Německé odbory vyhlásily na pondělí stávku ve veřejné dopravě

Vlak S-Bahn na berlínském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czVlak S-Bahn na berlínském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Stávka postihne veřejnou dopravu v celém Německu.

Německé odborové svazy Verdi a EVG vyhlásily na pondělí stávku ve veřejné dopravě s cílem prosadit požadované zvýšení mezd. Podle agentury DPA se tak cestující musejí připravit na rozsáhlá omezení v železniční, letecké, lodní i místní dopravě po celém Německu. Protestní akce se dotkne i cestujících z Česka.

Podle šéfa svazu Verdi Franka Wernekeho bude mít stávka „masivní dopad“. Letištní asociace ADV odhaduje, že v letecké dopravě stávka zasáhne statisíce cestujících. „Zhruba 380 000 pasažérů nebude moci nastoupit na svůj let,“ sdělila asociace agentuře DPA.

Firma Fraport, provozovatel letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, které je největší v Německu, upozornila, že v pondělí nebude kvůli stávce možný běžný chod letiště. Naléhavě proto vyzvala cestující, aby na něj vůbec nejezdili. Problém může být i s přestupy, uvedl Fraport. Také letiště v Mnichově informovalo, že v neděli a v pondělí nebude odbavovat letadla.

„Odbory se loučí s osvědčenou tradicí, že v Německu se dosahuje řešení u jednacího stolu,“ prohlásil šéf ADV Ralph Beisel. „Je to spíše pokus zavléct do Německa prostřednictvím generální stávky francouzské poměry,“ dodal.

Proti stávce se ohradila rovněž německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB), která ji označila za bezdůvodnou a nepotřebnou. „EVG musí dostát své odpovědnosti a vrátit se k jednacímu stolu. Naši zaměstnanci a cestující potřebují rychlé řešení a žádnou velkou varovnou stávku,“ řekl personální šéf DB Martin Seiler. „Teď stávkovat a pak čtyři týdny nevyjednávat, to nemohou odbory myslet vážně,“ dodal.

Německé dráhy mezitím oznámily, že lidé s jízdenkou na 27. a 28. března, tedy den stávky a den poté, mohou svůj cestovní doklad využít kdykoliv od nynějška do 4. dubna. Pokud mají i rezervaci místa, mohu si ji zdarma změnit.

České dráhy dnes upozornily, že některé mezistátní vlakové spoje budou končit u německých hranic, u dalších bude nutné přestoupit. Nepojedou některé noční vlaky. Dopravce bude omezení upřesňovat. Doporučuje, aby se lidé před chystanou cestou podívali například na web Omezení provozu.

Svaz Verdi zastupuje zhruba 2,5 milionu pracovníků ve veřejném sektoru včetně zaměstnanců veřejné dopravy a letišť. Požaduje zvýšení mezd o 10,5 procenta, přičemž měsíční mzda by měla stoupnout minimálně o 500 eur (téměř 12 000 Kč), uvedla agentura Reuters.

EVG zastupuje kolem 230 000 zaměstnanců železniční společnosti Deutsche Bahn a autobusových firem. Požaduje zvýšení mezd o 12 procent, přičemž minimální nárůst měsíční mzdy má činit 650 eur (přes 15 000 Kč). Šéf EVG Martin Burkert v souvislosti se stávkou doporučil cestujícím, aby už v neděli co nejdříve dorazili do cíle své cesty.

Tagy Německo stávka
51 komentářů