

A nevšiml jste si že článek je o zákonu a ne o studii? Jak vysvětlíte že těch 14m polovičce států v Evropě nevadí, ale jenom přelezete železnou oponu na východ, tak to vadí hrozně? Ten článek je veskrze o politickém tématu.

Ano, samozřejmě, můžeme jít cestou snahy o bezpečnost za každou cenu, ale to pak jednak uděláme svět opravdu k nežití, respektive z toho uděláme peklo s dlážkou dobrých úmyslů, nebo můžeme naopak jít cestou že lidem dovolíme to co buď stejně dělají, nebo funguje jinde a nepřináší to větší problémy.

Václav

K čemu je nulová tolerance u vodáků, když ji stejně nikdo nerespektuje a policie nekontroluje? Připomíná mi to zákaz kouření v restauracích v Řecku, který už tam platí myslím 2 roky a kouří se vesele dál!

Roman Svačina

Na silnicich první a druhé třídy stejně tak jako na řece 0,0 alkoholu. Na cyklostezkách a silnicích nižších tříd stejně tak na jako na stojaté vodě bych ten alkohol toleroval.

Miloň

Tady nejde o to, že by vodák na řece nebo cyklista na stezce se dvěma pivama někoho ohrozil či něco způsobil, ale o represi, aby dotyční měly respekt, protože jakmile dovolíte 0.5 promile, mnozí tu mez začnou brát za neomezenou a podle toho to bude vypadat…

K.S.

Přijde mi že se nám tu negativně začíná promítat demografie a vliv informační války, který žene obecnou společenskou náladu kamsi na východ k větší a větší restrikci, kontrole a omezování, místo toho aby docházelo k stálému, postupnému, většímu a většímu uvolňování možností, které občan má. Místo toho se nám tu udržují staré nesmyslné předpisy, které vznikly za totality, která se snažila vytvořit nového člověka, ale hlavně potřebovala na každého něco mít, takový „Little List“ jako mají v operetě The Mikado od Gilberta a Sullivana. Asi od pádu Nečasovy vlády nám tu začala taková divná doba kdy se jakoby likvidoval veškerý… Číst vice »

K.S.

A mohli by mínusáři poskytnout i nějakou trochu obsáhlejší reakci co se jim přesně nelíbí? Já vím že jenom dát palec dole je jednodušší než něco k tomu napsat, ale opravdu to nechcete zkusit?

Jakub Kosmider

Stačí vyjet za hranice … tam je svět ještě normální …

Raddie

No sláva, aspoň občas odhlasují něco rozumného!

jakub

Nulová tolerance alkoholu je v pořádku.

Lektor

Jenže žádná nulová tolerance neplatí ani dneska. nechávat v zákoně něco co pořádně nedodržují ani policajti je špatně.

SYN

Souhlas, nulová tolerance je velice hezké heslo, ale není to pravda, dokonce ani teď. Zákon který si kvůli líbivému heslu ohýbá logiku, přírodovědu a metrologii je špatný zákon…
Ale těm co o něm hlasují to až tak nevadí, jim se nic nestane ani když budou mít 1 promile, bo přátelé, imunita, úplatky, právníci…
Připomenul bych tu ten příklad pražského policisty (šarže!) co s jednou promile v krvi ojel (naboural) v řadě několik zaparkovaných aut za sebou, a to pokud se vzpomínám už podruhé, a stalo se mu prd… dostal důtku a přišel o nějaké prémie…

jan

Ne, není. Je to jen další nedodržitelný zákon. Z mnoha. Pak je to o tom, že zákony se nedají dodržovat. A prostě se porušují. Takový Itálie.. volnější přístup k legislativě.. občas drakonické pokuty..

jan

V mnoha zemích na západě je nějaká tolerance, jako 0,3 0,5 a podobně a u řízení aut dokonce. Nevím proč my musíme být stále nejpapežštější a zbytečně někoho kriminalizovat. A ještě na kole.

michal

Do toho „západu“ nám chybí nějaká ta sebekázeň, zatím tu stále půlka národa neví, kdy má dost.

