Neschopné ministerstvo zdravotnictví: Soud zrušil nošení respirátorů, včetně veřejné dopravy

Prodej respirátorů na přepážkách DPP. Foto: DPPProdej respirátorů na přepážkách DPP. Foto: DPP

Podle Nejvyššího správního soudu má opakované nerespektování závěrů soudu za následek právní nejistotu.

Zpět na článek
411 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena

Nošení roušek nebo respiratoru mělo svůj efekt, kdyby nechchranila před nákazou aspoň zabránilo cítit smrad v dopravnich prostředcích a prskajicich lidi

V.K.

Nakonec ty respirátory zůstanou povinné. Dnes to prohlásili.

idk123

Kecat můžou co chtějí, ale text nikde zatím není. A neočekávám že by došlo k vyžadované nápravě, take to znovu soud shodí…

Pandrhola

Tady asi není ani tak chyba na straně ministerstva, ale ani na straně soudu. Problém je samotný pandemický zákon, protože už od jeho schválení se vědělo, že ho nelze použít k tomu, aby se s ním navázalo na končící nouzový stav. Je to totiž paskvil, který se možná hodí na něco jiného, ale ne na boj s pandemií. Pokud chtěli s koncem nouzového stavu pokračovat s postupným rozvolněním, museli by nouzový stav držet až do července, nebo s koncem nouzového stavu téměř všechna opatření okamžitě zrušit, protože naprostou většinu z nich pandemický zákon v podstatě vůbec neumožňuje. Proto soud ruší… Číst vice »

Bohouš

Vyžadovat zdůvodnění u tak triviálních věcí je skutečně pozoruhodné. Příští týden může NSS napadnout předpisy hygieny týkající se mytí rukou a dezinfekce v jídelnách. Také k nim není přiložené desetistránkové zdůvodnění. Mnoho nařízení MZdr bylo sporných, ale toto určitě ne. V MHD a uvnitř budov nosí ochranu větší část civilizovaného světa. Mě to připadá, že někdo se chce zviditelnit. Žeby příprava na příští prezidentské volby???

idk123

Ne není, ale to vy a vám podobní nepochopíte 😉

Luboš Beneš

Takže když větší část civilizovaného světa skočí z okna, tak Vy jdete též? Efekt roušek se ukázal-museli jsme si je ušít a dnes máme respirátor! A proč se teda očkuje? Abychom chodili ve skafandru? No a když o opatřeních rozhoduje virolog, laboratorní analytik a podepisuje to zpěvák, pak je kvalita zaručena.

Bohouš

Hezký argument. Proč by větší část civilizovaného světa skákala z oken?

IGCT

V článku chybí důležitý závěr-nařízení vydávaná ministerstvem zdravotnictví ignorovat. Ministerstvo si záměrně dělá, co chce, aniž by k tomu mělo správnou legislativní podporu. Nejlepší by bylo, kdyby nařízení vlády a ministerstva byla platná až je uzná NSS.

Jaaa

To jste si vyložil dost svérázně. Pokud nařízení soud ponechal dočasně v platnosti, je věcně v pořádku.

zdeněk

Jsou chytří jak rádia ti soudci. Si musí potom oni vyžrat, pokud dojde opět k zaplnění nemocnic kovidem a dalším odkládání jiné nutné péče. Jak mohou chtít nějaké zahraniční studie.. Proč nestačí, že nějaký náš odborník řekne, že to bude tak a tak..
Oni jsou v tomto oboru chytřejší? Nezdá se mi..

K.S.

Proč nestačí že nějaký odborník řekne? No víte ono to v historii bylo a pak to končilo průsery, pan Sůra promine. Fakt se do té historie podívejte, nucené kastrace, lobotomie, vyvražďování celých národů, to také doporučovali odborníci svého času. Proto je třeba aby byli pod kontrolou a každý krok a zásah do práv a svobod řádně zdůvodnili.

Všimněte si že soud se nevyjadřuje k nošení a nenošení respirátorů, ale k formě jakou to je vyhlášeno.

Michael

Tím odborníkem na zdravotnictví myslite magistra v oboru Právo p. Vojtěcha?

Samo

Úlohou súdov v stredoeurópskych právnych systémoch je právo vykladať, nie tvoriť. Súd nemá riešiť nemocnice, ale to či je predpis v súlade so zákonom. Choďte sa sťažovať vláde že nie je schopná konať tak aby to nebolo protiprávne.

Petr

Ale ono uplne staci, kdyz „nějaký náš odborník řekne, že to bude tak a tak“. Jen proste musi napriklad zduvodnit proc musi bejt zavreny papirnictvi, ale muze bejt otevreny kvetinarstvi. Jenze tady je presne ten problem. Zadnej odbornik nic takovyho nikdy nerek a zadny zduvodneni pro to neexistuje. Proto jim to soud hodil na hlavu.

rozinka

Ale no tak, přece ani v lockdownu není nad čerstvou květinku z toho správného květinářství Flamengo. A kdyby jistému agentovi STB patřili papírnictví mohli být otevřeny také.

Karlos

Jo, celá řada odborníků říká, že náhubky jsou úplně k ničemu. A statistiky ze světa to jen potvrzují.

Jaaa

Tak tu „celou řadu“ bych chtěl vidět. Naprostá minorita lidí se zcela jinou specializací.

bohyn

Muzete zkusit kviz, jestli uhodnete podle krivky nakazy, kde byly rousky povinne. Jsou tam vzdy sousedni staty ve stejnem obdobi. https://www.covidchartsquiz.com/

Luboš Beneš

Protilátky po onemocnění chrání (jen 2 % prodělají čínskou nemoc opakovaně), očkování (funguje stejně jako onemocnění-vytvoří protilátky) má být zázrak co nás ochrání-pokud tomu tak je, pak je možno u očkovaných roušky odložit. A ti nerizikoví mohou tuhle „chřipku“ prodělat. Získají protilátky a tím imunitu. nebo si mohou vybrat očkování. Nás opravdu již nyní nemusí zajímat počet nakažených, ale jen počet vážných případů. A není třeba buzerovat celou společnost když to není třeba. V Británii jsou desetitisíce případů a jejich nejhorší zdravotní systém to zvládá.

Jaaa

Tady je přesně vidět, jak laické názory dokážou smontovat věci dohromady tak, že vznikne nepravdivý guláš. – Účinnost ochrany po prodělání nemoci je oproti vakcíně (Comirnaty) méně než čtvrtinová, zato riziko dlouhodobých následků minimálně 100 000x vyšší. – Znovu jinou mutací se nakazí desítky procent lidí. Moje praktická lékařka měla Covid 3x, a ne, poruchou imunity opravdu netrpěla. – U mnohem silnější ochrany vakcínou AstraZeneca se stejně i přes toto očkování nakazí 20 % očkovaných, kteří jsou pak pro okolí infekční. – Účinnost ochrany po prodělané nemoci je průměrně půl roku. Po vakcíně nejméně rok (delší časové řady nemáme). –… Číst vice »

Luboš Beneš

NHS opravdu je horší než ten náš, moji britští pacienti by mohli vyprávět. Ochrana po nemoci není půl roku-to je jen to co víme, tedy opět manipulace s fakty. Já jako praktický lékař jsem Covid neměl ani jednou. Moje zdravotní sestra též ne a to byla v jedné domácnosti se svojí nemocnou dcerou. Roušky doma nenosí a druhá dcera taky nic nechytila. Tak nějak té epidemii (je to při tomto počtu nakažených ještě epidemie?!) nerozumím. A to jsem tu epidemiologii na rozdíl od většiny lidí učil.

Luboš Beneš

A proč by se plnily? 30.000 mrtvých už je, rizikové skupiny plus minus naočkovány nebo to prodělaly.A očkovat lidi co čínskou nemoc prodělali je medicínská s epidemiologická prasárna.

Samo

Fascinuje ma že súd môže rozhodnúť o nezákonnosti opatrenia a zároveň ho niekoľko dní nechať niekoľko dní v platnosti. Ako možno uplatňovať protizákonné opatrenie? Skôr by som čakal že protizákonné opatrenie bude neplatné aj retroaktívne, teda napr. s možnosťou vrátenia predtým udelených pokút.

Bez ohľadu na to čo si kto myslí o samotnom obsahu opatrenia, stav kedy súd umožňuje vykonávať protizákonný právny akt je absurdný.

Jaaa

Ona totiž existuje určitá „síla“ protizákonnosti.

Toto opatření je zjevně protizákonné pouze formálně a jeho okamžitým zrušením by vznikla větší škoda, než jeho prodloužením o tři dny.

To vše bere soud do úvahy. Že vy neumíte uvažovat jinak než černobíle je jen vaše chyba.

Petr

čili soud aby opatření nezamítl potřebuje popsané stohy papíru, nestačí stručné a logické vysvětlení.

K.S.

Nejde o stohy, ale o to aby tam bylo alespoň něco použitelného. Nevím jak vypadá odůvodnění tohoto, ale u těch co jsem ještě před asi půl rokem četl, tam prostě nebylo skoro nic, respektive nic co by vysvětlilo konkrétní krok. Prostě není možné aby tam stálo, parodicky,: „Bo je tu hen tén kovid, tož mosíte nosiť hen tý nátlamníky.“ To nestačí, ale vysvětlení ve smyslu „Na základě současných vědeckých poznatků a šíření nemoci COVID19 a konsenzu lékařské obce… a z důvodu výskytu nakažlivějších mutací v ČR/okolních zemích, se nařizuje pro snížení rizika přenosu v dopravních prostředcích…“ Další problém je arogantní… Číst vice »

Leinad

Tohle beru hlavně u občanských sporů. Ve smlouvě je vada, tak soud místo zrušení celé smlouvy narovná chybný bod (pro jistotu smlouva má salvadorské ustanovení).
Ale kde je stát (trestní a správní věci) tam bych byl rád kdyby byla nějaká jistota, a nelegální opatření by prostě neplatilo.

Jaaa

To je nějaký ideologický princip, který vede k nezměrným škodám.

Pokud papír o záboru pozemku byl chybně vyplněný, tak podle vás je jedinou legální cestou zbourat hráz proti povodni, která na daném pozemku byla vystavěna, čímž dojde k mnohem větší škodě a ohrožení lidských životů.

Všichni jsme omylní a z tohoto důvodu je zde institut odkladu rozhodnutí. Soud má pravomoc rozhodnout, zda okamžité zrušení nepovede k poškození jiného zákonem chráněného zájmu a je to tak správně.

Takto byste ho dotlačil spíše k tomu, že vadnou právní úpravu ponechá v platnosti, čímž způsobí rozvrat právního řádu.

A. Mikulka

Salvadorské :-D?

Samo

To platí len ak prezumujeme že dané opatrenie je možné zdôvodniť tak aby to súd uznal.

Jaaa

Vědecké poznání je v této oblasti dostatečně spolehlivé.

Pavel Bláha

Bude vydáno nové opatření s upraveným zdůvodněním a pojede se dál. Takže žádný skandál ani státní převrat se opět nekoná;) Připomíná to situaci z podzimu, kdy se nějaký pitomeček soudil se státem, že mu kvůli nákaze zavřeli školu. Než soud rozhodl, platilo už jiné nařízení, na které byl původní rozsudek pochopitelně už neúčinný:) Jen to navíc zaměstnalo pár státních úředníků (ve výsledku to celé zaplatil daňový poplatník).

Lumiere

Převrat se nekoná, jen jsme dostali další důkaz, jak nekompetentní lidé nám vládnou.

Miky

Doufám, že za ty zavřené školky (a školy) půjde někdo do tepláků, protože „nekompetentnost“ je velmi slabý výraz pro ty zločiny na dětech.

Mirek Zv.

