Dopravci Železnice Zprávy

Přehledně nový jízdní řád ČD: Railjet do Berlína, lepší vozy do Děčína, více spojů do Polska

Railjet mezi Brnem a Adamovem u bílovických tunelů. Foto: České dráhy
Railjet mezi Brnem a Adamovem u bílovických tunelů. Foto: České dráhy

V současnosti vrcholí práce na novém jízdním řádu 2020, který vstoupí v platnost v neděli 15. prosince. Deník Zdopravy.cz přináší základní přehled změn u dálkových vlaků Českých drah. Do Berlína zamíří rychlovlak railjet, více vlaků pojede do Polska a Rakouska a zahustí se provoz na několika vnitrostátních linkách. Přímé rychlíkové spojení s Prahou opět získají lázně Třeboň.

Bez přestupu z Vídně do Berlína i z Přerova do Přemyšlu nebo Brestu

Nové přímé spojení railjet Vindobona vyjede na svou trasu od května 2020. Zajistí přímé spojení Štýrského Hradce a Vídně s Drážďany a Berlínem. Spoj pojede v trase Štýrský Hradec (10:26) – Berlín (21:54 / 6:17) – Štýrský Hradec (17:33), v pátek a v neděli bude navíc v úseku Praha – Brno – Praha doplněn o posilový pár vlaků railjet Brněnský drak. Posíleny budou v hlavní přepravní špičce v pátky a neděle o další vozy také některé spoje railjet Vindobona mezi Prahou a Břeclaví, respektive Rakouskem.

O jeden pár vlaků navíc pojede také ze severní Moravy přes Břeclav do Vídně. Nový pár vlaků Porta Moravica pojede v trase současného expresu Helfštýn Bohumín – Břeclav a zpět a v Rakousku bude pokračovat až do/ze Štýrského Hradce. V opačném směru z jihu na sever pojede v trase vnitrostátního expresu Helfštýn nově vlak EuroCity Sobieski Vídeň – Gdyně a v dosavadní trase tohoto vlaku pojede nový spoj Porta Moravica. Obyvatelé severní Moravy tak budou mít k dispozici čtyři páry přímých vlaků do/z Vídně a nově navíc jeden až do/z jižního Rakouska. Na sever bude Porta Moravica pokračovat do Krakova a Přemyšlu na východě Polska nedaleko ukrajinských hranic. Jde o důležitý přestupní uzel pro další cesty na Ukrajinu do Lvova a Kyjeva. V případě vlaku Porta Moravica bude vlak navázán na noční spoj Přemyšl – Lvov – Oděsa, s jedním přestupem tak půjde cestovat až k Černému moři.

Dalším novým vlakem tímto směrem bude rychlík Galicia Ostrava-Svinov (6:10) – Krakov – Přemyšl (13:19/14:40) – Krakov – Ostrava-Svinov (21:51). Změna se týká také vlaku EuroCity Báthory Budapešť – Břeclav – Ostrava – Varšava, který nově pojede až do/z Terespolu, pohraniční stanice na polsko-běloruských hranicích u města Brest. Pro letní turistickou sezónu jednají České dráhy s polským partnerem o vedení dalších přímých sezónních vlaků k Baltskému moři, například do Svinoústí nebo Kolobřehu.

Změnou vyvolanou modernizací tratě mezi Púchovem a Žilinou je zkrácení většiny spojů Valašský expres jen do/z Púchova s návazností na slovenské vnitrostátní vlaky ve směru Žilina a Košice. Zrušen bude sezónní spoj Bohemia Praha – Košice a spoj EuroCity Porta Bohemica Praha – Lipsko – Praha bude zkrácen jen na úsek Praha – Děčín – Praha.

Z Prahy přímo bez přestupu do lázní v Třeboni

Po mnohaleté přestávce získají lázně Třeboň a pohraniční České Velenice přímé rychlíkové spojení s Prahou. Vlaky Lužnice obslouží tuto trať každým směrem až čtyřikrát denně, doba jízdy bude přibližně 2 hod. 20 min.

U spojů linky R 17 z Prahy na jih Čech dojde k některým vzájemným výměnám v časech jízdy vlaků Vltava Praha – České Budějovice a Lužnice Praha – České Velenice. Spoje Vltava mezi Prahou a jihočeskou metropolí zrychlí přibližně o 7 minut. Vedle prodloužení rychlíků Lužnice z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic se rozšíří také rozsah provozu vlaků Vltava mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi.

Více jízd nabídnou také Jižní expresy. Do jejich souprav budou v jízdním řádu 2020 postupně zařazeny modernizované vozy 1. třídy s bistrem. Jižní expresy budou také ve větší míře posilovány o dodatečné vozy mezi Českými Budějovicemi a Prahou.

K rozšíření počtu jízd dochází také u rychlíků Rožmberk linky R 11 mezi Brnem, Jihlavou a Českými Budějovicemi. Některé z nich jezdily pouze ve vybrané dny v týdnu a nově pojedou každý den.

Více vlaků na frekventovaných vnitrostátních linkách

Nově pojede více přímých vlaků mezi Prahou a Klatovy a dochází také ke zrychlení těchto vlaků. Cestující z Klatov do Prahy ušetří 15 minut na cestě a z Prahy do Klatov 11 minut. Doba jízdy z Klatov do Prahy tak bude 2 hod. 17 min. a opačným směrem 2 hod. 15 min.

Lepší obslužnost bude zajištěna také na okraji dne, kdy budou jezdit nové Západní expresy Cheb (20:33) – Plzeň (22:00) – Praha (23:20) a Praha (22:39) – Plzeň (23:57). Tyto vlaky navíc zastaví v Hořovicích a v Rokycanech a zajistí lepší možnost pro návrat ze zaměstnání nebo z kulturních akcí v hlavním městě.

Na trati č. 090 Praha – Ústí nad Labem – Děčín bude jezdit denně poslední večerní rychlík s odjezdem z Děčína ve 21:46 a příjezdem do Prahy ve 23:34. Tento vlak jezdí letos jen v neděli.

