Lidé Železnice

Němci chtějí vyškolit strojvedoucí z řad uprchlíků, spustí zkušební program

Lokomotivy Siemens Vectron v barvách DB Cargo. Foto: Siemens
Lokomotivy Siemens Vectron v barvách DB Cargo. Foto: Siemens

S řešením palčivého problému nedostatku strojvedoucích mají v Německu pomoci uprchlíci. Modelový projekt chce letos Spolková agentura práce (SAP) spustit v Bádensku-Württembersku. Informoval o tom list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Za patnáct měsíců by železniční dopravci na jihozápadě Německa mohli získat prvních patnáct nově vyškolených strojvedoucích právě z řad uprchlíků. Program se rozběhne nejprve ve třech modelových oblastech, ve Stuttgartu, v okrese Zollernalb a v oblasti Karlsruhe/Mannheim. „Projekt by se posléze mohl stát modelovým vzorem pro další vzdělávání uprchlíků,“ uvedl šéf bádensko-württemberské pobočky SAP Christian Rauch.

Financování půjde ze zdrojů agentury a ministerstva dopravy. Už během kurzu by měl adept pobírat hrubou mzdu 2100 eur, což je podle FAZ mnohem více než u běžného frekventanta.

Jen na jihozápadě Německa údajně chybí na tisíc strojvedoucích, uprchlíků s jasným statusem splňujících podmínky programu je v regionu 44 tisíc. Němci přitom uvažují, že v budoucnu by se program mohl otevřít i dlouhodobě nezaměstnaným.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Joseph
Host
Joseph

Mein Gott…

Jurko
Host
Jurko

To budú originál kamikadze eisenboňáci 😀

Jarek
Host
Jarek

V zemi kde vládnou šílenci, multikulturní genocida a eurobolševici bych se nedivil ničemu.Jedna otázka je kolik jich bude mít dostatečné IQ, další otázka je jestli je budou učit i brzdit, a nebo jak Mohameda Atu jen s letadlem vzlétat – přistání ho nezajímalo 🙂 no a poslední věc, nebudou přetahovat fíry z Česka,Sloevenska a Polska když zaměstnají ty inženýry z třetího světa….Na druhou stranu v přístavu např. v Antverpach jsem neviděl Evropského dělníka.

Rtep
Host
Rtep

No ba. My žijeme v zemi, kde nám vládnou notorický lhář a alkoholik a tresně stíhaný bývalý agent STB, které si zvolila nemalá část voličů.
Tak to pravděpodobně budeme mít v průměru hodně vysoké IQ.

Ladislav
Host
Ladislav

To je ale obav vážení Amerika taky má málo pilotů , tak proškolila pár uprchlíků

Krokous
Host
Krokous

Tak hlavně, aby jim do toho školení něco nevlítlo.

Rail2005
Host
Rail2005

Teď ale zcela vážně. Kde chtějí v té armádě negramotů, kteří mají s bídou základku a mnohdy ani neumějí psát sehnat vhodné kandidáty? V armádě individuí, kteří když se mají alespoň naučit mluvit německy, tak na to pečou, protože je přeci nebude vyučovat nějaká ženská. Tohle nejsou 70. nebo 80. léta 20. století kdy ze Sýrie odcházeli téměř výhradně opravdu vzdělaní lidé. Táta chodí v Praze k urologovi syrského původu a to je jiná liga. Ten si o jeho „spoluobčanech“ myslí své.

Vidím to tak, že tento experiment brzy selže a pokud náhodou ne, tak o mimořádné situace bude postaráno.

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Vidím, že jste opravdový expert na Německo. 🙁

Alexandr Mikulka
Host
Alexandr Mikulka

Xenofobní hlupák zůstane xenofobním hlupákem. Mimochodem, jak můžeš s takovými předsudky dělat své zaměstnání?

Rail2005
Host
Rail2005

Když v tom žijete, tak rychle změníte názor. Jejich ubytovnu mám kousek od baráku. Manželku mi už několikrát obtěžovali. Říkám si, kdy to skončí znásilněním… Ale abych je neházel všechny do jednoho pytle. V Maroku jsem viděl lokomotivy řídit i ženy a některé z nich ani nebyly zahalené. Jenže Maroko je oproti zbytku muslimského světa železničně vyspělá země a i ten islám tam drží tak nějak na řetězu. Když v Maroku nebrojíte proti králi, přístup ke vzdělání máte a pak se máte i docela dobře. A kdo toto není schopný pochopit, tak ten pak migruje i od tamtudy. To jsou… Číst vice »

