Německo zruší od 2. února povinnost roušek ve veřejné dopravě

Vysokorychlostní jednotka ICE. Foto: Deutsche BahnVysokorychlostní jednotka ICE. Foto: Deutsche Bahn

V některých spolkových zemích už povinnost nosit roušky v dopravě není od prosince.

Zpět na článek
42 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kreketuse

Pokud by Babišova vláda nebyla vyměněná a zůstala nejspíš bysme to nosili také až do teď. Vzhledem k tomu že nás to nutili nosit celé léto.

Luboš Beneš

Myslel jsem si, že jedno z poučení z čínské nemoci (Covid) bude, že když mám rýmičku a kašlík tak nepolezu mezi lidi, ale do postele. A když už půjdu mezi lidi, tak si vezmu roušku. Ale né…tohle bohužel tenhle národ nepochopí. Je to marný…..

Kamui

§1 – nikdy se to tak nedělalo (a přežili jsme)

Kuna

Amazonští indiáni byly po tisíce let izolovaní, fakticky v lockdownu a při prvním setkání s jinými lidmi skoro vymřely. Prostě neměly přirozeně trénovanou imunitu.

Kuna

2 milióny let evoluce rodu Homo jsme žily bez hadru na xichtu a také jsme přežily. Nenechám si zničit imunitu, tím že jí nebudu trénovat na virech a bakteriích.
Na druhou stranu není zakázáno nosit roušku, respirátor, náhubek, hidžáb, burku, nebo kosmický skafandr pro jedince co se bojí virů a jiných lidí.

PetrH

Možná to ruší pozdě (i když v době respiračních chorob mi to dává smysl, v pražské MHD pořád někdo kašle), nicméně škarohlídům nutno připomenout, že Německo má poloviční množství mrtvých na covid v poměru k populaci. ČR a další země zaostalého východu stále v první desítce.

Frantisek

A je to zjištěno stejnými metodami? Že u nás kdysi přiznali započítávání úmrtí i z nesouvisejících příčin, pokud byl zjištěn virus… Primárně nezpochybňuji, jen mě to zajímá, pro přesnost.

Kuna

Jasně, Němci zvládly vše mnohem lépe od čínského viru, energetiky až po válku na Ukrajině. Výsledky maratonu se měří až na konci, nikoliv v poločase. My jsme si nadúmrtí odbyly v zimě 20/21 a Německo to žažívá až teď. Jen se tomu neříká kovid, ale jen nadúmrtí.

Dezember: 32 Prozent mehr Todesfälle

https://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/uebersterblichkeit-sterbefallzahlen-im-dezember-deutlich-hoeher-als-vor-der-pandemie-a-0d4b3802-0f70-426d-8985-6a8a41d7936e

PetrH

No, kdybyste si to přečetl, ten 32% nárůst je v jednom týdnu prosince. Za celý rok 2022 je nárůst nadúmrtí závratných 3,4 %, my jsme měli nadúmrtí během covidu mnohem vyšší: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pres-tricet-tisic-nad-normal-na-covid-zemrelo-vic-lidi-nez-s/r~dfcae0da836411ec8b18ac1f6b220ee8/

Pravděpodobně tuto zimu mnohem více řádí respirační choroby, (a proto si myslím, že to mohlo ještě chvíli vydržet), ale to i u nás. Jenže naše poslední data o úmrtnosti z ČSÚ jsou za týden 21-27. listopadu… Tedy díky naší zaostalosti o tom nic nevíte.

Kování

Tak především má Německo mladší populaci

PetrH

Vážně? A to soudíte dle čeho, vlastního prstu nebo vlastního přesvědčení o milionech mladých migrantů? Německo a většina států západní Evropy mají samozřejmě starší populaci a více seniorů, už taky proto, že věk dožití je tam vyšší. Češi se prostě uchlastají dříve.
Naučte se věci dohledávat a dokládat, nestačí mít jenom na všechno vlastní názor, jak vás to učili ve škole.
Podíl seniorů obě země:
https://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.65UP.TO.ZS?locations=CZ-DE

Průměrný věk populace Německo, přes 44 let: https://www.statista.com/statistics/1127805/population-average-age-germany/

průměrný věk ČR 42,7:
https://www.czso.cz/csu/scitani2021/age-structure
https://www.statista.com/statistics/369760/average-age-of-the-population-in-czech-republic/

Dan

Pro úplnost (a celkovou bizarnost), dosud se jedná o FFP2, tedy o respirátory.