@Lumiere – z Vašeho komentáře mám dojem, jako by jste si myslel, že tam do budoucna směřuje někdo kompetentnější.

rozinka

To si teda soudy dovolují dost, rušit vůdci a jeho zpěvákovi ptotizákonná opatření, pak nebudou mít čas rozdávat koblihy.

Zapp

Proč to byl „pitomeček“? soud rozhodl že dotyčná osoba není svéprávná, nebo si to o ní jen myslíte vy?

rozinka

Protože výpladům velkého vůdce se neodporuje, ví to každá kobliha!

Luboš Beneš

Podle současných výzkumů uzavření škol nijak pandemii neovlivňuje.

Jaaa

Tak povídejte, ve kterých impaktovaných časpisech tyto výzkumy vyšly?

Tomáš Záruba

Rizikové skupiny dávno naočkované, i většina z ostatních co má zájem, nemocnice a zejména JIP dávno prázdné, tak jaképak ještě roušky, xakru.
To je vražda VHD v přímém přenosu, to se fakt už nedá jinak říct. A to píšu jako někdo, kdo to loni a letos na jaře poctivě nosil a chápal, protože tehdy holt nebyla alternativa.

bukanýr

Zase jeden odporník

Martin Jarath

Myslíte sebe?
Při oficiálním zdůvodňovaní (ale nekodifikovaném – v onom textu jsou fakt akorát překonané bludy…) se obvykle mluví o nevětraných prostorech, kde nelze dodržet rozestupy. Opravdu by nemělo opatření znít spíše (například) tak, že povinnost platí (vždy) při pohybu po vozidle a neplatí, pokud do 2 metrů nikdo není (a pokud dotyčný není plně očkovaný etc.)?
Takhle je to čirá buzerace, která navíc ani není řádně zdůvodněna – což ostatně popsal i soud. Na nové zdůvodnění jsem velice zvědav.

Khufu

Zapomínáte na klimatizaci, která virus roznáší po celém voze. Na druhou stranu, odmítači očkování mají roušky stejně pod nosy nebo sundané ze zásady, tak bychom jim měli dopřát, po čem touží.

Martin Jarath

Tak primárně mi šlo o vozidla neklimatizovaná, kde zejména teď v létě (když pominu skleníku typu Arriva, žabotlam a spol.) je stejně takový průvan, že výměna vzduchu je více než dostatečná (=lepší než leckde venku, kde povinnost neplatí). U klimatizace bych váhal, zda kromě rozšíření nedochází i k rozředění na bezpečné množství. Plus samozřejmě i klimatizace přimíchává čerstvý vzduch zvenčí. 😉 Pitomé je, že výše popsané asi není snadné změřit, takže to asi(?) zatím nikdo ani neudělal. Jak píše Tomáš Záruba – jestli chceme ten průser, ke kterému se ženeme (vylidnění VHD atd.), zastavit, je nejvyšší čas. Zároveň by pak… Číst vice »

Laborec425

Zažil jsem průvodčí, která nařizovala, ať to cestující sundají (myšleno respirátory) 🙂

Jaaa

Výborně, z toho kouká flastr pro dopravce.

K.S.

Pokud byl průvodčí seznámen s tím že má vymáhat nošení a dělá pravý opak, tak to dojde ve finále za ním.

Jaaa

Dojde, ale je povinnost dopravce zajistit naplnění předpisu. Stejně jako je tomu u dalších.

K.S.

Jakže má mít průvodčí elektrický obojek a být pod dohledem umělé inteligence? Takový svět chcete? Pokud osoba která to má vymáhat nevymáhá, tak prakticky nemá dopravce to jak zajistit. Takže jestli to půjde k soudu, tak dopravce maximálně vytáhne záznam o školení.

idk123

Až na to, že pravomoc opatření vymáhat ze zákona průvodčí ani dopravce nemá, to má pouze orgán ochrany veřejného zdraví, tj. hygiena 😀

Mezera

Kde není žalobce není soudce. A soud budou zajímat všechny okolnosti. Bude záležet na obhájci, jak to zdůvodní. Bude záležet na žalobci co vytáhne za paragraf a proti komu (zda proti osobě nebo firmě.

Khufu

Dokud nebudou naočkováni všichni, kdo mají o očkování zájem, by opatření měla být udržována a dodržována. S odpírači očkování ale solidární nebudu ani omylem.

Luboš Beneš

Správně má být: doku budou naočkováni všichni rizikoví.

Luboš Beneš

dokud nebudou

A. Mikulka

Rizikoví jsou všichni, rozdílná je jen míra rizika.

Khufu

Otevřená okna samozřejmě riziko nákazy snižují jen na ty kdo se spolu líbají atd., přenos vzduchem je nemožný.

Luboš Beneš

A opět je třeba napsat, kdo jde rizikový (občané nad 60 let, chroničtí nemocní) – pro ostatní je to „rýmička“. Takže rizikové naočkujeme a zbytek nechme žít. A očkovat ty co nemoc prodělali je medicínské i epidemiologické zvěrstvo a plýtvání vakcínou.

Mezera

Spojujete dvě věci které spolu nesouvisí. Očkování a roušky/respirátory.
– Mnozí co odmítají očkování vyžadují povinné nošení respirátorů.
– Mnozí naočkovaní se o sebe a okolí nebojí a proto zpochybňují pravidla pro respirátory/roušky.
– Mnozí (napříč názory) souhlasí s respirátory v rizikových prostředích jako jsou například lůžková oddělení nemocnic.

Petr

odborníci od pásu jsou vždy ti nejchytřejší, vždyť v reálném životě by jejich rozumy skončili u výsměchu od vedoucího linky.

Chlapik

Bud to nosia vsetci, alebo to nenosi nikto. Akonalhe by doslo k nejakym vynimkam typu ze respirator nemusi nosit urcita skupina obyvatelov (ockovani, astmatici apod.), tak by to nenosil nikto. To by sme rychlo narazili na dezolatne argumenty typu, ze ja mam astmu ale neukazem vam o tom ziadny doklad, pretoze nemate pravo poznat moj zdravotny stav. A bodka, takto by to dopadlo s kazdou vynimkou. Napr. ja som po ockovani presiel z respiratora na nano rusko a je to citelne zlepsenie ci uz v dychani, alebo v poteni tvare.

David

A čemu by to vadilo, kdyby to nosil jsem ten, kdo se cítí ohrožený ? Tomáš Záruba a Martin Jarath mají pravdu, je to vražda VHD v přímém přenosu. A jestli si někdo v naší kotlině myslí (např. pí Ruth Tachezy), že se to lidi naučí nosit běžně, tak je to blb, který by měl odevzdat diplom. Včera jsem jel v Ex 143 a tam v Kolíně přistoupila mladá paní/slečna, která měla ten respirátor s filtry – ale když se chtěla napít (do Pardubic 2x), tak ho taky musela sundat. Když pojedu v 18 hodin domů metrem a ve voze… Číst vice »

Jaaa

„A čemu by to vadilo, kdyby to nosil jsem ten, kdo se cítí ohrožený ?“

Protože to takhle nefunguje.

Asi jako „dopravní předpisy ať dodržuje jenom ten, kdo se cítí ohrožený“.

Lukas

„Protože to takhle nefunguje.“

Ano, respirator presne timhle zpusobem funguje.

Jaaa

Ne, respirátor FFP2 takto pro aerosoly přesně nefunguje.

Lukas

Tak to se mylite. Ucelem techto respiratoru je ochrana nositele pred vdechovanim castic ze vzduchu, neslouzi k filtraci vydechovaneho vzduchu (proudi kolem okraju).

Luboš Beneš

A tak to bylo i za hluboké pandemie-museli jste mít ve vlaku roušku, ale když jste jedli donesené jídlo z jídelního vozu, tak jste ji logicky neměli.

Frantík

A kupodivu to s očkováním funguje. Lidé, kteří měli očkování za sebou a jdou do „rizikových prostor“ (restaurace), se testovat nemusí. Přitom nákazu mohou šířit dál.

Luboš Beneš

No a v tom případě očkování nemá smysl, že. Takže když se naočkujeme, tak vytvoříme protilátky a pak neonemocníme a nemůžeme onemocnění šířit. Onemocnění mohou šířit ti, kteří si protilátky nevytvořili (dle výrobců 5-26%). Takže to riziko připusťme, nebo všem otestujme protilátky a těm co je mají nedělejme potíže a ostatní omezíme. Ale ne celou společnost.

Jaaa

Že máte hladinu „nějakých“ protilátek ani zdaleka neznamená, že budou jakkoli účinné proti mutaci, kterou zrovna chytnete.

Ostatně právě z tohoto důvodu můžete chytnout chřipku několikrát za sebou, přestože máte hladinu protilátek vysokou.

Takže vy budete bohorovně sčítat všechna rizika, ale tvářit se, že to funguje. Aby měla společnost 50% ochranu, potřebujeme naočkovat 70 % populace. Momentálně je ta ochrana populace asi 30%, což je naprosto nedostatečné.

Luboš Beneš

A proč jste se nechal teda očkovat? Aby jste dál nosil roušku?

Pandrhola

Očkování nezabrání nákaze ve 100% případů, pouze sníží riziko přenosu a v případě onemocnění riziko těžkého průběhu. Takže i očkovaní po nákaze umírají, jen jich je statisticky mnohem méně. Takže i pro očkovaného platí, že je lepší, když se nenakazí.
Pokud nechceme nosit roušky, musíme snížit počty nových případů nejlépe na čistou nulu.

Jaaa

„Rizikové skupiny dávno naočkované“
– Nepravda
“ i většina z ostatních co má zájem“
– Nepravda, děti lze očkovat pár dní
„tak jaképak ještě roušky“
– Očkování nezabrání přenosu nákazy. Pouze ho omezí. Tak jako roušky.
„To je vražda VHD v přímém přenosu“
– Životy lidí mají přednost před kondicí VHD.

To, že něco nechápete, neznamená, že to není racionální. Až nebude virus mutovat a nebude se šířit světově, má smysl roušky sundat. Do té doby je to hazard s životy desítek tisíc lidí.

K.S.

Má přednost několik tisíc životů před nedozírnými škodami na budoucnosti ostatních a silně nabořenou ekonomikou?

Ospravedlňuje snaha o jejich záchranu opakované jednání na a za hranou zákonů?

Opravdu představuje kolektivně 15 milionů neplnohodnotných let záchranu několika stovek tisíc let?

Jaaa

„Má přednost několik tisíc životů před nedozírnými škodami na budoucnosti ostatních a silně nabořenou ekonomikou?“ Už jsem to sem psal, ale nebylo mi to moderátorem schváleno. Tak to zkouším znovu… – Nejde o „několik tisíc životů“, ale o vyšší desetitisíce až nižší statisíce životů. – Roušky nezpůsobují ani „nedozírné škody na budoucnosti ostatních“ ani „silně nabořenou ekonomiku“. To jste si jen vybájil. Především ale zavádíte prinicip, který je v moderní civilizaci naprosto nepřípustný. Jaká je hranice počtu lidských životů, od kdy OBTĚŽOVÁNÍ jednoduchým neinvazivním opatřením ostatních je již nepřípustné? – 2 mrtví ročně na železnici? Na co ETCS a GSM-R?… Číst vice »

K.S.

