egoe-plus
Autobusy Dopravci Železnice

Nový rozpočet: Slevy zůstaly, výdaje na ně se sníží o 1,5 miliardy. Kalousek mluvil o zvrácené prioritě

Nádraží v Turnově. Foto: České dráhy
Nádraží v Turnově. Foto: České dráhy

Po nejasných televizních vyjádřeních některých ministrů se v úterý večer v poslanecké sněmovně vyjasnil další osud slev v dopravě pro mládež a seniory. Stalo se tak při projednávání novely zákona o státním rozpočtu v souvislosti s virovou krizí.

Slevy ve výši 75 procent zůstávají zachovány v současných parametrech, na návrh vlády byla ale ministerstvu dopravy snížena částka určená na kompenzace dopravcům o 1,5 miliardy. Jde o rozpočtovou položku „Ostatní výdaje spojené s dopravní politikou státu“.

Podle předkladatelů totiž vzhledem k dopravním omezením a zákazu vycházení nebudou cestující slevy využívat v takové míře jako loni, kdy stát dopravcům poslal kompenzaci ve výši 5,78 miliardy korun.

Ve sněmovně neprošel pozměňovací návrh předsedy poslaneckého klubu TOP09 Miroslava Kalouska, který chtěl škrtnout ze „slevové kapitoly“ 4,4 miliardy korun. Kalouskovi vadí mimo jiné skutečnost, že vláda na jedné straně zachovala slevy, na druhé tři miliardy škrtla armádě.

„Můžeme konstatovat jako demonstraci velmi špatných priorit, že vláda je ochotna na ministerstvu obrany, na obraně státu šetřit dvakrát tolik, než je ochotna šetřit na slevách na jízdném, které nechce zrušit. Promiňte, to je zvrácená priorita,“ uvedl Kalousek. Podle něj slevy na jízdném „v této situaci pro žádný rozumný stát nemohou být prioritou.

Vláda Andreje Babiše zavedla 75procentní slevy v dopravě pro vybrané skupiny obyvatel v září 2018. Největšími příjemci slev jsou děti a studenti do 26 let, na které připadá 75 procent kompenzace. Výdaje před virovou krizí přitom stále rostly, v lednu meziročně o 50 milionů na 495 milionů. Slevy nařídila vláda, která je může rovněž sama zrušit.

Nová slovenská vláda tento týden slevy pro mládež zrušila po dobu zavření škol.

67 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka Hlavička

Týden po volbách vláda najednou zjistí, že je peněz málo a slevy zruší úplně.

Zdeněk

Kalousek se zde svého času už předvedl, a docela to stačilo. Následky jeho řádění se projevují ještě dnes. Bez jeho služeb se naše republika bez problémů obejde.

Zbyněk

Rozhodně nejde o nesmysl, dopravci mají opravdu přemrštěné jízdné českým mzdám a nyní je to vidět i na komerčních linkách. Lidé co říkají, že slevy jsou nesmysl, tak by jim jistě nevadila nekoncepční, předražená doprava jako je ve Velké Británii, k čemu po tom teda je. Třeba ne nyní, ale z dlouhodobého pohledu je veřejná doprava nepostradatelná a měla by být dostupná za přiměřenou cenu. V krajích s mizernou integrací nejsou výjimkou cestující, kteří platí i 3 000Kč za dojíždění do práce a mají kolem 15 000 tisíc a do toho živí děti, které by bez slev ani nemohli poslat… Číst vice »

Daniel Mach

Předražená politika v Británii přivedla do vlaků tolik lidí, že vlaky jezdí tak plné jako nikdy předtím? A co dělali naši cestující v době, než tato vláda zavedla slevy? Neviděl jsem nikoho živořit z důvodu, že ceny ve vlacích jsou podle vás nepřiměřené.

