egoe-plus
Doprava ve městě Dopravci Železnice Zprávy

Nový vlak na pražských kolejích. Mravenec zahájil zkušební provoz do Čakovic

Motorová jednotka 813 společnosti KŽC Doprava. Pramen: ROPID
Motorová jednotka 813 společnosti KŽC Doprava. Pramen: ROPID

Pražská železnice zaznamenala tento týden přírůstek v podobě dvou nových vlaků. Jde o motoráky řady 813 společnosti KŽC Doprava. Vlaky přezdívané mravenec či bageta začaly pendlovat na lince z Masarykova nádraží do Čakovic.

Jednotky zatím vozí cestující nepravidelně a ve zkušebním provozu, naplno by měly začít linku podle informací deníku Zdopravy.cz obsluhovat do dvou týdnů. „Po zkušebním provozu vás oba mravenci budou vozit na této lince každý pracovní den. A můžete se v nich připojit i na wi-fi, jízdné PID zůstává stejné,“ oznámila organizace ROPID na facebooku.

Mravenci vznikají ve slovenské strojírně ŽOS Zvolen přestavbou klasických motoráků řady 810, které se vyráběly od poloviny 70. let ve Vagonce Studénka. Vlaky společnosti KŽC Doprava jezdí na lince S34 od roku 2014, linku obsluhují právě desítky let staré motorové vozy řady 810.

Motorová jednotka 813.111 Mravec, Zvolen, foto: ZSSK
Motorová jednotka 813.111 Mravec, Zvolen, foto: ZSSK

Město původně za dopravní obslužnost platilo 76 korun za kilometr, letos se částka vyšplhá na 99,76 koruny.
Smlouva dopravce s městem byla nedávno bez soutěže prodloužena o pět let do roku 2028. Podle ní získá KŽC Doprava ročně 25,79 milionu korun za stejný počet ujetých kilometrů, dosud dostává zhruba 14 milionů korun ročně. V přepočtu na kilometr je to 180,98 koruny.

Motorák řady 810 KŽC Doprava. Autor: KŽC Doprava
Motorák řady 810 KŽC Doprava.
Autor: KŽC Doprava
84 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petrkaca

Přírůstky ano, ale patrně jen jedna souprava a jezdila 20-21/2 a dneska už nee. Jinak povedená rekonstrukce, proti ř. 810 výrazné zlepšení kultury cestování. Pobavila mě wifi s registrací do ŽSSK 🙂

Hans-Jurgen

Mravenci vznikají ve slovenské strojírně ŽOS Zvolen přestavbou klasických motoráků řady 810
Mám to tedy chápat tak že 810 nahradili 810? 😀

Rampa

Ta přestavba je natolik zásadní, že vzniká de facto nový vlak (=rozdíl oproti modernizaci). Dá se říct, že 813 i 814 je nové vozidlo, byť zkonstruované za využití částí starších řad (což má pochopitelně vliv na jeho jízdní vlastnosti).

jerry

Zásadní je ale furt to má jednonápravové podvozky.Na regionální vlak tohoto typu je klima zbytečnáProč se tomu říká mravenec|?

Hans-Jurgen

když na trabanta dáte kastli z porsche tak to bude stále trabant 😉

xyz

I zde bohužel musím položit otázku tvůrcům webu – je šance, že si budu moci tento článek přečíst normálně na celé obrazovce a ne jen úzkým (na výšku cca 4 cm) proužkem obrazovky, to vše „díky“ (mimochodem neustále se opakující se reklamě) na produkt od společnosti Autocont (viz nový screen http://jyxo.info/uploads/0F/0fec2cb95ebafe49c3170d323732485fb8365c81.png )? Děkuji.

Artur

Já se s dovolením přidám, reklama na Autocont v mém prohlížeči zabírá cca 50% plochy a nejde odstranit. Dá se s tím něco dělat? Nemohu přijímat svou pravidelnou dávku intelektuálních komentářů a trpím absťákem!! Děkuji.

Souprava

Jakou to má dovolenou nejvyšší rychlost? Jen 80 jako Regina a 810, nebo 90 jako slovenská Bageta? (myslím rychlost ne fyzickou, ale na jakou je to v ČR schváleno)

Skinheads & Punks united

Jaký dopad by to u nás vůbec mělo, pokud by to mělo 80 či 90?