Ranní dojíždění do práce do hlavního města posílí nový rychlík Teplice v Čechách (4:57) – Praha (6:36), který zastaví také v Ústí nad Labem, Lovosicích a v Roudnici nad Labem a zjednoduší se i večerní návraty díky novým vlakům Praha (21:34) – Teplice v Čechách (23:11) a Praha (22:34) – Ústí nad Labem (23:49). Na těchto dodatečných spojích budou využity i soupravy EuroCity. Oba tyto vlaky zastaví také v Roudnici nad Labem a Lovosicích. V pracovní dny bude také zkrácen interval mezi rychlíky linky R 20 doplněním tří párů vlaků v úseku Praha – Ústí nad Labem, resp. Děčín.

U souprav rychlíků R 20 Praha – Ústí nad Labem – Děčín má podle ČD dojít k plošné výměně vozů. V novém jízdním řádu budě drtivá většina vozů modernizovaná. Půjde o první generaci vozů InterCity, kdy jsou v 1. třídě elektrické zásuvky 230 V pro napájení elektroniky a také nové sedačky a u každého místa individuální sklopný stolek. Vozy 2. třídy pak mají kombinované uspořádání s oddíly pouze se 6 individuálními sedačkami místo lavic s 8 místy v kupé a velkoprostorovou částí, kde jsou stejně jako v 1. třídě pouze 3 místa na šířku vozu.

Drobné změny se chystají také v pojmenování vlaků. Dosavadní spoje Hradečan v trase Praha – Hradec Králové – Trutnov ponesou nově jméno Krakonoš a v jízdních řádech se tak výrazně odliší od spojů, které mají cílovou nebo výchozí stanici v Hradci Králové nebo v jiném místě.

Pramen: ČD

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nekdo
Host
Nekdo

Nevím, jestli to špatně čtu, ale kde, prosím, najdu ten v úvodě slibovaný („Bez přestupu z Vídně do Berlína i z Přerova do Přemyšlu nebo Brestu“) přímý vlak do Brestu?

Josef22
Host
Josef22

Víceméně jsou všechny nové spoje pouze prodloužené. Jízdní řády lze samozřejmě zjistit, nicméně jízdenky ještě nekoupíte, zatím je příliš brzo. – Vídeň – Berlín: Spoj pojede jednotka Railjet, v GVD je uveden až od května (přesné datum neznám), jízdní řád je na stránkách szdc.cz v návrzích. – XX – Ostrava – Brest / Przemyśl Główny: Spoje již jsou nahrané ve vyhledávači na stránkách portalpasazera.pl. IC 300: Ostrava-S (6:10) – Przemyśl Główny (13:19) IC 104: Graz (5:28) – … – Ostrava-S (10:54) – Przemyśl Główny (17:57) IC 130: Budapest-Nyugati (8:40) – … – Ostrava-S (13:42) – Brest-Centralnyi (00:37) Zpět: IC 105:… Číst vice »

J.L.
Host
J.L.
HonzaEM
Host
HonzaEM

A nám tady už 10 let jezdí poslední osobák z Roudnice do Ústí po osmý večer, takže kdo dělá odpolední směny, tak je absolutně bez šance se vlakem dostat domů.

Jiří
Host
Jiří

cože? vždyť tam jedou pak ještě 4 vlaky (R, R, Sp, Os)

HonzaEM
Host
HonzaEM

No nevím, jestli se lidem bude chtít chodit na ty R, Sp a Os (který staví jen někde) třeba 4 km v noci, v dešti, zimě.

HonzaEM
Host
HonzaEM

A čekat na ten Os třeba 3 hodiny.

bohyn
Host
bohyn

Takže ve dne v dešti a mrazu je to ok, ale když se setmí tak ne-e? Ústí měna

bohyn
Host
bohyn

Ústí nemá noční MHD?

HonzaEM
Host
HonzaEM

A co s tím má Ústí společného?

HonzaEM
Host
HonzaEM

No to snad ne, nedávno se psalo, že na R20 se vrátí klasická Béčka a už zase hrozí, že tam budou nějaký krámy?

Alaska railroad
Host
Alaska railroad

Bohužel se bude jednat o vozy Bee a Beer uvolněné nástupem Regiojetu z relace Brno-Bohumín. To by nevadilo kdyby se podařilo prosadit zastavování chebáků a EC v Lovosicích. Zatím se ale nenašl žádný vlivný úředník z MD který by denně dojížděl do Prahy z Lovosic nebo Roudnice.

Alaska railroad
Host
Alaska railroad

Řeší se to i ve starších příspěvcích

HonzaEM
Host
HonzaEM

Takže takový sr..ky, co jezdí třeba Kolín – Havlbrod? To snad ne. Ať nám nechaj Béčka!

johny
Host
johny

to je nesmysl, přece nebude stavět vlak EuroCity v Lovosicích a Roudnici, to by pak nebylo EC, aby to stavělo všude. A cesta PHA- UNL by trvala déle než hodinu. Klasický R20 (Praha – Děčín) staví všude a jezdí každou hodinu.

johny
Host
johny

jak je proboha možné, že se zruší poslední vlak z Prahy do Děčína ve 23:22? vždyť tento spoj jezdí od nepaměti a řekl bych, že tím jezdí hodně lidí. jako po koncertu nebo sportovních zápasech se nepůjde dostat zpět a prostě je to dobrý spoj a jako poslední vlak ve 22:34 je nedostačující….

HonzaEM
Host
HonzaEM

Taky jsem tím jednou jel z Plzně.

Majk
Host
Majk

Neruší ho. V článku jsou jen novinky a R 670 normálně zůstává. Bude jezdit z Hláváku ve 23:28

johny
Host
johny

fakt? že psali, že poslední noční vlak pojede ve 22:34 ….

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Z Vídně do Přemyšlu přes Ostravu? To jsou na tom Slováci tak bídně? Nebo nám tady začíná ožívat Rakousko − Uhersko*, reps. normální mezilidské vztahy v zemích bývalého R−U?

