Německo nařídí úspory energií a na železnici upřednostní vlaky s uhlím

Překládka černého uhlí z Austrálie v Děčíně. Foto: ČD CargoPřekládka černého uhlí z Austrálie v Děčíně. Foto: ČD Cargo

Priorita vlaků s uhlím nebude plošná.

133 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mocanita

No, že by i u nás došlo zase k obnovení výhradně uhelného a dalšího souvisejícího nákladu na tratích 072,073 a 131 ?? Tak jak tomu bylo za bývalého režimu ??

Petr Šimral

To rozhodně nehrozí. Tolik elektráren už na východ od šachet jaksi nezbylo…

Jiří Kocurek

Tož tak. V rámci nižování emisí CO2 nahradí odstavené atomové elektárny uhlím…. a budou ukazovat prstem na chovatele krav. Sice to není fosilní metan, ale!

Petr Šimral

Doba je turbulentní 🙂

Ondřej

Pro nově příchozí čtenáře této diskuze připomínám, že žijeme v době globálního oteplování a zim bez sněhu.

(Svetr by to vyřešil, ale řekla to modrá, tak je to špatně…🤷‍♂️)

Mirvald

Protože směřování k energetickým potížím nebylo těžké odhadnout, přestal jsem topení používat v březnu r. 2021. Jak vidno, zatím žiji. Pro temperování jedné místnosti používána přes den 12 W LED žárovka, občas také počítač. Zkušenosti: poránu v místnosti 16 stupňů, za venkovních mrazů 15 stupňů, v koupelně 13-14 stupňů, sprcha (ovšemže studená) zážitková. Přes den po pár hodinách vlivem temperování v místnosti 17-18 stupňů. Užívané oblečení: tričko, dva svetry, vatovaná bunda, silné pomožky. Osobní zkušenost je zajisté sdělitelná jen obtížně, ale jako indicie to snad poslouží.

Jiří Kocurek

Raději bych ani nevařil a nepekl, suché větve ze zahrady odevzdával do sběru.

Y.K.

A to je byt, kam migruje teplo ze sousedních bytů? Nebo energeticky pasivní dřevostavba? Protože v jiném případě (běžný dům s okny) a s vámi uvedenými topnými výkony teplota spadne na +-ekvivalent vnější teploty, tj. klidně pod nulu. A nebo tam toho hřeje mnohem více než 12 W LEDka (co v teple vyzáří jednotky W) a počítač, řekněme do 100 W i s routerem a modemem (pokud tam nemáte minerskou stanici).

Pája

No to se Vám teda povedl blábol….Jo a s dětmi i seniory po doktorech bude pak běhat kdo? My? Mimochodem takhle nějak si to představoval majitel domu v ulici. Přijel z Prahy, koupil barák jako investici – a ona v zimě pak zamrzla a praskla voda v topení i v patře a vzala sebou i kus fasády, podlahy ani nezmiňuju. Jo a lyže, boby i saně jsme asi vloni proháněli na blátě a lopatami na sníh odhazovali vítr, ne?

Michal Štěpán

Tak teď se musím smát. Co bylo před dvěma týdny považováno za konspiraci, je dnes realita. Němci jsou úplně v háji. Jenže ono to bude nakonec mnohem „horší“. Na těch vybraných koridorech to nebude tak, jak si mnozí teď představují, že ten osobní vlak prostě počká až projede ten prioritní náklad a pak bude v cestě pokračovat. Aby to mohlo opravdu spolehlivě fungovat, tak budou rušeny v rámci objednávky státu/spolkové země desítky nebo stovky spojů osobní dopravy (tím je myšleno cokoliv od RB a RE až po ICE). Jiné budou výrazně kráceny. Takže nejlepší řešení na energetickou krizi bude pokud… Číst vice »

ondra

Sebereflexe současné ekoteroristické Německo schopno není,nakonec je to věrný spojenec ryze teroristického ruSSka. A takhle my si tady žijeme.

Elb

Proč ne prostě jen přednost před jinými náklady?

Pája

Protože by se snadno mohlo stát, že na trati s hustou osobní dopravou by huhlák stál od dopoledne třeba večera, zvláště při výlukách.

Pája

…..uhlák …..

X 1

… huhlák .. zní super. 🙂

Tomáš679.2

Jo, mám pocit, že tohle by se mohlo uchytit a zlidovět.

ABC

vlak je opožděn v důvodu ztráty lopatky na huhlí!

Jiří Kocurek

A? Mají si přece odběratelé udělat zásobu na 3 měsíce nebo zkrachovat, jak bylo prohlašováno v plamenné diskuzi o zákazu just-in-time silničních přeprav.