Karel

Slevy ano, ale rozumne a ne plosne, nejsme tak bohaty stat, abychom mohli vse dotovat, penize pak chybi na obnovu infrastruktury. Mohly zustat slevy na dojizdeni studentu – z mista bydliste do skoly a zpet jako to fungovalo drive, sleva dotovana statem, ale ne 75% sleva na cestu kamkoli. Stejne tak by se mohla poskytovat sleva na podporu dojizdeni zamestnancu, napr. 10-15 % z ceniku dopravce. Moznosti je spoustu, jen by se tomu nekdo musel venovat a nastavit jasna pravidla, ktera se nebudou menit kazdy rok nebo dva, aby to prehledne pro vsechny.

Pravdepodobnost

Alespon jsme se dozvedeli pravy duvod stahovani vojsk z iraku. Myslel jsem si ze je potrebuji na znovuobsazeni slovenska. Dilo Gabcikovo bylo puvodne z pulky madarsky projekt takze by orban klidne tvrdil ze znovuzabavuje ceho se stat drive zbavil. Tak jako ty „strategicke“ podniky na vyrobu toaletaku ktere prevzala v madarsku armada.

Vlada ale jenom nema prachy takze vse pri starem fajne valka zatim nebude.

Franz

Maďaři svoji půlku nikdy nepostavili (Nagymaros), takže Orban nemá co zabavovat.

mladý pán

Myslím, že je to v současnosti zcela podružná otázka, když se ve vlaku i autobusech jezdí zdarma.

Jen tak tak

Máte pravdu, ale ten Burešův nesmysl měl být zrušen dávno. Prachy vyhozené oknem…

Rtep

Netuším, jak je tomu u autobusů. Ale ve vlaku se určitě zdarma nepovezu.

Daniel Mach

U nás tento týden soukromníci ve vlaku jízdenky neprodávají, na krajskou kartu ve vlaku jízdenku také neprodávají, a když si koupím jízdenku přes In-kartu, tak je průvodčí ČD nekontrolují.

Rtep

U nás na Šumavě si cestující kupuje jízdenky sám. Nevím, zda to někdo kontroluje (jinak běžně člověk potkal revizora asi ve 4 vlacích z 10), ale to mne ani netrápí, zda mi tu jízdenku někdo zkontroluje. Podstatné je to, že ji mám.

Pravdepodobnost

U nas se v autobusech zdarma nejezdi. Alespon co vim je klidne mozne ze se to tu neoficialne dela. Ty jsem oputil driv nez posledni lyzari italii. Ted bych do nich vlezl jenom kdyby mi tezce platili. Chlupaty sedacky z plastovyho koberce budou vira drzet nekolik dni nejspis si je objednala sama korona.

Mirek

Slevu pro důchodce bych ponechal. Studentům bych to ořezal na dojíždění do školy a zpět jak bylo dříve. To by bylo dostatečně férové. Proč v době kdy je potřeba šetřit má stát doplácet studentům ježdění na soukromé akce? To si snad mohou zaplatit ze svého. Problém bude hlavně u soukromých dopravců, kteří si postavili podnikání na státních slevach a provozují spoje, které si u nich nikdo neobjednal a nejsou potřeba pro základní dopravní obslužnost. Bohužel tyto slevy nejde již zrušit, protože by určitý dopravce Babiše ukřižoval. Když se slevy zavaděli, tak prohlasil, že jestli to podělá, tak ho osobně ukřižuje.

mgr.pavel

Nezlobte se na mne, ale teď po dobu výrazně omezeného pohybu obyvatel, teď bych ty slevy podporující pohyb obyvatel zrušil Alespoň dočasně bych je komplet zrušil.

Jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Na jedné straně stát podporuje pohyb obyvatel tím, že jim platí jízdné. A na straně druhé je dost omezuje, aby se nákaza viru nešířila. To je jako napouštět si bazén, který právě vypouštím..

Mirek

Naprostý souhlas. V době kdy lidi nemají nikam courat zrušit slevy úplně. Můj návrh zněl na omezení v době kdy budou již opatření odvolána a bude potřeba každá koruna v rozpočtu. Pak je rozumné omezit žákovské jízdné , které nebude platit pro soukromé cesty.