David 814-047

Netuší někdo, jak je to v Itálii s rouškami/respirátory ?

Nocni spoje

V Italii uz v doprav nic neplati (od nastupu nove vlady)

Luboš Beneš

No nicméně v květnu 2022 mě povinnost i na vaporetě v Benátkách překvapila.Zvláště když sedíte venku na zádi. A v expresu do Vídně rouška na hranici s Rakouskem, pak virus zmizel.

Krysa350

Už?

Tomáš Dáblík

Dobrý den, jak je to v Rakousku?
Děkuji

Samo

Tam je to zrušené už dávno, s výnimkou Viedne kde to stále platí.

mgr.pavel

.. a během listopadu je i relativně dodržováno. V metru 95%, v tramvajích podobně, ve večerních autobusech ale naopak skoro nikdo.

(popisuji osobní zkušenost, nekomentuji (ne)užitečnost opatření)

Clovek

Ve Spanelsku stale maji? Na konci listopadu jeste meli.

Tomas N.

Ano, tam ta povinnost stále je.

Lysimachia

Např. u Iberie taky, na rozdíl od TAPu (kde bych to čekal spíš).

khahi

Zrovna jsem v Barceloně a v MHD je má tak třetina lidí, nikdo to nekontroluje.

Tomáš Záruba

No teda, pouhý rok zpoždění… Ta země je poslední dobou fakt marná.

Sova

Asi není náhoda že to ruší zrovna v době, kdy řádí respirační choroby a Číňan začíná exportovat nové mutace… budou mít super argumenty proč to příští rok zavést znova 🙂

Kování

Jak může Číňan něco exportovat, když tam povinnost nosit roušky je stále skoro všude?

Pezos

Po tom, co to v regionální dopravě zrušilo Bavorsko, se spustila kaskáda (do začátku února to mělo v plánu spolu 8 spolkových zemí) a to se pak obhajuje dost blbě.

xyz

Ironií je, že to tam bylo i přes celé léto 2022 souběžně s přeplněnými regionálními vlaky vlivem zavedení tzv. 9-Euro-Ticketů. 🙂

Indian

Tak oni ti němci jsou zvyklý na ten řád. Jak s těmi kladnými tak negativními důsledky. To my tady jsme zvyklý na to, že to tu odjakživa řídí idioti. Spoustu věcí tak řešíme způsobem „hrozí mi nebo mi nehrozí postih“. A opět jak s těmi kladnými tak negativními důsledky.

Luboš Beneš

Ano, pravidla zaváděli pomaleji než my, zato urputněji.

Aleš K.

Zvedne Vídeň hozenou roušku teda, rukavici? 🙂

schaffner

no super, a kvůli čemu teď jako budu buzerovat substrát? kdyz navíc mají vesměs všichni platnou jizdenku..s hadrem na hubě se navíc nedalo kouřit, což teď taky padne.

Jakub K

Jedete vlakem z Prahy de Berlína a za Děčínem musíte kontrolovat, jestli už jste v Německu a rychle nasadit respirátor. Nemám slov …

NightmareFreddy

Tak v ČR zakázané nejsou, tak pro klid v duši si ji nasadit v Děčíně, abyste nemusel na hranicích zmatkovat 😀

Tomáš

Tvl:))

Frantisek

Není pohraniční přechodovou stanicí až Bad Schandau? 🙂

Twix

Horší to je v lůžku do Curychu, to aby si člověk nastavil budík aby ve Freilassingu respirátor správně nasadil a v Kufsteinu ho zase mohl sundat 🙂

Tomáš

V Kufsteinu zase mohl sundat:))

mgr.pavel

Anebo přijíždím v Rakousku do Vídně a na hranicích města ..

Kování

To ještě kontrolovat katastr Vídně…

Daniel

Karl Lauterbach*
Povinnost nosit roušky je rozdělená do dálkové dopravy (FFP2) a regionální dopravy (obvyklé roušky). Ve regionální dopravě je nutná rouška ve většině spolkových zemích. Většinou končí ta povinnost koncem ledna/začátkem února.
V únoru končí povinnost nosit FFP2 v dálkové dopravě, původně až 7.4.23

Kajman

No zaplať pámbu.