Vendelin

Naše vláda by se mohla inspirovat a nařídit přestat svítit přes den.:-D

Tomáš679.2

No to nesvícení přes den ostatně každá rozumný člověk dělá i bez nařízení. Ovšem situace se obrací v případě svícení při jízdě motorovým vozidlem kdy někteří ani přes nařízení svítit nerozsvítí. Z toho vyplývá jaké by takové nařízení mělo asi smysl.

Leinad

V Německu celodenní svícení není nařizené a nehodovost je tam menší.

mimochodem

Ale no tak, takhle nahlodavat duveru v nase dopravni experty, ze se nestydite.
Experti rikaji, ze cesta k vyssi bezpecnosti vede vyhradne skrze silnejsi represe!

To bychom tu mohli za chvilku nahlodavat treba dogma nulove tolerance k alkoholu, kdy v civilizovanejsich zemich je v pohode 0,5 promile, nekde i vice, aniz by se tam carmageddon konal, nebo podobne… 🙂

Tomáš679.2

Alkohol za volant nepatří tečka. Carmageddon znám, ale to už je také věc pro pamětníky ;- )

ABC

V Česku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku. A samozřejmě v Rusku, Bělorusku a tak. Best in Europe.

Tomáš679.2

Jen jestli to není tím, že „jiný kraj….“. Já si na celodenní svícení při jízdě nestěžuji, ab naopak. Vozidla jsou daleko lépe vidět i větší vzdálenost kdy některé laky splývají s okolím. Podle mě to význam má.

Beny

Ta menší nehodovost bude spíše větším podílem dálnic, bych řekl.

Twix

A dále také asi menším podílem hornatých silnic (nepřehledné zatáčky), průjezdů obcemi a cyklistů na hlavních silnicích, lepším dopravním značením a modernějším vozovým parkem. Svícení ve dne bych silně doporučil, teď při těch silných deštích jsem opět potkal pár „neviditelných“ aut.

Ondřej

Nebo větší ohleduplností vůči druhým, včetně cyklistů…

Petr Herbrik

Menší nehodovost na západě je dána hlavně větší autoritou policie (neplést s represema). Řidiči si tam prostě nedovolí totéž, co tu. Nejlépe je to vidět na Němcích, když přijedou sem a jezdí tu jak prasata, protože si tu užívaj, že doma nesmí a tady jo.

Elb

Spíš proto, že je sere, jak dlouho jim navigace trasu ukazuje, že pojedou.

Jiří Kocurek

„teď při těch silných deštích“

Za snížené viditelnosti. Ale to je asi příliš složitá věda k pochopení, tak se musí nařídit plošně. Co cyklisté, taky povinně svítit přes den?

Air Traveller

nehodovost je tam nižší .. i třeba proto, že němci nejezdí jako prasátka.

rozdíl (např. na okreskách) mezi českem a německem je zcela zásadní.

a i na dálnici, když jedu svých 130, tak jsem prakticky nejrychlejší, široko daleko.

bláboly, že němci mají nižší nehodovost díky neomezené rychlosti (jak razí někteří šikulové) či třeba kvůli tomu, že nesvítí ve dne , jsou jen .. bláboly

Jan z Rokycan

Jádro je pořád ještě fuj?

Martin Verner

Pokud Němec nahodí všechno jádro, které dostatečně rychle nahodit může, vylepší mu to energetickou bilanci pro tuhle zimu (se zahrnutím vytápění) o nějaká horentní dvě procenta.

M19

Nemusí nic nahazovat, stačí nevypnout, co na konci roku vypnout chtěli.

mimochodem

Tak tak, zhruba mesic zpatky se v nemecke TV vyjadroval mluvci jedne z onech JE, ze vse je v cajku, jak bezpecnost, tak mnozstvi paliva, tak …, ze je to jen a pouze politicke rozhodnuti (ostatne stejne jako cela tato energeticka krize, prapricina se jmenuje Green Deal for EU).

S ohledem na prorezle reaktory ve FR a zmenu jejich stavu z vyvozce na dovozce muzeme jen doufat, ze Nemci vezmou posledni zbytky rozumu do hrsti a jejich provoz neznemozni.

hank

Situace ve Francii není způsobena prorezlými reaktory, ale nedostatkem chladicí vody. Vody v řekách bude v Evropě i nadále ubývat.

mimochodem

Kdepak, jsou to dva nezavisle problemy. 12 tamnich reaktoru je odstavenych uz od zacatku roku.