AAA

jasně, na „západě“ už zrušili policii, nebyla k ničemu potřeba….

jan

Ale, jsou různé alkohol testry.. Řekněme si na rovinu u nás je stejně ve výsledku podle mě „povoleno“ 0.2. Něco to nenaměří. A než dojde na nějaký krevní test… Proč nedat jasnou hranici.. Co ano, co ne.. Tak to je u nás se vším. Nesmyslné zákony, které pak nejsou stejně dodržovány. Kolik Čechů na kole si normálně dá pivo.. asi dost.. Jsou to zločinci?. Nesmyslné rychlosti na cestách, které nejsou dodržovány. (50ky na silnicích prvních tříd 300 metrů před obcí a podobně..)atd. atd. Třeba Rakušáci mají zakázano telefonovat atd za jízdy.. Ale na křižovatce, když auto stojí manipulovat s mobilem… Číst vice »

Marian Kechlibar

„Do toho „západu“ nám chybí nějaká ta sebekázeň“

Myslím, že si dost idealizujete západ. To jsou lidi stejně jako my. Viděl jste někdy páteční večer v Británii?

Mrkněte se na tuhle fotogalerii z Walesu, fotil to Polák, který sám říká, že v jeho rodném Bialystoku by takové fotky neudělal:

https://www.maciejdakowicz.com/cardiff-after-dark/

AAA

A svou toleranci 0.8 promile se vůbec nerozpakujou využít doplna. Do hospody a zpátky autem nic zvláštního.

michal

V dopravě jsou na tom Němci rozhodně lépe, než u nás. A to je taky západ.

AAA

taky ale nejenom

Bivoj

Takže vy vlastně uznáváte, že jsme untermensch ( unterleute), lidi s nižší hodnotou než ti ze Západu.
Jestli se tak cítíte vy, vaše věc, ale nemluvte za ostatní.

liberal shark

Pán už na „západě“ dlouho nebyl, že ? Minulý týden jsem měl to pochybné potěšení projíždět Brennerskou dálnici, a nestačil jsem čubrnět, co ti ukáznění „západáci“ dokážou :-((.

SYN

Takže místo kontrolování se to budeme učit nereálnými limity?? Špatně…

Lektor

Víte co tady pracuje migrantů Vietnamu, Ukrajiny, Slovenska, Mongolska, Lotyšska, Ruska, Moldavska, Rumunska, Bulharska atd…

Mirek

Pokrytectví české společnosti pokračuje :D. Pro IGCT: Právě jsem vypil 2 deci vína jen tak. To bys taky zakázal?

IGCT

Ano, stejně jako kouření cigaret. Navíc až ti někdo umře v rodině při autonehodě, již způsobil opilý řidič, tak změníš názor.

MildaIV

Řidič, který řídí ráno krátce po probuzení má reakce zpomalené víc, než řidič, který ma jedno promile. Nemělo by se to taky zakázat?

František

Jeden chybil, potrestáme všechny. Prima…

František

+ A co když ji způsobí někdo, kdo alkohol nepil, což je o dost pravděpodobnější?

Vladimír Bílý

Já su zcela racionální člověk. Proto se na silnici nejvíce bojím střízlivých řidičů, protože ti způsobují 90% nehod!:-) Poloslepý důchodce nebo závodník v Mustangu je pro mě větší riziko než někdo, kdo si dal pivo po obědě.

Jiří Kocurek

Zakázal bych jíszu na kole. Víte kolik lidí se zabilo při jízdě na kole? A žebříky. A výškové domy. Řeky oplotit!

K.S.

Jo, to pořád všichni říkáte, že až se ti to stane, tak že změníš názor, ale už nikdy neřeknete důvod, nebo jakým směrem se má změnit. Skoro to působí jako další z řady argumentačních klamů.

Jan

Ještě by to chtělo nulovou toleranci pro chodce ať jsou ta pravidla aspoň pro všechny stejná 🙂

MildaIV

Hlavně pro politiky.