*)Rýpanec:
− nemělo by se Rakousko psát Austrijsko, když je Vídeň špatně?
− podobně Uhersko jako Maďárožság (Magyarorszság, není li přípustný fonetický přepis)

Matěj
Host
Matěj

Vídeň – Přemyšl přes Ostravu bych vůbec nevnímal jako okliku. I autem byste jel tudy. Navíc je vhodné přihlédnout i k přepravním proudům, které by byly přes Slovensko dost slabé.

A Maďarsko je Magyarország, tj. „maďarorság.“

ViliamS
Host
ViliamS

Cez Slovensko by to muselo ísť cez Medzilaborce-lupkow (od Banoviec n.O
bez ‚dratov‘ naviac od Medzilaboriec po Sanok je trístny stav trate

V.N.
Host
V.N.

Zajímaly by mne dnešní množství cestujících ve vlacích , objednávaných státem na některých linkách. Troufnu si říci , že na velkém množství tratí to nebude nic moc. A do toho přidáme ještě další vlaky. Nejen , že se nechováme jako řádní hospodáři (Apropos , proč péci 1000 rychlíků, když jich s bídou prodám 500) a zároveň házíme klacky pod nohy nákladním dopravcům , jejichž podnikání bude zase o kousek náročnější …

BoH
Host
BoH

Kdybychom se chovali jako „řádný hospodář“, tak můžeme zrušit důchody, dávky a podobně, které negenerují další zisk. Tedy jak se to vezme 🙂

BoH
Host
BoH

Jen tam mimochodem. Pokud chcete reálnou ekonomickou ztrátu, tak se nemůžete podívat na to, kolik lidí je přepraveno, ale kolik stát doplácí za danou linku. A pak byste se docela divil, co by se nakonec zrušilo 🙂

Radek Janata
Host
Radek Janata

No to nevím. Správný ukazatel je spíš dotace/oskm.

kakov
Host
kakov

pokud myslíte stát jako „stát“ pak to zas taková bída nebude,
pokud myslíte stát jako „kraj“ tak tam to na některých linkách bude horší

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Jo. Dobrý. Akorát jsem zvědavý na ten Przemysł. Mají už Poláci hotový uzel Kraków? A Bathory Terespol-Budapest? Páni svatí! Kolik to je km? Snad se nám nerodí nová „Avala“. Ale když to bude fungovat tak to bude super.

Jan Soukup
Host
Jan Soukup

Romane, zdravím Vás po dlouhé době, buďte zdráv. Myslím, že zamýšlený spoj Budapešť – Terespol je jako u nás Praha – Brno přes Havlbrod. Tam by taky nikdo celou trasu nejel, ale z nácestných stanic je to zkrátka na obě strany hojně využívané.. Navíc, i kdyby se opravdu mělo jednat o spojení pro cestující z počáteční do koncové stanice, obávám se, že i tak by to dávalo v této trase smysl, vzhledem k úrovni spojení na Slovensko-polské hranici /Skalité, Plaveč, Medzilaborce../. A k Vaší další otázce, myslím, že pod 1200 kilometrů to po kolejích nebude 🙂

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Zdravím Honzo
Když koukám na tu appku s traťovými rychlostmi tak v úseku Czechowice – Kraków to je bída. Sakra bída. Jak jsme se už dávno bavily o EC/IC Cracovia tak v daném úseku mě málem trefil šlak. Jet hodinu? traťovou 30 km/h. Ale pravdou je, že Poláci docela makají na modernizaci železniční sítě, tak snad to bude (a věřím, že ano) lepší. Otázkou je jak to bude s přímými vozy , které se přehazují v Bohumíně. Uvidíme jak to bude fungovat. Věřím že ano.
Pěkný večer Vàm přeji

Jan
Host
Jan

Zadne posileni na trati Ostrava Praha? Lidi si stezujou, ze po sedme hodine vecer se neda z Ostravy dostat vlakem ve smeru na Olomouc a dal na Prahu. Je to trosku ostuda.

Martin
Host
Martin

Dá, bohužel jen v neděli večer s R 640, který v ostatní dny končí v Olomouci… Taky marně čekám na rozšíření na všechny dny nebo na další spoj, klidně i později.

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

Máte pravdu, poslední odjezd je opravdu v 19:15, zajímavé je, že jde o komerční spoj ČD-Pendolino. Tzv. ani MD neobjednává vlaky po 18.hod? i z Brna odjíždí poslední spoj do Prahy až o půl desáté..

Arnošt
Host
Arnošt

Vždyť přece soukromí dopravci zachrání dráhu.

Robert Šalda
Host
Robert Šalda

Ale zato máme skvělé konkurenční prostředí. No neberte to :-))

Jiří
Host
Jiří

Ostrava Brno je podobné – kdo by přece chtěl cestovat z/do Ostravy po deváté večer 🙂

Vlada
Host
Vlada

Prosím autora článku,jestli může napsat,jaky rychlík Vltava zrychli o 7 minut? Nebo v jakém úseku to zrychlení je přesně,pac to nikde nevidím. Mezi Budějovicemi a Táborem?? Moc moc děkuji.

Arnošt
Host
Arnošt

Všechny o 7 minut. Dnes jede rychlík z Prahy hl. n. 2 H 27 Min, nově pojede 2 hodiny 20 minut. Zkrácení je především díky dokončení úseku Ševětín – Dynín.

Satal
Host
Satal

A to báječné vylepšení Expresů bistrovozy. Za prvé jsou na prd a za druhé se na téhle trati nemůžou uživit

Maršál
Host
Maršál

Takže zbytečné sedmiminutové stání většiny těchto rychlíků v Táboře zůstává? Nedávalo by smysl spíš udělat úsporu tam? Chápu, že to má sloužit jako vata, ale často se to tam prostě jen prostojí.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Pane Maršále, ono je lepší často počkat 5 až 7 minut na protijedoucí vlak a odjet včas. Rozhodně lepší než stejně často čekat v nácestné stanici na protijedocí vlak a mít jistotu, že na sebe přenášejí zpoždění. Jezdíte−li častěji, tak na vás ten černý petr vyjde a budete v tom protijedoucím vlaku, na který se zpoždění přeneslo.