Lukáš F.

Ze Satalic do Vysočan by se vyšší rychlost dala využít pro zkrácení jízdních dob nebo alespoň dohánění zpoždění. Ve směru proti kopci byl dosud limitem hlavně výkon, kdy 810 s vlekem se nerozjela snad ani na 60 km/h.

pawel

tahle parodie na vlak vypada jak nejaky bastl z ruska nebo ukrajiny. hlavne ze to ma kourova skla. hruza…

bkp

Přesně tak, ruský vzhled, devadesátkový nátěr, všelijaká linka, no na Novém spojení se to fakt bude vyjímat.

petrakaca

Noooo, jen potřeba se podívat na kulturu dneska a zítra. V každém případě zvýšení kvality cestování. Osvětlení, sedadla, tlumení, wifi ..a konečně také řízení na obou stranách, takže omezení přepřahů.

Romanero

Slyšeli jsme hodně velkorysých řečí a slibů, viděli jsme hodně schémat, grafů, průzkumů a dokumentů o budoucnosti kvetoucí pražské železnice. A tohle je výsledek?

Mezitím na koridoru není kde procpat Os, letiště a Kladno se plánuje 30. rok, tunel do Berouna je ohlášen na 2050, několik desetiletí se nepověsil v Praze a okolí nový drát, na S linkách se rozpadají ČD soupravy pomalu za jízdy a koleje pod nima jakbysmet. Často se vlaky nedostanou ani z depa.

A ROPID s IDSK maluje nové a nové tangenciální linky..

K.S.

No tak zase se má zdvojkolejnit Most Inteligence. A třeba se dočkáme nějakého řešení tunelu v Chuchli, třeba splítkou jako navrhovali na káčku.

VRT

Ano, splítka. To zachrání železnici v Praze…

Frantisek

Proboha, jen ne splítkou. Když se tam měly vejít dvě koleje v 50. letech, tak se tam snad nějak nacpou i teď, i kdyby tam měla být řetězovková trolej naplocho.

Vbb

Problém není v troleji. Pokud by v 50. letech existoval profil GC, tak dneska problémy nemáme. Splítka je nejrozumnější řešení. Ještě blbější řešení je výhybka před a za tunelem (oproti splítce nepřinese nic, jen víc údržby a víc problémů třeba v zimě), lepší (avšak zatím ekonomicky i provozně neobhajitelné) je zvětšení tunelu.

Skinheads & Punks united

To je zase takové české brblání, železniční doprava jako celek v Pražské aglomeraci není žádná Ukrajina, nebo něco, za co by se muselo stydět.

VRT

Ukrajina ne, ale šel bych se někdy podívat na 171, nebo 231. Ale chápu, podle šotouší logiky je jednodušší opravovat a provozovat lokálky, protože velké stavby jsou moc složité.

Skinheads & Punks united

Nejsem žádný šotouš, jsem proto, aby se zapadlé lokálky zavíraly, nebo spíš vypracovala studie na možnosti a cenu provozu bez strojvedoucích na vše zapadlé v režii 810,814 či jejich ekvivalentů, ale prostě si myslím, že pár odřeknutých spojů, nebo hlemíždí tempo dvou tratí v čase za pět dvanáct, pořád není něco, co by z železnice v pražské aglomeraci dělalo železnici špatnou, nebo snad nepoužitelnou. Na Západě sice takové problémy s infra nemají, ale zrovna to, že na pár dnů z taktu vypadne několik vlaků, se tam má taky sem tam stát.

VRT

Řekněme si to bez emocí, železniční doprava v Praze je dost v pytli. To raději nezmiňuju trať do Kladna. Vypadlé vlaky jsou tím posledním průšvihem. Je to především o infrastruktuře. Potenciál k růstu by byl, není ale kde brát.

Pulec

VRT, až budete v představenstvu některé z firem, které se to týká, můžete s tím něco udělat. Do té doby jsou vaše připomínky pouze hloupé plácání.

VRT

Děkuji za názor a posílám klíčenku.

Michal

V pytli? A jak byste nazval stav před Novým spojením?
Vidím, že halucinace o VRT postupem času vedou ke ztrátě soudnosti i v běžném životě… 🙂

VRT

Bez Nového spojení by to dávno nejezdilo. Bohužel ho i dneska, místo rozumného využití kapacity, využívají 810.