Elb

Tady může záležet, že i ten člověk se slevou na objednávaných spojích svým i po druhé slevněným/dotovaným jízdným, může doplácet na prázdné spoje, nejvíc peněz odteče právě objednávanými spoji, které na sebe nevydělávají a vozí vzduch.

liposh

Člověče, že jste důchodce (očividně) Vás ještě neopravňuje k takovémuto pokrytectví. Po odvolání mimořádného stavu musí mít studenti a důchodci stejnou sazbu, třeba 50%, ale stejnou.

Bardotka

Zbytečná práce.
On tím v této době slevy neslevy stejně nikdo nejezdí. Stejně není kam
Koukám přímo na to celý den Ve vlaku ku do deseti lidí…

Pravdepodobnost

Cestovat rozhodne je kam. Pamatky jsou uplne prazdy a jdou videt panoramata ktery jinak blokujou lidi. Ted ale zbytecne trajdat muze jen sebestredny hovadno. Navic riskovat kvuli tomu koronu teda nebudu. Stejne ten karluv most bez lidi bude vypadat nejspis jako normalni most akorat misto asfaltu tam budou kocici hlavy.

abcd2020

Já myslím, že slevu 75 % nepotřebuje nikdo. Pojďme to paušálně všem raději ze tří čtvrtin snížit na dvě třetiny (66 %) nebo polovinu (50 %), jako to bylo dříve.

Netris

Bývalo to 25 %.

Daniel Mach

V tom případě bych to pro důchodce nechal také jen v týdnu a přes den, aby si mohli dojet na nákup nebo k doktorovi. O víkendu mohou využít standardních slev dopravců. A pokud byste argumentoval tím, že o víkendu mají důchodci nárok vyrazit ze zdravotních důvodů na výlet, tak to by ta mládež měla mít taky.
Ale jinak souhlasím s návrhy vrátit se před babišovský systém.

Pampeliška

Nesmysl. Čím jsou lepší důchodci než studenti? Jsou staří? Zrušit to všem a studentům nechat 75% na dojíždění do školy.

Liposh

Oni nechtěli sáhnout na ty slevy pro důchodce a já jim nedovolil zrušit to jen studentům, tak to zatím nechali, i když jsem jim doporučoval to stáhnout o polovinu oběma skupinám. Ale nebojte, oni za mnou zase brzo s něčím přijdou, tak vás budu informovat.

Pravdepodobnost

jasne vy, uklizecka, vratny a pan reditel jste to nedovolili

Eduard

Osobně nevidím nic špatného, že se armádě sníží rozpočet. Chápu, že někteří přijdou o tučné provize, ale jinak se nic hrozného nestane. Co nechápu, že za současné situace kdy je potřeba co nejvíce zamezit lidem pohyb jsou slevy na jízdném. Nic proti důchodcům ani školákům, ale za současné situace mají sedět doma. Jinak hlavní je, aby se nezastavila příprava infrastrukturních projektů, aby když přijde krize a bude nouze o zakázky stát využil přechodného snížení cen k dobudování naší dopravní sítě.

BoH

Souhlasím s bodem 1, 2 i 3 🙂

SaulGoodman

Já teda obecně nesouhlasím s tím aby se armádě snižoval rozpočet, ale v tomto případě jde naštěstí jen o nákup vládního bizjetu a nějaký odsun splátek, takže v zásadě nic důležitého.
Co se týče těch investic do infrastruktury, zde celkem překvapivě ministr dopravy oznámil plán zvýšit rozpočet SFDI o 6,5 mld. ve snaze se z krize proinvestovat. Možná by stálo za to, kdyby o tom zdejší redakce zkusila zjistit něco víc. https://twitter.com/KarelHavlicek_/status/1242532676835434497

Y.K.