Maršál
Host
Maršál

To bych pochopil, pokud by se v Táboře vlaky křižovaly na jednokolejné trati. Avšak oběma směry (severně až do Sudoměřic u Tábora, jižně do Plané nad Lužnicí) je trať dvoukolejná.

Maršál
Host
Maršál

Jinými slovy, zpoždění se v Táboře nemá jak přenést, ty vlaky z obou směrů mohou odjet a přijet úplně nezávisle na sobě. Jiné je to v místech, kde se dvojkolejná trať smrskne v jednokolejku, ale tam vlaky čekají často, i když z Tábora odjely úplně načas, protože může být zpožděný vlak, který už v té jednokolejce byl předtím.

Vlada
Host
Vlada

V Táboře se často čeká i déle,protoze vlaky z Prahy mnohdy přijedou dříve než dle jízdního řádu (třeba o 4 minuty), což chápu,ze je pak pěkná otrava tam čekat na odjezd ještě déle. Bohužel dokud nebude i dvoukolejný úsek mezi Planou a Soběslavi,tak se v Táboře bude čekat furt.za 3 roky budou práce ale hotový. 🙂

TomikV
Host
TomikV

Tak rovněž přispěji do hojné diskuze. My (tedy aspoň já) co jezdíme Berounkou, bychom se rovněž rádi povozili něčím lepším, pohodlnějším. A když to jede již dál, třebas aspoň do Klatov, tak proč nepřidají aspoň bistro vůz nebo obsluhu s občerstvením. Ale to je asi jen sen.

Haha
Host
Haha

Pohodlnějším? Pokud nejezdíte ABpee jedničkou, tak co byste ještě chtěl? :O Bmz235.7 jsou jedny z nejlepších dvojek vůbec.

TomikV
Host
TomikV

Hmm, když myslíte. No jsou tam i Bpee a podobně, ale já tomu zase tak moc nerozumím. A ano používám i ABpe, což rozhodně není žádný zázrak, jako všechny velkoprostorové vozy.

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

Prosím vás, Bpee a Bmz jsou špatné? Buďte rád, že nejezdíte R9 a R12, tam dostanete pěkný B249 😀

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

A možná i v originálním čalounění! Anglán by za takové retro platil v librách!

okk
Host
okk

Nebo R11. Tam je sice i jeden Bbdgmee236, ale vzhledem k tomu, že má snad všechny místa pro někoho vyhrazené, tak zbývá „jen“ AB349 (pak už jsou jen ty B249 či Bd264 a to se fakt nedá).

Jiří
Host
Jiří

No, Bpee už není nic moc, to bych raději bral to Bmz nebo Bdpee 🤤 Pravda, na R12 to opravdu není žadná výhra, ale mohlo by to být i horší 😂

HonzaEM
Host
HonzaEM

Vždyť B249 jsou nejlepší co můžou být.

TomikV
Host
TomikV

Hmm, tak to jsem fakt netušil, že jsem jediný, kdo by si na cestě rád dal něco k napití a podobně, ale jestli to správně chápu, tak ty co mi dali to mínus, nejspíše nakrklo slovíčko „pohodlnějším“. A to jsem se jen snažil tu diskuzi jen krapet usměrnit od všech těch jazykovědců tady.
Moje chyba.

Haha
Host
Haha

Minibar by si R16 zasloužila.

kakov
Host
kakov

doporučuji napište na http://www.cd.cz námět na zlepšení…

kakov
Host
kakov

pravdou je, že na Berounce nejezdí nic špatného, požadavek na „pohodlnější“ je z pohledu cestujících v jiných krají trochu unfér, v tom je chápu

každopádně ten minibar se tam hodil

BoH
Host
BoH

Jestli je to bazar, tak ty vozy vyměním s tím, co jezdí nám na R12 🙂

babilon
Host
babilon

To muselo dát práci přeložit z originální tiskové zprávy názvy všech měst, a přitom taková blbost, která na srozumitelnosti rozhodně nepřidala.

Jan Šindelář
Admin

Tak tisková zpráva Českých drah je v tomto ohledu značně chaotická a míchá originální názvy s těmi českými jako když kočička a pejsek dělali dort: na jednom místě uvádí Krakow, Warszawa, Berlin, Wien, jinde pak to dráhy píší česky Krakov, Varšava, Berlín, Drážďany, Vídeň. Ani u toho Přemyšlu se ČD nedrží jediného zápisu, jednou je mužského jindy ženského rodu, jednou má apostrof, jindy háček. My jsme si vybrali české pojmenování, držíme se v tomto ohledu takzvané bible ČTK. Nebudeme proto nikdy psát o vlacích do Warszawy nebo Wieny. A pokud vám leží v žaludku Štýrský Hradec, pro ten jsme se… Číst vice »

Vbb
Host
Vbb

Takový vlak z Běláku přes Solnohrad do Stoličného Bělehradu ;-)… V Drážďanech 🙂 bývalo na informačních tabulích „Reichenberg“, v Berlíně zase „Brünn über Prag“. Nevím, jak by Němci zkousli, kdyby v Praze bylo napsáno „Mnichov přes Řezno“. Asi by jich tu půlka zůstala… (Nicméně chápu rozdíl mezi článkem na českém serveru a informačními tabulemi na mezinárodním nádraží a že je těžké i v tom článku určit, kdy ještě použít český název a kdy už místní. „Vlak do Wien“ určitě ne, s tím Grazem / Št. Hradcem je to akorát na tom pomezí a místo Běláku či Stoličného Bělehradu naopak určitě… Číst vice »

Jan Šindelář
Admin

Vystihl jste to přesně, jsme české zpravodajství, nikoliv mezinárodní nádraží. Bělák by nás ani nepadl :), Solnohrad píšeme Salcburk, podle vzoru Hamburk :). Jinak vzpomínám, že Škoda Transportation kdysi měla TZ o dodávce tramvají do Myškovce, což je krása 🙂 Hezký den.

