Nejsme žádní zloději. Dvouminutové čekání na platnost jízdenky budí zlost. Praha chystá změnu
Kontrola jízdenek ve vídeňské MHD. Autor: © Wiener Linien - Johannes Zinner
Cestujícím na lhůtě vadí, že jsou vlastně apriori obviňováni z nekalého jednání.
I v takové Bratislavě začíná platnost jízdenky, koupené přes aplikaci, okamžitě.
A co nákup jízdenky přímo ve voze? Kupují na kartu, takže mne taky může někdo obviňovat, že nemám jízdenku předem? To je přece nákup přímo za jízdy! Měl by platit u předem zakoupených jízdenek čas odeslání smsky a bude to jasné. Max.minutová rezerva, když už.
DPP prohlašoval, že toto zruší, pokud někdo zadotuje výpadky z pokut. No nevím, ale kolik skutečných podvodníků takto chytili? Takhle to vypadá, že by se měly hradit ztráty jenom z pomýlených cestujících.
„Na základě požadavku pracovníků provádějících kontrolu“ jo tak to stojí na dobrých základech to jo… 🙁
Nejprve se revizorům nastaví úplně špatný cíl – aby vybrali co nejvíce pokut. Pro revizory je tedy nejvýhodnější, když je co nejvíc černých pasažérů (což je skoro přesný opak toho, co by mělo být jejich cílem – tedy aby co nejvíce černých pasažérů začalo platit). A pak se jich ještě zeptáte, jak jim ty černé pasažéry co nejsnáze vyrobit.
Ty dvě minuty čekání na jízdenku jsou děs… např. Na zastávce si koupíte jízdenku a automaticky vám běží čas, autobus má přitom spoždění 10 minut… kdo mi proplati těch 10minut jízdenky?
Nechápu proč nemáme systém co je v Brně, tam to funguje skvěle. Přikládám kreditku/mobil a oni sami vypočítají jaká jízdenka je nejvýhodnější. To dopočítávání kolik minut člověk potřebuje je hrůza.
Já se už opravdu musím smát, jak se v Praze zuby nehty brání ověřenému, funkčnímu, jednoduchému a spravedlivému systému „pípni a jeď“.
Furt jenom vymýšlení vlastních kravin, místo aby jednoduše koupili již existující systém a aplikovali ho. Totéž platí i pro jiná města, který tento super systém POŘÁD JEŠTĚ NEMAJÍ!!
pípni co? kartou se samozřejmě dá taky platit a platí to ihned, tady se řeší jízdenka v mobilní aplikaci.
No právě. Proč bych si měl dopředu zjišťovat počet pásem a čas jízdy? Nastoupím, pípnu, vystoupím, odpípnu (případně při přestupu si ve druhém vozidle znovu pípnu při nástupu). A ten systém to vypočítá za mě. A navíc zcela přesně v reálném čase.
bych fakt chtěl při nástupu i výstupu muset vytahovat kartu…a nezapomenout na to. Takhle jsem se v Eindhovenu neodpipnul a musel reklamovat vratku celodenni jizdenky, neb jsem v autobuse asi prenocoval
Systém „pípni a jeď“ je nejspravedlivější a ve veřejné dopravě by měl být pro dopravce povinný. Pokud vedle toho budou pro zapomětlivé ještě klasické jízdenky (ať už papírové nebo v aplikaci), ničemu to nevadí.
„bych fakt chtěl při nástupu i výstupu muset vytahovat kartu…a nezapomenout na to.“ Když jsem poprvé přijel do Ostravy, po tom, co tento skvělý systém zavedli, nachystal jsem si kartu před příjezdem vozidla a po pípnutí jsem si ji nechal v kapse. Po odpípnutí jsem ji schoval zpět do peněženky v batohu. Velmi jednoduchá věc oproti zjišťování, kolik pásem moje cesta bude mít a jak dlouho bude trvat, plus ještě hledání drobných do automatu na jízdenky (tzn. stejně tu peněženku vytáhnete). „Takhle jsem se v Eindhovenu neodpipnul a musel reklamovat vratku celodenni jizdenky, neb jsem v autobuse asi prenocoval“ To… Číst vice »
Nevím jak jinde, ale v Pardubicích, pokud neodpípnete výstup, tam Vám to naúčtuje jen příslušnou částku do konečné MHD, rozhodně si to nemyslí, že jezdíte celý den. Takže defakto stačí pípnout jen nástup, pokud jedete více jak 3 zastávky.