Změnil jste si otázku na něco kam nemířila, budiž, vaše právo. Jsou to otázky k celé té situaci co tu byla. Masivní dopady do ekonomiky nepopřete, nemáte jak. Myslíte princip přiměřenosti? Nebo to že by si měli před zásahy s dopady na celou společnost položit pár filosofických otázek? Když už stavíte ty slaměné panáky, slyšel jste o zákonu klesajících výnosů? Pokud budete dlouhodobě prosazovat opatření, která Vám dávají dobrý pocit, ale jinak nedávají ekonomicky smysl, tak z dlouhodobého hlediska se střílíte do nohy a ve finále Vám budou chybět na opatření s mnohem vyšším výnosem. Jinak kvůli pár mrtvým na… Číst vice »

Luboš Beneš

To vše co píšete si můžeme dovolit jen proto, že jsme bohatá společnost. Až prachy nebudou, tak nebude ani péče o seniory, ani supermoderní onkologická léčba. A předpisy zachránily kolik lidí?

Tomáš Záruba

Kdo z rizikovek ještě teď není, tak zřejmě ani být nechce. Nebo je beztak ve stavu, že se ve VHD a vůbec někde venku stejně nejspíš neobjeví. Ostatních případů už budou úplně minimální počty. Děti… no ty jo. Tak hlavně že jich na to moc onemocní, přímo ukázková rizikovka. Očkování nezabrání (řekněme) přenosu, ale to je úplně jedno. Tak se to prostě bude šířit, a očkovaným to nic podstatného neudělá. Antivaxeři mě nezajímají. A to samozřejmě raději neotvírám téma reálné účinnosti těch týden nošených halabala nasazených ehm respirátorů…. Co třeba ve Švýcarsku, nějaké hromady mrtvol, když to (nikde!) nemusí nosit… Číst vice »

Jaaa

To je pořád dokola. Ten virus se jaksi nevyskytuje jen v MHD, že? Ti lidi si ho přinesou domů a pak s ním toho rizikového nakazí.

Děti jsou přenašeči.

„Tak se to prostě bude šířit, a očkovaným to nic podstatného neudělá.“
Oká, a těch 20 %, kteří nemají imunitní reakci například kvůli imunosupresivům, které musejí brát, nebo mají zdravotní kontraindikace, prostě odepíšeme. Mají smůlu, to je život, že.

Švýcarskem prošla poměrně velmi silná vlna právě z důvodu nedostatečných opatření.

Luboš Beneš

Přenašeč je kdokoli kdo šíří virus. Ano děti se díky nižší hygieně(teprve se učí mýt si ruce a kaškat do kapeníku) snáze nakazí. Problém bohužel nejsou nemocní-ty poznáme a izolujeme, ale zdraví přenašeči s vysokou virovou náloží.A ty odhalíme leda testováním….

Pandrhola

V rizikové skupině ještě údajně není naočkováno asi 600.000 seniorů. U seniorů nemá očkování účinnost 90%, ale jen asi 70%, protože mají slabší imunitní systém, takže asi 30% z naočkovaných nebude chráněno. Oni přitom nemusí používat VHD, ale může to na ně přenést někdo, kdo VHD používá. Ten problém je bohužel trochu širší, než to na první pohled vypadá.

K.S.

A chtějí opravdu? Samozřejmě tu bude vždy bude nějaké množina co by chtěla, ale z nějakého důvodu se k tomu nedostala, ale pokud se ta bude blížit limitně k nule (pro praktické použití řekněme do 2k lidí), ale je opravdu třeba kvůli nim otravovat ostatní? Pokud se někdo může registrovat někdy od února, ledna, a ještě tak neučinil protože se tak rozhodl, tak se jen velmi špatně odůvodňuje proč na něj brát ohled, pokud on sám není ochoten brát ohled na ostatní tím že jim celou situaci komplikuje.

Pandrhola

Ve zprávách bylo jen číslo, nerozebírali proč. Ono to bude asi tím, že senioři se chtějí nechat očkovat u svého praktika, kterému věří, ale tam jim nabízí jen Astru, která je od začátku problémová. Sice se mluvilo o tom, že by u praktika mohl být i Pfizer, ale co vím, tak k tomu zatím stále nedošlo. Nicméně to nám problém stejně nevyřeší. I kdyby bylo naočkováno 100% seniorů, tak účinnost vakcín v tomto věku je asi 70% a máme 2,1 mil. lidí ve věku 65+. Takže zhruba 700 tis. lidí bude sice naočkováno, ale nechráněno. Stát by měl u těchto… Číst vice »

A. Mikulka

Astra není problémová a praktici nenabízejí jen Astru. Když máte nesprávná východiska, tak se správných závěrů doberete jen omylem.

Pandrhola

Nejde o to, zda Astra je problémová v praxi, ale jak ji vidí veřejnost.

Luboš Beneš

Proč očkovat děti, když pro ně to má mírný průběh a riziko úmrtí je srovnatelné s rizikem úmrtí po vakcinaci? Když roušky omezí nákazu, proč dřív stačil hadr a dnes nestačí ani nano filtr? A rizikové skupiny jsou naočkované-teda ti co chtěli a ti co nechtějí mají svůj rozum a zodpovědnost, tak jim to ponechme, nejsou malé děti.

Jaaa

„…riziko úmrtí je srovnatelné s rizikem úmrtí po vakcinaci? “

Vy už to fakt nepijte…

„proč dřív stačil hadr“ – Vy jste si fakt nevšiml, že delta je asi 6x virulentnější než původní wuhanská varianta, že…

Luboš Beneš

A kolikrát má větší smrtnost?

Jaaa

„A rizikové skupiny jsou naočkované“

NE, NEJSOU. KOLIKRÁT VÁM TO MÁM JEŠTĚ OPAKOVAT!!??

K.S.

A kolik z neočkovaných je neočkovaných z vlastního rozhodnutí?

Luboš Beneš

Já v té ordinaci sedím, ti co chtěli jsou. A protože je najednou plno vakciny tak to narveme dětem, očkovaným a tak. A o tom, že se očkovali 25 leté učitelky sedící doma dřív než jejich 80 leté babičky raději nevědět.

A. Mikulka

Ta rizika nejsou srovnatelná a nano filtr stačí.

Luboš Beneš

Zvykněte si na to, že ten virus tu už bude s námi napořád.A bude mutovat, to tak viry dělají. A teď je potřeba nastavit opatření tak abychom ochránili ty co mohou zemřít a nezničili společnost. Je to těžký balanc a tomu kdo o tom rozhoduje nezávidím. Na druhou stranu lidi mají být svéprávní a svobodní, ne otroci.A jestli 80 letý senior chce raději vidět své příbuzné i za cenu, že to nepřežije, pak je to prosím jeho svobodná volba.

jal

Nejlepší bude zrušit z důvodu pár slovíček v právní hantýrce všechna opatření, zakázat očkování a k nárůstu nakažených napíšeme neschopné ministerstvo(vláda atd) nezajistilo zdraví obyvatel.
: – )

Krušnohorec

Spíše „právní pozitivismus“ a hnidopišství NSS.

bukanýr

Ten právní poizitivismus tuhle společnost totálně zničí.

rozinka

Přesně tak, máme tady nejlepšího vůdce vyškoleného v STB, který nejlépe ví co dělat, občas osobně rozdává svým ovečkám koblihy a ty hnusné soudy si pořád hrajou na nějakou demokracii!

medvěd

Fakt? Ministerstvo se řídilo pokyny shora (Brusel), tak to v firmách (EU) chodí. NSS jen udělal korekci (pár dní na nápravu do správného stavu) a všichni (co ten rozsudek neviděli) papouškujou, co v bedně kvákaj! Inu média ovlivňují lidi více než je zdrávo. A lidi nejsou schopni oddělit pravdu od demagogie.

boris

Pánové, pánové … k věci! Osobní osočování a urážky jsou nedůstojné a vypovídají o jejich pisateli více, než by sám chtěl.

Miky

NSS v konecnem dusledku nahubky zrusit nemuze, to bychom museli mit pravni stat, ale ten od jara 2020 nemame. V pravnim state muze obcan cinit, co neni zakonem zakazano a statni moc muze cinit jen to, co ji zakon povoluje. Zde vlada vladne naprosto svevolne a proti zajmum obyvatel (drive obcanu), proto je odpor proti teto vlade legitimni. Jednim z projevu tohoto odporu je nenoseni rousek. Jedine obcansky odpor (pasivni nebo i aktivni rezistence) muze neco zmenit, NSS muze pomoci, ale sam za nas navrat k normalnimu zivotu a pravnimu statu nevybojuje. Kdo, kdyz ne my? Kdy, kdyz ne ted?

ušatá

Každý, kdo úspěšně dokončil alespoň základní školu a nevyhýbal se přírodovědným předmětům, talk ví, jakým způsobem se šíří nakažlivé choroby a jak je možné se proti tomu bránit. Takže to nošení roušek je to minimum a musí to nosit všichni, nejen ti, kteří se cítí ohroženi. A to všude tsm, kde je více lidí a kde se může snadno virus šířit – tedy obchody, veřejná doprava, zatížené ulice atd. Jinak hrozí nebezpečí obecného ohrožení, což se nakonec stalo již po benevolentním přístupu k řadě odpůrců ohleduplnosti a zdravého rozumu a důsledkem jsou stamiliardové škod\y. Takže si zahrávejme dál. Po dalších… Číst vice »

jadris

Takže do smrti budeme zodpovědní (čti BÁT SE) nějakého respiračního onemocnění podobného chřipce, které je s každou mutací slabší a slabší. (Nakažlivost nerovná se úmrtnost)
Úžasné. Půlka národa očkovaná, druhá půlka imunní. Také je rozdíl dostat to a být pozitivně testován…

Arnošt

„které je s každou mutací slabší a slabší“
Takže si hlupáci na ta rozpálená kamna přece jen sáhnout potřebují.

Baraba

„Neolizujte železné zábradlí, neolizujte ani namrzlé kliky dveří. Konec hlášení!“

bukanýr

Jen se třkrát denně přilepím

Jaaa

Ano, do smrti budete muset dodržovat dopravní předpisy, nosit helmu na stavbě, zapínat si pás v letadle, používat cestovní pas nebo občanku při cestách mimo ČR, z vlaku vystupovat jen na nástupiště a dávat si ruku před ústa, když kýcháte.

Pokud se vám to zdá příliš frustrující, asi se budete muset přestěhovat mimo civilizaci.

Samo

Je severná Európa mimo civilizácie?

Island – rúška zrušené. Dánsko – rúška zrušené, okrem státia v MHD, Švédsko – rúška sa nikdy nenosili, Fínsko – rúška sa nosili, ale len ako odporúčané. Jedine Nórsko ich dnes myslím má povinné.

Jaaa

Snůška polopravd a výmyslů.

Island – roušky se nosí.
Dánsko – roušky se nosí mimo rowdies a kaličů.
Švédsko – stačí doporučení a roušky se nosí.

Rozdíl mezi severem a troglodyty v ČR je ten, že na severu to doporučení stačí.

K.S.

Nebo není spíš rozdíl v tom že tam nevládne Mistr Chaos? Možná by lidi tady také dali na doporučení kdyby tam nebyl někdo s důvěryhodností zkažené makrely.

Jaaa

V ČR a doporučení?

Postkomunistické myšlení „nikdo mi nebude říkat, co můžu a nemůžu“ tady je zakořeněno hluboko.

Pokud opatření nedodržuje 1/3 národa, ztrácí účinnost. Tihle lidi si myslí, že jsou tu sami. Na ně platí jen bič. Však si to tady přečtěte.

K.S.

No pokud se stát bude vláda chovat k lidem jako k majetku a k idiotům, tak se tak budou chovat. Nezapomínejte že toto je asymetrická hra a první se musí změnit chování vlády, pak se teprve začne měnit chování lidí.

No a pokud vláda vysílá signály jaké vysílá, tak se podle toho lidi budou chovat.

Johnny

Nevymýšlejte si, prosím. Z Kodaně jsem se vrátil velmi nedávno a ne – roušky se ani ve slušné společnosti již běžně nenosí. Na bázi dobrovolnosti má nějakým způsobem zakrytá ústa odhadem 10-20% osob.