Vbb
Host
Vbb

Aneb Solnohrad je hlavním městem Solnohrad 🙂
Kolega málem neodletěl na dovolenou do Soluně, když na letišti v Praze ne a ne tu Soluň vypsat.
Cestovat z Itálie do Mnichova 🙂 je taky zážitek, Italové píší zásadně Monaco.
(a když už jsme v té Itálii, jednou na jinak zcela prázdném „prstu“ dali vedle sebe lety do (neskloňuji) Geneva a Genova. To určitě udělali schválně 🙂 )

MartinS.
Host
MartinS.

Tak když si Lublaňi na nádraží koupíte jízdenku do Dunaje, bude Vám platit do Vídně… 🙂 Jen nevím, co píšou na cedulích u přímých vlaků?

Michal J.
Host
Michal J.

Jože Plečnik blahé paměti to měl v obou jazycích (Praga/Praha), jinak na cedulích už dnes převážně transkripce cílové destinace. http://www.javniprevoz.si/wp-content/uploads/2011/11/Slovenske-zeleznice_93.jpg

ketchup1970
Host
ketchup1970

Můj názor je, že to jak píše server zdopravy názvy měst, je tak akorát pro srozumitelnosta zároveň ještě stále ctí český jazyk. Za mne plus . A chudák Miskolcz je slovensky Miškovec , nemá nic společného s hlodavcem.

Frederick
Host
Frederick

Až na to, že maďarsky to je Miskolc.

Michal J.
Host
Michal J.

Blbost! Vlak z Běláku do Stoličného Bělehradu by určitě nejel přes Solnohrad, nýbrž logicky podél Vrbského jezera přes Celovec a Vlčí Horu 😀

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

Když nevíte jak se co česky už stovky let jmenuje, tak si to najděte a nestavte svou nevědomost na odiv.

Kajman
Host
Kajman

… a taky stovky let nepoužívá, že.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Právě polemizujete se skutečností: Dnes to použito bylo.

Kajman
Host
Kajman

Tak já narážel spíš na ty různé Husníky (Gänserndorf), Olešnice nad Halštrovem (Oelsnitz), Nové Sadce a podobné zhovadilosti, které by někteří pokrokoví jedinci v rámci boje proti cizáckým stvůrám rádi zaváděli.

Bilbo
Host
Bilbo

Pro skutečné fajnšmekry existují ještě německé názvy českých měst a vesnic. Má ho skutečně každá víska, která existovala před rokem 1918 a při práci s různými historickými prameny není výjimečné na ně narazit.

Michal J.
Host
Michal J.

Pro mě je to jedna z hlavních přidaných hodnot článku. Autora chválím. TZ ČD si umí najít kdekdo. A pokud článku někdo nerozumí, mělo by to pro něj být impulsem doplnit si základní vzdělání.

Gejza
Host
Gejza

Jestliže začnou dráhy nasazovat na R20 jen soupravy s 3 sedadly na šířku, tak by mě zajímalo, zdali také přidají vagóny navíc ve špičce. Třeba v odpolední špičce by to totiž znamenalo, že o 25% více cestujících bude muset stát v uličkách.
Voni ty (ex-) koženkové vozy řady B mají také něco do sebe, kritikům komfortu navzdory.

BoH
Host
BoH

Vozy B nic do sebe nemají 🙂 Pokud sedíte někomu na klíně v B nebo na chodbičce už je skoro jedno 🙂 Jde o to, kolik sedadel určí objednavatel, tedy MD. Pokud je ve smlouvě XXX sedadel, tak to prostě ČD nějak dodržet musí.

Přemek
Host
Přemek

Pán je zřejmě korpulentní postavy. Měl by změnit stravovací návyky a sportovat. Pak se vejde vedle ostatních i na čtyřku.

BoH
Host
BoH

Moje postava je irelevantní (ale neskromně bych řekl, že moje fyzička je značně lepší, než u většiny místní šotoušů :)) Každopádně skutečně nemám chutě se k někomu tolik, ještě v 8 lidech na 2 metrech čtvrtečních 🙂 Skutečně žádnou výhodu v tomto nevidím (jsem šťastně ženatý) 🙂

Petr-666
Host
Petr-666

Já se na čtyřku vejdu – ale tím to pro všechny ostatní končí 🙂

Kubrt
Host
Kubrt

Ono se tam teď jezdí po osmi v kupé? Já se do těchto vlaků „podívám“ jne mimo špičku..

Dushan
Host
Dushan

Čtyři cestující + jejich tašky na sedadlech = 8 obsazených míst:)

Gejza
Host
Gejza

V odpolední špičce z Prahy běžně. Sice se ne každý chce nacpat, do kupé v 8 lidech, a tak bývají místa volná a uličky plné, ale občas se mi i stane, že si nesednu, resp. že se neprobojuji uličkou k nějakému místu. Od Kralup už to bývá dobré.
Mě tam přijdou nejlepší vozy s velkoprostorovými oddíly Bpee237 (http://razeni.idos.cz/vuz.aspx?g=201910041440&st=18&vl=16&vu=2&dt=15102019), tam je kapacita dobrá a člověk se při plném obsazení nemačká jako v řadě B. A mají i výdobytky moderní doby…

Zapa
Host
Zapa

Odpolední špička je více roztažená, takže bych spíš řekl, že když už se stojí, tak v ranní špičce a především z Kralup.

vydra
Host
vydra

Prakticky uvnitř žádný rozdíl nebude, většina lidí má zažité, že strop kupéčka je šest, jinak radši stojí..

A část cestujících přesedlá na nové vložené spoje.

Cargo
Host
Cargo

Jaké ty nové spoje jsou. V jízdní řádu noc není ?

vydra
Host
vydra
vydra
Host
vydra

Pro porovnání, zde je letošní JŘ https://www.szdc.cz/documents/50004227/50157166/k090.pdf

Honza D.
Host
Honza D.

Jestli by vono nebylo lepší nasadit na R20 810/010. Pět lidí v jedný lajně, to by bylo využití prostoru. A na některých spojích garantovat červenou koženku. Mírné prodloužení jízdní doby bude cestující veřejnost dozajista brát s pochopením.