Bivoj

Nebojte se, k tomu časem taky dojde.

IGCT

Nulová tolerance pro alkohol jako takový. Je to droga.

K.S.

No to se zkoušelo a dopadlo to většími problémy, stejně jako slavná war on drugs, která jenom vedla k růstu kriminality, násilné trestné činnosti a kriminalizace uživatelů vede k dalším společensky nebezpečným jevům.

František

Závislostí je mnoho. Zakážeme třeba čokoládu? A co auta? Nehody vznikají i bez alkoholu, k tomu spotřeba zdrojů, ničení prostředí – a to jen proto, že je někdo zvyklý a nechce měnit… 🙂

Marian Kechlibar

Nepochybně je to droga, ale nevidím, jak z toho odvozujete potřebu nulové tolerance. V praxi je nutno počítat s tím, že ta nulová tolerance může mít horší důsledky, než droga sama. V USA vedla prohibice k ohromnému nárůstu mafie, které už se nikdy nezbavili.

Bivoj

„Nulová tolerance pro alkohol jako takový.“

Jó prohibice po WW1 v Americe, to byla věc! Al Capone by moh vyprávět, jak se na tom dá vydělat.. Dáte si irskou, kanadskou nebo skotskou kávu ? 🙂

Jiří Kocurek

Ano, a až vás trefí zbloudilá kulak při přestřelce mafiánů, tak co?

Jako by nestačlo těch 40 mrtvých díky daňové prohibici.

VRT

Takže žádné změny. Dál se bude chlastat a dál to bude zakázaný.

Martin z Moravy

Jsem rád, že ten nesmyslný návrh neprošel. Už jsem zachraňoval pár lidí topících se ve vodě, rozhodně to není lehké ani když ti lidé nemají v sobě alkohol, co potom s ním. Další zkušenost mám s opilými cyklisty, jeden u nás si ustlal uprostřed silnice. Další křižoval silnici a to nekecám, od krajnice ke krajnici, neřízená střela – mě div nesejmul. Kdo je pro legalizaci zločinu a lidské nedbalosti, je sám proti sobě i svému okolí.

František

Jenže tohle kolikrát nemá s alkoholem co dělat. Jako prasata jezdí i střízliví a naopak. Zakázal bych jezdit.

Panelák

Jak to, že máte zkušenost s opilými cyklisty, když je nulová tolerance? Nějak je ten krásný alkohol-free svět rozbitý…
Ten co si u vás ustlal nebo co křižoval měli pod 0,5 promile?

SYN

Takže oni se vyskytují problémy i bez po(u)žití alkoholu? A jak zásadně tedy pomůže kriminalizace jeho i malého obsahu v krvi(dechu)?
To co tu uvádíte s kličkováním po silnici zcela jistě nebylo po jednom pivu!

AAA

ANO, bude líp

Speedy

ANO, už bylo líp a snad zase jednou bez Anofertu líp bude. Levice opět zakazuje a omezuje.

František

Levice??? 😀

...

Ano, levice. Pravici v této zemi ve sněmovně (a ostatně víceméně ani mimo ni) nemáme.

MildaIV

No nevím za ANO to někteří pospořili na rozdíl od socanú a černokabátníkú.

Dushan

Nulovou toleranci alkoholu u řidičů hnutí ANO nezavedlo. A to, že nepodpořilo zrušení léta platného předpisu, je jedině správě.

AAA

Léta byla i platná vedoucí úloha KSČ. Dokonce ústavně.

Jiří Kocurek

Byly i jiné zákony. Norinberské.
Což rozhodně neznamená, že utahování šoubu je správně, včetně domovních prohlídek za účasti ozbrojenců, jestli se v domě náhodou nenachází jarmulka, plakát iron maiden nebo lahev burčáku − on si koupil hrozny∕jablka, hned to bylo podezřelé.

SYN

ANO, i toto jim u příštích voleb nehodlám prominout…