cargo

Norové chtějí začít s lety přes Jižní pól, chtějí spojit Buenos Aires a Perth

Boeing 787-9 společnosti Norwegian na Gatwicku. Foto. Simon Wright - NorwegianBoeing 787-9 společnosti Norwegian na Gatwicku. Foto. Simon Wright - Norwegian

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle plánuje spustit novou netradiční linku mezi Buenos Aires, Perthem a Singapurem. Poprvé by taková linka

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle plánuje spustit novou netradiční linku mezi Buenos Aires, Perthem a Singapurem. Poprvé by taková linka znamenala přímé lety přes Jižní pól.

O plánech informoval jako první deník West Australian.  Perth je na seznamu tras, pro které norský dopravce získal nedávno povolení od argentinských úřadů. Na stejném seznamu je i Praha. Vzhledem k tomu, že povolení se týká celkem 153 tras, je ale jisté, že najisto všechny nespustí.

V případě Perthu ale za linku bojují obě země. Minulý týden představil plány v Perthu argentinský šéf hospodářské komory Diego Berazategui. „Perth by se mohl stát skvělým místem pro přestup cestujících mezi Jižní Amerikou a Asií,“ řekl Berazategui. Norwegian už žádá i o povolení pro lety z Perthu do Singapuru, kam by měla linka pokračovat.
Podle serveru Great Circle Mapper  je vzdálenost mezi Buenos Aires a Perthem 12 592 kilometrů. Nejkratší trasa by zcela minula Tichý Oceán, přes který dosud létají lety z Jižní Ameriky na východní pobřeží Austrálie nebo na Nový Zéland.

Nejkratší trasa z Buenos Aires (EZE) do Perthu (PER). Foto: Great Circle Mapper

Nejkratší trasa z Buenos Aires (EZE) do Perthu (PER). Foto: Great Circle Mapper

Nad Jižní pól se letecky kromě expedic dá dostat speciálními lety, které nabízí například australský Qantas. Nejde ale o pravidelnou linku.

Přes Severní pól už letadla létají delší dobu, jde o jednu z tras, kterou používají aerolinky United nebo Cathay Pacific pro lety mezi New Yorkem a Hongkongem. Dnes například přes Severní pól letí Cathay Pacific z New Yorku.

 

Tagy lety přes Jižní pól Norwegian Air Shuttle
7 komentářů