Vojta Valeš
Host
Vojta Valeš

Něco mimo hlavní diskuzi.
Z názvu Štírský Hradec se mi chce blejt, kdy už se mi Češi tohle odnaučíme, přece je i mnohem jednodušší a kratší napsat Linz.

A teď všichni do mě.

Aleš
Host
Aleš

No to vy samozrejme napsat slo, ale clovek by pak byl za idiota jako ted napriklad ty, pac nemecky psanym ekvivalentem toho ceskeho nazvu je slovo Graz.

Stráťa
Host
Stráťa

Možná je za idiota ale taky (možná neúmyslně) demonstroval proč je počešťování názvů špatně. Vymýšlet si vlastní překlady názvu je v dnešní době je to přežitek – všude by město mělo být označováno názvem který používají jeho obyvatelé.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Buddy, grab a map: Where’s Downy? Chlape, vem si mapu. Kde je Downy? (Ta angličtina je nápověda, je to místní řeč.)
Mimochodem: Co dělat, když v daném městě žije více národů? Je správně Komárom (to řekne 9 z 10 místních) nebo Komárno?
A co se Štýrského Hradce týká, to bychom měli přejmenovat Havlíčkův Brod. Mám ale takový pocit, že název Štýrskéh oHradce je mnohem starší, nežli novodobé pojmenování Německého Brodu.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Jo a pokud chcete použít původní jméno pro Sekvoj vždyzelenou, tak to bude poněkud složité. https://chr.wikipedia.org/wiki/%E1%8F%8D%E1%8F%8F%E1%8F%89%E1%8F%AF

a8n
Host
a8n
MartinS.
Host
MartinS.

Počešťování názvů je stejné jako poněmčování nebo poangličťování… dělají to tak všichni hlavně u hlavních měst. Nebo snad říkáte a píšete Wien, London, Paris, Warszava, København? Tak jako jiní říkají a píší Prag, Prague, Praga…

S. Kaisler
Host
S. Kaisler

Linz Graz 🙂

Adam H
Host
Adam H

Štýrský Hradec = Graz, Linec = Linz. Ale jasně, můžete místo Štýrský Hradec psát Linz… 😀

PetrS
Host
PetrS

Ještě ti tam chybí Bělák 🙂

Kubrt
Host
Kubrt

Copak Bělák, ten už je profláklý, ale Polsko na google.maps, to je sbírka – Nový Sadec, Ústí nad Svinou, Elbínek. Fakt nechápu, kdo a proč toto dělá.

Přemek
Host
Přemek

Proč tedy anglikanizujeme slovanská jména a názvy???

Kubrt
Host
Kubrt

O jaké anglikanizaci je řeč? Mě by u polských měst úplně stačily polské názvy a né nějaké sny šíleného jazykozpytce 19. století.

Frantisek
Host
Frantisek

Ještě kdyby se je více lidí naučilo číst. Dříve byly naše jazyky velmi podobné. Mě třeba neuráží obecně zažité Varšava, Krakov nebo i Vratislav. Stejně tak si nedovedu představit, že bychom místo do Vídně jeli do Wieny anebo Wienu (jak by to sklonil Čech) či – až tam zase někdy pojede použitelný vlak – Parisu či Londonu. Jazyk je do značné míry zvyková záležitost. Ano, občas si zvykne na vyložené zhůvěřilosti, z těch mírnějších například „bez kamupsu“, ale do „kempu“. 🙂

Vojta
Host
Vojta

Akorát když někomu řeknu, že jedu do Vratislavi, tak většina lidí si myslí, že slyšeli Bratislavy. Taky nemuseli ten Prešpurk přejmenovávat.

Tomáš
Host
Tomáš

Bělák je něco strašnýho 🙂 já bych blil z veškerého počešťování

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Jaký Štírský Hradec? Když už tak Štýrský (protože leží ve Štýrsku).

Zato Linz jako Linec je město z Horního Rakouska.

Zkuste si zopakovat místopis, prosím 😉

Dushan
Host
Dushan

Mnohem větší hnus je ovšem užití polských názvů stanic na území ČR, př. Kocobędz, Trzyniec, Mosty koło Jabłonkowa…

Frantisek
Host
Frantisek

Kdyby byly užité jako jediné, dalo by se. Ale dávat je tam jako verzi, když jsou téměř totožné, no…

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

A věděl jste, že existují slezané? To je totiž místní řeč, názvy na mapě jsou české, nikoliv Slezské. Že zrovna Slezané nemají vlastní zemi? Slováci taky neměli, byli v Horních Uhrách.
Pokud ale slezané, nemajíce vlastní stát, ztrácejí nárok na vlastní jazyk, tak potom si čerokézové buď musí vybojovat vlastní stát (mají repre v lakrosu) a nebo jim zakážete vlastní jazyk (a repre v lakrosu), chcete−li uplatnit rovný přístup. Nechcete−li uplatnit rovný přístup, pak ….

ketchup1970
Host
ketchup1970

Jedná se o právo národnostných menšin pro používání svého rodného jazyka. Maďar na jihu taky nejede do Bratislavy ale do Pozsony. A víte jak dlouho trvalo než směrovky přestaly psát Pressburg?
V Provence a v Okcitánii se taky píší názvy v obou jazycích ( Toulouse/Tolosa) a to tou středověkou okcitánštinou mluví jen pár lidí.

patology_chef
Host
patology_chef

Dushan: pokud v regionu žije národnostní menšina nad 10%, má na tyto vymoženosti právo. Polská menšina ve Slezsku (a podobně maďarská na jižním Slovensku) je tradičně velmi soutěživá. Podrobněji viz §29 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích a obecně zákon č. 273/2001 Sb., o právech příslušníků národnostních menšin. Podobná aplikace by měla být v ostatních státech EU, takže kdybychom měli podobně aktivní menšiny v Polsku, dožili bychom se názvů Kłodzko-Kladsko nebo Cieszyn-Těšín. Jan Kocurek: nesměšovat Slezany a Poláky, Slezané to obzvláště nemají rádi. Ten druhý jazyk je polština, nikoliv „po naszymu“. Slezštinu v akci můžete vidět třeba v Pštině na… Číst vice »

Vojta
Host
Vojta

Jedu do Münchenu, Romy, Zagrebu a Londona zní v češtině obdobně úchylně. A to jsem ještě vybral příklady ze zemí, kde se aspoň píše latinkou. Prostě jistá místa mají české názvy, jistá je nemají. A ty, co je mají, jsou některé nepoužívané, některé používané a dost jich je někde mezi, kde to každý cítí jinak (v závislosti na věku, bydlišti, práci, rodině…). Za mě je Štýrský Hradec někde v té meziskupině a určitě spíše blíže Vídni, než Villachu (myšleno jazykově…geograficky je to samozřejmě naopak).