Však jasný. 🙂
Vždyť to píšu…
Opravdu reaguješ na mě?
Moje chyba, omlouvám se, reagoval jsem, aniž bych dočetl váš celý příspěvek, poslední odstavec.
Ovšem když jedete jednu zastávku a máte s sebou tašky, je děsná radost čekat na odpípnutí do posledních metrů před zastávkou, protože dřív to nejde. A přitom by stačilo přidat na displej funkci „jízda na příští zastávku“. To je asi tak jediná slabina, jinak mi to přijde o hodně lepší než furt někde shánět jízdenky.
Ano s tím souhlasím, jízda na jednu zastávku je s tím problémová, zvlášť když to hlásí skoro v zastávce (aspoň něco tady v Pardubicích to hlásí ve chvíli kdy to vozidlo už skoro stojí).
Řešit kraviny jako že tašky a že to je opruz….. To jsou akorát jen pitomosti…………… Chápu… Typická Česká vlastnost stále vymyslet jak co vochcat a řešit pitomosti….. Nejste sám, co tahá tašky, nejste sám co je má těžké,…… I holky tahají kočárky s nákupy a zvládají….. Těch deset sekund hrabnout do kapsy není tak složité….. Když jedete busem tak stejně musíte hrabat v kapse pro drobné……….. Takže je úplně irelevantní, jestli sebou tahat tašky nebo tchyni na vodítku…… No dobře, tchyni asi ne…. Bez košíku na puse vas s tchyní nepustí do busu.
Neboli, v současné situaci to opomenutí odpípnutí vyjde na „příšerných“ 5 korun navíc 🙂
Holandský systém je hlúpy v tom že a) treba prikladať aj predplatné lístky, b) ak ich pri výstupe priložiť zabudneš, bloknú ti ho. To tu samozrejme nikto nenavrhuje. Návrh je aby si namiesto kúpy jednorazového lístka mohol proste prikladať kartu a systém ti cestovné vypočítal sám. Existencia predplatných lístkov by tým nijak dotknutá nebola.
Existence předplatných kuponů by měla být dotčena tak, že když třeba za den napípáte tolik cest, že by to bylo dražší než 24hodinová jízdenka, automaticky se vám místo toho započítá 24hodinová jízdenka a dál v době její platnosti pípat nemusíte (když ti budete vědět). Stejně tak pokud budete jezdit dál, prodlouží se vám to na třídenní, týdenní, měsíční, čtvrtletní, roční. S tím, že prodloužit si to na vyšší typ předplatné jízdenky můžete i kdykoli ručně, nebo si ji můžete pořídit rovnou na začátku. Tj. mělo by to být jednosměrně prostupné, že se z pípání jednotlivých jízdenek můžete propípat až ke… Číst vice »
Čímž by tě okradli o celá dvě éčka!
Tak já spíš vidím v MHD borce, kteří automaticky vytáhnou občanku, nechají si opsat údaje, odmítnou podepsat a nazdar.
Když jsem se ptal advokáta, tak mi bylo vysvětleno, že podepsání znamená uznání dluhu a tedy promlčecí lhůtu 10 let. Nepodepsání 3 roky… A DPP si na všechny pohledávky vyjede sestavu exekucí z centrální evidence exekucí a ti s existující exekucí se nijak nevymáhají.
Prý třeba v Německu. Francii nebo i v Polsku je pokuta z MHD na úrovni třeba dopravního přestupku a za její nezaplacení v exekuci se chodí běžně sedět třeba na 10 dnů. Česko je země neomezených možností!
To je ale pěkný nesmysl.
Jednak je otázka zda podepsání nějakého formuláře má účinky prohlášení o uznání dluhu podle OZ.
Druhak, tři roky by platily kdyby dluh nikdo nezačal vymáhat vůbec. Pokud ho během těch tří let vymáhat začne, platí těch 10 let úplně stejně.
To máte pravdu, samozřejmě na to není judikatura a kdo ví, jak by to prošlo soudní soustavou.
