egoe-plus
Letectví

Nový problém u 737 MAX. Boeing řeší, zda kabely nejsou příliš blízko u sebe

Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing
Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing

Boeing a americký úřad civilního letectví FAA řeší při novém schvalování letadla 737 MAX další problém, který může vést k pádu stroje. Podle listu New York Times jde o problém s kabeláží a možnými zkraty.

Boeing narazil na problém náhodou, když v prosinci Boeing musel vykonat nový bezpečnostní audit. Ten měl ukázat, jak dlouho může pilotům trvat, než zareagují na mimořádnou situaci. Podle zdrojů New York Times audit ukázal problém s kabelovými svazky, které vedou k ovládání zadní části letadla, zejména pak výškovky a směrovky.

Podle New York Times Boeing teď zkoumá, zda důležité kabelové svazky nejsou příliš blízko sebe a nemohly by způsobit zkrat. Podle zdrojů listu by zkrat v této oblasti mohl vést k pádu letadla, pokud by piloti nezareagovali dostatečně rychle.

Boeing měl o možném problému již informovat FAA. Zatím se firma snaží určit, zda k takové situaci může během letu dojít a pokud ano, zda bude nutné v již zhruba 800 vyrobených letadlech kabeláž vyměnit. Podle Boeingu by výměna byla ale jednoduchá.

Pro Boeing jde o další velký problém s reputací letadla 737 MAX a jeho opětovnému schvalování. Dosud se problém týkal jen řídícího software MCAS.

Boeing v prohlášení uvedl, že plně spolupracuje s FAA na cerfifikaci. Potvrdil, že při celém procesu našli možný problém s kabely a řeší tento stav s FAA. i řekl mluvčí Boeingu Gordon Johndroe.

44 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
r.m.

Takhle to dopadá, když se na starý drak namontují neadekvátně výkonnější motory.

Y.K.

Ale houby. Takhle to vypadám když se k veřejnosti dostávají informace, které je jinak zcela míjejí.
Mimochodem, jaký přesně vliv mají výkonnější motory na umístění kabeláže ve „starém draku“?

Honza D.

Na jakékoliv informace ohledně B737 MAX je i laická veřejnost v současné době zvlášť citlivá, není se čemu divit. Pokud by se něco podobného řešilo u jiného typu letadla bez ohledu na výrobce, tak si toho málokdo všimne.

Šášula

Na jednu stranu me vytaci, ze jakmile se priblizime k vyreseni jednoho problemu, obratem na povrch vypluji problemy dalsi.
Na druhou stranu aspon vyplouvaji. Lepsi nez to tutlat a cekat na dalsi pohromu.
Takze kolem a kolem asi mensi zlo.

Přemek

Inu, indukce je patrně v Boeingu neznámý jev. Průchod proudu vodičem indukuje napětí v jiném vodiči, pokud je dostatečně blízko, pokud se šetří na odstínění vodiče. Také někomu problikává diodová žárovka na vratné smyčce schodišťáku?

r.m.

Mně poblikávají jak úsporky, tak LEDky v předsíni, když je v ní zhasnuto. Stavební firma našeho domu to odflákla. Vyřešil jsem to klasickou žárovkou, která indukovaný proud spolehlivě vybíjí.
Tři elektrikáři si na tom problému vylámali zuby.

Kulové blesky

Přepoj si napájení (přehoď nulák s fází ve svítidle) a bude po problému. Tak jako auta v servisech opravují vyučení kuchaři, tak i elektrikáře dnes dělá kde kdo, který o elektrice nemá šajnu.

Y.K.

Tady nejde o indukci, ale o riziko mechanického poškození. Kabelové svazky v letadlech jsou noční můra a řeší se tam nejmenší detaily, aby náhodou nedošlo k poškození.

Vítek

Tak ono v každém typu letadla chyby jsou jak u Boeingu tak u Airbusu. A to že MAX bude jedno z nejbezpečnějších letadel bude asi pravda právě proto, že se mnoho chyb při uzemnění a certifikaci najde. I tak ale MAX určitě nebude bez chyb nikdy, ostatně jako žádné jiné letadlo. MAX měl prostě akorát smůlu, protože pád způsobylo víc chyb zároveň a některé z nich byly fatální.

