regio-vlak

Nový Hlavák: Komise poslala do dalšího kola soutěže pět architektonických týmů

Vrchlického sady, prostor před hlavním nádražím. Pramen: IPR PrahaVrchlického sady, prostor před hlavním nádražím. Pramen: IPR Praha

Týmy z vybrané pětice navrhovaly parky a veřejná prostranství například v Londýně, Madridu, Rotterdamu či Kodani.

V soutěži o podobu pražského hlavního nádraží a jeho okolí zůstalo už jen pět architektonických týmů. Z původních 26 přihlášených účastníků je v rámci soutěžního dialogu nazvaného Nový Hlavák vybrala odborná komise. Týmy se veřejnosti představí v prostorách Centra architektury a městského plánování (CAMP) 7. října.

Soutěžní dialog pořádají společně Správa železnic a pražský magistrát. Týmy architektů, urbanistů a krajinářů mají za úkol navrhnout rekonstrukci nové odbavovací haly nádraží, urbanistické řešení přilehlého parku (Vrchlického sadů) a podobu nové tramvajové tratě od Národního muzea do Bolzanovy ulice. Předpokládaná hodnota požadované dokumentace je 174 milionů korun. Všechny tři projekty by se následně měly uskutečňovat ve vzájemné koordinaci.

Dalším milníkem soutěžního dialogu bude vyhodnocení architektonických konceptů, které proběhne v prosinci 2022. Porota z dodaných konceptů zúží výběr na tři týmy, které budou v soutěžním dialogu pokračovat a v průběhu první poloviny roku 2023 postupně rozvíjet své finální návrhy. Smlouva s vítězem by měla být podepsána v červenci příštího roku, samotná stavba by pak měla začít v roce 2025 či 2026.

Další informace jsou na stránkách projektu.

Vedení tramvajové trati skrze Vrchlického sady. Pramen: IPRPohled na magistrálu, Vrchlického sady a hlavní nádraží. Pramen: IPR PrahaVrchlického sady, pohled od magistrály. Pramen: IPR PrahaHlavní nádraží a Vrchlického sady při pohledu od Opletalovy ulice. Pramen: IPR PrahaVrchlického sady, prostor před hlavním nádražím. Pramen: IPR PrahaVrchlického sady (Sherwood). Pramen: IPR PrahaPražské hlavnní nádraží, vstup z Vrchlického sadů.
Autor: VitVit – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44774623Vrchlického sady (Sherwood). Pramen: IPR PrahaVrchlického sady (Sherwood). Pramen: IPR PrahaTestování tratě v Opletalově ulici. Autor: DPP/Daniel ŠabíkTramvajová trať v Opletalově ulici v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářTramvajová trať v Opletalově ulici v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

 

Postupující architektonické týmy:

West 8 Urban Design and Landscape Architecture B.V.

Krajinářský ateliér West 8 byl založen v roce 1987 v Rotterdamu nizozemským krajinným architektem Adriaanem Geuzem. V současnosti je tvořen mezinárodním týmem více než 70 architektů s třemi pobočkami v Rotterdamu, Bruselu a Filadelfii. Spolu s dalšími ateliéry navrhli podél řeky Manzanares v hlavním městě Španělska nový lineární park Madrid Rio, který vznikl zakrytím několika frekventovaných komunikací. Stojí za proměnou londýnského parku Jubilee Gardens poblíž stanice Waterloo. Podíleli se rovněž na návrhu centrálního nádraží v Rotterdamu a na vítězném soutěžním návrhu nového hlavního nádraží v Brně.

Henning Larsen Architects A/S

Dánské studio založil v roce 1959 Henning Larsen. Dnes má více než 750 zaměstnanců. Za koncertní halu Harpa v islandském Reykjavíku získalo cenu Mies van der Rohe Award v roce 2013, o dva roky později navrhlo novou radnici pro švédské městečko Kiruna, které se z důvodu těžby celé přesune o tři kilometry na východ. Podílelo se na transformaci parku Remiseparken v Kodani, který v loňském roce získal Danish Landscape Prize. V Praze se na přelomu loňského a letošního roku účastnilo architektonické soutěže na Vltavskou filharmonii.

Chybik + Kristof + Civitas (konsorcium českého architektonického ateliéru Chybik+Kristof Architects & Urban Designers a amerického landscape studia Civitas)

Architektonickou kancelář Chybik+Kristof Architects & Urban Designers založili architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof v roce 2010. O tři roky později zvítězili v soutěži na pavilon České republiky na světové výstavě EXPO v Miláně. Aktuálně připravují projekty multifunkční hokejové arény v Jihlavě, mrakodrapu v Ostravě, nebo revitalizace Mendlova náměstí v Brně.
Prezidentem společnosti Civitas z amerického Denveru je krajinářský architekt a urbanista Mark Johnson, který se dlouhodobě zabývá udržitelným rozvojem měst. Se svým týmem má za sebou kolem pěti set projektů v severní Americe, Evropě, Asii a na Blízkém východě. V Brně spolupracoval na urbanistické studii nové čtvrti známé jako Jižní centrum.

re:architekti + baukuh + Yellow Office (konsorcium českého architektonického ateliéru re:architekti, italského architektonického studia baukuh studio associato a italského architektonického studia Yellow Office di Francesca Benedetto)

Partnery českého architektonického ateliéru re:architekti, který vznikl v roce 2011, jsou Michal Kuzemenský, David Pavlišta, Ondřej Synek, Jan Vlach a Jiří Žid. Těžištěm jejich práce jsou především veřejné stavby. V současnosti zpracovávají projekt nové školy pro Uhříněves nebo revitalizaci Velkého kina ve Zlíně. V Praze na Černém Mostě zpracovali koncepční studii revitalizace celého přestupního uzlu na konečné stanici metra.
Italský architektonický atelier baukuh studio associato byl v roce 2017 nominován na cenu Mies van der Rohe Award za stavbu „House of Memory“ v Miláně. Rovněž italský ateliér Yellow Office di Francesca Benedetto se zaměřuje na krajinářskou architekturu a urbanismus. Oba ateliéry se v letošním roce podílely na vítězném soutěžním návrhu nové knihovny v Miláně.

Miralles Tagliabue EMBT S.L.P. + OCA architects Prague, s.r.o (konsorcium španělského architektonického studia Miralles Tagliabue EMBT S.L.P. a české pobočky OCA architects španělského architektonického ateliéru OCA Arquitectos Barcelona)

Miralles Tagliabue EMBT je architektonické studio založené Enricem Mirallesem a Benedettou Tagliabue roku 1994 v Barceloně. V současnosti působí po celém světě a má další pobočky v Paříži a Šanghaji. Stojí za návrhem tržnice Santa Caterina v Barceloně, veřejných prostranství Hafencity v německém Hamburku a stanic metra v Paříži a Neapoli.
OCA architects Prague je českou pobočkou španělského architektonického ateliéru OCA Arquitectos Barcelona. Je tvořen skupinou mladých architektů, urbanistů a designérů, kteří se v současnosti účastní velkého množství soutěží po celé Evropě. V Praze stojí za návrhem dostavby Kongresového paláce, jehož realizace se připravuje.

Tagy Hlavní město Praha Nový Hlavák Praha hlavní nádraží Vrchlického sady
25 komentářů