Z krize proinvestovat. To je zajímavá úvaha. Ale jsou to prachy z daní, takže jestli klesnou výběry daně a to klesnou, protože spousta výběru teď neběží (restaurace, obchody, celá řada výroby), spousta lidí je doma bez příjmů, takže první musí být z čeho investovat. Zatím se jen navyšují výdaje, což u schodkového rozpočtu neznamená nic pozitivního.

súdružka Kolesárová

„Z krize se proinvestovat“ je veskrze spravna uvaha. V dobe, kdyz mezi lidmi/firmami nejsou penize, tak jedinej kdo penize vzdy ma, je stat. Z dani. I kdyz vyber dani bude mensi (souhlasim v tomto s Vami) tak je to jisty statni prijem. Statni zakazky na investice do infrastruktury apod. (sami si uz musime pohlidat, aby ty penize neodtekly nekam jinam). A samozrejme bude treba prehodnotit mandatorni vydaje (platy urednictva, ucitelstva, hasici, policiste atd.) a ruzne slevy. To je tak nejak v krizich obvykle.

BoH

Záleží, kde chcete investovat. Pokud stát koupí pandury, tak to domácí ekonomice moc nepomůže. Ale investice do dopravy jsou správné

SaulGoodman

No, i ty Pandury by částečně pomohly. V licenci je totiž vyrábí Czechoslovak Group, resp. Excalibur Army, což jsou české firmy.

Eduard

No ale pak se nesmí srazit s Fábií. Každopádně se peníze dají investovat mnohem lépe. Myšleno co se týče mutlipikačního efektu na ekonomiku než do nákupu zvětší části importované vojenské techniky. Když už investovat do armády, tak jedině, aby dané výrobky, technologie, firmy, měli velký exportní potenciál, aby firmy měli peníze na rozvoj. Což u mnoha armádních zakázek není bohužel pravda.

Jaaa

Armáda má v prvé řadě jaksi jinou funkci, než stimulovat ekonomiku. Multiplikační koeficient investic do ní je přesně 0. Ale s tím 40 let starým skanzenem fakt nejde plnit to, co se od armády čeká. Nebo pojedem jako Poláci proti tankům na koních?

Jedno pořekadlo tvrdí: „Každý, kdo nechce živit armádu svoji, bude dříve či později živit armádu cizí“. Myslím, že platí.

Multiplikační efekt slev důchodcům je taky 0. Takže co?

Bardotka

Stát zvýší státní dluh , vydá dluhopisy za 250 miliard.
Ono to šestinásobné zvýšení schodku rozpočtu jiným způsobem financovat nepůjde.Nebudeme v tom sami, zadlužit se po pandemii bude muset celá Evropa, pokud chceme udržet ekonomiku, pracovní místa a jakoustakous životní úroveň .
ČR má výhodu, že v rámci eurozóny a světa máme velmi nízké zadlužení b poměru k HDP

Y.K.

To ano, vím že je hnané přes dluh financovaný dluhopisy a určitě (třeba proti Itálii a Španělsku) máme výhodu v poměrně malém zadlužení.

Eduard

Doufám, že i při tom zůstane. Snad vláda až krize pomine a opět začne konjunktura, tak se bude snažit nejen o snížení státního dluhu, ale hlavně o přebytky, které by se pak daly využít při příští krizi.

Jaaa

Babiš? Nikdy. 😀

Daniel Mach

Jde o to, že na proinvestování se z krize nemají stavební firmy kapacity, či spíše dostatek zahraničních dělníků. V druhém pololetí bude zázrak, když se vše udrží ve stávajícím plánovaném rozsahu. O nějakém navýšení může být podle mě řeč až v příštím roce. Ale nevím, jak ministr pro všechno uvažuje, protože jeho rychlomluvě prostě nerozumím.

Jan Sůra

Nemá smysl výroky ministra řešit nějak detailněji. Zatím to uvedl slovesem „chci“, což u této vlády absolutně nic neznamená.

Jindra

Plný souhlas,zrušit.Důchodci se bojí kvůli viru jít do schránky pro Rudé Právo,ale courat vlakem a autobusem to je něco jiného.Když je
to tak levné…..

Démon

Logicky, když studenti nejezdí do škol a důchodci nemohou na výlety, tak snížení o 1,5 mld se logicky nevyplatí. Takže šaškárna. Zrušit všechny slevy a výjimky.