Jaaa

Co to je „velmi nedávno“?

Frantík

No třeba v autobuse se pás zapínat nemusí (resp. tam nemusí být), i když ohrožení tam je…

Jaaa

Pouze v autobuse VHD a je to stejná hovadina, jako sloupy uprostřed chodníku. Úlitba lidské lenosti a šlendriánu.

Pandrhola

Spousta lidí vykřikovala, že se s virem naučíme žít a když se tedy mají naučit s virem žít, tak to najednou nechtějí a chtěli by vše zrušit, aby mohli žít jako dřív. Lidi prostě neví co chtějí…

idk123

Ano, proti těmto věcem nikdo nic nemá. Hadr přes pusu smysl nedává, je velmi obtěžující a k ničemu

Pandrhola

Mutace jsou náhodný proces, jedna může být slabší, další naopak. Kdyby byla půlka národa očkovaná a druhá půlka imunní, tak už se to tu dávno nešíří. Jenže ona slavná kolektivní imunita bude u nás tak na úrovni 48% což je příliš málo, pokud bude potřeba skutečně 80%.

Jan Sova

Tak těch nakažlivých chorob jsou stovky a my se teď bráníme pouze jedné za účelem potlačení přirozeného dýchání apod. A to se nebavím o incidenci blízko nule.

Jaaa

Kolik respiračních chorob má přirozené reprodukční číslo 8, přirozenou smrtnost 10 % a producíruje se nám tady v celém státě právě nyní?

Gouďas

Co to melete za nesmysly? Po prvním cyklu Evropském výzkumu, který byl ukončen letos v Březnu je průměrné reprodukční číslo 2,2. Smrtnost se dle dlouhodobých statistik v Evropě průměrně pohybuje podle vln mezi 1,9 – 2,6% (celosvětově to je 3,4% dle WHO). Z této statistiky skoro 50% světových úmrtí je u lidí nad 75 let a 89% úmrtí ve všech věkových kategoriích je spojováno s přidruženým onemocněním.
Nevím co máte z toho, že záměrně lžete. Buď jste hlupák, co nedokáže zjišťovat informace a nebo ze sebe záměrně děláte hlupáka na podporu své agendy. Nevím co je horší.

Jaaa

Vy nerozumíte pojmu „přirozené reprodukční číslo“, že ano? Mutace delta má přirozené reprodukční číslo 5-8. Je to o 2-3 víc, než mutace alfa, neboli britská. A ta má o 100 % vyšší reprodukční číslo, než původní wuhanský virus. Shrnutí pro vidláky, kteří neumí rozlišovat mezi pojmy, jako jste třeba vy, například zde: https://www.bbc.com/news/health-57431420 Pokud nechápete rozdíl mezi přirozeným reprodukčním číslem a reprodukčním číslem omezeným opatřeními, tak asi nemám co víc k tomu dodat. A smrtnost? Vy evidentně vůbec ani nečtete, na co reagujete. Záměrně lžete vy tím, že vydáváte smrtnost při špičkové zdravotní péči za přirozenou smrtnost bez adekvátní zdravotní… Číst vice »

Gwann

aha, takže život lidí nad 75let nebo s nějakou další nemocí nemá cenu? tak to myslíte?

a i kdyby byla smrtnost ty 2-3% tak to máte jen za ČR 200-300tis lidí. pravděpodobně v průběhu 12-18 měsíců, než by to chytli fakt všichni.

jestli vám tohle přijde fajn nápad….tak se asi netřeba bavit dál. přesvědčovat milovníky středověké úmrtnosti je zbytečné.

Samo

Prirodzená smrtnosť 10% je bohapustý nezmysel, keďže minimálne 95% infikovaných sa ani len nedostane do nemocnice, nie to ešte že by im hrozila smrť.

Jaaa

https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality

Peru: Stát s minimální zdravotní péčí. Death rate: 9,8 %.

Fakt už mne vy chytrolínci neštvěte…

idk123

To bude tím že nebudou testovat a tím pádem ani netuší, kolik lidí se nakazilo 😀

Y.K.

10 % fakt ne, to byly ty nejhorší čísla v některých státech, kde to zdravotnictví nedává a je pravda, že některé země se dostaly až na 5 % ve špičce vln, ale u nás jsou to cca 1 – 2 % v různých momentech epidemie.

Což hodně i tak, ale 10 % to běžně není.

Jaaa

Ano, správně, nezkolabovalo zdravotnictví a lidi nosili náhubky. Takže 1 – 2 %.

Už to zvýšilo celkovou úmrtnost o 50 – 100 %. Je to stejné, jako by na území ČR proběhl ozbrojený konflikt střední intenzity.

Mezera

Pokud bude více nakažených, tak s respirátory přitvrdit. Pokud je málo nakažených tak respirátory rozvolnit.

Je třeba hledět na okolnosti a situaci v jaké se pohybujeme. Např. i procenta očkovaných by měla hrát roli při určení které opatření je kdy potřebné a opodstatněné.

Ale to proč je to dnes tak a proč to bylo v lednu a proč v březnu stejně/jinak, tak to je/není uvedeno v tom zdůvodnění k opatření ministra zdravotnictví.

Khufu

No já biologické vzdělání nemám, živých tvorů (včetně lidí) se štítím a nikdy se o nich vzdělávat nechci. Něco ale vím o statistice a ze statistik je tak zjevné, že mimo budovy se SARS-CoV-2 nepřenáší. Počty přenosů ve venkovním otevřeném prostranství jsou totiž v drtivé většině statistik o řád až dva nižší, než je statistická chyba. Kroťte svůj fanatismus, neb právě přehnaná opatření vyvolávají přehnaný odpor.

Jaaa

Aha, takže masové případy roznosu na hromadných akcích pod širým nebem si příslušné autority prostě vymyslely.

Miroslav Zikmund

Ve vlakovém hlášení ČD ohledně náhubkové povinnosti se ČD odvolávací na Usnesení vlády, samozřejmě se neuvádí číslo usnesení vlády ze dne …., publikované ve Sbírce zákonů číslo …. a nyní se dozvídáme, že se jednalo o Opatření MZd – nikoli Usnesení vlády …

Tomáš

Břeclav včera:
“ Vlak EC 100 je opožděn z důvodu zpoždění příjezdu vlaku z jiného státu“
Za 10 min
„Vlak je opožděn z důvodu čekání na připoj vlaku ze sousedního státu“
Za 25 min
„Vlak je připraven k odjezdu, prosím ukončete nástup“
Za 5 min posunuje brejle.

Na odjezdu 34min, fíra dělal co mohl ale stáhl jen 12min do Ostravy.

Sorry za OT

K.S.

Myslíte že budou přehlašovat třikrát denně hlášení v celé flotile? Jako jo, dalo by se to řešit… třeba tiskovkami ve smyčce, ale obávám se že typ vozů BDSM fakt ještě nemáme.

Vladimír

Mě jenom fascinují zkratkovité nadpisy: neschopné ministerstvo zdravotnictví….všude na světě stály vlády před problémem, kterému nikdy nečelily. A zhusta opoziční trouby jim stejně jako u nás tvrdily, že jsou neschopné…hrozně by mě zajímalo, jak ty „schopné“ vlády vypadají a kde bydlí…A věřte, že mě nějaký rozsudek formalistického soudu vůbec nezajímá. Spíš se mi jeví jako nesmysl uvažovat o nenošení respirátorů v MHD a ve vnitřních prostorách v době, kdy všude kolem nás řádí mutace delta a státy, ktdré nám byly dávány za vzor, mají mnohatisícové nárůsty. Zatímco u nás epidemie naštěstí stagnuje. Ale to by mohlo být úplně jinak, kdybychom… Číst vice »

BND 30

Není to směšné ani trochu.
Ministerstvo má odbor plný právníků, co by měli rozumět problematice. A měli by umět připravit zákon nebo vyhlášku tak, aby nejen dávala smysl, ale obstála při přezkumu.
Pokud tam mají bodrel, předvádějí, že umí kulové, ale chtěli by za to pomník, tak je jedině dobře, že to soud řekl!

Vladimír

To není právní problém, ale odborný. Na celém světě už existuje přehršel studií, které VĚDECKY vysvětlují, jak a proč fungují roušky a respirátory…toto vědecké zdůvodnění naprosto není závislé na nějakém formálním názoru soudu, který zřejmě o této problematice nemá ani ponětí. Ty pomůcky naštěstí objektivně fungují a myslím, že na celém světě – kde měli odvahu nepodlehnout volání po jejich zrušení předčasně – zachránily tisíce životů.

Jarin

Takže až ti někdo vykopne dveře bytu a vykrade tě, ne že se obrátíš na policii a soudy. To je zámečnický problém, ne právní. Ty máš v tý palici vážně braboračku.

Vladimír

Bramboračku si dejte zítra k meníčku. Jasně, a když mě zabije, tak to bude problém pohřebnický…

Tomas

vy jste typická kobliha. hloupá a neschopná (díky vám je nyní tento stát ve stavu totálního rozkladu. ani komunistům se to nepovedlo dotáhnout tak daleko).

a díky tomu koblihářství i tedy konečně chápeme, že pro vás zákony a právní stát nic neznamená.

předpokládat u vás pochopení toho, že stát si nemůže dělat co chce, ale jenom to, co mu umožnuje legislativa (a to i v případě, že by tu byl covid 2025) je tím pádem zcela naivní.

ušatá

Stát je v rozkladu právě díky těm, co všemu rozumí a co se neumí chovat podle toho, jak je potřeba. Ano, na to musí být znalosti, charakter, odpovědnost, morálka…..

K.S.

Parta lidí na netu fakt stát nerozloží, rozloží ho až když se do jeho struktur dostane rozkladný populistický element.

Kernteriér

Ušatá vede stát?

Miky

Rousky funguji tak leda na operacnim sale, ne v lete v tramvaji. Je to jen symbol podvoleni a pro verici v kovida viditelny fetis.

ušatá

Můžete popsat, jak se šíří viry a v jakých podmínkách? Očekávám vaše odborné pojednání, ale ještě si to předem nechte zkonzultovat s lékaři, hygieniky a epidemiology, abyste se neztrapnil.

Baraba

jen dotaz: proč roušky fungují na operačním sále, ale v lete v tramvaji ne?

Děkuji za vyčerpávající odpověď.

Miky

1) Roušky fungují na operačním sále, na oddělení vážně nemocných (s oslabenou imunitou) a pod. prostě proto, že je nosí proškolený personál a jsou sterilní. Kus mokrého hadru nalepný na ústech lidí je spíše „petriho miska“ pro množení dalšího neřádu (hlavně bakterií) než bariéra virům. 2) Každé opatření by mělo být proporcionální, tedy jeho vydavatel by měl by zvažovat nejen jeho účinnost (v tomto případě nízká až žádná), reálnou vymahatelnost (malá až žádná) a přiměřenost, tedy zda jím nezpůsobí více škody než by působilo samotné nastalé riziko. Z výše uvedeného plyne, že roušky jsou v rukou a na ústech lidí… Číst vice »

Jaaa

Z výše nastalého plyne, že neúčinnost roušek jste si vymyslel, stejně jako plošnou nevymahatelnost.

Princip proporcionality říká totiž něco jiného. Všechny soudy, ke kterým toto rozhodování kdy došlo, nikdy neurčily, že plošné omezení rouškami je věcně špatně, ať už z důvodu nevymahatelnosti nebo fyzikální nefunkčnosti. Důkazy jsou totiž jasné, zřejmé, a ignoruje je jenom naprostý lempl.