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/francouzsky-jaderny-regulator-schvalil-dalsi-postup-edf-pri-zkoumani-napetove-koroze

M19

Mimochodem, stačí si ten článek pořádně přečíst. Koroze není na reaktoru.

ondra

podle všeho je to kombinace obojího,jak píšete. Rovněž ve Francii měli svého obnovitelného ministra průmyslu,který jádrem opovrhoval a vsadil všechno na OZE, no a z toho plyne ta minulá neúdržba

ondra

K tomu pravděpodobně nedojde,3 jaderky v provozu v 2023 je příliš pro zeleného Habecka,takže maximum je jenom jedna ze tří

M@trixX

Jadro neni nijaky magicky zazrak. Ako pri ostatnych zdrojoch, vyroba energii je velky problem, a dokym sa nezacne brat vazne druha strana rovnice – spotreba – tak nas cakaju len vacsie ci mensie problemy s cenovkami v miliardach (a v zivotoch). Obmedzenie par vlakov bude najmensim z nich.

hank

Potenciál úspor při vytápění českých obytných a veřejných budov je cca 30%. Kdyby se využil, tak na topení nebudeme potřebovat vůbec žádný zemní plyn.

hank

I kdybyste se umínusovali, tak skutečnost, že třetinu tepla protopíme pánubohu do oken, prostě neodkecáte.

Jiří Kocurek

Hanku, když se zateplí celé sídliště a ušetří se tím 30 % tepla, tak těch zbylých 70 % procent tepla dodávaných pomocí CZT se vezme z čeho? Na druhém konci CZT je plynová kogenerační kotelna o výkonu 400 MW.

hank

CZT spotřebuje míň plynu a víc zbude pro jiné.

V nulenergetických domech se i v nejtužších zimách přitápí max. 2 – 3 týdny za topnou sezónu.

none

Mnohem hůř 🙂

Jiří Kocurek

Áno. Vždyť by přece v Bavorsku nastalo zemětřesení a přišla cunami! Slova jsou totiž důležitější než fakt, že Bavorsko je 500 km ve vnitrozemí.

Viktor Nárožný

Něco podobného bych očekával i u nás. Abychom zimu zvládli, bude třeba rychle točit vagóny. Zajistit to, aby nakládka jela naplno , vykládka naplno a aby ty vlaky se přesouvali pokud možno co nejrychleji. Jenže německá vláda se o něco snaží a vymýšlí, česká tápe a přešlapuje na místě …

Tomáš679.2

Vydrží ty „těžkotonážní“ a jejich případnou rychlost naše tratě?

PetrD

ČR nepotřebuje importovat desitky milionu tun černého uhlí jako Polsko(nejméně uhlí od 2 sv.v.) a Německo. ČR stačí kolem 2Mt jako loni. V ČR se z černého uhlí vyrobí jen cca 3% elektřiny. V Německu 12% , v Polsku 47%.

Pája

Jenže v zimě jde i o teplo a nahradit plyn v kotelnách tak jednoduché není.

PetrD

no to není, to je úplně jiný problém. Tady se řeší dostatek černého uhlí pro stávající provozy.

Nechtěl bych být odběratelem tepla z plynové teplárny. Já jsem naštěstí odběratelem tepla z teplárny na černé uhlí, takže letošní zima bude jen nějak +10% v nákladech.

mimochodem

Provozovatele plynovych teplaren nejsou zadni blbci, treba CEZ Energo si nakupuje naprimo za rozumnejsi ceny, nakolik ma ten odber vicemene staly a spocitany. Takze pro nadchazejici sezonu jsme na tom jeste celkem rozumne, na pristi sezonu se ceka narust na cca 250%, ale v absolutnich cislech se bavime porad o tretinovych cenach, ktere jsou jinak stanoveny pro koncove uzivatele plynovych pripojek. Riziko vnimam toliko ve fyzicke dostupnosti plynu. Proklamacim o tom, ze „i kdyby nas odstrihli ted, tuhle zimu vydrzime a problem bude az tu dalsi“, opravdu neverim, nakolik ty zasoby fyzicky umistene v CR patri primarne zahranicnim obchodnikum… Joo,… Číst vice »

hank

„…skoncilo Duslo Sala, Slovalco, celulozka Ruzomberok…“

To znamená co, že skončily? Byly by nějaké podrobnosti a odkazy?

hank

Našel jsem jenom to Slovalco. Otevřeně řečeno, taková fabrika do střední Evropy vůbec nepatří. (Viz Ajka 2010.)

Takže co je nového v Dusle a co v Mondi?