Tak DPP je banda arogantních komunistických povalečů, na druhou stranu SMS jízdenka dneska??? Dyť tam máte ty terminály na jízdenky ve vozidle. V Brně a Ostravě jsou dokonce už i ve 21. století – pípni a jeď. Zaostalá Praha pod vedením Hříbků a jim podobných „odborníků“ již zaostala. No a vemte to z té druhé strany když pro DPP není cestující zákazníkem a partnerem ale rovnou zlodějem, tak ať dostává taky pokuty DPP za každý pozdní příjezd. Protože když já si musím koupit dopředu jízdenku a nechci, aby mě DPP okrádal, že vozidlo nepřijede včas, tak ať dostávají vlastní medicinu.… Číst vice »
Terminály na jízdenky ve vozidle – to jo, jen mi v Praze trochu schází vně dveří informace, u kterých dveří je který terminál. Nastoupím s papírovou jízdenkou do jedněch dveří, ale terminál na papírový je až u dalších, takže přesouvat se v jedoucím vozidle k těm dalším dveřím, ZVLÁŠŤ KDYŽ JE ZACPÁNO, je fakt lahůdka.
To jakože ve stolici se od sebe terminíly v jednom voze navzájem nějak liší??
U jedněch dveří je terminál, kde si jízdenku koupíte (platíte kartou), tento lístek už ale neoznačujete. U jiných dveří je terminál na označování předem zakoupených jízdenek, na něm zase jízdenku nekoupíte. Oba najednou jsou jenom u řidiče.
Ono by asi taky dpp mohl zamest před vlastním prahem když tak otrocky obhajuje tuhle zlodějnu….co takhle dodržovat jízdní řád, mit čisté vozy, v létě zapínat klimu a v zimě topení atd atd. Kdyby cestující za to všechno mohlo dpp dávat pokuty to by se asi vedení a mluvčí divili….
Jo, klimatizace.. Pres leto otevrena okna s obrovskym napisem, at to lidi neotviraji….
Zase tak často to není. Pro běžné lidi co stěží poznají tramvaj od autobusu je holt těžké rozeznat která 15T je bez klimy a která „s“, tak ti méně soustředění prostě rozrazí okno, ale je to výjimka. Sám je zavírám, když na to náhodou narazím.
A to ještě nemluvím o tom že se taky stane že klima nefunguje nebo je z nějakého záhadného důvodu vypnutá, to potom se budete u zavřených oken dusit?? A jak zařídíte aby se po případném zapnutí samy pozavíraly?
Navíc zdaleka ne vždy je evidentní zda klima zapnutá je či není, měl by na to být spolehlivý(!) indikátor (myslím třeba na vnitřních panelech IS).
Jako by bylo těžké dát tam zámek, jako třeba mají Bpee, a při funkční klimatizaci by to bylo zamčeno
Haha, a zamykat a odmykat to bude kdo? Především tedy kdo bude schopen ZARUČIT že v případě nefunkční či „jen“ vypnuté klimy bude možno okno otevřít… hrozí až zdravotní riziko když nepůjde!
Kdo asi, řidič samozřejmě to bude odmykat, zajímavé, že u vlaků to normálně funguje a problém to není, a to ještě k tomu třeba to zmiňované Bpee nemá otevírací všechna okna, ale jen některá.
Hledáte problémy, kde nejsou
Totiž, možná se mu (řidiči) pokusíte takovou povinnost uložit, ale vůbec nejsem přesvědčen že ji bude schopen a ochoten plnit…
Během jízdy nelze, snad možná na konečné, možná, pokud není vlivem zpoždění „ostrý“ obrat…
Vlak má i během jízdy osobu „s klíčkem“ navíc, víme??
Všichni, co se tady rozčilují, jak si máme naplánovat čas a že přece každý si ty dvě minuty bez problémů naplánuje dopředu a přece autobus má jízdní řád, tramvaj jede na čas a metro co minutu a půl, nechť si sáhne do svědomí. Nikdy jste nedobíhali, nikdy jste kolem nic neřešili, všechno je vždycky v absolutním pořádku a vždycky se 100% soustředíte na právě tuhle jednu věc. Na rovinu, já na ty dvě minuty kašlu, jízdenky mám předkoupené, kupuju si mixy 30 a 40Kč jízdenek, mám jich +/- 10 od každého kusu a postupně si je aktivuju. Pokud mám klid,… Číst vice »
Taky pred metrem aktivují a po chvili vstupuji. Ale za nesmysl to povazuji u busu ci tram, ktere jezdi se zpozdenim, a pak je potreba i chytit dalsi spoj. Kvuli zpozdeni MHD nejsem ochotna kupovat drazsi jizdenku, protoze se nevejdu o par minut. Takze aktivuji az kdyz vidim, a to se nevejdu ani do minuty. Nechapu, proc se nemuze pracovat s odectem aktivace.
