cargo

Norové zvažují přímé lety z Prahy do USA s novým airbusem A321LR

Airbus A321LR v barvách Norwegian. Foto: AirbusAirbus A321LR v barvách Norwegian. Foto: Airbus

Praha by se mohla dočkat nového přímého spojení na druhou stranu Atlantiku. Ruzyně je na seznamu letišť, ze kterých chce

Praha by se mohla dočkat nového přímého spojení na druhou stranu Atlantiku. Ruzyně je na seznamu letišť, ze kterých chce norský dopravce Norwegian Air Shuttle spustit přímé lety do USA s novými airbusy A321LR. Ty jako první úzkotrupá letadla umožní dolet z Prahy až do USA bez mezipřistání.

V rozhovoru pro server Flightglobal.com to uvedl obchodní ředitel Thomas Ramdahl. Norwegian má převzít první A321LR příští rok, celkem jich má objednáno 30.

Uvidíme více tras mezi evropskými hlavními městy a středně velkými letišti v USA,“ řekl Ramdahl. Rozmach nových spojů umožní delší dolet: až 7408 kilometrů. A321LR je menší a provozně levnější než větší širokotrupá letadla. Především v menších městech mohou mít dopravci problém velké letouny na zaoceánské lety naplnit. I proto se mluví o tom, že nový airbus může přinést revoluci na transatlantických spojích.

Ramdahl uvedl jako příklad měst, odkud by mohla norská firma létat, vedle Prahy ještě Brusel, Berlín a Budapešť. V USA se firma rozhlíží po letištích jako Washington či Baltimore. S úzkotrupými letadly zatím Norwegian létá přes Atlantik ze Skotska a Irska. Na tyto trasy nasazuje nové boeingy 737 MAX, dál by už ale nedolétly.

O Norwegian a jeho dálkových letech z Prahy se mluví v posledních měsících čím dál častěji. Firma získala například povolení pro lety z Argentiny do Prahy, současně se spekuluje i o tom, že by dopravce nasadil do Prahy svůj Boeing 787 Dreamliner pro lety do USA a Thajska.  „S leteckou společností Norwegian průběžně probíráme možnosti dálkových letů a opakovaně jsme upozorňovali na zajímavý potenciál celoročních letů do Ameriky. V tuto chvíli však nelze jakékoliv rozhodnutí dopravce předesílat či potvrdit,“ řekla mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková.

Tagy A321LR letiště praha Norwegian Air Shuttle
1 komentář