Noční zákaz vjezdu do centra Prahy se vrací. Značky se obnoví v červnu, slovo má veřejnost

Značky zakazujících vjezd do velké části pražského Starého Města. Foto: Rezidenti1Značky zakazujících vjezd do velké části pražského Starého Města. Foto: Rezidenti1

Vyhláška loni v listopadu vzbudila velký odpor. Její nová verze je však téměř totožná.

Praha 1 dokončila úpravy kontroverzní vyhlášky zakazující autům noční vjezd do centra. Proti zákazu protestoval primátor a ostatní městské části. Podle radního pro dopravu Vojtěcha Ryvoly však byly úpravy ryze formální a po projednání veřejností by instalované, ale zneplatněné značky se zákazem vjezdu měly začít platit od června.

Vyhláškou omezující noční provoz chce městská část zklidnit noční provoz v centru hlavního města. Podle předchozích vyjádření vedení radnice vadí hlavně auta „závodící v ulicích v noci“. 

Oblast nočního zákazu vjezdu do pražského Starého Města. Zdroj: Filip Lachmann

Zákaz má platit v době od 22:00 do 6:00 v části Starého Města kolem Pařížské ulice. Konkrétně vyhláška zavedla značky zákazu vjezdu v ulicích Králodvorská, Dlouhá, Soukenická, Kozí, Pařížská, Břehová, Revoluční, Dvořákovo nábřeží a 17. listopadu.

Noční zákaz vjezdu do centra Prahy vyvolal zděšení. Radnice viní TSK, primátor značky zrušil

„Jejím zavedením bude zklidněna stěžejní část Starého Města. Vyhláška se bude týkat všech motorových vozidel s výjimkou dopravní obsluhy,“ uvedla starostka první městské části Terezie Radoměřská. 

Dokument je nyní vyvěšen na úřední desce první městské části, aby se k němu mohla vyjádřit veřejnost. „Cílem opatření je snížit hluk v nočních hodinách, na který si obyvatelé této rezidenční oblasti dlouhodobě stěžují,“ dodala starostka.

Nikdo o tom nevěděl

Značky se v ulicích náhle objevily loni v listopadu. Pražské politiky překvapily, primátor Bohuslav Svoboda je poté nechal prostřednictvím magistrátu zneplatnit. „Omezení vjezdu do určité části Prahy musí být konzultováno s ostatními městskými částmi a musí na něm panovat všeobecná shoda,“ uvedl tehdy Svoboda.

To se nyní podle Ryvoly stalo. „Nyní jsme návrh s magistrátem předem projednali a následně upravili podle jeho připomínek,“ potvrdil radní. Dodává však, že se jednalo spíše o formální změny a v principu jde o stejné opatření, jako bylo to loňské. 

S ohledem na všechny lhůty a případná odvolání by podle něj vyhláška měla začít platit nejpozději v polovině letošního roku.

Tagy Bohuslav Svoboda Praha 1 Vojtěch Ryvola zákaz vjezdu do centra
58 komentářů