Romanero

Ještě víc v pytli..

VRT

Hračka pro šotoušku, no. Teda je to o něco menší divadlo než 810 do Mochova. Už jste tam šotouši byli, abyste nám řekli, kolik tam jezdí lidí?

Skinheads & Punks united

Tak zrovna rytí do počtu přepravených osob mi zrovna tady připadá trochu ne fér, odpoledne jsem tam vídával z většiny zaplněnou 810+010 už na Masaryčce, což nemůže být daleko třeba od vytíženosti linky do Roztok, tady potenciál na růst cestujících určitě je.

VRT

Však taky píšu, že je to o něco menší divadlo než Mochov. Mimochodem, přijdou mínusáři s nějakými čísly? Jistě znají velmi dobře stav mochovské trati…

Tronda

A takový Lužec nad Vltavou spočítaný máte? Nebo tam jezdí ten správný dopravce tak se nesčítá?

VRT

Žádný dopravce není správný. Tedy i Lužec samozřejmě zastavit. To je bezesporu.

Štěpán

Vy si, pane VRT, vážně myslíte, že linkou S34 po Praze nikdo nejezdí? Ano, je pravda, že pokud pojedete proti směru dopravní špičky, pak budete mít nejspíš ve vlaku dost místa pro sebe, ale zkuste si to někdy projet odpoledne ve směru z centra.

VRT

Pochopení psaného textu je asi nepřekonatelná bariéra, že?

Skinheads & Punks united

Já si nemyslím, že je to malé divadlo, ale rozvoj železnice v metropoli, těch +- 100 cestujících na spoj ve špičce prostě je počet, který je už snad smysluplný a ukazuje, že tam je i potenciál na to, aby tam později jezdilo něco velkého.

Filip Jirsák

Jel jsem S24 prvně cca měsíc po obnovení osobní dopravy a pak ještě za další asi dva měsíce – protože to je nejrychlejší a nejspolehlivější způsob, jak se dostat (s přestupem v Čelákovicích) do centra Prahy. V obou případech tím jelo přes deset lidí, což je výrazně víc, než když v roce 2006 provoz končil.
Akorát nějak nechápu, proč nejdřív kritizujete něco, o čem nic nevíte, a teprve pak se sháníte po informacích. Logičtější by mi připadalo nejdřív si zjistit informace a až pak hodnotit.

bkp

Trapné

Jerry

Tohle je fakt parodie.čd jsou krytizovany za regiony a soukromník vyjede s regionkou vz.1.1
Já si pořídím za dvě 810ky a taky to rozjezdu.😁

VRT

Ale asi nemáte ty správné kamarády na ROPIDu, no…

petr.r

u nás jezdí regionova a nemá klimu. ČD jsou kritizovány za cenu a za tu cyhbející klimu.

Jussi

ČD má otevírací okna… to bych řekl, že je pro regionální vozidlo s vmax=80 mnohem vhodnější.

Tronda

A kdyby ČD provozovali vozy s rozmlácenými okny jako v Albánii, tak bude dostatečná i albánská klimatizace.

Jiří

Dobře, v tom případě, uzavřená okna a odplnit klimu a Regína bude jezdit ještě 50 let.😂

motoráček vráček

Vy si pořiďte spíš slovník. Na tu Vaší gramatiku. 😉 Takhle daleko nedojedete. 😉

Frantisek

Na vaši, ne na vaší. (Zatím ještě.) 🙂

Skinheads & Punks united

Ropid kritizuje ČD za Regionovy, které jsou už 7-15 let staré, aby si objednal to samé v bledě modrém ještě v roce 2019, kdy už na tom jsme snad ekonomicky a s vnímáním veřejné dopravy mnohem lépe, než v dobách regionovních. Ale když už to není moderní, tak to alespoň tolik stojí, kilometrická cena trojnásobná oproti EC do Rakouska/Německa, tohle je prostě… Smutné..

Tronda

Regína má klimatizaci?

