Největší zakázka na regionální vlaky v Německu skončila. Siemens dodal 84 jednotek Desiro HC

Jednotka Siemens Desiro HC pro Rhein-Ruhr Express (RRX). Foto: SiemensJednotka Siemens Desiro HC pro Rhein-Ruhr Express (RRX). Foto: Siemens

Vlaky nakoupil dopravní svaz patřící spolkové zemi a v soutěži vybral provozovatele vlaků. Siemens zajistí i třicet let servis jednotek. Podobný model zvolil pro nové vlaky Jihomoravský kraj.

31 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
X 1

Na to, že jsou Siemens Desiro a Škoda Regiopanter generačně shodný model resp. jsou spolužáci, tak je tam stále vidět i cítit rozdíl.

leviathan

Panteři jsou řešeny moderněji vnitřním uspořádáním. Příčná sedadla v běžném prostoru pro cestující jsou dost nebezpečný prvek u jednotek s Vmax 160 km/h.

Petr

Ovšem v Desiru si narozdíl od panteru cestující nepřipadá jak pojízdné serverovně.

X 1

Vnitřní uspořádání ti výrobce udělá jaký budeš chtít.
Bombardier Talent 2 dopravce Abellio, má i půlkruhové polstrované lavice a podlouhlé stolky.
🙂
Zde jde spíše o techniku. To znamená, že výrobce ručí za 100% provozuschopnosti vlaku.

Honza D.

Soudruzi od Siemensu reinkernovali Krakena v novém těle? 😁😁😁

leviathan

Taky mne to napadlo, ale až na vnitřní prostor jde o siemensí nebe a dudy.

Bmo

Je to docela hezký vlak. Kam se hrabem s našima rozhrkanýma RegioPanterama!

Bert

A mají dvojnásobný výkon oproti obdobně těžkým čtyřvozovým panterům pro Jihomoravský kraj, který z nějakého důvodu dal tak nízké požadavky na výkon, že tam Škodovka dá jeden vůz bez pohonu.

Avlaky

Tím že jsou dvoupodlažní, tak jsou těžší

Apollo17

Ten nějaký důvod je finanční.Ten Siemens stojí o 60 miliónú víc.A Škodovka do té soupravy
mohla dát 4 hnané vozy.Ale zákazník by si musel připlatit.

Alibaba

Ale zase namaj patrové motorové vozy jako maj ešusy.

leviathan

Zvýšené odběry z neregulovatelné síťové energie z OZE jsou zjevně vítány, dokonce více než elektrolýza vodíku.

Hara_Pes

Až na to, že požadavky na vyšší výkon původně byly, ale společnosti jako Siemens, Stadler apod. ho v té době z nějakého důvodu nechtěli nabídnout.

No design

Všem objednatelům železniční dopravy za peníze daňových poplatníků – tento článek čtěte několikrát denně a poté se vždy zamyslete jak objednávat lépe a zvýšit úroveň cestování. JMK má částečnou úlevu😇.

Jaaa

A jaké pro své tvrzení máte důkazy?

Kubrt

To je názor; co konkrétně by na
nem měl dokládat?

Jaaa

Že model „moje vozidla“ + „cizí provozovatel“ vede k lepší, levnější a vyšší úrovni cestování.

Martin V.

Nevíte někdo jaké mají vozy výšky podlah? Podle tabulky https://de.wikipedia.org/wiki/Siemens_Desiro_HC to vypadá na variabilní uspořádání (pro každého zákazníka trochu jinak). Takže pro nástupiště 760 mm nad TK (což je asi případ RRX) je patrák „vana“ 550 mm s šikmými nájezdy v nástupních prostorech a koncové vozy mají nástup téměř v rovině?

Pezos

RRX má 800 v koncových vozech a 730 v patráku (je to v tom článku na Wiki).

Kubrt

Jasně, to jsou výšky vstupů, Martinse ptá na výšku podlahy v oddílech.

Juraj

Siemens ako hlavnú výhodu Desira HC uvádza práve to, že krajné články môžu byť bezbariérové, takže predpokladajme výšku podlahy tých 800 mm, tzn. prekonanie výšky jedného schodu pri nástupe a potom už žiadne zmeny výšky v interiéri.

xyz

Teda, takhle nechat odtékat zisky do Nizozemska, resp. Anglie, namísto toho, aby to zůstalo „doma“ u DB… 🙂 🙂 🙂

Mimochodem, ke změně dopravce tam došlo nadvakrát, jeden ze změnových termínů byl od června 2019, přičemž na trase od Bonnu na jih směr Koblenz v té době docházelo k úpravám nástupišť tak, aby u nich nové soupravy mohly zastavovat; dnes tam platí, že všude nástupní výška 760 mm, shodná s nástupní výškou u všech dveří těchto jednotek; předtím tam jezdily DB s patrovými soupravami, kde nízkopodlažní vstup vlastně nebyl nízkopodlažní – byl ve výšce 550 mm nad TK.

Martin V.

Tady jsem ke svému předchozímu příspěvku našel řez soupravou (str. 12) https://assets.new.siemens.com/siemens/assets/api/uuid:ec908e62e42e0499dfddc3c43b2fbf244e5ced21/mo-desiro-hc-broschuere-en-preview.pdf Oni Němci neuznávají průjezdní profil UIC GC? Horní patro mi připadá hrozně stísněné. Nájezdy z nástupiště 760 mm řeší trochu jinak než Škoda u NIM.

Alibaba

GC se používá v poslední době (30 let) pro novostavby, takže jestli mají jezdit i po něčem stávajícím (hlavně tunely), tak musí vozy splnit něco menšího, mám pocit, že je to DE3 co je i v naší normě znázorněn u GCZ3 (pro ešusy).

Kubrt

Odpověď na občas se vyskytující hlášky typu „příměstskou dopravu kolem Prahy stejně nikdo jiný než ČD provozovat nemůže“.

Avlaky

Proč by ne?, Patrových vagonu je v Německu hodně , takže Arriva může

Pe.tr

Při smlouvě pět let dopředu může i dopravu okolo Prahy (a nejen tam ) provozovat téměř kdokoli , a pevně věřím tomu , že minimálně i na stejné kvalitativní úrovni .

leviathan

Pět let není strategie, to za prvé. Za druhé je pětiletý outsourcing buď smluvně vyvážený a žádný partner se ke kontraktu nenajde nebo jde o zvýhodnění partnera. který smluvně leccos může ale málo musí.

XXXD

Ve chvíli, kdy se soutěž dělá asi tak rok před koncem stávající smlouvy, tak je to hláška ovšem pravdivá. A bohužel je to i realita.

Michal

Může, ale musel by mít dost času na nákup souprav. Očekávám, že času bude mít málo proto to i nadále bude mít ČD.

JIří Kocurek

To se nikdá víc nestane! Výběrko se vypíše 3 měsíce před koncem GVD a na jeden rok se to zadá ČD. Si představte, že by ve vlaku soukromníka byly například… francouzské nápisy! Jak by to vypadalo?

… Jako když byly Béčka jenom 10 roků staré a na Hradě seděl Gustáv Husák.