Ondřej

Slovensko ve střední Evropě není.

hank

A kde teda je?

mimochodem

Jak jako nepatri? A kde tak maji ti lidi pracovat? Na homeoffice v bratislavske pobocce zahranicniho korporatu prendavat jeden stoh virtualniho papiru do druhyho a tvorit tim hodnoty? Aspon se tu neco vyrabelo lokalne, tedka to bude zase akorat import z RU/CN, kde maji energie relativne levne a s ekologii provozu si moc hlavy nelamou. Ironii je, ze asi rok-dva zpatky ve Slovalcu probehla velka modernizace pro vyhoveni tem nejnovejsim eko-predpisum. To se jim investice hodne vyplatila… Duslo je totez, vyroba ledku konci kvuli cenam plynu, Mondi totez v blede modrem. Narust vstupu v radech stovek procent se do koncove… Číst vice »

hank

Konkrétnější zprávy nemůžu nikde najít. Nějaké odkazy by nebyly?

hank

„Aspon se tu neco vyrabelo lokalne…“
Těžkotonážní polotovary z dovezených surovin. (Výjimkou je ten papír.) Prodrbali jsme 33 let, během kterých jsme mohli vymýšlet a zavádět sofistikovanější výroby s vyšší přidanou hodnotou a méně škodlivé pro živostní prostředí..

Elb

Tak dotoho, postavte tu nějaké sofistikovanější výrobny s vyšší připadnou hodnotu. 😀

hank

Argumentační faul.

Patrick

Niečo podobné ako Ajka na Pohroní nehrozí, keďže sa tam už dlhšiu dobu spracúva iba čistý oxid hlinitý a kal ostáva v mieste primárneho spracovania rudy

vbb

Kdy skončila celulozka Rbk? Včera?
Před 2 týdny ještě vesele fungovala.

hank

Taky mám ten pocit.

Pezos

Mám pocit, že to spletl s OFZ (o něco severněji).

Petr Frýdlant

U nás není potřeba nic zavádět. Vlaky s uhlím jezdí absolutně bez problémů a nepotřebují prioritu. Jedna se jen o tři elektrárny do které se vozí z větší dálky. Zbytek má své tratě a pasovky přímo ze šachty. A ostatní se vozí do tepláren po republice. Hnědého uhlí je na severu čech dostatek na min 50let. A po prolomení limitů na dalších 200let. Černého uhlí na Ostravsku je taky hodně, jen ho nemá kdo těžit a není o něj zájem.

Jiří Kocurek

Černé uhlí na OStravsku je tak hluboko a v tak nízkých slojích, že je výrazně levnější koupit australské, povrchově těžené v poušti. On i ten černouhelný důl má nemalou spotřebu energie, především na čerpání vody.

K.S.

Elektrárny jsou v Česku povětšinou u dolů a buď se to vozí vlaky na krátkou vzdálenost, nebo dopravníkem. jediné dvě elektrárny, které stojí za řeč, které by mohly potřebovat větší objemy uhlí jsou u Labe. Takže by se to dalo v nejhorším lodí. Navíc Česko je na tom jinak než Německo a dovoz uhlí se dá, teoreticky, zajistit z více směrů, buď přes Polsko, nebo z Dunajských přístavů, nebo přímo z přístavů na Jadranu. Další rozdíl je že v Česku na černé uhlí jedou asi jen 3 větší elektrárny (Dětmarovice, Kladno, Třebovice) a nějaké teplárny, takže ty importy nemusí být… Číst vice »

Ondřej

Nepanikařte předčasně…třeba bude zase teplá zima a Němci na tom nakonec budou tratit…nevíte. Tak jako tak, chléb to nezlevní. To dáme.

Tomáš679.2

To bylo křiku jak je uhlí špatné, nepotřebné a jak je třeba s ním skoncovat aby netrvalo dlouho a ukázal se opak. Nakonec opravdu přejdeme na provoz parních lokomotiv, protože těm stačí uhlí a voda a jejich provoz se obejde bez výroby elektrické energie. Bohužel těch už v dnešní době nemáme dostatek.

Viktor Nárožný

Jak je to dlouho, co zelení bezmozci trvali na okamžitém odstavení polského dolu Turow ? Dnes budeme rádi, pokud nám odsud Poláci prodají nějaké to uhlí…

Lukáš F.

Na odstavení dolu Turów netrvali „zelení bezmozci“, ale lidé, kteří bydlejí poblíž a mají oprávněné obavy, že těžba ovlivní hladinu podzemní vody. Jak píše Andrej Veliký níže, uhlí je na světě dost, pitné vody už je mnohde nedostatek.