Miky

Je prokázáno, že při nesprávném nošení (sterilita, správné nasazení) klesá účinnost roušek na minimum, naopak se stávají ZDROJEM(!) infekce, pokud by tomu bylo jinak, nosili by doktoři/sestry jednu roušku týden, místo max. pár hodin (spíše desítek minut). O neprospěšnosti nedostatku kyslíku a přebytku CO2 v dýchané směsi snad netřba debatovat. -► Většina lidí nosí roušky z povinnosti a o jejich správné nošení se nestará, stát nijak materiálně/logisticky nezajišťuje dodávky sterilních roušek a nevymáhá nejen jejich správné nošení (to v podstatě při plošném nošení nejde), ale nošení vůbec – naštěstí jej občas suplují svědkové kovida v roli pomocných stráží VB -►… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Vědecké zdůvodnění vychází a předpokladu, že náhubky budete nosit „dle návodu“, tj. roušku budete měnit každé 4 hodiny, budete jí mít v pytlíku, manipulovat tak, jak kdysi demonstrovala TV N@VA – nebudete jí nosit zmačkanou v kapse, po použití dáte do dvojitého sáčku a pak do popelnice – podobné nákladání s respirátorem, který bude nad nosem přitisknut k pokožce a při výdechu nebude vzduch utíkat „kolem“. Ostatní způsoby manipulace s „ochrannými“ prostředky činí tyto neúčinnými a tudíž je jejich nošení v podstatě zbytečné – praví odborníci hájící nutnost ochrany dýchacích cest (dle vědeckých studií) … Jestliže nefunkční ochranný prostředek =… Číst vice »

Jaaa

Nikoli pane, „zbytečné“ to opravdu není, účinnost se nesnižuje na 30 % a méně.

zdravotník

Pane Zikmunde, beru vás jako člověka co rozumí železnici, ale nefušujte mi do epidemiologie, navíc když jako etalon správnosti berete TV NOVA

Miky

Ano, máte pravdu, je to jak za komančů. Všichni, kromě kovaných bolšánů, nadávají, starší vzpomínají na „zlaté časy“ 1.republiky, v marxismus-leninismus nevěří, ale do průvodu a na schůzi ROH jdou spořádaně (skoro) všichni, přece si nebudou dělat zle.

Jaaa

Ano, máte pravdu, je to jak za komančů, vědecká fakta se nehodí, důležitá je ideologie. Vaše argumentace si bere z odkazu marxleninismu jen to nejlepší.

K.S.

Tak ať to tam pak vláda dá ctrl+C, ctrl+V. Nebo ať to citují jako u diplomky. O to jde, o jejich neschopnost to elementárně odůvodnit. Nim stačilo odkázat nevím několik doporučení WHO, jednu dvě studie a je konec. A nebo možná by stačilo do toho odůvodnění napsat že v souladu s vědeckým konsenzem založeným…. se nařizuje nošení roušek v uzavřených prostorách z důvodu výrazné redukce množství virových částic vylučovaných osobami covid pozitivními, které zatím nebyly… a zároveň z důvodu redukce množství virových částic případně vdechovaných covid negativními… Slušné odůvodnění napíšete taky, když to zkusíte. Pokud s tím má ale vláda… Číst vice »

ušatá

Ty mínusy nechápu. neměly by se jejich nositelé nad sebou více zamyslet a vůbec více myslet?

bukanýr

Je to marné – je to marné – je to marné, on je úpadek racionality vidět na každém kroku

Mezera

Jistě, roušky/respirátory chrání před šířením respiračních onemocnění. Také platí že oblečená péřová bunda zabrání prochlazení organismu. Znamená to tedy, že v létě u nás je vhodné nosit oblečenou péřovou bundu?

MildaIV

Kdyby to nedali na poprvé, tak to člověk ještě pochopí. Ale takhle fakt ne.

Miky

To neni bordel, to je zamer, jasne politicke zadani. Oni ti pravnici zadni blbci nejsou, ale jsou poslusni rozkazu shora. To nijak nesoudim, sam nevim, jak bych se zachoval na jejich miste, ten tlak na ne je opravdu nevybiravy, pruhonicky. Mimo to, u nas prece nevladne vlada, ale polobozi z MeSSes a veleknez apokalypsy Flegr.

K.S.

Kde je vlastně hrabě Olaf? Dlouho jsem o něm neslyšel.

Jaaa

Člověk, který je schopen vyplodit něco jako „MeSSes“, by si tou zkušeností z koncentráku měl povinně projít.

Miky

I esesáci (a SAmanni) začínali jako banda směšných figur hrajících si na vojáčky, než dostali do rukou absolutní moc. Nechci, aby nám vládli nikým nevolení fachidioti typu Smejkala, Kubka, Kulvajta a pod.

Gwann

a já zas nechcu, aby měli volební právo blbci věřící tomu, že očkování je sionistické spiknutí za účelem výměny populace či alespoň jejího očipování. rovněž mám problém s jedinci, kterým přijde zcela racionální nařízení – jako ochrana dýchacích cest v obchodech a MHD – jako útok na jejich neomezenou svobodu šířit potenciálně smrtelnou nemoc. oni to jsou stejní blbci, jak ti řvouni proti zákazu kouření v hospodách…. prostě všude to jde, jen v ČR to není možné. nejsme přece ovce. ale že tyto ne-ovce obvykle volí nahnědlé partaje, které hlásají eliminaci lidí s odlišným názorem, to je jasná ukázka jejich… Číst vice »

Jaaa

Myslím pane, že fachidiot tady bude někdo jiný.

Některé lidi znám, a jejich všeobecný rozhled je tisíckrát větší, než co tady předvádíte vy.

Miroslav Zikmund

A dostali ti právníci MZd materiály k odbornému posouzení nebo mailem „jen na vědomí“ … a pokud měli připomínky, tak na ty nebyl brán zřetel ?
V jakém pracovním režimu se ta opatření zpracovávala – na principu HOME OFFICE, každý doma „zmastil“ něco, poslal to nadřízenému, který množinu „něco“ zkopíroval do jednoho materiálu a poslal svému nadřízenému a právníkům v kopii – nebo se jednalo v nějaké zasedačce, názory se oponovaly a měli do toho co mluvit s konečnou platností právníci ?

Tomáš

Zapomněl jste na léto.
t.j. doba dovolených
Jinak vám ta rovnice sedí.

ušatá

Ony existovaly docela rozumné zákony, ale ty byly v počátku 90. let rušeny, pod stejným nesmyslem jako dnes, že se omezuje svoboda lidí, když se jim omezuje roznášet na někoho choroby. Je to hodně přehnaně napsáno, ale princip souhlasí. Prostě se zlikvidoval zdravý rozum, odbornost a odpovědnost. A proč? Vždyť přeci v práci musí být všichni a ne se flákat nemocní doma. Oni to přechodí a ti ostatní taky. Hlavně že kšefty a zisky jedou.

Jaaa

Zákony ohledně veřejného zdraví platí v podstatě stále ty samé, byť přeformulované. Zmizely zrůdnosti typu nucená sterilizace.

Co se změnilo, je mentalita lidí. Každej si myslí, že je unikátní sněhová vločka a rozumí všemu.

Martin

A jak to vidíte za 10 let ? Virus tu bude stále takže nadosmrti s náhubky ?

Vladimír

Vidím to tak, že virus narazí na imunitní zeď – pokud bude dostečné % lidí proočkovaných- a vymizí. Stejně tak, jako vymizely příbuzné koronaviry Mers a Sars.

Tomas

MERS a SARS (a zejména ten) vymizely zejména z toho důvodu, že byly tak smrtné, že svého hostitele zabily dřív, než stihl nakazit dalších deset lidí.

covid takový zabiják není. s největší pravděpodobností nikam nevymzí. bude tu s námi jako další nemoci hodně dlouho.

Khufu

MERS-CoV i SARS-CoV stále existují jenom jsou ve srovnání se SARS-CoV-2 nesrovnatelně méně nakažlivé. Neměl byste míchat názvy virů s názvy onemocnění těmito viry způsobenými COVID-19.

ušatá

Jeho problémem jsou i neočekávané negativní dopady do organismu, které jsou, zdá se, dlouhodobě, ale také se objevují až po delší době a zatím si s tím nikdo neví rady. Takže riziko nejen ohrožených životů, ale i možná invalidita, omezení kvality života atd. Prostě příliš mnoho neznámých.

ušatá

To není tak úplně jasné, to se může také zcela neočekávaně vyvíjet. proto nutná ta opatrnost a prevence do doby, než se bude vědět víc a bude nějaká jistota.

Khufu

Jediná jistota v oboru lidského zdraví je, že všichni zemřeme.

ušatá

Ono se to hodí i v době epidemie chřipky apod. Ale nosit tu roušku máte tam, kde je to nutné (více lidí na jednom místě) a zejména tehdy, pokud máte nějaké příznaky. Proč to třeba v Japonsku po desetiletí jde a funguje a tady v této zemi to nejde a jen se kecá o ničem? Zdá se, že opravdu moc chytrých lidí zde asi nežije. Ale co se divit po těch úpravách ve vzdělávání a školství.

Jaaa

To není školstvím, to je výchovou. Elementární základy empatie se získávají v rodině a v ranném dětském kolektivu. Úplně stejně, jako se kotě naučí, že při hře se drápky nevytahují. Opravdu se nestačím divit, kolik lidí tady je socializačně defektních. Základní lidská evoluční vlastnost, která dělá člověka člověkem, tedy porozumění stavu a situaci druhého, na níž je založena celá moderní lidská civilizace, zdá se u nemalé části národa absentuje. Ale ono to vlastně není až tak překvapivé. Jsou to stále titíž lidé, kteří budou tvrdit, že zrovna jim by se mělo ve všem ustupovat, ať už jde o automobilismus nebo… Číst vice »

Khufu

Česká společnost je jedna z nejméně agresivních na světě. Jednou z hlavních příčin je zrcadlení emocí v obličeji. Národy, které to potlačují (např. Japonci nebo Angličané), jsou mnohem (osobně – rvačky pod.) agresivnější. A právě to, že obličejová vrstva nonverbální komunikace je náhubky potlačena, je a bude příčinou snižující se ochoty náhubky nosit. Před necelými dvěma týdny jsem byl v Německu a i mezi obvykle velmi ukázněnými Němci je množství lidí bez náhubků nebo s náhubky pod nosem ve VHD značné. Ono ani v tom Japonsku není nošení náhubků zdaleka tak rozšířené, jak je v médiích prezentováno. V běžných chřipkových… Číst vice »

Jaaa

To je nějaká podivná psychologická teorie. Z toho samého důvodu by tedy Švédové měli být velmi agresivní.

Luboš Beneš

Ano a když jste nemocný tak máte ležet doma v posteli.Ale co lidí musí do práce….nakazit ostatní.

Jan Sůra

Zkuste si místo konzumace koblihy článek přečíst, o čem je. Případně můžete poslat odkazy na země, kde jim soudy zrušily opatření na nošení respirátorů pro nezákonnost. Nevíme, jak opakovanou ignoraci zákonů nazvat jinak. Pro vás možná schopnost. Konkrétně si prosím přečtěte ještě jednou tuto pasáž: V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku… Číst vice »

Vladimír

Opět komentář, ovlivněný postojem k současné vládě. Mě ovšem zajímá podstata problému. A když citujete pandemický zákon, tak bych vám všem rád osvěžil paměť: tato opatření lze bez problémů přijímat v režimu nouzového stavu. Ovšem nouzák poprvé neprošel, až sami opoziční hejtmani si ho museli vyžádat. Pak opozice volala po pandemickém zákoně a jeho podoba je výsledkem těžce se rodícího kompromisu. A jak to tak u kompromisů bývá, jsou často bezzubé. Proto ty problémy s NSS. Pandemický zákon podle řady právníků prostě v součané podobě nestačí na takováto plošná omezení, i když jsou evidentně potřeba. A tu koblihu si nechte… Číst vice »

Jarin

V režimu nouzového stavu, který ale nemáme. Už se konečně chlape prober a nedělej tady ze sebe tydýta.