Slosor
Host
Slosor

Souhlas až na ten Zagreb. Do Zagrebu jezdíme normálně. V mých uších zní úchylně Záhřeb. 🙂

Frantisek
Host
Frantisek

A to jen proto, že neužívají naše H (respektive ho čtou jako Ch). 🙂

Martin V.
Host
Martin V.

Jistě, ale současná tendence je používat pokud možno místní názvy (na silničních směrovkách to člověk ocení). Obzvlášť v případech, že (větší) část populace vůbec netuší, že je to jiný název pro stejné město (Rijeka = Fiume). Snažím se proto ty cizí názvy znát, ale nepoužívat je (nebo jen v humorném kontextu jako třeba Solnohrad). Ono to opravdu může být značně matoucí – pro Italy Monaco může znamenat i Mnichov (Muenchen) a pro Slovince například Dunaj není jen řeka, ale i hlavní město Rakouska. Z toho by se jeden picnul. 🙂

Vojta
Host
Vojta

Jo, Beč je zákeřná. Pamatuju, jak jsem kdysi dávno v Bělehradě (no…a to je taky hezký český název) luštil, kam ten vlak asi jede. A směrovky na Poszony v Maďarsku mě taky spíše znejistily. Pro účely navigace jsou lokální názvy jistě výhodnější. Ve zpravodajství mě užití těch obecně známých přijde rozumné, otázka je, které jsou ještě obecně známé – Solnohrad, byť se neužívá, zná díky Třem veteránům nejspíše každý, Saskou Kamenici občas v médiích zahlédnu a tam už bych řekl, že většina populace bude spíše ztracená, Řezno bude jen o trochu lepší, originální název někde výše zmíněné Soluně taky nepatří… Číst vice »

Vojta
Host
Vojta

Nemyslíte náhodou Stoličný Bělehrad? 😀

ViliamS
Host
ViliamS

Székesfehérvár

a8n
Host
a8n

Pro Slovince není Dunaj řeka, ta se jmenuje Donava.

Frantisek
Host
Frantisek

Mně zní zase divně „Salcburk“ (pouhý fonetický přepis) ve srovnání s „Mozartem“ (proč tedy ne Mocart…). 🙂 To už snad lépe ten Solný Hrad čili Solnohrad – anebo Salzburg. U Hamburku/Hamburgu už je to asi jedno. Jen bych nerad psal Grac. 🙂

stemark
Host
stemark

Štírský Hradec=Graz!!!

Chronosphere
Host
Chronosphere

Tak nevym kdy se vi češy ten Štírský Hradec odnaučíte,ale do zahraničí bych se být vaší manželkou s vámi nevydal.

Vojta
Host
Vojta

A z čeho to slovo „Graz“ asi tak vzniklo? Odpověď najdete např. zde:

Slawen errichteten an diesem Ort später auch eine Burg – grad im Altkirchenslawisch, slowenisch gradec ‚kleine Burg, befestigter Ort‘. Daraus leitet sich der Ortsname ‚Graz‘ ab, dessen frühere Schreibweisen Gratz und bis ins 19. Jahrhundert Grätz waren, ehe die Schreibung der Aussprache angepasst wurde.
https://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_von_Graz

Vojtěch
Host
Vojtěch

Nešlo by něco udělat se Slováckým expresem? Zrychlit, jezdit častěji a posílit! Od Hulína, max Přerova je pravidelně úplně narváno. Prakticky všichni vystupují až v Praze. Fakt není potřeba zastavovat v Ústí nad Orlicí, Chocni nebo Přelouči. Těm by stačilo být obsluhovanými rychlíky z Brna. Pro „rychlé“ spojení Brno – Praha jsou totiž railjety, EC a RJ. Pro Moravu je naopak jediné spojení to, co zastavuje ve stanicích, kde nikdo nevystupuje a pokud chce někdo nastoupit, tak jedině do uličky.

Adam H
Host
Adam H

On je narvaný už od Starého města, kde se připojí 2-3 vozy.

Pavel
Host
Pavel

dnes jsme u jazyka, tedy ..od Starého Města?? ;-D

J.K.
Host
J.K.

Jak Leoš schválí ty nové jednotky tak to něco odveze…

BoH
Host
BoH

No a pro rychlé spojení Morava – Praha jsou Pendolina, Leoš, RJ a vlastně i Ex1. Skutečně není potřeba, jezdily jen stěhovací vlaky Praha – Morava.

Dominik
Host
Dominik

A co si tím pomůžete? Akorát těmto lidem zhoršíte spojení s krajským městem, dojíždění do školy (třeba v Přelouči) či dostupnost hlavního města.

Jan Hojsák
Host
Jan Hojsák

Je potřeba zastavovat i v okresních městech. Jezdím se Slováckými Expresy pravidelně a nevšiml jsem si, že by směrem na Prahu z Ústí nikdo krom mě nejezdil. Na vlak vždy vyčkává dost lidí z okolí, především z Letohradu a z Ústí. To samé platí i při opačné cestě z Prahy. Díky těmto vlakům máme do Prahy interval jednu hodinu a ne dvě. Myslete taky na druhé a ne jen na sebe.