Viktor Nárožný

Nikoliv, na tom trvali zelení bezmozci- aktivisté, kteří v této oblasti ani nežijí a kteří před touto kauzou ani nevěděli, kde nějaký Turow leží. Místní lidé, kteří se obávali hladin spodních vod , chtěli takové řešení a opatření , aby činnost dolu tuto hladinu nenarušilo. Naštěstí se našlo oboustranně přijatelné řešení…. bez ohledu na nějaké křiklouny…

hank

Našlo se „řešení“, které neřeší vůbec nic, kromě vejvaru pro firmu, která má na špagátkách notábly v Liberci na kraji i ve městě a která bude stavět vodovod z Jizerek…

Tomáš679.2

Uhlí vs. voda. Což o to. Kdyby se jednalo o kvalitu vody ke koupání asi by to nebyl až takový problém, ale pokud jede o vodu pitnou….

https://liberec.rozhlas.cz/protest-proti-rozsireni-tezby-v-dole-turow-stovky-lidi-vytvorily-zivy-retez-7905282

Navíc rozšiřování dolů bez ohledu na cokoliv okolo není vždy správné. To je to samé jako mostecko a archeologická lokalita Mariánské Radčice

https://ct24.ceskatelevize.cz/komiks/3319966-archeologove-ustupuji-tezbe-uhli-zaniknou-tak-napriklad-pozustatky-kostela

mimochodem

Polaci zadne uhli neprodaji, nakolik ho sami maji nedostatek a byli navzdory domaci tezbe zavisli na dovozu z Ruska. Ten si ale samozrejme zakazali, nacez dochazi jednak k ruznym cernym formam dovozu a samozrejme k vyprodani vsech alternativ. Dokonce tam prozirave umoznili lidem si brat drevo z lesa, i cele na zem spadle vetve, nikoliv jen klesti do prumeru 7 cisel jako u nas.

Druha vec je, ze uhli z Turowa je udajne nekvalitni a tamni elektrarna je tak jedine misto, kde to jde rozumne spalit.

182-097

Uhlí z Polska se normálně dováží do ČR celou dobu a nic se na tom měnit nebude.
Mimochodem uhlí z Turowa odebiraly svého času i některé české a slovenské teplárny.

Jiří Kocurek

§ 19
Užívání lesů

(1) Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-289

Kde tam vidíte 7 čísel, neboli 7 cm? Jedem policajt pindal?

Vojtech

Uhlí z Turowa nám zničilo Krkonoše a Jizerky debile. Za sociku jsme museli sypat vápenec, aby jsme přežili kyselé deště. Žádné severní Čechy, ale ten Turkobijec nám dluží stovky miliard za zplundrovanou krajinu. To ze jsme to dávali 30 let dohromady její málo? Kolik stromu jsi tam zasadil sám aby jsme přežili? Pokud méně jak 100, tak drz hubu

hank

No, pro pořádek je nutno dodat, že v tom černém koutě střední Evropy se pilně činili a do značné míry činí ještě i dnes i soudruzi z NDR – viz těžba uhlí v Lužici, elektrárna Schwarze Pumpe a další… Ale Němci dnes mohou být v rekultivaci zničené krajiny vzorem (Spremberg, Senftenberg…) a lužické velkolomy skončí pravděpodobně dřív než ty české. I přesto, že někteří čeští průmysloví mafiáni doufají, že k tomu nedojde, a ztrátové doly skupují v naději, že se karta obrátí.

K.S.

Já mám dost, Spremberg jsem přečetl jako Spermberg. 😀

U těch rekultivačních jezer mne vždy napadá jestli není škoda že kolem nich řeky tečou v umělých korytech místo toho, aby byla přirozeně protékána. Zátopa by nebyla o moc větší.

hank

Takhle to dělal už Jakub Krčín z Jelčan – viz Nová řeka.

Chleba Nakup

Takhle s tím uhlím ale opravdu rychle skoncujou, když ho všecičko spálí. Že na to nikdo nepřišel dřív, ani Cimrman to nikde neuvádí.

Andrej Veliký

Zásoby uhlí jsou na světě asi desetinásobné oproti zásobám ropy. Sorry jako.

Libcha

Což o to, zásoby uhlí jsou. Jen nejsou zásoby volné atmosféry, do níž by se dalo bez hrozby drsných negativních důsledků vypouštět CO2.

Nejsem věřící, ale „modlím“ se za to, aby Němci začali stavět moderní jaderné reaktory. Oni na to mají (finačně, i organizačně), narozdíl od nás.

K.S.

Já bych Němce nepřeceňoval a nás nepodceňoval. A stejně tak bych je nenutil do něčeho co dlouhodobě nechtějí, pokud je jejich důvod spíše názorový, než finanční, tak otočka nemusí být možná a byl by to i risk (situace se může během pár let změnit a JE by mohly zůstat nedokončené) Za maximum možného bych viděl neodstavení a případný restart těch odstavených v období 2019-2022. Nicméně mají máslo na hlavě i z pohledu akumulace, kdy mají dlouhodobě, zbytečně mimo provoz dvě PVE. Co by možná nebylo od věci je přehodnocení české jaderné cesty, teď se plánuje jeden blok v Dukovanech, možná… Číst vice »

hank

„…kdy mají dlouhodobě, zbytečně mimo provoz dvě PVE.“

Které?

