egoe-plus
Informační technologie Infrastruktura Silnice Silniční nákladní doprava

NSS: Smlouva na mýtný systém je platná, nemusí po roce končit

Nová kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll
Kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll

Smlouva na nový mýtný systém, kterou uzavřel stát se společností CzechToll/SkyToll je platná. Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který smlouvu dříve prohlásil za neplatnou. ČTK to zjistila z úřední desky soudu. Jde o vítězství státu a především předchozího ministra dopravy Dana Ťoka, který smlouvu podepsal.

Jeho nástupce Vladimír Kremlík na twitteru rozhodnutí uvítal a uvedl, že ministerstvo celou dobu postupovalo správně.

Platnost smlouvy napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) společnost Kapsch, která mýtný systém provozovala do konce letošního listopadu. Ministerstvo dopravy podle Kapsche uzavřelo smlouvu s vítězem tendru v době, kdy platilo předběžné opatření zakazující podpis smlouvy. ÚOHS to ale odmítl a prohlásil smlouvu za platnou.

„Pravděpodobný další vývoj je ten, že proběhne druhostupňové řízení, které rozhodnutí ze září zruší pro nezákonnost,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Krajský soud totiž při svém dalším rozhodování musí vzít v potaz názor NSS, který říká, že předběžné opatření v době uzavření smlouvy již neplatilo.

„Nejvyšší správní soud nám dal zapravdu. Mýtná smlouva je platná a platná zůstane. Ministerstvo dopravy po celou dobu postupovalo správně, nezákonně postupovali jiní. Jsem zvědav, zda všichni, kteří tvrdili opak, nyní uznají, že se mýlili,“ uvedl na twitteru Kremlík (za ANO).

Také CzechToll, který nové mýto spravuje, rozhodnutí uvítal. „Nejsme nadšeni z právních sporů, které výběr nového provozovatele mýtného systému provázely, ale férová soutěž pomohla dosáhnout českému státu miliardové úspory na provozu systému,“ uvedl mluvčí společnosti Miroslav Beneš.

Kapsch podal žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který mu dal zapravdu a nařídil ÚOHS případ znovu projednat s ohledem na názor soudu. ÚOHS podal proti tomuto rozsudku kasační žalobu k NSS. Zároveň ale musel rozhodnout znovu v souladu s rozsudkem krajského soudu. ÚOHS tedy letos v září zakázal plnění smlouvy na mýto s ročním odkladem.

Nejvyšší správní soud se nezabýval samotnou platností nebo neplatností smlouvy na nový mýtný systém. Posuzoval zejména to, zda v době jejího uzavření platilo nebo neplatilo předběžné opatření, které ÚOHS vydal v době, kdy zahájil správní řízení.

„Vzhledem k tomu, že po zániku předběžného opatření nebylo vydáno nové předběžné opatření, nebyla smlouva ze dne 20. 9. 2018 uzavřena v rozporu s vydaným předběžným opatřením, a proto nebyly z tohoto důvodu splněny podmínky pro uložení zákazu plnění ze smlouvy,“ uvedl v odůvodnění předseda senátu Ondřej Mrákota.

Zároveň ale NSS kritizuje také postup ÚOHS, který měl podle něj vydat nové předběžné opatření v okamžiku, kdy první předběžné opatření přestalo platit. Mluvčí ÚOHS ale upozorňuje, že ministerstvo smlouvu s CzechToll/SkyToll uzavřelo bezprostředně poté, co platnost předběžného opatření skončila.

„Ve věci došlo k bezprecedentnímu procesnímu vývoji, na který nebylo z naší strany možné reagovat, nicméně jsme učinili interní opatření, aby se taková situace nemohla opakovat,“ řekl Švanda.

ČTK

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
liberal shark

Tak sláva ! Snad už ten ostudný penězovod do Lihového domu definitivně skončí. Mimochodem, všimli jste si, jak firma CzechToll profesionálně zvládal start satelitního mýtného systému ?

Miro

Hurá! Se občas může něco povést, ne? Ať jde Kapsch do……Rakouska

Jindra

Tak teď jsem zvědavý na komentáře všech, kteří se dřív vyjádřili v tom smyslu, jak to Ťok nezvládl a že by měl skončit….

Jiří Kocurek

Stará smlouva končila v roce 2015. Ťok je borec! NIkdo jiný by to za 4 roky připravit nezvládl, ikdyby už v roce 2012 věděl, že stará smlouva končí v roce 2015.

Petr

Šlo predevsim o to, že jeho predchudci uzavreli smlouvu, která neumoznovala pristup k datum potrebnym pro vypsani soutěže. Takze jakykoli borec by byl ve stejne situaci.

liberal shark

Vy byste to jistě zvládl za 3 :-)).

Mirek

Já jen doufám že právníci UOHS to prolezlá ze všech stran, aby nakonec nedošlo k arbitráži kde Kapsch získá bezpracně ranec bezpracných peněz

Jan

Škoda, že redaktori ten rozsudok nečítali, mohli to doplniť. Ono to priamo v tom rozsudku NSS je napísané, že NSS rozhodol len o tom, že zmluvu už nie je možné označiť za neplatnú, ale že nič nehovorí o tom, že by Kapsch nemohol napr. uplatniť náhradu škody.

Tom

To je bohužel poměrně pravděpodobné.

Pepa

Jakou škodu, původní smlouva s Kapschem byla řádně vypovězena, a to že Kapsch neuspěl v soutěži na nové mýto, mu ještě nedává právo požadovat náhradu čehokoli. Neplatnost soutěže apod. již nepřipadá v úvahu, takže zkoušet mohou cokoli, ale neměli by uspět.

liberal shark

Ti bastardi se pořád ještě mohou soudit o ušlý zisk nebo ochranu investic :-(. Viz případ upírské firmy Kalouskova kamaráda Šťávy :-(((: