Nově založená dcera Metrostavu zkouší i přes rozsudek proniknout k veřejným zakázkám

Zahájení stavby obchvatu Dašic. Foto: Metrostav InfrastructureZahájení stavby obchvatu Dašic. Foto: Metrostav Infrastructure

ŘSD zadalo právní posudky, zda se firma může do jejich soutěží hlásit a být vybrána jako vítěz.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
32 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pedro

Metrostav vyhráva v zahraničí např. nově tunel na Faerských ostrovech. Na severu jsou na korupci hákliví, ale jen na veřejnosti.

Granja

V severských zemích má Metrostav zpravidla velmi dobré reference. Není divu, že dostávají zakázky.

KarelMio

Nove zalozena firma prece nemuze mit reference, ne? Nebo reference jsou prenosne, ale gaunerina ne?

Alibaba

Podle mě, aby platilo nějaké potrestání firmy, musí být reference nepřenosné. Jinak nějaká trestní odpovědnost firem vůbec nemá smysl. Jak je to napsané v trestním řádu nevím. To že lidi přejdou jinam, stroje přejdou jinam je logické. Metrostav by asi měl přežít ve veřejných zakázkách jako nějaký malý subdodavatem v malých objemech (Jestli to vůbec podle rozsudku jde).

Ondřej

Metrostav patří ke špičce co se týká znalostí,mechanizace a úspěšných zakázek.To že někdo bral úplatky tak musí potrestat konkrétní viníky na vedoucích místech což se stalo.Blbost je trestat celou firmu kde pracuje spousta slušných pracovníků kteří to vše odnesou za ty ,,nenažrané“ úplatkáře.

Mikuláš Samko

To je riziko majitelu, ze to ve sve firme tolerovali. Muzou byt radi, ze to jsou jen 3 roky.

Argumentovat, ze jsou nejlepsi v oboru. To je sice fajn, ale zakony plati pro vsechny stejne.

Gwann

Ale o tom trestání firem je právě ona trestní odpovědnost firem. Navíc souzeni nebyl bagrista s asfalterem, ale vedení firmy

Jan

Výroba potomků za účelem dojení peněz od státu je v ČR naprosto běžná. Doposud se ale odehrávala pouze na úrovni fyzických osob…

Gwann

šmejdi jedni.

škoda, že jim v posledním rozsudku nepřidali.

Pinďa

Ono pod Metrostav patri vice firem, krome zminene BES, i Subtera nebo Dopravni stavby Praha. Zdali pak DSP stale funguji?

M19

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-$firma?p%3A%3Asubmit=x&.%2Frejstrik-%24firma=&nazev=Dopravn%C3%AD+stavby+Praha&ico=&obec=&ulice=&forma=&oddil=&vlozka=&soud=&polozek=50&typHledani=STARTS_WITH&jenPlatne=VSECHNY&typHledaniSpolku=ALL

M19

Je třeba ten odkaz ručně překopírovat do vyhledávacího řádku, jinak to bohužel nefunguje.

Miroslav

Tak v Usti nad Labem si s tim hlavu moc nelamou. Tady uz stroje jejich dcery MI videt na oprave silnic. ANO uz je hur s primatorem za ANO.

M19

Rozsudek se týká nově vypisovaných veřejných zakázek, ne těch, kdy smlouva byla uzavřena před nabytím právní moci rozsudku.

Petr Novák

To je sice hezké, ale firma začala fungovat až měsíc po rozsudku, takže s ní těžko kdo mohl podepsat smlouvu dřív, když neexistovala, ne?

Radim

Nezdá se to (i když diskutující, jako všude, si budou myslet opak), ale je to docela složitá právě teoretická otázka. Pokud se zákaz týká jenom jedné právnické osoby, tak ostatní soutěžit mohou (bez ohledu jestli jsou dcery nebo matky). Pokud ne, tak je otázka koho se to týká. Celého holdingu? Všech společností, kde je stejný skutečný majitel (a nebo stačí účast jednoho skutečného majitele)? A teď jednoduší paralela ve sféře fyzických osob. Představte si, že vašemu bratrovi zakáží řízení. Logicky zákaz neplatí i pro vás ani pro jeho děti. I když je to jedna krev. Lze namítnout, že vy ani… Číst vice »

Franta

Není to složitá právně-teoretická otázka. Jde jen a jen o dikci zákona: pokud je definice taková, že zahrnuje společnosti dceřiné, nastupnické etc., není o čem mluvit. Jak ovšem znám naše zákonodárce, hádám, že v zákoně je děr víc než v ceníku, z toho polovina z tuposti a polovina za cizí peníze.

Radim

Obávám se, že nejste právník, proto to nedokážete pochopit. Opravdu to tak zákonodárce do zákona napsat nemůže.

Příště se prosím k něčemu, čemu vůbec nerozumíte nevyjadřujte. Díky. Škola života právo opravdu nenaučí. Takže podobné hloupé komentáře si raději nechte do hospody.

Pokud se chcete o problematice něco dozvědět, tak existuje například kniha Právnické osoby od prof. Hurdíka. Je sice starší, ale východiska jsou platné stále.

Mikuláš Samko

Idealne by meli zamrazit na 3 roky reference firmy. A potom by bylo jedno co je to za firmu. Protoze s nove zalozenou firmou se hlasit nemuzete, protoze nemuzete dolozit pozadovane reference.

Jan z Rokycan

„Její výběr se nelíbil některým konkurentům, kteří poukazovali právě na dřívější rozsudky proti mateřské firmy odsouzené za korupci při veřejných zakázkách.“

Jen na okraj: nenechme se vysmát, že to ostatní velké stavební firmy dělají, protože jsou křišťálově čisté. Jedou v tom všichni, proto taky křičí, aby si náhodou někdo nedošlápl i na ně.

Ivan

Jak nejasné? V rozsudku jasně bylo, že se to týká i dceřiné jako je MI, tak to bude platit i na další.

Řešení jednoduché, okamžitě vyřadit a naopak začít stíhat vedení i firmu MI Road pro pokus o podvod.

Hobodej

Tak jasné to určitě není, Metrostav má desítky dceřiných společností, které se normálně účastnit můžou tak proč zrovna tato ne ? Doteď jsem nepochopil proč si soud vybral jednu ( Metrostav infractructure) a té to zakázal.

Kubrt

Vlk, koza.

M19

Zřejmě proto, že vznikla odštěpním od mateřské firmy.

Honza

Špína za špínou takhle společnost.

Karel

A proč špína? Na jednu stránku to chápu ale na druhou stranu s délkou všech soudních řízení firma přišla o zakázky pomalu na 15 let. David už je doma ze trest odsedel ale firma se neustále protahuje a neustále ji je znemozneno podnikat. Neříkám že se chovala čisté ale trest je skoro na 15 let. Bohužel v tomto mají být soudy striktní hned a řešit vše hned.

***** Petr

Sami zdržovali , sami si za to mohou. Akorát bych „ocenil“ ty všehoschopné managery , ty nadělali víc škody jak firma za kterou se schovávají. Ze soukromých zakázek matka nevyžije takže teoreticky je to začátek konce, , prakticky to nějak právníci poresi. Nebo je koupi malá bezvýznamná firma a jede se dál . O Metrostav bych se nebál, když bude mít pár procent akcií někdo z venku bude klid. Jen zadavatele budou stresovat .

Jan z Rokycan

Z hlediska kvality provedených prací ale rozhodně patří v Česku ke špičce.

MartinS.

Trestní odpovědnost právnické osoby je celkem diskutabilní ustanovení zákona. Právnická osoba jako taková těžko mohla spáchat trestný čin… ten musel páchat nějaký její zástupce, tedy konkrétní osoba fyzická a ještě na dostatečně vysokém postu… odpovědnost by možná měla nést správní rada nebo dozorčí rada nebo valná hromada, za to, že takovou fyzickou osobu ustanovili do funkce a nechali jí páchat tresnou činnost… ale celá právnická osoba? Vemte si to na současné kauze Dozimetr… když soud odsoudí dopravní podnik, tak v Praze přestane jezdit metro i tramvaje? Nebo budou jezdit za nákladovou cenu?

Jan

Můžete to brát tak, že existuje skutečný vlastník a ten deleguje práci a rozhodovací práva na své podřízené a tím za ně má i zodpovědnost. U státu je to jinak, ten je speciální entita a má jiné pravidla.
Zde pak jse o to, aby odpovědnost za své rozhodnutí nesl skutečný vlastník, protože on má zodpovědnost (i když delegovanou) za výběr svých podřízených.
U státního nebo městského podniku věšinou daný člověk tímto škodí a hrabe pro sebe. U soukromých hrabe pro sebe, ale má z toho něco i ten podnik.

Gwann

Demagogie. DPP je v dozimetru v postavení Středočeského kraje v kauze Rath.

Josef Trögl

Metrostav ale nemá zákaz podnikat, jen se nesmí účastnit veřejných zakázek, při kterých její management podváděl.