Karlos
Host
Karlos

spíš bych řekl, že hlupák zůstane hlupákem, seš toho zářným příkladem

Roman Wassmann
Host
Roman Wassmann

Dívám se že někdo řekl/sdělil svoji konkrétní zkušenost, a hned se seběhli tři „intelektuálové“ z té moudřejší části populace, a bez jediného argumentu přispěvatele nazvali hlupákem,… přemýšlím, kdo je vlastně u toho hlupákem?… 🙂

xyz
Host
xyz

„Němci přitom uvažují, že v budoucnu by se program mohl otevřít i dlouhodobě nezaměstnaným.“
Nabízí se otázka, proč ten program není těm dlouhodobě nezaměstnaným otevřen hned teď, když je ten problém s nedostatkem strojvedoucích tolik palčivý.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Protože mezi Němci, kterým není po chuti pracovat ve státě s takovými mzdami i za horší práce, bude víc špín, než mezi uprchlíky, kteří až v poslední době mohli v nějakých větších počtech dosahovat jazyku na požadované úrovni?

xyz
Host
xyz

Uvážím-li pravdivost vaší teze, pak je ono „budoucí otevření programu dlouhodobě nezaměstnaným“ předem odsouzeno k jen malému úspěchu. Stále však nedává logiku, proč při tak palčivém nedostatku strojvedoucích není těm dlouhodobě nezaměstnaným ten program otevřen hned teď. Nehraje přece roli, zda onen neúspěch přijde teď či „v budoucnu“; tak jako tak může (i při relativně nízkém % úspěšných uchazečů) přinést aspoň částečné řešení onoho palčivého nedostatku strojvedoucích.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Vždyť je z toho jasné, že tyhle věci jsou pro ně krajní řešení, tak jsou od těch nejreálnějších k méně reálným až zoufalým a že intenzivní řešení fírovské krize u DB není staré řadu let, ale je to docela chvíle, co se to medializuje. Otevřený program v tomhle případě neznamená jen nějaké vyvěšování inzerátů a lákání na podmínky, ale fyzická práce s potenciálními zaměstnanci přímo lidmi od DB a starání se o ně, ti teď lákají fíry snad po celé Evropě, jsou v Rumunsku, kde představují německý sen života tamní německé menšině, která má ještě alespoň nějakou úroveň němčiny a… Číst vice »

vagonář
Host
vagonář

Salam alejkum.

jan
Host
jan

Tak tomu říkám trefa do černého :-). Jsem zvědav, jestli ETCS je nevypínatelný:-) Příjdu jako nelegální migrant. A nakonec budu normální občan..

jirka
Host
jirka

to bude nějaká mejlka vašnosti…

Vít
Host
Vít

Jsem strojvedoucí, bydlím v příhraničí a mohl bych bez problémů dojíždět do Drážďan, ale jejich zkoušky jsou kompletně v Němčině, kterou mám na úrovni A1-2, ale oni požadují B1-B2…
Nepochopím, když mají takový nedostatek, proč nejsou ochotni akceptovat angličtinu, na kterou mám certifikát CAE. Nějaké základy terminologie v Němčině znám, používat je umím, ale oni požadují mnohem více, než jsem se schopen v mém věku naučit. Pokud se to změní, tak tam klidně přejdu, ale u nás na tom nejsme platově tak zle, aby mě to nutilo…

Y.K.
Host
Y.K.

To bude tím, že spousta drážních zaměstnanců tam na tom s angličtinou není moc dobře (bohužel často ani průvodčí na EC), takže bariéra by zůstala.

Alexandr Mikulka
Host
Alexandr Mikulka

Protože by ses tam anglicky nedomluvil. Tečka. A1 je prakticky nic, A2 znamená tak schopnost objednat si v hospodě pivo a řízek. B1 není problém zvládnout, pokud i to místo máš zájem. Ale ono je lepší pičovat za bukem, že jo?

Roman Wassmann
Host
Roman Wassmann

Já jsem osobně rád že pan Vít „pičuje za bukem“, a že zůstává řídit vlaky u nás, něco mi totiž říká, že nějaký migrant by ho nahradil těžko, a Saša Mikulka už vůbec… 😉

Krokous
Host
Krokous

Nestaví nestaví, vůbec nikde nestaví… postavíme betonový zátarasy, to ho zastaví…

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Tady je nablito skoro jako na diskuzích voličů SPD.

Krokous
Host
Krokous

Zřejmě vás tyto diskuze něčím lákají a vzrušují vás… sledujte tedy svůj stranický tisk a nekoukejte pod pokličku konkurence. Mimochodem díky za tip – nejsem volič SPD, o jejich diskuzích jsem nic nevěděl, ale asi se tam mrknu – zajímavý tip!

Y.K.
Host
Y.K.

Ale má pravdu. Strááášně vtipné varianty poznámek o teroristech za kontroléry dávají tušit, jak moc se dá složitý problém zjednodušit pro hlupáky. Ale je fakt že než se snažit něco s problémy, je jednoduší sedět ve stínu a vysmívat se (podle hesla, kdo nic nedělá nic nezkazí).

