Automobily Infrastruktura Silnice Zprávy

Německo zpoplatní dálnice pro osobní vozy od října 2020

Rakouské dálniční kupony. Autor: ASFINAG
Rakouské dálniční kupony, ilustrační snímek.. Autor: ASFINAG

Německý ministr dopravy Andreas Scheuer to dnes označil ve svém tweetu za dobrou zprávu, českým řidičům tím ale radost určitě neudělal. Německo jako poslední velká evropská země je připraveno zpoplatnit dálnice pro osobní automobily. Stane se tak v říjnu 2020.

„Budeme respektovat finanční nastavení schválené spolkovým sněmem,“ uvedl Scheuer. Výše poplatku pro osobní vozy se bude odvíjet od objemu motoru a množství emisí. Desetidenní poplatek se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (64 až 644 korun), dvouměsíční od sedmi do 50 eur (180 až 1287 korun). Nejdražší roční mýtné bude stát 130 eur (3347 korun).

Půjde tedy o časové zpoplatnění (podobně jako v České republice), nikoliv výkonové, jak do budoucna plánuje Evropská unie. Platit přitom budou fakticky jen zahraniční řidiči, těm domácím německý stát výši dálničního poplatku odpustí formou úlevy z daně z motorových vozidel.

To některé sousední státy včetně České republiky považují za diskriminační, Nizozemí a Rakousko už se kvůli tomu obrátily na Evropský soud. Ten zatím verdikt nevynesl.

Německá dálniční síť měří přes 12 tisíc kilometrů, patří k nejhustším na světě. S českou sítí je propojená skrze plzeňskou D5 a ústeckou D8.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Hanzal
Host
Martin Hanzal

Jediné, čemu nerozumím, je ten říjen…. Pro 2020 se tedy vážně nevyplatí kupovat roční známku. Doufám, že bude přesah nastaven stejně jako v ČR a Raku, tedy platnost prosinec – leden. Pak to řeší dvouměsíční pro 2020 a roční pro 2021. Pokud toto nepůjde, je to velká chyba. Jinak v principu nemám problém, narozdíl od ČR se po německých dálnicích dá aspoň jezdit.

Gogo
Host
Gogo

Vzhledem k tomu že bude mýto registrované na SPZ jako např. na Slovensku a nic se nebude nikam lepit tak není problém si zaplatit roční poplatek např. od 1.10.2019 do 30.9.2020. Pro Němce bude jenom roční, pro cizince bude 10denní, 2měsíční a roční.

Ondra
Host
Ondra

Vidím to pozitivně: zpoplatnění německých dálnic aspoň přispěje k omezení cest chudých Čechů jen tak zbůhdarma do Německa „pro levné nákupy“.

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

A co je špatného na tom, že Češi nechtějí kupovat předražené šmejdy v Česku, a jedou si nakoupit levněji kvalitnější věci do zahraničí?

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Třeba to, že zbytečně zatěžují i české silnice!

Souprava
Host
Souprava

Ne každý chce sedět doma u televize na gauči, jako důchodci.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Tak ať jezdí vlakem a neotravuje na silnicích!

Souprava
Host
Souprava

Ne každý má režimku.

F. K.
Host
F. K.

To je velmi naivní a nesprávná představa.
Jediný rozdíl bude v tom, že si nákupní cesty nepřipravím po dálnicích, ale vezmu do z Chebu ne na Hof, ale např. na Marktredwidz či Bayreuth.

Ondra
Host
Ondra

To můžete, pro mnohé je cesta mimo dálnice ale komplikací. Platí, že zpoplatnění přispěje k omezení cest.

Souprava
Host
Souprava

Pro blahem slintající šotoušky: Spolu se zavedením dálniční známky v Německu nedojde i ke ztrojnásobení českých platů, takže pro průměrného občana ČR nadále nebude železnice v Německu cenově dostupná. Průměrná česká rodina (2 dospělí, 2 děti), si opravdu nemůže dovolit dát 300kč za svezení 25km po Německu vlakem, což je normální cena v Německu za tuhle vzdálenost regionálním vlakem, v tomhle počtu lidí (ne, Češi fakt masivně nevlastní Bahnkarty). Takže vláčkem se nepojede, jen se v případě kratší vzdálenosti pojede pomaleji po vedlejší silnici, pěkně lidem pod okýnky, místo po dálnici. A na větší vzdálenost se vysolí prachy za známku… Číst vice »