-TR-

Že o tom mluví zrovna Kalousek, který má ve straně bývalou ministryni obrany Parkanovou, která se proslavila kauzou s nákupem letounů CASA 😀

Jan Sůra

Proslavila? Ona byla odsouzena?

-TR-

Soud se stále vleče. Už to je ostuda, že doposud nebylo rozhodnuto.

-TR-

Když napíšu, že se proslavila, tak na tom není nic závadného.

Jan Sůra

V tom případě nechápu, proč ji spojujete s Kalouskem. Jaká je souvislost s výrokem MK v roce 2020 s nákupem VP v roce 2008?

-TR-

Narážím na to, že jsou ve stejné straně (TOP 09) a před jejím vznikem oba byli v KDU-ČSL.

Jan Sůra

A co? Jak to souvisí s nynější situací?

sledovatel webu

Třeba tak, že Kalousek promrhal stovky milionů za mnohem nebezpečnější hovadiny (padáky, apod.), aby pak právě zlikvidoval do té doby v pohodě fungující slevy – a teď se asi snaží vyvolat podobnou situaci, aby měl argument, kdyby mu snad jeho lumpárny zase někdo oprávněně připomněl.
Měl by zalézt v Bechyni domů a raději se vůbec neozývat, aby se na něj konečně zapomnělo.

Hen ten oný

Kecat, to Kalouskovi šlo odmalička – viz výše.

Jan Sůra

Pokud vkládáte link na svůj mail, musíte ještě zveřejnit přihlašovací údaje:-)

Jan Sůra

Znovu, bez ohledu na šíření nesmyslů: jak to souvisí s jeho výrokem ohledně slev? Mimochodem, vláda ohlásila snižování důchodů, že na tom mají být senioři hůře? Zatím AB předpovídá stovky tisíc lidí bez práce. Ti mají nadále kupovat jízdenky za plnou cenu, aby odvedli dostatek DPH na levnější cestování vybraných skupin, které patří mezi vybrané ročníky narození?

Jézeďák

A jejich prapradědeček válčil za Rakousko…….

mgr.pavel

A vy zase bijete černochy. Ten vtip snad znáte..

Nežřešte Kalouska, řešte podstatu věci. Že stát platí stamiliony měsíčně na podporu pohybu obyvatel v době výrazných omezení pohybu.

Anonymas

Okamžitě zrušit a zapomenout, že to někdy existovalo.

Rtep

Já bych raději nezapomínal. Tak jako bychom neměli zapomenout na vše, co tu páchá agent STB, až ho konečně lidé vyšťouchají z politiky nebo prokurátor došťouchá do kriminálu.

Jiří Kocurek

Obávám se, že jste uvedl správné pořadí. Dokud je premiérem, tak je to politicky neschůdné. Proto se snaží udržet u moci za každou cenu. Nebo mu něco srazí vaz, a pak z toho bude z ostudy kabát, košile i triko.
Blbé je, že to bude mezinárodní ostuda, a to mnohem větší, než že všichni češi chlastají metanol a všichni poláci doma solí posypovou solí.

M a R

Kalousek má bohužel pravdu. Když ne zrušit, tak je měli aspoň snížit třeba na 25 %, což mi přijde jako rozumné pro obě skupiny. Doby hojnosti jsou za námi…

mladý pán

…na dlouhé časy.

MiChviPRD

Ano, 70 miliard za nová bojová vozidla a vrtulníky přijde nyní vhod na částečné zalepení ztrát z pandémie.

Gejza

A až bude potřeba nasadit armádu do boje, tak se absence bojeschopné techniky zalepí čím?

Jiří Kocurek

No nevím. Rodiče možná přijdou o práci, protože to zaměstanvatel neustojí. A vláda jim k tomu napálí plné jízdné pro děcko na střední škole.
Dělnickým pěstím se to líbit možná bude. Pozitivní selekce občanů ČR směrem k nižšímu vzdělání. Mě to ale jako pozitivum nepřijde. Národ kopáčů?

xxx

Stačí okresat zľavu len na cestu do a zo školy. Nie ju uplatnovať vždy a všade…

Partneři


Czechtoll

pst
podcast