Vladimír

Přečtěte si můj příspěvek celý, ano, píši, že nouzový stav tady nemáme a taky píši proč.

Khufu

Pokud mi slouží paměť, tak dotačnímu podvodníkovi StBuršovi před necelými čtyřmi roky slíbili podporu rudí fašisté. On je ale podrážel tak křivácky, že to přesáhlo i jejich standardy cti limitně se blížící nule a oni jej podporovat přestali. Jen osoba, která má v mozkovně Blendetc (googli Wil it blend?) se může domnívat, že opozice má nějakou povinnost podprovat vládu, když ji její smluvní partner (rudofašos) pro porušovaní oné (toleranční) smlouvy podporovat přestal. StBurš rudým fašistům smlouvu podepsal a pak si s ní vytřel zadnici. To je důvod, proč nemá nouzový stav. On by mu jej už nejspíš stejně sestřelil ústavní… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Tak ho nemáme, opravdu si myslíte, že vyhlášením nouzového stavu se něco, z hlediska praktického používání nefunkčních náhubků změní. Lidé budou používat nefunkční věci, ale epidemiologové si budou medit, jak jejich opatření fungují ….

Tomáš

Výjimečně s Vámi musím souhlasit.

Jaaa

Pardon, opakujete dokola nesmysl.

I relativně blbě (tj. jak říkáte „normálně“) nasazený náhubek (nemluvím o podnosáčích) má asi 80% účinnost oproti zcela správně nasazenému náhubku.

To znamená, že dojde k 80 % snížení přenosnosti a tím i počtu nakažených. Pokud tohle, zvláště vzhledem k exponenciální povaze šíření nákazy, je podle vás „nefunkční“, tak to asi můžeme rovnou zabalit i to očkování, ne?

Tohle má smysl, i kdyby účinnost byla jen 40%.

Jan Sůra

samozřejmě, NSS je banda diletantů a pan Chadima ví vše nejlépe. a ještě ty šmejdy bude obhajovat.

Miroslav Zikmund

Podstatou problému je, že soudce se musí řídit zákonem, jinak mu hrozí kárné řízení. Slib soudce zní : “ „Slibuji na svou čest a svědomí, že se budu řídit právním řádem České republiky, že jej budu vykládat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a že v souladu s ním budu rozhodovat nezávisle, nestranně a spravedlivě.“ Naproti tomu služební slib státního úředníka zni : „“Slibuji na svou čest a svědomí, že při výkonu státní služby se budu řídit právními a služebními předpisy a v souladu s nimi příkazy představených. Své povinnosti budu vykonávat řádně, nestranně, svědomitě, odborně a v zájmu České… Číst vice »

K.S.

Pokud je něco evidentně potřeba, tak by to řádně odůvodnili. Roušky ve VHD by měly jít i podle pandemického zákona, asi projdou taky všemi testy, které se v právním světě používají.

Tak se proberte.

Prostě jsou neschopní vydat jedno blbé nařízení, jedno jediné blbé nařízení tak aby bylo právně bezvadné.

bohyn

Vetsina opatreni nebyla vyhlasovana na zaklade NS, ale podle zakona o verejnem zdravi, prave treba noseni rousek/respiratoru. NS drzel zavrene obchody a restaurace, hotely atd. Stejne za vice nez rok nedokazali vypotit ani canc papiru se zduvodnenim. Umi jen poslapat pravni rad a ignorovat rozhodnuti soudu. A dejte si koblihu za mne.

ušatá

Opět souhlas, popisujete to správně a objektivně. Ale pravda má vždycky problémy a velmi často nevítězí.

Jaaa

Pandemický zákon není schopen řešit pandemii, ale to se nijak netýká současného problému. Pandemický zákon plošné nařízení nošení roušek v MHD umožňuje, bez ohledu na to, že je to jinak paskvil.

Vláda ani MZd ale nejsou schopny svoje podzákonné normy korektně ODŮVODNIT, což je to, co po nich Ústava, pandemický zákon a tím i NSS opakovaně chtějí.

To je ten problém. Oni neumí vládnout, jen rozkazovat

David

Přesně – pánové neumí vládnout, to víme minimálně od loňského jara.

Jan Sova

Kdo tady taky chce plošná omezení (za současného poklidného stavu). Máme tady 14 krajů, 14 Krajských hygienických správ (14 úřadů) s vlastní působností. Mají zákon a můžou ho aplikovat. Nevím co se do toho furt s..e ten pomatenej aparát z Prahy. Až to v nějakém okrese vyběhne, tak se to tam přiškrtí (v Asii zcela běžné). Kecy že nemají lidi, jdou na vrub tomu pomatenému aparátu z Prahy.

Tomáš

Ale Milosti, nenechte prchlivost cloumat svým majestátem.

Tomas

Ano. máte pravdu. před rokem by to bylo o tom, že se novinář snaží hledat „senzaci“ v situaci, kdy vlády samy byly kapku mimo, bo by nikdy nikoho nenapadlo, že se bude dít to, co se dělo. tehdy se přehmaty daly trošku tolerovat, i když jde o babiše (ostatně, jakkoli současnosná garnitura zaslouží zavřít … tak lonský začátek covidu zvládli na 1*. i když jde o babiše. bohužel během pár měsíců z toho stihli udělat naprostou tragédii). ale kurna – píše se léto 2021. NSS už těm pitomcům zrušil takovou hromadu nařízení (naprostou většinu kvůli odůvodnění – čili opět nic,… Číst vice »

Norbert

Respirátor je brán jako pracovní pomůcka…

Vladimír

Ano, například ve stavebnictví…

boris

Kdo kdy měl tu čest vidět, jak rozhodují soudy prvního stupně, vůbec se té pitomosti, co sound vyplodil nediví. Máme světovou pandemii, 50 tis nadúmrť v ČR za poslední 1,5 roku a soudce ji řeší v lejstrech. S tímto přístupem bychom dnes byli už na 200tis mrtvých, hlavně, že by soudce v těch chimérách, ve kterých žije, byl spokojený. Takový soudce patří do Bohnic.

K.S.

Vás asi vůbec netankuje že smrtnost toho viru je v intervalu 0.4-1% (běžné mutace 0.4-0.8), takže dvě stě tisíc má asi stejnou vypovídající váhu jako když přišel pán s tabulkou a měl tam exponenciálu kterou kdyby nechal ještě udělat pár iterací, tak překoná počet obyvatel ČR, což je prostě blbina pro model ČR. To samé těch Vašich 200k, tam se nemá ta pandemie šanci dohrabat. Ne za jeden rok. Kdyby vláda nedělala debiloviny, tak se do podzimu nerozšíří dezolátismus, anitrouškařství a nemáme problém s neochotou lidí se očkovat. Ale že to řídí stylem jak… divejte ani přirovnat to nejde jaká… Číst vice »

Jaaa

Přirozená smrtnost delty je cca 10 %.

Moderní medicína, jako kyslík, umělý spánek, ECMO a očkování srážejí současnou reálnou smrtnost na čísla, která popisujete.

Pokud zdravotnictví zkolabuje, pak ta čísla letí nahoru…

Khufu

Mohu poprosit o odkaz na studii, která tohle tvrdí?

Jaaa

Oficiální data JHU:

https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality

Viz Peru, kde se zdravotnictví zhroutilo, ale detekce funguje.

K.S.

A máme k Peru procento pozitivních testů? Sám se asi pamatujete že se uvádí že je třeba ne více než asi 3 % pozitivních testů abyste neměl velkou část epidemie skrytou.

Jaaa

Ono je to obousměrné. Na jednu stranu neotestujete všechny živé, na druhou ani všechny mrtvé.

Lidé umírají na koronavirus i když nemají přímo dýchací potíže. Virus napadá v podstatě všechny lidské orgány snad s výjimkou slinivky.

K.S.

Ne, neodbočujte, kolik tam bylo procent pozitivních testů? Pokud víc než ty 3 %, tak celý výpočet nebude ni víc než GIGO, garbage in, garbage out, nebo přesné výpočty s nepřesnými čísly.

Khufu

To jsou zajímavá čísla. Doslova obludné rozdíly. Zajímavé je, že v úmrtnosti je Orbánország hned za Peru. Že by to něco říkalo o pseudovakcínách z fašistických zemí?

K.S.

Možná, nedivil bych se tomu. Další problém je že se s vakcínami šmelilo a jsou zdokumentované případy kdy se použila slaná voda, nebo jenom prázdná stříkačka.

Miroslav Zikmund

Když se loni vyhlašovala náhubková opatření, bylo řečeno, že povinnost se nevztahuje na osoby nechápající smysl zakrývání dýchacích cest ….
Tím spíše, dýchací cesty zakryté nefunkčním respirátorem nebo rouškou / nošeným pod nosem představují pouze imitaci …
Zjevně vás „uspokojuje“ pohled na nefunkční ochranu dýchacích cest neb si myslíte že ta ochrana je funkční ….podléháte optickému klamu … proto – v rámci ochrany vlastního zdraví byste měl mít nasazenu roušku a přes ní respirátor FFP3 …. Bude se vám sice dost těžko dýchat, ale ten pocit, jak jste chráněn …. to vyváží …

ušatá

Chybou je, když se něco vyhlásí, tak že se to nekontroluje a neplnění se nepostihuje. Pak by bylo vše ihned jinak.

Khufu

V tom případě je v pořádku, že píp, píp, píp Volný to nenosí.

bohyn

MZ melo vice nez rok, aby sve vyhlasky opatrilo zduvodnenim, coz zakon o ochrane zdravi a pandemicky zakon vyzaduje. Misto toho jen vydaji uplne stejnou vyhlasku, kterou opet soud sfoukne jako svicku. Dokonce ani nereaguji na zadosti soudu o doplneni zduvodneni. Tady uz by asi meli poverene organy zkoumat, zda nejde o trestny cin zneuziti pravomoci uredni osoby.

ušatá

Samozřejmost a odborné závěry-znalosti se musí zdůvodňovat? Nestačil by třeba odkaz na příslušné učebnice či skripta? Podle mého by to mělo bohatě stačit a i soudci, pokud by se o to zajímal z odborného hlediska. Hrát si na slovíčka v případě epidemie a ohrožení zdraví a životů je nehoráznost. Jinak neměli snad problém se jako státní úředníci domluvit a jednat i bez zasedání soudu. Stačilo jedno jednání s právníky ministerstva a udělat z toho závěry. Nebo snad nemají co na práci a vše stíhají? Opět se nabízí otázka – komu to slouží a k čemu?

bohyn

Ano musi, uklada to zakon. Na rizeni auta Vam taky nestaci, ze umite tocit volantem, ale potrebujete na to extra omacku.

Khufu

Zdůvodňovat se musí právě z důvodů přezkoumatelnosti jejich oprávněnosti. Přestože to příznivci totalitních praktik a Wonkizování odpůrců nedokážou pochopit.

K.S.

No spíš odkaz na studie přímo o tom viru, ty jsou k dispozici, ale nějak jsem v nařízení vlády nikdy neviděl tyto odkazy.

Frantík

Očividně lidi pořád nedokáží racionálně vysvětlit, proč někde se nosí respirátory a jinde ne, i když to na první pohled vypadá, že se nákaza (ne)šíří v daných místech úplně stejně. Což znamená, že to vláda odůvodnila špatně.

ušatá

Máte naprostou pravdu, ale jak je vidět, je to házení hrachu na zeď, protože přeci medicíně rozumí všichni, zejména ti, co o ní nemají ani páru. Nějak se mně zdá, podle dění ve světě i zde, že snad tato civilizace spěje ke svému zániku. Jen nevím, čím to, je a proč to je a komu to slouží.