Jednou chtěla revizorka kontrolovat dost nadřazeným a rozkazovačným způsobem. Já byl v klidu, já jízdenku měl, takže jsem ji požádal ať spolu s odznakem také předloží služební průkaz (to jí nařizuje všeobecná vyhláška). No, nebylo jí to vůbec po chuti. Přečetl jsem si její jméno a na celou tramvaj jsem ji oslovil jejím příjmením s tím, že takové chování si jako platící cestující nezasloužím, a že by se měla nad sebou hodně zamyslet. Další kontrolu vozu již neprováděla a na první zastávce vystoupila i s jejím kolegou.
Zcela v pořádku. Takové chování si nemůžete nechat líbit.
To dělají obvykle, že kontrolují na jednom úseku mezi zastávkami a pak vystoupí. Nic mimořádného.
A tu o Karkulce by jste měl? Pokud vím, na průkazkách mají jen čísla a fotku a něj jméno. Tak se přestaňte vytahovat s naprostým nesmyslem.
A celá tramvaj zatleskala.
Vzhledem k tomu, že MHD v Praze nejezdí podle jízdního řádu, ale někdy dříve a někdy později, odesílám objednávku jízdenky v momentě, kdy uvidím přijíždějící autobus a nic se na tom nezmění. O lhůtě vím, jednou mě buzeroval revizor okamžitě po nástupu do autobusu, já jsem věděla, že mi zbývá ještě cca minuta a půl, tak jsem sehrála, že mi nejde odemknout telefon a že ho musím restartovat a prostě jsem zdržovala a když se „povedlo“ telefon zprovoznit, měla jsem normálně platnou jízdenku. Osobně bych tuto lhůtu zrušila, dá se snadno obejít a současně popírá presumpci neviny a označuje všechny… Číst vice »
Jako turista si přesně z těchto důvodů jízdenku v aplikaci nekupuju téměř nikdy, ani sms, radši papír, ten se označí až při nástupu. Už jsem si musela nechat ujet tramvaj a další jela až za 20 minut, kvůli těch debilním 2 minutám. Zlatý Brno, kde navíc nemusím řešit, jestli se mi vyplatí celodenní jízdenka, pípnu a jedu a limituje se to samo do celodenní jízdenky. Pražská MHD je jak z dob krále klacka…
Brno? Kde to je??
Na sever od Vídně… od Prahy snad prý na jihovýchod, nevím jistě.
Málo v diskuzi vidím návrh na jízdenky „Z – DO“. Údajně Pidlítakčka něco umí, ale nakonec je u toho jenom normální časový kupón. Asi aby Praha nemusela odškodňovat za zpoždění.
Jojo, zrušte lhůtu a v okamžiku vyhlášení kontoly alektromagnetická vlna z odesílaných požadavků urve tramvaji střechu (bo Česko – Švejksko)…
Je více možností jak jízdenku koupit – komu se nějaký nelíbí, ať volí jiný. Divit se v metru kontrole na nástupišti, když už je dávno v placené zóně, je taky spíš o inteligenci uživatele než chybě systému.
Běžně SMS jízdenku (OL) užívám a s těmi 2 minutami počítám (polohu spoje mi ukáže inteligentní označník, kde není, je vodítkem JŘ; v Praze je poloha všeho na webu PIDu, takže není problém odeslat pořadavek podle aktuální polohy).
No a co, i kdyby to tak bylo, je to dobře, že si všichni cestující zakoupí jízdenku, i tak to bude přínos než živit drahý revizory pokutama. A navíc, stejně to směšné jízdné nezaplatí ani třetínu nákladů a všichni to v Praze stejně dotujeme.
No to neni dobře, protože si jí pak koupí v těch ani ne 5 % případů, kdy je v tom spoji revizor.
A proč se kontrola neprovádí podle toho času? Je přece jedno, kdy je jízdenka aktivní, pokud je prostředek na cestě 3 minuty, tak je jasné, že jízdenka aktivní 2,5 minuty zpátky je koupená až po nástupu.
Prodlevu pochopím u SMS jízdenky, kde je to snazší falšovat a blbě se to ověřuje, ale u té online aktivované přes internet fakt ne.
Jo a mapa PID taky ukazuje někdy, že spoj je na předchozí zastávce, a on právě ujel.