Skinheads & Punks united

Klimatizace na motoráku, který mezi obraty stojí ve stínu a jede se sním jen dvacet minut, myslím nehraje prim, krom toho že klimatizace, zrovna tyto malé autobusácké, není žádný velký a ani nákladný problém dosadit, když by si to objednavatel přál. Vsadil bych kouli, že by na to ani nebylo potřeba platit dvojnásobnou sumu na kilometr, než mají Regionovy, jako v tomto případě..

petr.r

my kritizujeme čd, že není schopna fírovi zajistit klimatizovaný pracoviště.

Jussi

Nevím, kdo je „my“ každopádně ta vozidla jsou primárně pro vožení cestujících, né fíry. Je to sice hnusný, ale je to tak. Řekl bych, že je milion a 1 povolání kde vykonavatel trpí víc.

Skinheads & Punks united

Stanoviště strojvedoucího má malou klimatizaci.

MRC

A je nutná klimatizace?

Osobně mi je uplně ukradené, zda má vozidlo klimatizaci… Stačí dobrá cirkulace vzduchu, čili otevíratelná okénka…

Hrajeme si na ekology, přitom klimatizace jede neustále a neustále žere proud
Otevíratelná okénka žerou nula nula prd.

Je to jen přístroj s hromadou součástek, kdy stačí, aby jedna nefungovala, a je to v háji… Pochybuji, že okna se dokáží vhodným používáním nějak zničit, fungují neustále.

michal

Zajímavé, to vlastně klimatizaci nemusíme mít nikde, stačí přece otevřené okno a moc rychle se u nás přeci nejezdí.

Ondra

Ano, klimatizace je nutná, pokud má železnice v dnešní době obstát. A co se týče ekologie, mně hlavně vadí trvale a bezúčelně zapnuté motory při čekání na obrat i u motoráků, které klimatizaci nemají. O hloupém trvalém svícení ve vlacích i za slunečných dnů nemluvě.

Frantisek

Nutné jsou především přijatelné jízdní doby a použitelné návaznosti. Zapnuté motory je nutné srovnat se spotřebou při startu, u krátkých obratů je šetrnější nechat motor běžet. Svícení přes den není jen u vlaků a hloupé skutečně je, nicméně třeba zářivky patrně spotřebují méně než žárovky. Stejně tak hloupě běží spousta jiných spotřebičů naprázdno nebo zbytečně, a mělo by se s tím něco dělat, ne jen spotřebovávat více zdrojů a ještě o ně válčit…

AAA

Zapnuté motory je nutné srovnat se spotřebou při startu, u krátkých obratů je šetrnější nechat motor běžet.

no, to je fakt bomba. hlavně že do aut musí výrobci cpát start-stop aby to chcípalo na každým semaforu….

MildaIV

Výrobci automobilú to tam cpou, protože metodika měření spotřeby nezohledňuje spotřebu elektřiny z baterie. Je to zneužití mezery v legislativě.

AAA

Ano a taky nikdo nezohledňuje kolik CO2 se vyprodukuje při výrobě nového startéru jenž je tím víc namáhán, ale EU šiml zařehtá blahem protože má papírově splněno

Tronda

Zajímavý náhled do modrého myšlení, ČD nemají v nějaké kategorii vozidel klimatizaci tak není třeba, to je stejné jako s Os vlaky Liberec – Paka, kde také klimatizované desiro není třeba, ale v okamžiku, kdy by přišel jiný dopravce na Os Praha – Benešov a klimatizaci neměl, tak ned bude řev.

Qěcy

Kdy konečně přestanou jezdit osobaky do Mochova? Kdo jmenovitě tuhle smlouvu uzavřel? Zveřejněte to prosím, podstrčte to každému Středočechovi pod nos, ať vidí komu se doslova rozdávají peníze z našich daní.

V.N.

Ty jejich turistické vlaky…to je něco podobného.. šrot na kolejích , dotovaný námi všemi. Já mám rád nostalgii. Ale když k nástupišti přijede 60 roků starý motorák , který za šedesát let prošel pouze jednou změnou a sice vnějším nátěrem , jinak všechno ostatní je původní- staré , špinavé , ošuntělé , nefunkční…je mi zle….

Frantisek

Špinavé, ošuntělé, nefunkční? Opravdu? No, však to nemusíte používat. Používejte jiné dotované věci.

Tronda

A takové Straškov- Zlonice, Kralovice, atd. jsou samozřejmě v pořádku, protože tam platí režijka, kdežto do Mochova se musí cvakat.

