Nejvyšší soud potvrdil verdikt v kauze zmanipulovaných tendrů Správy železnic

Oprava trati Zadní Třebaň - Lochovice. Ilustrační foto: Správa železnicOprava trati Zadní Třebaň - Lochovice. Ilustrační foto: Správa železnic

Soud zamítl i odvolání státního zástupce.

Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v kauze dvou zmanipulovaných tendrů vypsaných Správou železnic. Odmítl dovolání jednoho ze šesti odsouzených Lukáše Hruboně, ale také nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, a to v neprospěch osvobozené projektové firmy SUDOP Praha a části odsouzených. Nejvyšší soud se kauzou zabýval od roku 2022, rozhodl koncem dubna bez veřejného jednání. Výsledek ČTK řekla mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není dostupné.

Šest obžalovaných si u Městského soudu v Praze vyslechlo podmínečně odložené tresty vězení. Vrchní soud v Praze pak přidal ještě peněžité tresty a zákazy činnosti. Mezi potrestanými je také inženýr staveb Správy železnic a předseda hodnoticí komise Pavel Suk. Soudy jej shledaly vinným ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Ostatní obžalovaní se podle verdiktu dopustili porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Jde o bývalého obchodního ředitele SUDOP Petra Lapáčka, jeho podřízenou Helenu Mazancovou, jednatele liberecké firmy Valbek Hruboně, někdejšího generálního ředitele Výzkumného Ústavu Železničního Antonína Blažka a člena představenstva ústavu Petra Kavána. Obžalovaní vinu popírali.

Dovolání státního zastupitelství se týkalo zproštěné firmy SUDOP Praha a také Suka, Lapáčka a Hruboně. Žalobci prosazovali přísnější právní posouzení.

Kauza se týkala tendrů „Technicko-provozní studie – Technická řešení VRT“ a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“ z roku 2015. Kritériem pro získání zakázek byla nejnižší nabídnutá cena. Obžaloba tvrdí, že úspěšní zájemci, mezi nimiž pokaždé figurovala firma SUDOP, se u obou zakázek se svými konkurenty předem dohodli na ceně, jakou ve výběrovém řízení nabídnou. První zakázku zájemci získali s nabídkovou cenou 34,4 milionu korun bez DPH, druhou s cenou 18,8 milionu.

Tagy Antonín Blažek Nejvyšší soud Správa železnic Sudop Praha zmanipulované zakázky
11 komentářů