Přemek

Máte kus pravdy. Aneb stokrát nic umoří i vola… jakmile začnou letadla padat, důvěra v jejich výrobce poklesne. Pokud se výrobce rychle nepoučí ze zjevných chyb, nemá na trhu nadále šanci.

Y.K.

Takovéhle nálezy se řeší v jednom kuse u všech typů. Kontroly (výměny) konektorů, kabelů, toho jsou bulletiny plné. Tepat Boeing za to, že dělá co má (hledá a reportuje potenciální potíže) je dost kontraproduktivní a v letectví nemá co dělat (nemluvíme teď o MCAS, tam si to zaslouží). Chyba není chyby dělat, ty dělá úplně každý, chyba je je tutlat, maskovat, přehlížet.

Anonymus

Já bych Maxem neletěl teď ani náhodou. Ať si to povolí v USA, ale v Evropě a Asii budou snad tvrdší. A necuknou, dokud v USA nebude žádný problém po dobu nejméně 2 let.

Japako

Velkej, (zatím obćas) létající zmetek!

Jiří Kocurek

Mají za sebou 40.000 vzletů a přistání.

Martin V.

Jenom??? Ten údaj máte odkud? Znáte zdroj? Boeing každý rok aktualizuje statistiku nehod http://www.boeing.com/resources/boeingdotcom/company/about_bca/pdf/statsum.pdf a u moderních proudových letadel připadá jedno zničené letadlo se ztrátami na lidských životech („Hull losses with fatalities“ na straně 19) průměrně na 10 milionů vzletů. Takže jeden ztracený MAX na 20 000 vzletů je o dva řády výš. Dokonce i Boeing 707 z šedesátých let měl „jen“ 4 ztráty na milion vzletů (tedy 10x méně než MAX k dnešnímu dni).

Y.K.

Tak to se nelze divit, když měl dvě fatality, které daly hodně mrtvých na zatím celkem málo statrtů – je to úplně nové letadlo, které ještě nemělo čas si statistiku vyžehlit (nasbírat vyšší čísla startů jako třeba ta 707, které z počátku padaly i několikrát do roka). Třeba překvapivě statisticky špatný je Concorde a přitom měl „jen“ jeden crash.

Martin V.

Tak už jsem to nejspíš našel: https://randy.newairplane.com/2018/05/22/737-max-a-year-of-serving-the-globe/ Rok po uvedení do provozu s cestujícími a dodání 130 kusů 737MAX naakumulovali 41 797 letů. Vzhledem k tomu, že létali do odstavení skoro dva roky a výroba akcelerovala, tak mohli zvládnout aspoň 200 tisíc letů. Jakmile bude MAX masově v provozu, tak se čísla určitě zlepší, ale i tak budou muset „žehlit statistiky“ mnoho let, aby se dostali tam, kde je dneska 737 NG.

Y.K.

To ano. Poslední velký crash NG byl 2016 FlyDubai v Rostově, ale tam bylo překvapivě málo cestujících (60 tuším) a pak až někdy kolem 2010 byly nějaké velké věci. Takže dohnat tuhle celkem působivou statistiku potrvá.

GPGP

Nevidím tady komentáře usera jen tak a jím podobným, že stačí nahrání SW :-)))

No kluci nevadí, každý se X krát v životě sekne :-)))

jozka

Náš ústav se vám, pane Hudečku, mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politování hodné nedopatření, ke kterému dochází MAX jednou za deset let!

Jen tak

Až mi ukážeš tu lufthansu z waršavy do kuala lumpuru za 12 tisíc, tak ti to okometuji i k tomuto tématu .)

nějak jsi se z toho LOT vlákna vytratil, když ti tam asi šest lidí vysvětlilo, co kvákáš za nesmysly 😀

Filias

Nejen zkraty. „In addition, the engine manufacturers discovered a possible weakness that could cause a rotor to shatter, and Boeing found a manufacturing problem that caused workers to inadvertently remove panel coating that protects the fuel tank and fuel lines from a lightning strike. “

viz https://www.businessinsider.com/boeing-737-max-investigation-finds-new-concerns-with-wiring-engines-2020-1

Přemek

Díky za zdroj i citaci, nestíhám vše. Smysl a informační obsah sdělení je takto jasný., doufám že všem ctěným diskutujícím.

Y.K.

Je nám jasné, že toto nepotěší nikoho, protože tytéž motory má i A320NEO. 🙁

Y.K.

