Nový problém pro dopravce. Cena AdBlue vylétla během týdne trojnásobně, někde chybí

AdBlue se musí tankovat do novějších dieselových motorůAdBlue se musí tankovat do novějších dieselových motorů

Velkoobchodní ceny vylétly během týdne podle Česmadu na trojnásobek.

Po rostoucích cenách nafty musejí dopravci řešit nový problém nejen v oblasti nákladů na provoz. Cena AdBlue, tedy směsi syntetické močoviny a destilované vody, během posledních týdnů výrazně stoupla. Navíc začíná být této suroviny nutné pro chod nejnovějších dieselových motorů nedostatek.

Na problém s rostoucími náklady i nedostatkem této kapaliny v posledních dnech upozornilo sdružení autodopravců Česmad Bohemia. „V posledním týdnu velkoobchodní cena AdBlue stoupla zhruba na trojnásobek, a to v důsledku zdražení základní suroviny pro její výrobu, jíž je zemní plyn. Navíc se objevují zprávy o omezování nebo dokonce zastavování její výroby,“ uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix.

AdBlue je vedlejším produktem při výrobě umělých hnojiv. Prudký růst ceny nejlépe ilustruje vývoj u sítě čerpacích stanic Tank Ono. Ještě 20. září stál litr 6,90 Kč, včera 16,90 Kč.

AdBlue se začalo na stojanech čerpacích stanic objevovat zhruba před patnácti lety, když pro nákladní vozidla s naftovými motory začala platit emisní norma Euro 4. Po roce 2011 s příchodem normy Euro 5 se už bez ní neobešlo takřka žádné nově vyrobené užitkové vozidlo, s platností normy Euro 6 je ke svému provozu potřebují i mnohá osobní vozidla se vznětovým motorem. Jako aditivum pomáhá výrazně snižovat emise oxidů dusíku ve výfukových plynech. Zejména novější vozidla jsou vybavena systémem, který znemožňuje jízdu bez této kapaliny.

Česmad: AdBlue nepochopitelně není mezi strategickými surovinami

Bohužel celá Evropa a s ní i Česká republika zapomněla zařadit AdBlue mezi strategické suroviny. Přitom při přerušení dodávek dojde k zastavení prakticky všech nákladních vozidel, autobusů i stavebních strojů. Tedy taková malá apokalypsa, kdy by během několika hodin došlo i ostatní palivo na čerpacích stanicích, zastavily by se výrobní závody a ustalo zásobování zbožím i základními potravinami,“ dodal Felix. Podle Česmadu už nastávají někde lokální výpadky.

Pevně věřím, že s množícími se zprávami o problémech s AdBlue nenastane panika s  vykupováním do zásoby, která by mohla vést ke skutečnému nedostatku. Touto situací, která se může opakovat i kdykoliv v budoucnosti, se musí neprodleně zabývat i vláda v souvislosti s tvorbou hmotných rezerv. Současně si myslím, že by měla včas zasáhnout především Evropská komise, protože právě unijní normy z AdBlue strategický materiál vytvořily. Možná jde o čistě obchodní spor výrobců a distributorů, ale rukojmími jsme my všichni. Komise pro podobné případy disponuje regulačními netržními pravomocemi,“ dodal generální tajemník Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

V nákladech dopravců nejde zatím o zásadní položku: kamion spotřebuje většinou kolem 1-2 litrů na sto kilometrů AdBlue.

Některé dopravní podniky v tuto chvíli chystají kvůli končícím smlouvám na dodávky nové soutěže. To je příklad Dopravního podniku hl. m. Prahy. „Dodávky AdBlue DPP vysoutěžil v listopadu 2018 a má je smluvně zajištěny na 4 roky, tj. do listopadu 2022. To na druhé straně znamená, že v dohledné době budeme vyhlašovat veřejnou zakázku na nového dodavatele. V současnosti připravujeme zadávací dokumentaci, vyhlášení samotné veřejné zakázky předpokládáme na začátku příštího roku. Jak se nakonec projeví současná situace na trzích, ukážou až podané cenové nabídky,“ řekl vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík.

Tagy AdBlue Česmad Bohemia
97 komentářů