MRC

Může mi prosím někdo vysvětlit, jakej je problém v režijkách? Proč to všem vadí a vidí to za největší problém světa?

DPP taky v inzerátech nabízí jízdné zdarma, ale takové haló to nebudí…

Zapa

Protože Tronda. Fascinuje mě, jak dokáže všechno stočit k režijkám. To už musí být diagnóza. Kolik režijkářů asi kolem toho Straškova a Kralovic jezdí? To už byste mohl spíš argumentovat tak, že by se měly zrušit první ranní vlaky skoro všude, protože nejvíc jimi jezdí právě režijkáři (proč asi?), když už teda chcete nutně nádražákům sebrat tu jednu z mála „výhod“, kterou dostávají.

MRC

Nejen tronda, pomalu všichni co prosazují soukromníky…

Ale proč je kolem toho takové Haló?

Má zadarmo něco, co já ne? Jestli je to benefit v rámci práce, tak kde je problém?

Pochopil bych, kdyby „režijku“ dostal třeba bezdomovec, to bych chápal takové pozdvižení, ale že jezdí zdarma zaměstanec dráhy, v tom snad problém nevidím…Nebo kde je ten problém?

Tronda

Ale jo, jako benefit na komerčních linkách to chápeme, ale nechápeme záchvaty, že linky, na kterých neplatí režijky jsou zbytečné, přitom to je klíč k řešení problému.

Kirschner

No Tronda není jedinej, kdo má záchvaty, když uslyší slovo režijka. Chudák. Prášky na to nejsou?

Tronda

Ale to není o záchvatech kvůli režijkám, to je o tom, že jakýkoliv výkon, který nejezdí ČD a kde neplatí režijka nekriticky považujete za zbytečný hledáte na něm jakoukoliv i sebemenší chybu. Viz vaše záchvaty s Mochovem. Podobných krátkých lokálek je u nás spousta, ale zbytečně se provozuje pouze Mochov, přitom zrovna z Mochova je vlak s přestupem zajímavý ve srovnání s přímým autobusem kodrcajícím se zasekanými Počernicemi.

místní

Že na to ti mochovští za rok nepřišli a furt se vozej těma autobusama…

VRT

+11, -30. Šotouši mají jasno! A kdybyste náhodou chtěl vědět, kolik tam třeba včera jelo lidí, tak bude ticho po pěšině.

místní

To já bych teda vědět chctěl!

Jakub

Včera odzkoušeno.
Vlaky splňují veškeré moderní normy, klimatizace je znát a interiér je moderně vybavený.
Nicméně…
Jízdní vlastnosti a celkový projev je shodný s motoráky 810, tj. podvozek háže a vrže v obloucích i na novém svršku. Sedačky mají malou rozteč a není místo na nohy naproti sobě sedících lidí ve čtyřkách (lidé zpravidla seděli ve čtyřkách pouze po dvou).

Závěr – oproti motorákům Arrivy je to moderně vyhlížející šrot

michal

Podvozek háže i na novém svršku? To je nějaké divné.

Jakub

Také jsem se divil…

Skinheads & Punks united

Tenhle podvozek bude házet v jakémkoliv oblouku nebo výhybce, pokud tím byla myšlena rovina na nové trati, tak bude ale asi něco špatně.

Jakub

Tak rozhodně jsem při průjezdu Novým spojením měl lepší dojem z 810, kde je, myslím, relativně dobrý svršek.

Skinheads & Punks united

Jo, to tvrdí více lidí, že ta 010 bývá kultivovanější než třeba i Regionova, takže tady to bude asi stejné, ono možná s tím má co dělat vyšší váha s negativním vlivem na pojezd.

petr.r

spojení.

MRC

Prakticky jediná nová rovina na trase je to stoupání z masaryčky na balabenku po novém spojení… A jestli to háže i zde, bych neřekl.

Jakub

Se svezte.

AAA

Sedačky mají malou rozteč a není místo na nohy ….

no jo, ale když vynecháte řadu a přešoupete je to zase budou chytrolíni ječet že na některých místech koukáte do sloupku mezi okýnkama….

Kirschner

Jaké motoráky Arrivy máte na mysli?

Jakub

845.