Díky za mínusy, asi tu má někdo problémy s formulací „engine manufacturer“ (výrobce motorů) a faktem, že motory LEAP jsou jak v Maxech tak v Airbusech A320NEO. Takže cokoliv se najde na motorech velmi pravděpodobně postihne oba výrobce.

Jouda

Tady už důvěru vrátí jen prokazatelné sešrotování tohoto typu a vytěžení co nejvíce dílů pro další využití. Jen tak výrobce ukáže, že byznys jde v tomto případě stranou.. Ano, je to nepředstavitelná suma. Ale vše další už většina cestujících, ale i odborného personálu bude vnímat jako látání jednoho průšvihu.

ČD4ever

No nevím. Letadlo je komplexní technické zařízení, takže problémy běžné nastávají. Ale musí se těšit a ne ignorovat jako MCAS.

Přemek

Asi tak. A právě proto považuji kosmetické změny ve vedení Boeingu za nic neřešící a za trvalou hrozbu firmě.

jva

Ono by možná stačilo, kdyby za berany seděli piloti a ne opice cvičené na mačkání čudlíků v předem daném pořadí. Jeden ovladač vyřazující všechny automatické obvody a berany do ruky.

GPGP

Max.. v Maxovi upravý SW, pak ty kabely, dají 3 měřič úhlu náběhu a může vesele do vzduchu :-)))

Přemek

Civilní letoun bez schopnosti aerodynamického řízení? Děkuji, nechci. Jen těch průletů letadel oblastmi s elektrostatickými výboji… Proč myslíte, že jsou F-117 jako aerodynamicky neřiditelné omezeny na oblasti, kde nehrozí jamming či odpálení elektronického řídicího systému? Ostatně právě počasí a podcenění PVO bylo příčinou sestřelu F-117 nad Srbskem. Děkuji, ale popření základních pravidel letecké konstrukce do (znovu)objevu antigravitačních technologií nemohu respektovat.

Y.K.

Co tím myslíte? Aerodynamické řízení má každý letoun (snad kromě rogala).

Pája

Proboha člověče proč máte tak ukrutnou touhu vyjadřovat se k věcem, o kterých nevíte prakticky nic?

Randomák

Není spíš problém, že mezi sebou interferují?
Speciálně, když je v další větě, že jsou příliš blízko u sebe. Tvrdej zkrat se mi nějak nezdá.

Cestující LBC MHD

Všude v USA reportují „short circuit“, což je v překladu zkrat, např. zde https://edition.cnn.com/2020/01/05/business/boeing-737-max-wiring-issue/index.html nebo i na the New York Times, které s tím přišli první.

Přemek

Může být, je nebezpečně mnoho těch, kteří mezi „short circuit“ a „induction“ či „interferrence“ rozdíly nevidí.

Y.K.

Opravdu zkrat (při potenciální prodření izolace). Většinou se řeší upevnění ve svazcich a jejich blízkost k něčemu, hlavně kvůli vibracím. Musí být perfektně sesvorkované, nesmí „vlát“ ani se dva svazky sebe někde dotýkat. To poslední asi bude zmíněný problém (odhadem). I proto zřejmě ta zmíněná snadná náprava.

Jiří

A to jsou ty kabely vedeny jinak než u NG? 🤔

Cestující LBC MHD

Buďme rádi, že o všech skrytých vadách NG (zatím) nevíme.

Filias

Těch vad tam bude taky dost. Jen se zatím neprojevila žádná fatální. Navíc jedna závada (byť závažná) letadlo k zemi nepošle. I ten MCAS by prošel…. kdyby přidali kontrolku a kvalitní přeškolení k tomu.

MildaIV

Ne každá zjištěná závada vede k uzemění letadel. Většinou stačí kontrola problematického místa a časem se připraví oprava, která se pak postupně uplatní u všech postižených letadel. To je běžná praxe nejen u letadel, ale i u aut.

Jiří Kocurek

Tak nějak. Kdy měla naposledy svolávačku Škodovka?

Y.K.

Letadla jsou fascinujícně komlexní a komplikované stroje a také proto mají tuny závad. Proto také mají rendundanci, aby to nevadilo. 🙂 Fatality jsou vždy tam, kde se sejde řetězec pochybení. Jedna závada nesmí vadit.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast