Němci chtějí vyškolit strojvedoucí z řad uprchlíků, spustí zkušební program

Lokomotivy Siemens Vectron v barvách DB Cargo. Foto: SiemensLokomotivy Siemens Vectron v barvách DB Cargo. Foto: Siemens

S řešením palčivého problému nedostatku strojvedoucích mají v Německu pomoci uprchlíci. Modelový projekt chce letos Spolková agentura práce (SAP) spustit

S řešením palčivého problému nedostatku strojvedoucích mají v Německu pomoci uprchlíci. Modelový projekt chce letos Spolková agentura práce (SAP) spustit v Bádensku-Württembersku. Informoval o tom list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Za patnáct měsíců by železniční dopravci na jihozápadě Německa mohli získat prvních patnáct nově vyškolených strojvedoucích právě z řad uprchlíků. Program se rozběhne nejprve ve třech modelových oblastech, ve Stuttgartu, v okrese Zollernalb a v oblasti Karlsruhe/Mannheim. „Projekt by se posléze mohl stát modelovým vzorem pro další vzdělávání uprchlíků,“ uvedl šéf bádensko-württemberské pobočky SAP Christian Rauch.

Financování půjde ze zdrojů agentury a ministerstva dopravy. Už během kurzu by měl adept pobírat hrubou mzdu 2100 eur, což je podle FAZ mnohem více než u běžného frekventanta.

Jen na jihozápadě Německa údajně chybí na tisíc strojvedoucích, uprchlíků s jasným statusem splňujících podmínky programu je v regionu 44 tisíc. Němci přitom uvažují, že v budoucnu by se program mohl otevřít i dlouhodobě nezaměstnaným.

Tagy Německo strojvedoucí uprchlíci
88 komentářů