Infrastruktura Železnice

Není jisté, kde bude, dostane ale jméno. Brno začíná hledat název pro nádraží

Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Brněnští se nechtějí spokojit s tím, že by se jejich nové nádraží označovalo pouze jako hlavní. Město chce v pondělí oficiálně odstartovat veřejnou soutěž, ze které má vzejít název plánované ústřední železniční stanice.

Ta se bude z dnešního umístění stěhovat. Ve hře jsou přitom stále dvě možnosti: na body vede velké stěhování k řece Svratce, úplně mrtvá ale stále není ani varianta zachování nádraží v centru s mírným posunem pod Petrov.

„Náš novej nádr si zaslouží také nové jméno. Ještě na jaře proto spustíme soutěž o nové pojmenování nádraží, které si sami vyberou ti, kteří ho nejčastěji používají,“ avizoval už v březnu primátor Petr Vokřál. Podrobnosti chce zveřejnit až v pondělí, podle dřívějších informací by měla soutěž probíhat na internetu, zároveň bude možné využít i hlasovací lístky. Odborná porota poté vybere nejlepší návrhy, o kterých se bude hlasovat.

Pojmenovávat stanice přitom není v tuzemsku úplně zvykem. I proto, že se takové názvy se změnou politické situace obvykle měnily. Nejznámější je zřejmě pražské Masarykovo nádraží, které se za války jmenovalo Hybernské a za komunistické totality Praha střed.

Podobně je na tom pražské hlavní nádraží, které začínalo ve druhé polovině 19. století jako nádraží císaře Františka Josefa. Za první republiky neslo jméno amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, dnes je vesměs označováno jen jako hlavní. Čestný přídomek „nádraží prezidenta Wilsona“ se mu ale v roce 1990 vrátil. K tomu ještě jeho historická budova nese jméno svého architekta Josefa Fanty.

V Brně se dá očekávat, že se mezi návrhy objeví například jméno podnikatele a finančníka Salomona Rothschilda, který dráhu do města přivedl, možná padne i jméno krále Ferdinanda V. (jako rakouský císař byl I.), který na rozdíl od svého konzervativního otce Františka dal Rothschildovi privilegium k výstavbě parostrojní železnice v říši. Vedle řady jiných titulů to byl i markrabě moravský.

Pro stěhování nádraží k řece se letos už vyslovila zastupitelstva Jihomoravského kraje i města Brna, naposledy se k němu koncem května přiklonila i centrální komise ministerstva dopravy, jejíž souhlas je nutný pro každý velký dopravní projekt. Podmínkou pro realizaci je ještě zpracování technicko-ekonomické studie pro vybranou variantu. Konečné slovo bude mít vláda.

Má nové brněnské nádraží dostat nějaké jméno?
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

Název bych měl,ale byl by vulgární,což by neprošlo…..Jsou to na Magistrátu“chudáci“,stěhovat nádraží z centra města může jen nemyslící člověk…Všude na světě,znovu:-všude na světě rozumní odborníci dbají na to,aby tento ekologický způsob dopravy zůstal v centru.Holt,jsme v Česku.

ondřej
Host
ondřej

Brno -Kocourkov

liposh
Host
liposh

Chtěl bych všechny pražáky, kteří navrhují názvy , jako Praha-východní nádraží , ujistit, že z globálního hlediska je ta jejich díra stejně nezajímavá, jako ta naše díra. Takže pokud nějaké předměstí, tak jedině vídeňské. A pokud jsme nějaká poslední obydlená zatáčka, tak jedině z Vídně do Wroclawi, nebo Katowic. A nebudu mít problém s názvem „Vídeň – severní ferdinandovo nádraží“ 😀

liposh
Host
liposh

…Případně podle nějakých opravdu klasických postav z historie. Nádraží Chucka Norrise, nádraží Ivana Drago, nádraží Doroty Máchalové…ne počkat, mám ještě lepší nápad, když mají v Praze Wilsonovo nádraží, tak my budeme mít Nádraží Dwaynea Johnsona. 😀 A uprostřed odbavovací haly jeho sochu v životní velikosti.

liposh
Host
liposh

…nebo nádraží Wadea Wilsona (to je Deadpool). A v hale by byla socha Deadpoola letícího na duhovém jednorožci. …Sakra, já su dneska děsně plodnej a myšlenkově potentní. Uplně to ze mě pryští. Škoda, že mě nevidí má manželka, jistě by mi řekla něco hřejivého, jako např. „Ty trapnej vole“ s takovou tou láskou v hlase, jak to jen manželky umí. 😉

To
Host
To

A co Nádr Michala Haška?

Jiří Krtička
Host
Jiří Krtička

To je demokracie podle brněnského zastupitelstva. Do věcí, které jsou důležité, si od lidí mluvit nenechají, ale na zbytečnosti se lidí ptají. Při posledním referendu se 86 % hlasujících vyjádřilo proti odsunu nádraží, ale to pana primátora nezajímá. On radši nechá občany rozhodnout o jménu nádraží, na kterém mu nezáleží.

Karel
Host
Karel

Při posledním referendu se nezúčastnilo dost voličů – proto je neplatné, přestože probíhalo současně s komunálkami.. Mnoho z těch, co nešli k referendu tím volili pro odsun. Jen nepoctivec argumentuje procenty aktivistů, kteří k volbám přišli.