No, tak zajímavé je že v případě „papírové“ jízdenky stačilo označit až PO nástupu, a formulace „neprodleně“ se nějak vyřešila… kdežto zde to prostě nejde?? Anebo se „jen“ snažili maximálně zjednodušit práci kontrole?
Nejsme žádní zloději a ten počet černých pasažérů taky nesouhlasí
Ono bohužel revizoři obecně snad mají prémie za rozdané pokuty, a uznají chybu jen v případě, že je buďto tak malá, že to neublíží (například revizor opomene sdělit, že pokud zaplatí dotyčný pokutu na místě, tak to bude mít o 100,- levnější), nebo je tak evidentní, že ji nelze ignorovat. V ostatních případech si stojí za svým, a dopravní podnik samozřejmě stojí za nimi. Samozřejmě čest těm, kteří dokáží jednat rozumně, znám jich pár takových. Například nastoupí maminka s kočárkem, přímo před očima revizorky, dvě důchodkyně sedící na sklopných sedačkách v místech prostoru pro kočárek odmítnou místo uvolnit, takže maminka… Číst vice »
Neměla by být úloha revizora jiná, než jen hledat za každým černého pasažéra, co jede úmyslně na černo?
Neměla. Je to součástí jejich práce
V těchto případech poslat revizory do patřičných mezi a dal se s nimi nebavit…
Revizoři, stejně jako exekutoři, jsou odpad společnosti. Vzpomínám si, jak takhle dva revizoři buzerovali maminku s kočárkem, vlastně hodně podobné případu výše, až to naštvalo dva mladíky, tak 16 let, přišla zastávka, mladíci chytli každý jednoho revizora, vytáhli je ven, každý dostal ránu pěstí, že se složili na hromadu, mladíci jim řekli, ať si příště dovolují na sobě rovné a za potlesku snad všech cestujících odešli. Jinak mě se stalo, ještě kdysi s papírovým lístkem, že jsem si cvakla, ale přístroj nefungoval, tak už za jízdy jsem šla k jinému cvakátku a revizor taky blokoval možnost cvaknutí, tehdy ještě tělem… Číst vice »
Přesně tak.
Podepisují v plném rozsahu. Revizoři jsou opravdu odpad společnosti. Na maminky s kočárky a malé děti si dovolí, ale když je v tramvaji víc lidí jedoucí na pracák tak to radši dělají že nic nevidí. Jenom pro připomenutí, ten masový vrah v Ostravě který ve fakultní nemocnici zastřelil několik lidí byl v minulosti revizorem dopravního podniku Ostrava
Ten případ jedna nějak nesedí – doprovod kočárku s dítětem jezdí zdarma. V Praze na rozdíl od Brna na to nepotřebuje ani nic vyplňovat.
Moje chyba, nejednalo se o Prahu ani Brno, ale Pardubice, opomněl jsem to uvést, chtěl jsem tím pokuta, na problém s revizory obecně.
A co je tak špatného na tom? Lidi si ty jízdenky koupili…
Jedna věc je koupit, druhá věc je jí aktivovat a tím použít. Pokud si jízdenku koupím, ale neaktivuji, zůstane mi na příští jízdu, a to přece nejde takhle dělat.
Dostávat pokuty za chybějící sekundy do začátku platnosti je dost pakárna. Stejně jako se mi nelíbí, že očekávaný spoj vůbec nemusí přijet načas, ale jízdenka už běží.
Na druhou stranu znám lidi, kteří by se ihned vykašlali na placení předem a opravdu to posílali až při zhlédnutí revizora. A SMS se jinak zablokovat nedá…
Takže lepší řešení úplně nevidím. Krom mnohem lepší nebo alespoň nějaké INFORMOVANOSTI – vůbec si nevybavuji, že bych ty dvě minuty někde viděl explicitně uvedené. Ani na stránkách DPP to není, jen obecný blábol o potřebě již platné jízdenky při vstupu do přepravy.
Jak píšeš/te, SMS holt nic, taky je to už ale jen nouzovka. Ale u lístku aktivovaného jedině přes internet online nevidím důvod, proč řešit čas. Pokud jízdenka byla aktivovaná v čase, kdy už vozidlo bylo na cestě mezi zastávkami, je to jasné (pomíjím teď to, že papírový lístek si můžu aktivovat opravdu až po nástupu, takže je v tom výhodnější).