Khufu

Vy jste zcela zjevně profesorka plicního lékařství na Univerzidy of Oxfórt.

Jan Sova

Tak ve Švédsku se to co popisujete myslím neděje už přes rok a půl…. Asi posílili kolektivní imunitu nákupem nových osadníků do Malmö apod.

Růža

Nikdo přeci nebrání nikomu dál nosit náhubek. To že zpěvák Ken to neumí ani zdůvodnit je smutné. Voličům ANO je to ale jedno.Oni chtějí být podobní a chovat se stejně jako jejich vzory komunista STBák Bureš, zdravotnický odborník zpěvák Ken, všeuměl Havlíček a další podobní.

MildaIV

Ty opatření nepíše přímo ministr. Má na to legislativní odbor na ministerstvu. Samozřejmě za tento odbor ministr nese politickou odpovědnost.

Miroslav Zikmund

Opravdu TO píše legislativní / právní odbor nebo to píší úředníci z různých odborů, kteří sumarizovaný materiál pouze pošlou „na vědomí“ a připomínkám, ale než jsou připomínky zpracovány, tak materiál schvaluje vláda a ministr v rámci Mimořádného opatření podepisuje ….

MildaIV

A to jako věříte, že by nějaký ministr dokázal napsat něco takového? I s těma chybama je to hodně odborná práce pro právníka.

vjkm

Ministr a navíc právník je za to zodpovědný, a navíc dostatečně placený. Za naše peníze si má udělat v úřadu pořádek.

K.S.

Nepsalo se před nějakou dobou že ta opatření chodí úplně mimo oficiální aparát?

ušatá

Mít “ náhubek“ sám, když okolí ho nemá a prostor je zamořený, je nesmysl a účinnost rapidně klesá.

Jaaa

Ano, je to jako plavat v bazénu, do něhož čůrají ostatní.

Potřebujete zcela neprodyšný oblek.

V.K.

Babišovi se to nelíbí a tak to chce změnit tak, aby to nadále zůstalo v platnosti bez ohledu na to, jestli je v respirátorech lidem blbě ne.

Michal

Tím se vesměs nic nemění. Ve vlacích bez klimatizace to stejně nikdo nenosil.

Zdenek

To je pravda max.dat na ústa když jde průvodčí

Miroslav Zikmund

A někteří „rozumní“ na to dlabou ….

K.S.

Já ano, představte si, ale je pravda že jsem začal vyhledávat přečalouněné koženky.

Pokrok

Jsem pro, situace teď vážná není

medical_examiner

Jen aby…
Totéž někteří říkali loni…

K.S.

Otázka o co jde, jestli o vyhubení viru, bude to zlé, jestli o to aby nekleklo zdravotnictví, tak to tak zlé asi nebude už.

Feri

Ano ovecko. Silena smrtnost 😅

ušatá

Až 4% – pro ty. co se v tom moc nevyznají. Jen není úplně jasné, jak je to přesně.

Ahoj

Proto se očkujeme, aby situace nebyla jako loni

Jan Sova

Jo a pak Krasoň bez dalšího nechal zavézt Britskou mutaci na vánoce sem (bez povinných karantén), protože pracující lid se vrací na vánoce z Británie domů… A že jich bylo panečku….

soumar

No konečně.

Třeba zas začnu jezdit vlakem. Docela se na to těším, ale bohužel víc než půl hodiny s náhubkem těžce dávám.

Martin

Myslím, že můžete začít jezdit klidně hned. U nás na jihovýchodní Moravě lze cestovat vlakem bez roušky už dávno (R13, R18, R56).

Aneb platí stará pravda, že „život se nakonec prosadí“.

Jaaaa

Aneb platí stará pravda, že „co oči nevidí, to srdce nebolí“, že.

Martin

Ano, to jistě platí. Ale jestli narážíte na covidovou apokalypsu, která je prezentována v médiích, tak tu skutečně nevidím.

Jaaa

Nj, holt vám nikdo v okolí na Covid neumřel, co? Ani se neléčil, co? Jste mladej izolovanej, s prarodičema se nestýkáte, mezi lékaři známé nemáte.

A přestože nemáte vůbec žádnou zkušenost, i tak si osobujete právo hodnotit celospolečenskou situaci. Vaším zájmem není dobrat se pravdy, popovídat si s těmi, kdo katastrofu odvraceli, co pro to museli dělat a jaký byl skutečný stav.

Vy máte vlastní náhodný DOJEM, a to vám prostě stačí. Ano pane, máte myšlení na úrovni středověku. Fakta vás nezajímají.

Frantík

Možná umřel, ale třeba by umřel na něco jiného. Nebo by se normálně s virem popral, ale vzhledem k tomu, že byl pořád zavřený a nikam nešel..

rozinka

Hele a co lidi co umřeli po očkování? Ty se do krámu svědkům covidovým nehodí?

Jaaa

Hmmm, a kolik procent vzhledem k očkovaným že jich je? 0,00001 %?

Luboš Beneš

No nějaký nežádoucí účinek vakciny má v mé ordinaci ( malá čísla) 10%.To není málo. Ale reálná čísla nezjistíte, bo kde není hlášení, tam je hausnumero.

Kernteriér

Jojo, potvrzuji. A nejen vlaky, i autobusy.

Kkarel

Tak to neříkejte moc nahlas. U nás na severní Moravě je to podobně.😄😃

Jaaa

Jj, to je veselo. Myslím, že ta středověká diktatura je přesně něco, co k vašemu stylu myšlení sedí. Holt se dočkáte.

Vrtak

No, to bych az tak netvrdil.
Jak se rika, je to o lidech. Najdou se i vystraseni jedinci z rad pruvodcich, kteri do nahubku
cestujici nuti a hrozi pokutou 1000kc. Je ale dulezite, jak se k tomu postavi vetsina cestujicich a pruvodciho to pak prestane bavit…

Lukáš Chytil

Nedávno průvodčí vyhodil z vlaku kolegu výpravčího, že si odmítl nasadit roušku, že bude celou dobu pít a ještě chtěl na něj průvodčí napsat „záznam o závadách“. Další nádražáci, cestující vedle, ještě hýkali, jak to udělal dobře a že to platí pro všechny. Když jsem ho pak upozornil, že nosí roušku pod nosem, což se také nesmí a že porušuje vládní nařízení, které tak vehementně dodržuje. Tak chtěl vyhodit i mne. Jsem ho taktně upozornil, že já mám IN 100, ne režijku, a jestli to chce pak taky vysvětlovat a platit škodu způsobenou pozdním nástupem do práce. Na to mi… Číst vice »

Jaaa

Jj, jak si nahradit pojem „zodpovědný“ tak, aby to sedělo vašemu sedláckému myšlení. Budete mit, co chcete.

medical_examiner

Tak si ho občas popotáhněte směrem dopředu (hlavně když nejde průvodčí), nebo si ho deformujte.

Miroslav Zikmund

Ustřihněte čenich nebo rozstřihnete na bocích a máte tam dýchací otvory …. ale dýchací cesty jsou opticky zakryté – Potěmkinova vesnice v praxi…

Vrtak

Imitace v praxi
Dle meho cimrmanovskeho pojeti a pozorovani v praxi, jsem si dovolil rozdelit „noseni“ onech nahubku, zde prehled variant:
1a) Ovce = na nose (davam na 2 sekundy, pokud prudi pruvodci)
1b) Ovce s kominem= nosi casto zeny, ktere maji mensi hlavu a sirka nahubku jim umoznuje diky sponce vytvorit pruduch nad nosem
2) Babis= podnosem
3) Mikulas=pod usty, nahubek hezky imituje mikulasky vous
4) Nahrdelnik= na krku ci hrudi

Jaaa

5) Blbeček = rozumuje, jací jsou ostatní ovce a jenom on geroj.

K.S.

A sedí Vám dobře? Já jenom že hodně lidí si kupuje zcela nevhodné střihy které pak mohou vést na problémy. Mě se třeba osvědčily ty od 3M které mají dost velkou plochu a nedeformují se.

Kernteriér

Mně se nejlépe osvědčilo nemít na hubě nic. Praktikuji to tak odjakživa, kupodivu žiju já, celá rodina, všichni v práci i mí přátelé.

Martin

Přesně tak. Překvapivě žije třeba i všech cca 200 zaměstnanců strojírenské firmy, se kterou spolupracuji, přestože rouška u nich nedorazila nikdy dál než na bradu. Ani neměli ve firmě žádnou zvýšnou nemocnost oproti jiným rokům, natož nějaká úmrtí.

A taky si dobře pamatuju jaro 2020, kdy 2-3 týdny z oficálních míst (včetně WHO) znělo, že preventivní nošení roušek je zbytečné a mají je používat jen nemocní…

Jaaa

Překvapivě, jaká je asi pravděpodobnost, že zrovna z vaší strojírenské firmy někdo umřel, když prokázaných nadúmrtí za minulý rok je 120 000. 0,1 člověka?

Vy evidentně statistiku moc neovládáte.

K.S.

Chcete mi tvrdit že normálně by nikdo neumřel?!

czso. cz/csu/czso/v-roce-2020-zemrelo-pres-129-tisic-obyvatel-ceska

120 tisíc bylo úmrtí totálně. Ne nadúmrtí.

Vy tu na jednu stranu šermujete čísly, jenže jak se zdá… v nich máte taky buď chaos, nebo si je ohýbáte jak se Vám zrovna hodí.

Jaaa

Chjo, nula navíc…

K.S.

Ne nula navíc, neustále se tu tváříte jak jste přesný, jak máte data a nevím co a pak se prdnete něco takového, laskavě si to příště kontrolujte, vzhledem k tomu jak tu píšete nemám důvod se domnívat že jde o omyl..

ušatá

Zatím.

Kernteriér

Taky se loučím, pa.

Jan Sova

Navíc v těch vedrech v rozžhaveném osobáku…. žůžo ala ňůňo… Ale slepé ovce to vyžadují i nadále….

Jaaa

Univerzitní profesor epidemiologie a univerzitní profesorka virologie jsou slepé ovce.

Výborně. Co tam máte dál?

Luboš Beneš

U té viroložky z laboratoře bych byl opatrný. Život není petriho miska

mlokXCM

Tak soud je soud, to je jasné, ale pořád jsou to tři lidé, kteří rozhodují, co je zákonné a co není, což znamená, že jiní lidé z jiného senátu na to mohou mít zcela odlišný názor. Podstatné je ale to, že soudy to shazují z důvodu nedostatečného odůvodnění, tzn. problém není v samotném opatření ale pouze v jeho odůvodnění. Znamená to tedy, že to je takový nic neříkající rozsudek. O tom, že soud si úplně jistý není také svědčí to, že odkládá účinnost těchto rozsudků, aby mohla přijít nápravná opatření. To je ale dost divné, protože pokud má soud za… Číst vice »

Revizor

Přečtěte si celý rozsudek. Ta lhůta je tam jasně odůvodněna.

Jak nic neříkající? Napsali si na míru pandemický zákon a podle něho pak nejsou schopní udělat opatření.

Jaaaa

Napsali si pandemický zákon tak, že není vůbec způsobilý pandemii nějak regulovat.

To ovšem nesouvisí s obecnými právními pravidly, že nelze vydávat opatření jen na základě libovůle úředníka (ministr je úředník).

Miroslav Zikmund

Poslanecká sněmovna / Senát schválili zákon ….

K.S.