Vladimír
Host
Vladimír

… už hledají jméno pro odsuneté nádraží 🙁
Ale až vypukne (2019?) celoroční výluka v Brně hl.n., tak se ukáže v plné nahotě problém promíchání osobní a nákladní dopravy v Židenicích, Černovicích, na dolním a v Heršpicích.
Nádraží pod Petrovem = Rola 🙂

Martin
Host
Martin

Já bych byl pro Jana Pernera.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Co má mít ten chudák Perner společného s tak strašlivou hovadinou? Vždyť by se musel obracet v hrobě!

VRT
Host
VRT

Řeka u Brna
Šalingrad hlavní
Betelné nádr

BoH
Host
BoH

Asi jak to počasí nám neustále lítá, aprílu se můžeme dočkat na konci června 🙂

John Galt
Host
John Galt

Navrhuju Štatl – Vokřálovo nádraží. Případně Brno u Prahy – nádraží soudruha Bureše.

Kott
Host
Kott

Podle lidí:

Brno-Knopp-Kostkovo
Brno-Šteflovo

Podle lokality:
Brno-Opuštěná
Brno-kopřivy

Podle technického provedení:
Brno-nekapacitní

Dan
Host
Dan

Nevíme kde, nevíme kdy, už vůbec nevíme za co, ale budeme mít pro to jméno. Typisch…

Pepa
Host
Pepa

Navrhuju Wien Vorstadt

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

To spíše „Vordorf“ – i do toho „Vorstadtu“ (tím by mohla snad být Břeclav) má Brno totiž ještě hóóódně daleko (a spíše se mu ještě vzdaluje) …

K.S.
Host
K.S.

Mohu potvrdit, do BV jezdí příměstská doprava z Vídně.

Tomáš Záruba
Host
Tomáš Záruba

Brno u České Třebové hl.n. 🙂

mirekk
Host

Já si myslím, že brněnský magistrát už jednou ukázal, že na názor obyvatel stejně nedá. Vypsali referendum aby si obyvatelé řekli kde chtějí nádraží mít a stejně to udělali po svém. Tak proč teď po těch samých obyvatelích chtějí vymyslet název?
Být jimi tak jednohlasně soutěžíme Kocourkov a pak ať se magistrát třeba po…

Vašek
Host
Vašek

Trefný komentář. Tomu se říká zaslepenost politiků.

Eskimo Joe
Host
Eskimo Joe

Jak by to řekl Bureš, nekecáme a makáme. Další referendum se jmenuje volby a nebudou tak daleko.

petrib
Host
petrib

Další PR aktivita brněnského magistrátu, ve které se dá utopit pár mega na propagaci.
Odsunuté nádraží zhorší dostupnost 3/4 cestujícím, ohrožuje plynulost nákladní dopravy a VRT tam bude zajíždět do úvratě. No nekupte to!

coudy
Host
coudy

a co Brno – vedlejší
hlavní tam již mají…

poiuz
Host
poiuz

Brno – přestěhované nádraži

Lukáš Kraus
Host
Lukáš Kraus

Pane Šindelář, že jste si neodpustil tu „komunistickou totalitu“… Praha střed bylo politicky neutrální pojmenování a mohlo klidně zůstat. Také se to mohlo jmenovat třeba Gottwaldovo nádraží, čímž byla zachováno pojmenování po prezidentech 🙂 Nota bene, nedivil bych se, kdyby to v Brně pojmenovali Nádraží V.H….

Brünn
Host
Brünn

Pojmenovat? Tak jo. Hlavní nádraží. S velkým H.

Protože pokud nechají hlasovat Pražáky, může z toho být také „Brno u Prahy“ nebo „Praha-Jihomoravské Předměstí“

Johnny Gomez
Host
Johnny Gomez

Brünn:
Spíš Brno u Vídně.. 😀 ale jinak je to další zoufale trapnej pokus o to jak to dostat do povědomí a posunout to…
Celá ta akce s presouváním je monster kravina ktera nejni zas az tak potřeba a proto to v žádném pripade nejni a nebude prioritou… tohle je inteligenčně na úrovni “ monte bů “ alias kraví hora (kravina)..
Prioritou jsou optimalizace (narovnání do tunelu) pomalych úseku na soucasnych koridorech a výstavba rychlotrati Brno-Praha-Usti-Dresden, dostavba tunelů u Plzně, vystavba tunelů
Praha – Beroun, výstavba tunelů u Budejovic a podobně..

K.S.
Host
K.S.

Plzeň si škrtněte, NEMAŠE uvidíme a ten tunel do Berouna bych považoval spíš za tunel^2. Pomalých úseků pomalu ale jistě ubývá a je otázka jestli má cenu se pouštět do některých staveb pokud není ani výhled, plán, jak postupovat dál. „Bezpráví“ se bude stejně opravovat, propustnost o pár vlaku vyšší než navazující úsek do Třebové, potom je tam dost vody v podloží, takže tunely budou problém obhájit finančně a kapacitně (asi moc neprojde hodnocením to že se úzké místo jen posune). Rychlotrať na Německo asi také takové terno a priorita nebude, muselo by se s tím začít jinak makat a… Číst vice »

Jirkaaa :D
Host
Jirkaaa :D

Brno – nové nádraží

Petr_766
Host
Petr_766

To zase budou Zelení exhibovat s Havlem apod…

K.S.
Host
K.S.

Nemyslím si, to by jenom tak neprošlo, nicméně pokud vím tak Havel nemá k Brnu nějaký zásadní vztah, takže bych se toho nebál. Myslím že asi nejpravděpodobnější, či nejprůchodnější by mohlo být Nádraží Ferdinanda I.

Jirka
Host
Jirka

Hovadiny, na to šalinmluvčí užije…