Jan Hojsák
Host
Jan Hojsák

A když už si chcete sednout, není nic jednodušší, než si při online nákupu jízdenky zdarma zařídit místenku.

Alibaba
Host
Alibaba

Až budou jezdit rychlíky od Brna každou hodinu, tak by to asi šlo nezastavovat se Slováckým expresem v Ústí nad Orlicí, Chocni nebo Přelouči.

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

A na Jižní Moravě zůstanou zlatá B249, krása, (R9, R11, R12). Dotaz na autora, je již známo, jaké vozy pojedou na R8 od RJ (Brno-Bohumín)? Děkuji za odpověď.

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Víc přímých vlaků Ostrava-Vídeň: další argument proti již tak nesmyslným dotacím na plánované letecké spojení těchto dvou měst.

V zahraničí se od takových leteckých spojů na krátké vzdálenosti ustupuje. My si holt musíme tou zkušeností teprve projít (a i si ji zaplatit..). Ach jo. Zase objevovat kolo..

J.K.
Host
J.K.

Spíš proti dotacím do železniční dálkové dopravy?

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

V čem jsou dotace do dálkové žel.dopravy horší, než dotace na letecké spoje ve stejné relaci?

J.K.
Host
J.K.

Je to ekvivalentní zlo. Ano, daňová zátěž by měla být stejná, a především svoboda v přístupu na infra… Ale pokud dotace do jiného druhu dopravy nazýváme nesmyslnými, tak proč do vlaků ne – „protože vlak“ ?

Václav
Host
Václav

U vlaků máte za stejné dotace více muziky

Přemek
Host
Přemek

Od kdy má železniční doprava odpustek od palivového akcízu jako doprava letecká? Až se podmínky srovnají, pak hovořme o dotacích!

vydra
Host
vydra

Když už do toho letiště naneštěstí investovali, těžko od něj upustí.

Petr
Host
Petr

A kam půjdou všechny Bbdgmee? Půjdou přeci pryč z Vysočin, Slezanů a z R Labe. Všecky přece nezamíří jen na Jižní a Slovácké expresy.

Luk
Host
Luk

Nějak jste zapomněli na informace o novinkách na trati Česká Třebová -Brno

BoH
Host
BoH

Tam se něco změní?

Luk
Host
Luk

Nový ranní rychlík kolem 4 z Brna a zpět večer převedení IC jen na rychlík v dřívější časové poloze, například…

BoH
Host
BoH

Díky, koukám, že celkově to vypadá, že mezi Prahou a Brnem je v noci trochu více živo 🙂

Přemek
Host
Přemek

Každé odsátí řidičského odpadu z D1 do vlaků je na hraní tuše.

J.L.
Host
J.L.

Myslíte, že ty machry, co nabourají mercedesem ve 150-ce do havarované cisterny, dostanete do vlaku?

ketchup1970
Host
ketchup1970

Ten MB ,co naboural do policejní Octavie si určitě bude jezdit jenom vlakem, až se vrátí z vězení. Na to bych si vsadil.

Štěpán
Host
Štěpán

Ano, osobáky z Brna už nebudou jezdit do Březové, končit budou v Letovicích a dál už jen pravděpodobně 814 na koridorové trati.

BoH
Host
BoH

V tomto článku jde asi jen o dálkové vlaky 🙂

Jaaa
Host
Jaaa

Hm, koukám, že KORDIS opravdu perlí. Tam nastoupil nějakej novej blb, nebo co?

Cargo
Host
Cargo

Že by se konečně začal posilovat Railjet jako v Rakousku ?
Teda nečekám dvě spojené soupravy… Jestli přibudou 3-4 vozy, tak to bude fajn.
Když se ty soupravy pořizovaly, to bylo keců, že to nejde. Ono to teď půjde.
Ještě by ty posilové vozy měly být mimo rezervační systém, aby si mohli lidi sednout.

BoH
Host
BoH

To je pravda, akorát se ztratí výhody ucelené jednotky. Z tohoto důvodu právě nevidím moc výhodu kupovat místo jednotlivých vozů celé jednotky.

Cargo
Host
Cargo

S tím souhlasím, ale je to pokrok pro cestující. I když se tím ztrácí výhody.
Klasické vozy na naše linky jsou nejlepší řešení o tom není debaty.

BoH
Host
BoH

Jako Railjet je určitě obrovský pokrok. Ale líbí se mi, že těch chtějí ČD kupovat „railjetí vozy“, ale jednotlivě, což si myslím, že je nejvýhodnější. Jednotka je fajn, ale když ji stejně musíte posílit, aby se tam lidi v některé dny vešli a jízdní řád musí být koncipován na nejpomalejší jízdy (tedy i obraty), tak ta jednotka nemá moc výhod, no :/

Jirka
Host
Jirka

Nevím jestli to je technicky možné, ale nejde ty vozy připojit stylem Taurus+vozy+Railjet, aby tam ta výhoda stále zůstala?

BoH
Host
BoH

To nevím. Ale jestli by to bylo pak rentabilní kvůli 1 dni pořizovat další lokomotivu?

Jirka
Host
Jirka

Možná vidím trošku chybu ve svém popisu, protože je někdy se označuje Railjet jako celá souprava, ale původně je Railjet jen netrakční souprava (bez lokomotivy). Abych to trochu zjednodušil tak Railjet, který normálně vidíme na kolejích se skládá z Taurus+(netrakční)Railjet a já jsem se ptal jestli je možné dát ty vozy mezi tu netrakční jednotku a lokomotivu. Není na to potřeba žádná další lokomotiva navíc.

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

Čistě technicky a funkčně by to neměl být problém, pokud tom neprekrocite max. délku nebo váhu soupravy. Akorát ty přidané vozy by zřejmě nemohli být spojeny s railjetem jako průchozí

Dominik
Host
Dominik

Co jsem zatím zažil posilování Railjetů, tak se vozy dávali až za Tauruse, stejně poslední vůz Railjetu nemá přechodové dveře.

vydra
Host
vydra

Možné to je, v Rakousku rj posilují.