„Co by možná nebylo od věci je přehodnocení české jaderné cesty.“

Souhlasím. Tady už se totiž žádný jaderný blok nikdy nedostaví a jestli se rozestaví, zůstane to potomkům jako pomník naší blbosti.

K.S.

Niederwartha, pracuje od povodní 2002 (!) s podstatně sníženým výkonem a Happurg je 11 let mimo provoz protože jsou nějaké obavy ohledně horní nádrže, ale lze je vyřešit. Pak je tam tedy ještě pár, ale to je tak na úrovni Pastvin. Na druhou stranu mít to spojené s FVE, tak to může být cenově zajímavá akumulace. Všechno potřebné už tam stojí. (Nebo tedy doufám) Ještě v Lednu bych ohledně jaderného bloku souhlasil, teď si ale popravdě nejsem jistý ničím a výstavbu nových bloků bych úplně nevylučoval. Ten démon postátněné energetiky a monopolů, kterého na svět před sto lety přivedlo Československo,… Číst vice »

hank

Ta Niederwartha je víceméně politická (nebo ideologická?) záležitost. V Německu mají v PVE instalovaný výkon cca 7 GW. To by si měli považovat, udržovat a rozvíjet a ne to likvidovat z politických důvodů. Možnosti PVE jsou nevyužitý potenciál i u nás. Nejen pro ukládání energie z JE, ale obecně ze všech nárazově pracujících OZE. Existují různé zajímavé návrhy. Např. propojit vodní díla Aschach na Dunaji a Lipno cca 27 km dlouhým tunelem. Rozdíl nadmořských výšek je asi 300 m. Dlouhé Stráně vydrží do vyčerpání vody v turbínovém provozu na plný výkon 640 MW asi 6,5 hodiny. Lipno-Aschach by vydrželo týden.… Číst vice »

vbb

Horní nádrž Dlouhých strání můžete vycucnout do dna (a dostat z ní 6,5h x 640 MW = cca 4 GWh.
Lipno ale do dna vycucnout nemůžete, tak je otázka, k čemu se ten týden provozu vztahuje (a s jakým výkonem).

hank

Nemám to teď tady po ruce, až budu mít chvilku času, zkusím to najít.

K.S.

Lipno může být hodně velké, bavíme se o něčem v řádu desítek GWh, záleží na kolísání hladiny, teoreticky byste z toho mohl dostat i kolem týdne provozu.

K.S.

Proč Němci mají Niederwarthu odstavenou nevím, nepátral jsem po tom, ale příjde mi to při problémech se sítí, stejně jako Happburg, jako velmi hloupé, vzhledem k tomu že to museí lepit plynem a jaké mají deklarované cíle. O těch lokalitách vím a popravdě je v ČR dalších několik kde by se daly, byť relativně menší, PVE postavit, přičemž by to bylo třeba jenom o výměně turbín a nějakých dalších menších úpravách.Pár textů jsem na toto téma už taky napsal, takže alespoň nějaký přehled mám. Jistě, zavádění decentrální energetiky by bylo cool, ale problém je že se to sto let nedělalo,… Číst vice »

hank

Ostatně soudím, že ČEZ měl být už dávno rozprášen. A čím ho nahradit, to je navrženo např. tady v diskusi pod článkem:
https://www.blisty.cz/art/109412-dalsi-limitujici-faktor-rozvoje-jaderne-energetiky-voda.html#comments
Autor btw není žádný zelený bezmozek, ale inženýr v oboru elektro-silnoproud, projektant vedení VVN autorizovaný ve většině zemí EU.

A v článku je další silný argument proti JE – jestli se udrží trend, tak je brzy nebude čím uchladit, a to ani po jejich odstavení, dokud nevychladne vyhořelé palivo – to trvá nejméně 3 – 5 let.

vbb

Blisty a Blesk – zhruba stejná informační hodnota.

hank

Takhle jednoduše návrhy předního evropského odborníka nesmeteš.

vbb

Pan přední evropský odborník za prvé nedbá na fyzikální „dobré mravy“ (když ze zprůměrovaných hodnot vypočítává údaje na 4 platné číslice) a druhak dělá, jako kdyby ta odpařená voda nenávratně zmizela. Ale ona nezmizí a někde zase spadne jako srážky. Pravda, nemusí to být zrovna zpátky do Lipna. Říká se tomu koloběh vody v přírodě.
Kdyby se neodpařila v Temelíně, tak se odpaří z Orlíku nebo Slap nebo nakonec odteče v Hřensku do Německa.

K.S.

