Nový vlak na pražských kolejích. Mravenec zahájil zkušební provoz do Čakovic

Motorová jednotka 813 společnosti KŽC Doprava. Pramen: ROPIDMotorová jednotka 813 společnosti KŽC Doprava. Pramen: ROPID

Pražská železnice zaznamenala tento týden přírůstek v podobě dvou nových vlaků. Jde o motoráky řady 813 společnosti KŽC Doprava. Vlaky

Pražská železnice zaznamenala tento týden přírůstek v podobě dvou nových vlaků. Jde o motoráky řady 813 společnosti KŽC Doprava. Vlaky přezdívané mravenec či bageta začaly pendlovat na lince z Masarykova nádraží do Čakovic.

Jednotky zatím vozí cestující nepravidelně a ve zkušebním provozu, naplno by měly začít linku podle informací deníku Zdopravy.cz obsluhovat do dvou týdnů. „Po zkušebním provozu vás oba mravenci budou vozit na této lince každý pracovní den. A můžete se v nich připojit i na wi-fi, jízdné PID zůstává stejné,“ oznámila organizace ROPID na facebooku.

Mravenci vznikají ve slovenské strojírně ŽOS Zvolen přestavbou klasických motoráků řady 810, které se vyráběly od poloviny 70. let ve Vagonce Studénka. Vlaky společnosti KŽC Doprava jezdí na lince S34 od roku 2014, linku obsluhují právě desítky let staré motorové vozy řady 810.

Motorová jednotka 813.111 Mravec, Zvolen, foto: ZSSK

Motorová jednotka 813.111 Mravec, Zvolen, foto: ZSSK

Město původně za dopravní obslužnost platilo 76 korun za kilometr, letos se částka vyšplhá na 99,76 koruny.
Smlouva dopravce s městem byla nedávno bez soutěže prodloužena o pět let do roku 2028. Podle ní získá KŽC Doprava ročně 25,79 milionu korun za stejný počet ujetých kilometrů, dosud dostává zhruba 14 milionů korun ročně. V přepočtu na kilometr je to 180,98 koruny.

Motorák řady 810 KŽC Doprava. Autor: KŽC Doprava

Motorák řady 810 KŽC Doprava.
Autor: KŽC Doprava

Tagy KŽC Doprava motorová jednotka 813 praha Top
84 komentářů