Pirátská svoloč
Host
Pirátská svoloč

Pravidelná dávka THC s kolegama z Kliniky a jiných fetek už byla?

xyz
Host
xyz

Jedním z důležitých vlastností strojvedoucího je i výborná znalost jazyka – mj. nutnost přesně rozumět pokynům dispečera, včetně odborných pojmů atd. Bude zajímavé následně zjistit, jak se zrovna s tímto úskalím tito uchazeči poperou (jak při kurzu, tak i následně v denní praxi!).

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

A jak jste na tom se znalostí němčiny vy, abyste to mohl sledovat?

Pitrys
Host
Pitrys

Tak se na ty Vectrony ještě naposledy podívejte…

Pitrys
Host
Pitrys

Příspěvek smazán z důvodu nedodržení pravidel diskuze

xyz
Host
xyz

Jakým způsobem se ten dosavadní palčivý nedostatek strojvedoucích projevuje? Přesčasy? Ad-hoc rušení (odřeknutí) vlakových spojů? Nebo jinak?

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Přesně takhle, stejně jako u nás, i když u nás se zatím neruší,ale co není může za 6 let být, protože vysoký věk strojvedoucích a růst železniční dopravy/přetahování fíru k soukromníkům/nákladům.

petr.r
Host
petr.r

správně, ještě dodejte, že odchází do důchodu ročník strojvedoucích co jsou vyučení mechanikem bez maturity.

Y.K.
Host
Y.K.

Vyučený mechanik bez maturity do důchodu to je stejná úroveň jako dnešní vyskoškolák. 😉 (vyjímám ČVUT, KU a pár dalších náročných ústavů)

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

No, nevím: ten mechanik = nastávající důchodce se aspoň ještě asi naučil aspoň něco udělat rukama, ale dnešní vysokoškoláci už umějí jen dělat „manažéry“, zato ale klidně každý týden v jiném oboru.

petr.r
Host
petr.r

jistě-můj ročník jsou všichni fachmani, ti na nádraží si vymění půl lokotky, nejlépe se mně líbí ti mladí co jsou vyučeni opravář zemědělských strojů s maturitou a po zeptání jestli mají autogen a céočko, tak odpovědí je, že vyučený maturant nebude oblékat montérky.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Vyučený opravář zemědělských strojů s maturitou, kolik takových existuje, když tihle zemaři jsou všichni učni a na nástavby se jich moc asi hrnout nebude?

3PO
Host
3PO

A piloty z řad uprchlíků budou školit od příštího roku,nebo ještě letosletos?

mfr
Host
mfr

Dnes je 1.duben?

Eskimo Joe
Host
Eskimo Joe

Kamion je zřejmě málo, dejte jim do ruky rovnou vlak. Teď je na ICE zelený pruh odkazem na ekologii, příště bude výstrahou, že vlak řídí ETCS a Alláh.

petr766
Host
petr766

Mimo téma článku – dělá někomu web to, že při načítání několikrát doskakují reklamy a stránka se posunuje / poskakuje? Vypnul jsem si zde adblock jako na jedné z mála stránek, kam chodím a začalo to dělat. Takže jestli to je tím, tak opět zapínám. S rychlostí připojení apod. problémy nemám.

petr.r
Host
petr.r

mně to dělá, ale jen po prvním otevření nebo obnovení. Jedu na firefox. Reklamy fungují na moje gusto

Vašek
Host
Vašek

Rovněž mi to dělá, chtělo by to pořešit, neb je to dosti nepřijemné, když stránka 5 s poskakuje…

Desper
Host
Desper

Ano, kolikrát pak kliknu na něco, co nechci

Krokous
Host
Krokous

Toto dělají poslední dobou např. stránky iDĚS

JAN
Host
JAN

Ano. Ještě chvilku a s tabletem mrsknu o zem. Už mi ty reklamy lezou na nervy!!!!!!!! Všude samá reklama. Se divím, že ještě netisknou na hajzlpapír!!!!!!

petr.r
Host
petr.r

ale tento web je živ z reklamy.

K.L.
Host
K.L.

Taky mi to poskakuje, je to dost nepříjemné, redakce by to měla řešit.

Jirka
Host
Jirka

V německu stačí na pozici fíru základní škola… 2100e hrubého je běžná mzda v kurzu.

Josef22
Host
Josef22

*uprchlíků s jasným statusem splňujících podmínky programu je v regionu 44 tisíc*

Byly zveřejněny nějaké podmínky, které musí splňovat?
Pokud to bude podmínka typu „dokončená SŠ“, tak to není moc adekvatní podmínka vzhledem k jejich školství, které asi nebude zrovna na vysoké úrovni.

Václav Novotný
Host
Václav Novotný

Záleží na konkrétní zemi. Třeba v Sýrii měli před válkou školství na solidní úrovni.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Neřekl bych, že by měli v Sýrii školy na horší úrovni, než třeba na Ukrajině, ne-li lepší.