Existují i suché chladicí věže, v podstatě chladič na steroidech přes které se žene vzduch, akorát tam je pak horší účinnost na turbíně protože jste limitován vnější teplotou. Ale je to jádro, takže procenta nás zajímat až tak moc nemusí.

none

Ale politicky je to absolutne nepruchodne.

ondra

No to se modlíte marně,Němci jsou ideologicky zatatý a spíš na Staromáku potkáte stádo žiraf,než že by se v německu kdy postavila JE a to ani ty malé ,ke kterým mnozí vzhlížejí jako k náhradě za ty velké.

Viktor Nárožný

Jasně, zásoby uhlí jsou. Třeba v prostoru mezi Mladou Boleslaví a Benátkami nad Jizerou… při jízdě po D10 z Prahy do MB vpravo…. nicméně představa, že někdo bude v dnešní době otevírat nový důl je z říše sci-fi…

K.S.

Není v Británii se na tom pracuje, nebo se o tom velmi vážně uvažovalo. A v Česku, cca před deseti lety, chtěla (Australská?) firma rozjet podzemní zplyňování a následné spalování tohoto plynu. Možná by nebylo od věci prověřit tuto možnost, eventuálně i frakování. Každopádně by to ale chtělo projednat s majitelem Vřesové její rozšíření o syntézu methanu a její zprovoznění. Ta plynárna se odstavila někdy předloni, takže by mohla být stále k dispozici v použitelném stavu. Ale primární by mělo teď být zjednodušení a urychlení instalací odběratelských FVE a TČ alespoň ve formě vzduch-vzduch, což se v podstatě neliší od… Číst vice »

Elb

Frakování je svinstvo..

Chleba Nakup

A? To ta hromada uhlí bude kvůli tomu hořet pomaleji?

hank

A jestli se ho lidstvo rozhodne všechno spálit, spáchá tím kolektivní sebevraždu.

Tomáš679.2

A není to vlastně jedno? Dejme si ruku na srdce a řekněme si co vše potřebuje ke svému chodu
el. energii. Začněme třeba tím, že pokud nebude elektrická energie tak vám doma nepoteče ani voda.

Na toto téma nejlépe přečíst knihu TMA od Ondřeje Neffa. Tam sice jde o to, že elektrická energie není vůbec žádná, ale jako náhled na možnu situaci řekl bych celkem dobré.

hank

A co z toho všeho, co spotřebovává elektrickou energii, skutečně potřebujeme k životu?

Já jsem například víc než půl života strávil bez internetu a chytrý telefon nepotřebuju dodnes.

vbb

„Skutečně“ nepotřebujeme nic, jinak by lidstvo vzniko až na přelomu 19. a 20. století. 🙂

Otázka má být: co všechno ze současného komfortu jsme ochotni oželet, abychom ušetřili energii?

hank

Rozdíl je mezi „jsme ochotni oželet, abychom ušetřili“ a „budeme muset oželet, abychom přežili“.

Skutečně potřebujeme vzduch, jídlo a vodu, oděv a teplé přístřeší, sex a sociální komunikaci a podnětné prostředí bránící sociální a psychické deprivaci. Někteří k tomu ještě přidávají práci, a to práci v kolektivu (kmeni, tlupě, obci, komunitě), protože právě společná práce udělala z opic lidi.

vbb

Ale to všechno, co píšete, dokázali naši předci zajistit bez elektřiny.
Kdyby všichni museli pořádně pracovat, tak by to určitě mělo pozitivní vliv na to, že by se přestala vymýšlet spousta kravin 🙂

hank

S tím by se dalo i souhlasit, jenže spousta lidí pod pojem „pořádně pracovat“ zahrnuje jenom to, co se dělá lopatou, kladivem nebo motykou.

S tím vymýšlením „kravin“ btw začali už staří Řekové, když zjistli, že výnosnější než se plahočit na neúrodných kamenitých políčkách s motykou je zakládat plantáže olivovníků, které s minimální péčí rostou samy, a olej pak prodávat po celém Středomoří. Ušetřený čas pak věnovali vymýšlení takových „kravin“ jako filosofie, demokracie, přírodní vědy, divadlo a plympijské hry. Ti, kdo se těmto „kravinám“ nevěnovali – například staří Sparťané – byli všem ostatním Řekům pro smích.

K.S.

Pánové, myslím že to stavíte poněkud nešťastně a zle, protože primární věc, kterou by bylo třeba oželet, je na rok, na dva, nebo i deset, jsou příliš ambiciózní a tvrdé redukční cíle. Ty už měly být pozastavené. Nevím nakolik by to pomohlo, ale ceny už jsou natolik vysoké že ty špinavé zdroje není třeba uměle zdražovat. FVE produkují v rozmezí 40-80€, dle provedení, VtE jsou od nějakých 25 do 90 € za MWh. Jestli se počítá návratnost VtE na 15 let, tak se s dnešními cenami zaplatí za jak dlouho? za 1-3 roky? Tady se pořád omílá jak jsme rozežraná… Číst vice »

hank

Každý extrém je škodlivý.