Kajman
Host
Kajman

Bože můj, to je blábol. V Bohnicích už zase zapli internet? Nicméně jsem rád, že se můžu považovat za nadprůměrnou rodinu, protože při pohledu na výplatní pásku se mi to nestává. Splňuji výše uvedenou definici tatíka od rodiny, co je ochoten koupit předem ty špárprajzy, protože proč, Kefalín? Protože ty včasný jízdenky na Čd šopu jsou prakticky za půl darma! A když mám dát za cestu z Prahy do Hamburku a zpátky cirka 2100 za vlak, anebo propálit jenom naftu za skoro tři litry, oleje a další srágory nepočítaje, a ještě platit v Hamburku za parkování, tak bych musel bejt… Číst vice »

Souprava
Host
Souprava

Jednodenní výlet do Hamburku, taková typická sobotní klasika pro rodinku z Prahy. 😀 A na vícedenní trip je strašně super vyrazit s kuframa na kolečkách, pěkně bez kufru auta. Když jsme byli u Bodamu, hrozně jsme litovali, že jme tam z Čech nejeli s pořádnou porcí přestupů vlakem. 😀 Hele šotoušku, já nepopírám, že pár šototatíků existuje a vůbec mě nepřekvapuje, že chodí na webovou stránku o dopravě. Ale je spousta normálních tatíků, co by o použití vlaku nezauvažovali a vůbec nemají potřebu o tom diskutovat na dopravních webech. My jsme zatím v rámci jednodenní výletů navštívili Míšeň, Augsburg, Regensburg,… Číst vice »

Kajman
Host
Kajman

Komentář byl smazán, porušil pravidla diskuse. Redakce.

Souprava
Host
Souprava

Ach jo, nedozvím se, co jste psal. 🙁

Kajman
Host
Kajman

Dobře, a teď konstruktivněji: proč si myslíš, že všichni cestují jako ty? Klidně si cestuj s kuframa na kolečkách v kufru auta, proplétej se jednosměrkama, tvrdni si v zácpách a toč si volantem do zblbnutí. Já to tak nedělám a nevidím v tom žádné blaho.

Souprava
Host
Souprava

Já ti to snad zakazuju? Já jen říkám, že takhle jako ty, to dělá naprostá menšina. Kdo do Německa s rodinou jezdí, určitě zcela chápe můj pohled na věc. 🙂 Kdybych vyrazil s kámošem na pivní tah a přitom chtěl projet nějakou pěknou německou lokálku v krušných horách, tak vlakem pojedu, ale s rodinou prostě ne. Jsem normální a nemám německý plat. Ty peníze (o které je vlak dražší) se dají utratit lépe (třeba dětem za plastový autíčko) a bez stresování manželky a hlídání dětí, kteří při té nekonečné cestě vlakem nebudou vědět co dělat. Připoutat je ve vlaku k… Číst vice »

Patrik
Host
Patrik

Vám asi v Bohnicích před zapnutím internetu omylem vysadili léky.

AAA
Host
AAA

Jsou už sazby definitivní a jsou někde konkrétně k dispozici? Platí stále že LPG/CNG bude osvobozeno?

Carlos
Host
Carlos

a co EV ? ty by mohli jezdit úplně gratis 🙂

AAA
Host
AAA

no pro ty se to rozumí tak nějak samosebou

petr.r
Host
petr.r

čekal jsem, že to zpoplatní od km nebo useku.

Souprava
Host
Souprava

Nepotěší. 🙁

Frantisek
Host
Frantisek

Však také německý ministr dopravy není od toho, aby těšil české automobilisty. Ani oni určitě všechny Němce netěší. 🙂 (A nejen Němce.)

Souprava
Host
Souprava

Potrefený český šotoušek nad tím slintá blahem. 🙂 Bude se jezdit po Německu víc vláčkem, viď? Nicméně zklamu tě, šotoušku, spolu se zavedením dálniční známky nedojde i ke ztrojnásobení českých platů, takže pro průměrného občana ČR nadále nebude železnice v Německu cenově dostupná. Průměrná česká rodina (2 dospělí, 2 děti), si fakt nemůže dovolit dát 300kč za svezení 25km po Německu vlakem, což je normální cena za tuhle vzdálenost vlakem v tomhle počtu lidí regionální dopravou. Holt jen pojede pomaleji po vedlejší silnici, pěkně místo po dálnici lidem pod okýnky. A na větší vzdálenost vysolí prachy za známku (to máš… Číst vice »

Přemek
Host
Přemek

Rozhodně nepřemrštěné poplatky jako ve Slovinsku.