V metru jakbysmet, tam je zas jasné, že jsem eskalátory nepřelevitoval za 10 sekund, lze to změřit, nebo i ověřit na kameře, kdyby se pasažér cukal.
A nestačí si zapsat čas od chvíle, kdy revizor začne kontrolovat? Pak se dá poznat, kdo si jízdenku koupil dřív kdy později.
Výborný postřeh, něco podobného taky říkám. A taky je dohledatelné, kolik vozidlu mělo trvat od zastávky, nebo podle kamer cesta po eskalátorech.
Nevím, co na tom někteří nechápou. Je třeba zajistit, aby v určité chvíli po vyjetí spoje ze zastávky již nebylo možné kupovat jízdné a revizor mohl zkontrolovat, kdo ho má a kdo ne. U papírových jízdenek se toho dosahuje deaktivací označovačů, u sms se toho docílí tou lhůtou.
Neříkám, že neexistuje lepší řešení, já ho ale prostě nevidím.
Tak ať začnou kontrolovat po těch dvou minutách…
Lidi to chápou jako princip, ale taky chápou, že to je největší pakárna pro poctivě platící, protože nikdo normální si nenechá ujet spoj, jen protože ještě nedoběhl nějaký odpočet něčeho co si koupili a nevratně aktivovali.
Je to pakárna, ale s ničím lepším zatím nikdo nepřišel. Pokud by tam ta lhůta nebyl, bylo by možné snadno jezdit na černo.
A mimochodem, pokud teda zrovna spěchám, tak nechám aplikaci být a normálně si to koupím v automatu ve voze.
Proč? Snadno ověříte, kdy se spoj rozjel, a tedy aktivované jízdenky po tom času jsou asi pokus o podvod.
No, a jaký je problém u vstupu do „placeného prostoru“ metra? Jakože kdo si aktivoval jízdenku až sekundu před průchodem turniketem ten je zloděj, nebo co? Čemu má sloužit to že bude dvě minuty čekat než smí dovnitř??
Nejlepší by bylo tam mít obě možnosti: aktivovat hned (defaultně) a aktivovat za 2 minuty.
Například pro mne je 2minutová prodleva výhodná.
V okamžiku příjezdu vlaku na hlavák aktivuji jízdenku. A ty 2 minuty jsou tak akorát na metro. Naopak při odchodu z jednání či hospody aktivuji a než přijdu na zastávku, jsou to zhruba ty dvě minuty.
Na zastávku čeho? Autobusu? Ale to je „poněkud nepravděpodobné“ že už tam bude čekat spoj…
Nářky uspěchaných lidi, co neumí plánovat čas. Ani 2 min. S prodlevu počítám, tak k ní i tak přistupuji. Aktivují včas, nebo prostě počkám na další metro. Opět hledání problému, kde není. Nebo je, ale v uživateli
Ne,platím za službu..tudíž ne za to že stojím na zastávce…za taxi taky neplatím dopředu ale až když nasednu popř.taxik na mě čeká…tohle je DP zlodějna a nic vic
Souhlas a okrádat platící cestující tím, že si nedokážu zajistit lepší mechanismus kontroly opravdu do dnešní doby nepatří.
A to si predstav, ze existuje i neco jineho, nez kazde tri minuty jedouci metro. Co poradis tam? Cekat pul hodiny na dalsi spoj?
Ten systém není jen na metro. Po Praze může být interval až půl hodiny a venku v PIDu ještě daleko více. A že třeba vlak přijede na čas není nic jistého.
Možná by nebylo tak špatné zrušit SMS jízdenky, tam, kde jsou automaty ve vozech. Ovšem nejsou jen SMS, je Lítačka, Sejf a jánevímcoještě. Viděl jsem revizora, jak dával pokutu holce, co doběhla na poslední chvíli a mobil z kapsy nevyndala. Jízdenku koupila SMS za běhu a revizor jí dokazoval, že jede jednu zastávku načerno. Kritické to bylo, když byly 20minutové jízdenky, to si člověk musel počítat, aby dojel do centra, trvá to u nás tak těch 20 minut. Když jsou teď jen hodinové, dá se koupit s předstihem, ovšem od MHD je to tzv. neviditelné zdražení, žádná linka nejede déle… Číst vice »
Víc než půl hodiny jede kdeco, otázkou je zdali to má smysl.