Ano, problém není v opatření, ale odůvodnění.

Ta lhůta se dává k odstranění nedostatků, respektive náhradě pořádně odůvodněným opatřením. Teorie za tím je že, se do té doby dodělá odůvodnění a asi se to vydá znovu. Kdyby to shodil, ihned mohl by nastat poměrně značný zmatek, takto je možné zachovat kontinuitu. Opatření totiž není, tak říkajíc, zcela protizákonné, jen nesplňuje všechny náležitosti jak má.

Frantík

Těžko můžu hodnotit opatření (je/není OK), když ani nevím, proč ho někdo napsal (odůvodnění).

Michal80

ANO, konečně se někdo odvážil napsat neschopné ministerstvo jako nadpis do zpráv. Jinak pokud si zde někdo myslí, že se respirátory či roušky přestanou nosit, tak má to zapomeňte. Ty respirátory v létě nechápu ale co nadelame. Soud může říkat co chce ale ministerstvo je ministerstvo.

Revizor

Tak p. Sůra byl kdysi ve stranickém plátku, takže pochopitelně není příznivcem téhle neschopné estébácké vlády.

MP12

Respirátory také spousta lidí nosit ani nezačalo a každým dnem jich dále ubývá. Je to holý nesmysl.

jva

Na tuhle vládu nadávám už od voleb, ale co pak říkat na soudy, které vyřknou, že zavřít obchody je zákonné a hospody nezákonné (kde při konzumaci roušku logicky nemáte, se vzrůstající hladinou alkoholu klesá ostražitost, víc se řve, tudíž případné viry letí dále…).
Stísněný prostor veřejné dopravy (kde neplatí limit os/15m2, ačkoli v obchodě se s lidmi jen míjíte, kdežto ve VD jste ve skupině dlouhé minuty) je dle selského rozumu místo, kde by se ochrana měla odkládat nejpozději

Revizor

Pokud jsou vydávána opatření v rozporu se zákonem, musí být zrušena.

Není to o selském rozumu, ale o neschopnosti ministerstva a vlády.

medical_examiner

Holt je na čase vyhodit tým právníků…
Že to tak napadnutelně zformulovali…

Y.K.

Je rozdíl mezi nesmyslné a nezákonné. Pokud vláda dělá opatření musí mít plnou oporu v zákonech (které si navíc sami navrhují a s poslanci schvalují). Soud jinak nehodlá rozporovat nošení respirátorů, chce jen, aby to bylo čisté.

idk123

To s nehodláním rozporovat je otázka. Nemůže to rozporovat, protože chybí odůvodnění. Až bude řádné odůvodnění, bude moci dojít k posouzení, zda toto odůvodnění obstojí a nebo to je jen snůška keců a dojde opět ke zrušní.

K.S.

Soud dělá to co má, rozhoduje zda byl, nebo nebyl, krok v souladu se zákonem. Problém je že vláda buď neví co dělá, nebo si dělá co chce. Což je ta horší možnost.

Tomas

Ale soud za to nemůže.

Ten probvléjm je v tom, že vláda přišla s pandemickým zákonem, který obchody řešil, a na hospody zapoměl.

a v právním státu to v demokracii prostě funguje tak, že státní aparát může dělat jen to, co mu zákon povoluje (na rozdíl od občanů, kteří můžou dělat cokoli, co není zakázáno/omezeno). a pokud pandemický zákon jaksi nezimnuje moznost omezit hospody, tak vláda nemůže hospody omezit i kdyby se stavěla na hlavu.

MildaIV

Chyba je ve špatném zákonu, ne u soudu. Speciálně pandemický zákon se hodně nepovedl a je na boj s pandemií zcela nepoužitelný. Jenže před volbama nikdo nemá odvahu ho opravit a doplnit do něj možnosti pro vládu a ministerstvo zdravotnictví. Takže kdyby náhodou udeřila mutace, která zcela dokáže obejít očkování a imunitou vytvořenou předchozími variantami, popř. jiná infekční nemoc, pak (jakékoliv)vládě nezbude nic jiného, než opět vyhlásit nouzový stav. A to je samozřejmě špatně…

K.S.

Pokud mám v zákoně že to musím odůvodnit a toto nejsem s to dodržet, tak fakt není problém v zákoně, ale ve mě? Nebo chcete aby dostali prostě bianco šek si dělat co chtějí bez odůvodnění?

MildaIV

Nemluvím o problému s tím, že je potřeba opatření odúvodnit. Mám na mysli předchozí rozhodnutí NSS, kde bylo konstatováno, že dle toho zákona není možno plošně omezit téměř nic.

K.S.

Ano, ale tak je to správně, protože se má postupovat po ohniscích, krajích, okresech atd. Absolutně nedává smysl z důvodu vysokého výskytu v obci kdesi na Šumavě zavřít všechno v Těšíně.

Frantík

I když uzavřít státní hranice by mělo smysl (delta).

ušatá

Bohužel, to je právě to, co bychom měli mít na vědomí a nedopustit to.

Miroslav Zikmund

Nikdo vám nebrání nosit ochranu dýchacích cest i vyššího stupně ….do hospody nemusíte chodit, pokud se necítíte bezpečně

Kamui

Já nechápu, proč soud dává vládě tyhle lhůty. Pokud je nějaké opatření nezákonné, má být zrušeno s okamžitou platností a ne s odkladem.

A mimochodem teď předpokládám, že všichni co dostali nějakou pokutu za nenošení roušky ji teď mohou vymáhat zpět.

Revizor

Obnova řízení u příkazu je komplikovaná. Pokuty jsou symbolické, pár stovek… Správní řízení se nezahajují.

Netris

K tomu se vyjádřil sám NSS: „Soud nemá nicméně v úmyslu zpochybňovat, že povinnosti stanovené napadeným mimořádným opatřením přispívají k ochraně zdraví zejména v případech zvýšeného rizika nákazy ohrožených skupin osob (např. návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo uživatelů sociálních služeb v zařízení sociálních služeb), nebo tehdy kdy dochází k těsnému kontaktu většího počtu osob z různých prostředí (např. ve veřejném dopravním prostředku). Proto v tomto případě ještě nepřistoupil k možnosti zrušení opatření ke dni právní moci tohoto rozsudku a rozhodl z důvodu zamezení shora pospaným zásadním důsledkům, které by okamžité zrušení mělo, o tom, že se napadené mimořádné opatření… Číst vice »

Y.K.

Protože soudu nejde o likvidaci nařízení, ale o jeho formální stránku, která se má držet definice v zákonech.

Tomáš Gottschalk

Stačí si ve vlaku objednat jídlo a( nebo pití a pá pá, respirátore. V MHD už na to kálí čím dál víc kaštanů.

Petr

Jen po dobu nezbytné nutnou, tj. sníst a pokud jíte pomalu, v mezidobí nasadit. Na tohle lidi upozorňuji pořád, že toto jednání je v rozporu. Přijde mi, že je to v tom opatření celkem jasné napsané. 😂Nechápu, že to lidi nechápou.😂 Asi blbove.

fabec

No oni opravdu blbý jsou, ale bohužel si myslí, jak vyzráli na systém, že ostatní jsou ovce, oni jsou revolucionáři, rebelové, serou na lepšolidi, správný češi…. Tahle skupina je u nás bohužel dosti rozšířená, a je to přesně ten typ člověka, co bude tvrdit, že covid je nesmysl, očkování čipy na sledování, ale jakmile by se dostali do situace, že by se měli covidem nakazit, tak hned budou volat doktora, že musí být první ošetření, a že jejich případ je ten nejdůležitější…. Bohužel znám i tak „inteligentní“, kteří před nákazou covidem tvrdili, že neexistuje, opatření nedodržovalo, následně se nakazili, a… Číst vice »

medical_examiner

Takže jim nic nebránilo v tom, aby měli do zamořeného Chorvatska a tím to přivezli zpátky…

rozinka

Vy jste svědek covidův nebo volič ANO-STB?

Jaaaa

A vy?

Miroslav Zikmund

A upozorňujete lidi také na to, že respirátor / roušku si mají sundávat / nasazovat jen v ochranných rukavicích, odkládat a vyjímat si z nějakého sáčku, aby nemohlo kontaminováno okolí …. upozorňujete také na to, že ochranné prostředky mají omezenou životnost a že by si je měli po jejím uplynutí měnit, nedávat do kapes ?
Prostě vám k pocitu uspokojení, že je opatření naplněno, stačí optický klam v podobě nasazeného náhubku, který je – vzhledem k zachází s ním zcela nefunkční – tomuhle klamu se říká „Potěmkinova vesnice“ – jistě jste to slyšel …..

ušatá

Což je dost slabé označení.

idk123

Opravdu není na vás abyste mi určoval, jaká doba je pro mne nezbytně nutná ke konzumaci jídla. Pro mne to jsou klidně 4 hodiny jízdy vlakem. A vy proti tomu nemůžete říci ani ň.

ušatá

Stačilo, aby ti kaštani si museli platit léčbu a platit ji i těm, které třeba nakazili. A bylo by vystaráno. Proč to máme platit všichni, i ti, kteří se chovají odpovědně a škody nepůsobí?

Lukáš Chytil

Proč musím kuřákům platit náklady na zdravotní ošetření kvůli koření. Proč sportovcům kvůli úrazu při sportu, atd.? Třeba proto, že někdo má zdraví lepší a jiný horší a nikdy nevíme, kdy to budeme potřebovat sami?

A vy si roušku měníte každé 4 hodiny?

K.S.

A hodláte požadovat princip skutečného pojištění i pro jiné rizikové chování? Alkohol, nadváhu, kouření, nezdravé stravování, rizikové aktivity atd.?

ušatá

Ano!!

K.S.

Aspoň že tak, hodně lidí co jsem viděl požaduje takové poplatky jen pokus se netýkají jejich neřestí.

Luboš Beneš

Ano již brzy ve vašem mobilu😂

Dachs

Nemohu hodnotit z hlediska medicínského či epidemiologických hrozeb delta, epsilon, zéta, éta, théta, ksí, hepčí…, ale Ústava tady už dávno vzala za své, že omezující opatření již dávno není použito na dobu nezbytně nutnou. A také je mi líto, kolik lidí tímto opatřením veřejná doprava ztratila, zejména ve velkých městech a v segmentu dopravy dálkové. (Přesun do IAD, samozřejmě.) Důvěra ve veřejnou dopravu se bude obnovovat těžko a dlouho, zvláště když zároveň byla roztočena spirála s neblahými důsledky, jako rušení spojů a zdražování jízdného – zatím je to slabý čajíček proti tomu, co bude muset v zájmu udržitelnosti přijít. Děkujeme… Číst vice »

Revizor

Respirátor pochopitelně nenosím. Stačí nějaká prodyšnější rouška, která se upravuje a sundavá pod bradu podle spolucestujích a konzumace jídla 2 hodiny 😀

Jednou měla výhrady blbka z Leo, po vyslovení „nano“ se beze slova otočila a odešla…

mlokXCM

Ona je blbka, protože má dohlížet na dodržování opatření? Dost divná úvaha.

Revizor

V nějakém opatření nebo zákonu je vyjmenovaná stewardka? :DDD

Petr

Přepravní podmínky. 😂

Revizor

Přepravní podmínky opravdu nemůžu být na libovůli dopravce 😉

Petr

Sám jsi debil

medical examiner

No vidíte, dle mého názoru je naopak vláda příliš útlocitná…
Kdyby ne, tak je od 19.října stanné právo a od 1.dubna stanné soudní řízení…

Zaknaktel

Tak tak. Před 100 lety by se nikdo s nikým nemazal a všichni vůdci ChcíplPsa už by se houpali.

https://cutt.ly/LnBGp6a

<