K.S.

Ano, extrémy škodlivé jsou, problém je když za extrémy prohlašujete prostředek logistické křivky. Ona totiž spotřeba každého člověka je konečná, prostě z příliš mnoha světla nás bolí oči, příliš mnoho jídla nám nesvědčí (a už si to hlídáme) a v příliš velkém pokoji se necítíme bezpečně. Problém je že to ignorujeme a posledních X let se snažíme zabránit růstu, či dokonce trend zvrátit, spotřeby, problém je že už nám to leze do spotřeby efektivní energie, nikoliv jen hrubé, tedy té co nám koná práci. Nesmyslně se bráníme rozvoji infrastruktury a podobně. (Tím nemyslím to že někdo brání aby prošel úřední… Číst vice »

K.S.

Tmu jsem četl, a po čtvrtce odložil.

hank

Autor má bohatou fantazii, která by se uplatnila i v Hollywoodu při sepisování scénářů dystopických filmů.

Fakt je, že v podobném duchu se odehrává krátký film o blackoutu, který se v infocentrech ČEZu občas promítá účastníkům exkurzí. Určitý význam má zvlášť pro děti a pubertální mládež, kterým díky němu – evidentně často poprvé v životě – některé věci díkybohu docházejí; nicméně realita by asi vypadala poněkud jinak.

K.S.

Má ji až moc bujnou. Byl bych mu ochotný uvěřit ufony co způsobí přepětí a všechno spálí, nebo něco podobného, ale změnu vlastností hmoty ne. Blackout od Elsberga mi přijde realističtější, byť má také své mouchy. To co se bude ve společnosti dít myslím dost závisí i od toho jaká ta společnost v první řadě je, dopady blackoutu v Česku budou jiné než v USA a reakce společnosti bude jiná protože je postavená jinak, má jinou strukturu a zvyky (dokud bude pivo, chlast a bude se dát do lesa, bude klid), jak je vybudovaná síť atp. Například existují plány jak… Číst vice »

hank

Dlouhé stráně jsou vybavené tak, že se dokážou rozjet i z úplného blackoutu. Taky se s nimi v krizových plánech pro tento účel počítá. Je tam dieselagregát 405 kVA/324 kW, průtočná MVE s Francisovou turbínou na dolní nádrži (163 kW) poháněná průtokem Divoké Desné a tzv. čerpadla prvního plnění, která dokážou určité množství vody vytlačit do horní nádrže, i když reverzní turbíny nelze uvést do čerpadlového provozu kvůli nedostatku vody v horní nádrži. Ve středních Čechách se svého času pořádalo krajské cvičení – simulace blackoutu. V podmínkách počítačové hry se podařilo rozvodnou síť virtuálně znovu rozjet do plného provozu za… Číst vice »

Šťoural

To jo, fakt to směřuje k tomu, že se vrátíme k parním lokomotivám. A navíc budou mít na koridorech přednost, protože si v tendru povezou uhlí. 🙂

Pája

😆😆😆👏

K.S.

Kolik je vlastně v Česku provozních Štokrů a kolik by stálo zprovoznit pražského Hrbouna?

Tomáš679.2

Já mám pocit že Štokr jen jeden a to 556.0506 . Než Hrbouna to lépe 555.0153

K.S.

Taková Strela s Albatrosem, to bude velmi zajímavé svezení.

Tomáš679.2

Strela jezdí pokud vím na ropu

none

Pokud jezdi 😉 Ted je po oprave zase na oprave.

vbb

Benzín se dá dělat i z uhlí.
Takže může jezdit i na uhlí 🙂

hank

To už tady jednou bylo. Reichswerke Hermann Göring, Hydrierwerke Brüx. Hydrák jel až do r. 1962, takže možná ještě žije pár pamětníků, kteří to dnešní chemiky naučí….

K.S.

F-T syntéza se běžně používá ve světě, na to netřeba tahat nikoho z duchoďáku.

hank

😀

K.S.

Strela dnes hlavně jezdí na elektřinu.

ušatá

Moderní uhelná elektrárna – čili spalování uhlí je v celkovém hodnocení a respektování všech faktorů čistější než spalování plynu. Tedy mám na mysli to, co vše stojí a vzniká při těžbě, dopravě, jaká je energetická náročnost toho všeho apod. Pro mnohé asi překvapivé, ale je to tak. Čili přechod na plyn ni neřeší.