Nový jízdní řád v Libereckém kraji přináší ústup Českých drah a nové sezónní spoje k Máchovu jezeru

Vlaky Českých drah a Arrivy v České Lípě. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czVlaky Českých drah a Arrivy v České Lípě. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Kraj převzal do své sítě původně městskou linku v Jablonci nad Nisou.

Nejvýznamnější změnou s příchodem nového grafikonu v Libereckém kraji bude další střídání dopravců. Provoz osobních vlaků na lince L2 Liberec – Česká Lípa – Děčín přebírá od Českých drah společnost Die Länderbahn CZ.

Pro cestující v kraji jde o známého dopravce. Sesterská firma provozuje vlaky z Liberce do Varnsdorfu, od loňska pak zajišťuje spojení Rumburka a Mladé Boleslavi. „Jedná se o dokončení procesu smluvního zajištění dopravy v rámci tzv. Českolipské železnice. Na všech vlacích této linky L2 bude garantováno nasazení bezbariérových vozidel. Od změny si tak slibujeme vyšší komfort cestování,“ říká Jan Sviták, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy.

Na linky L2 a L4 budou postupně nasazována vozidla po modernizaci, která by měla být zcela dokončena ve 3. čtvrtletí 2023. K několika změnám dochází také v jízdním řádu linky L2. Namísto vlaku v 5:11 z České Lípy do Děčína v pracovní dny pojede z České Lípy nový spoj odpoledne v 15:56. K časovým posunům dochází také u několika večerních spojů linky L2. Všechna prodejní místa jízdenek ve stanicích budou zachována, změní se pouze jejich provozovatel.

Na léto pak Liberecký kraj připravuje novinku v podobě přímých vlaků linky U11 z Litoměřicka k Máchovu jezeru. Půjde o vlaky Českých drah s odjezdem z České Lípy v 9:19 a 15:19 (Os 6103 a Os 6109) a příjezdem do Doks v 9:36 a 15:36. V opačném směru pojedou nové spoje z Doks v 9:50 a 15:58 (Os 6080 a Os 6086) do zastávky Česká Lípa střelnice. Odsud bude pokračovat jako přímý vůz dále ve směru Lovosice – Postoloprty.

Lepší spojení z Jilemnicka

U autobusů dochází k největší změně na Jilemnicku, kde má dojít ke zlepšení spojení s Prahou a Středočeským krajem. Liberecký kraj ve spolupráci s krajem Královéhradeckým podpoří provoz linky Špindlerův Mlýn – Jilemnice – Jičín – Praha v rozsahu osm párů spojů v pracovní dny a šest párů spojů o víkendu. Linka bude organizována v časových polohách odvíjejících se od dopravy do/z uzlu Vrchlabí a Jičín. „V Jilemnici na ni bude navazovat linka 947, resp. v létě 991 ve směru Horní Mísečky (v létě Zlaté návrší). V příštím roce pak budou připraveny návrhy na rozšíření návazností i v dalších směrech,“ řekl Otto Pospíšil, jednatel KORID LK.

Dojde k posílení dopravy na Horní Mísečky v zimním období, kdy ve spolupráci s obcí Vítkovice dojde k integraci skibusu, resp. jeho zahrnutí do stávající linky IDOL 947.

Ke změně dochází také na lince 115 mezi Jabloncem nad Nisou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou. Původně městskou linku převezme do objednávky Liberecký kraj. Linka je svým charakterem spíše příměstská a již v současnosti na její provoz Liberecký kraj přispívá v plném rozsahu. Jízdní řád linky ani tarif se však nemění. Mírně se změní způsob odbavení, který bude totožný jako u ostatních příměstských linek, a vozidla, která budou nabízet vyšší počet míst k sezení. Všechny spoje budou i nadále zajištěny bezbariérovými autobusy.

Na základě připomínek obcí a cestujících bylo zapracováno větší množství „malých změn“ prakticky v celém území Libereckého kraje, nejvíce pak v oblasti Českolipska.

Tagy GVD 2022/2023 Liberecký kraj
8 komentářů