Největší akcionář Lufthansy řeší záchranu aerolinek bez státní pomoci, Brussels Airlines hrozí krach

Airbus A320neo. Foto: LufthansaAirbus A320neo. Foto: Lufthansa

Vlastník 15,5 procenta akcií letecké společnosti Lufthansa chce o balíčku na záchranu firmy jednat s německou vládou. Množí se spekulace,

Vlastník 15,5 procenta akcií letecké společnosti Lufthansa chce o balíčku na záchranu firmy jednat s německou vládou. Množí se spekulace, že by Heinz Hermann Thiele společnost postiženou koronavirovou krizí mohl chtít zachránit sám, píše na svém webu německý ekonomický deník Handelsblatt.

Miliardář si obstaral další hotovost prodejem podílu ve firmě Knorr-Bremse. Podle čtvrteční zprávy agentury Bloomberg se zbavil osmi milionů akcií tohoto výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla a nákladní automobily, které mu vynesly zhruba 760 milionů eur (18,7 miliardy Kč). Zisk má být použit k dalším osobním investicím Thieleho, stojí v obchodním sdělení.

Podle Handelsblattu se objevují spekulace, že by Thiele mohl získané prostředky použít k dalšímu posílení své pozice v Lufthanse. Hovoří se i o tom, že by se mohl pokusit zachránit aerolinky sám.

Thiele už dříve uvedl, že mu vadí požadavek vlády na 20procentní podíl v Lufthanse a na dvě místa v její dozorčí radě. Společnost varovala, že by díky malé účasti na mimořádné valné hromadě svolané na příští týden mohl miliardář schválení pomoci od vlády ve výši devíti miliard eur zabránit.

Podle Handelsblattu se má Thiele brzy sejít s německým ministrem financí Olafem Scholzem. Jeho resort se na tvorbě záchranného balíku významně podílel.

Na Lufthansu doléhají podobně jako na celé odvětví letecké přepravy dopady koronavirové krize. Firma již uvedla, že se chystá propustit 22 000 zaměstnanců, což odpovídá asi 16 procentům pracovní síly. Mimořádná valná hromada se uskuteční 25. června.

Podle zdrojů belgického listu La Libre by největší německá i evropská letecká společnost mohla nechat zbankrotovat nebo prodat svou belgickou dceřinou firmu Brussels Airlines. V té pracuje 4200 lidí a jejich zaměstnavatel minulý měsíc uvedl, že v důsledku koronavirové krize letku zeštíhlí o 30 procent a pracovní sílu sníží o čtvrtinu.

Rozhovory o záchraně Brussels Airlines přerušily problémy mateřské společnosti. Vedení obou firem by se měla k dalšímu jednání sejít v pondělí, uvádějí zdroje La Libre z belgické firmy.

ČTK

Tagy Brussels Airlines Lufthansa
25 komentářů