Tyhle systémy bez ochranných lhůt mohou fungovat v zemích, kde lidé mají úplně jiné myšlení. Ale těžko to může fungovat v ČR, kde myšlení lidí je takové, jak co nejlépe něco obejít. Takže pokud jde o zkrácení na jednu minutu, to je dobrý nápad, ovšem její zrušení dobrý nápad není. Všichni ví, k čemu by to vedlo.
Jo? Vážně to všichni ví?
Nebo jen tak nějak předpokládají, místo aby se zamýšleli, jak udělat systém použitelnější?
Treba v Polsku… Mysleni jak neco oszukać jeste horsi nez v CR a ochranna lhuta neexistuje zadna
Takže vy kradete, podvádíte a jezdíte na černo, když je to tedy zdejší standard? Dobré vědět.
Ano. A vraždí! Nedělejte ze sebe hňupa.
Nedělám ze sebe hňupa, dělám hyperbolu, protože mě opravdu vytáčí prohlášení některých „kde myšlení lidí je takové, jak co nejlépe něco obejít“ což je hrubá nepravda (statistiky kontrol nic o většině neříkají). Drtivá většina lidí si normálně kupuje jízdenky, ale protože si neumíme poradit s přímo podvodníky, budeme komplikovat život těm spořádným, protože podvodník by si také náhodou mohl koupit jízdenku, když spatří revizora.
Nevím jak by se lidem líbil letištní způsob prohlídek na výstupu ze supermarketu, protože lidi přece můžou něco ukrást a nejsme prý v zemi „kde lidé mají úplně jiné myšlení“.
Také nemám rád zevšeobecňování. Přesto souhlasím s tvrzením, že snaha ošidit libovolný systém, patří k naší kultuře Pozor: tento názor netvrdí, že to dělají všichni. Tady je Vaše hyperbolu chybná. Opatření, které předpokládají, že někteří zákazníci kradou, v supermarketech jsou, jen nejsou na tokové úrovni, jako na letištích. Rozlišit spořádaného člověka a podvodníka je zásadní problém od doby, co svět světem stojí.
Podle mě je to zápecnický názor zcela v kontrastu s reálnými zkušenostmi se zahraničím. Jedině s výjimkou Japonska mi nepřišla poctivost v zahraničí o noc lepší, mnohdy naopak.
Co je to zápecnický názor? Jádrem problému s nepoctivostí není srovnání se zahraničím, ale destrukce daného vztahu (systému).
anonymně se to kdáká…
Tak ještě že Antonínem jsme se dozvěděli o vás vše
Nevím, proč bych měl krást a podvádět. Ale vím, jaké je zde myšlení. To však znamená, že to dělá každý? Ne, neznamená. Znamená to ovšem to, že je to tady častější jev než třeba ve Skandinávii.
Ale prosimvás v Čechách krade úplně každej. Od ministra financí po posledního kapsářr v metru a samozřejmě každej na svý úrovni. Celý tohle vzniklo tím, že jednoho zkrachovalého komunistu z X (kterej by jinak pokuty třeba řidičům sekal jak Baťa cvičky) chytili jet na černo a tohle je výsledek.
A další problém je, že když si v app lítačka dám vyhledat spojení, které začíná jízdou metrem, dám si z vyhledání spojení koupit jízdenku na tohle spojení, tak mi ji to default aktivuje v čase plánovaného odjzedu metra…ale to už nějaký čas musím zjevně být v placeném přepravním prostoru. Obdobně při výstupu, pokud cesta trvá třeba právě 30 minut.
Ona je otázka, proč je vůbec prostor nástupišť v metru placeným prostorem?
To je jakoby se na nástupiště na nádraží smělo až s jízdenkou.
Také že smělo. Až do roku 2012 jste na nástupiště na nádraží směl vstoupit jen s platnou jízdenkou nebo tzv. „peronkou“.
To vím, že „perónka“ existovala, osobně jsem si myslel, že ji zrušili tedy mnohém dříve, ale to je jedno.
A to je ono, na železnici to zrušit šlo, a v metru to je problém? Obzvláště pokud aplikace Vám dá jízdenku platnou až v čase odjezdu spoje (pokud ji kupujete přes vyhledávání spojení)).
Ano, v metru totiž -na rozdíl od vlaků-nejsou ve vozidlech průvodčí
V tramvajích, v autobusech a trolejbusech taky ne a označovač je až ve vozidle a ne už na zastávce, v čem je Metro jiné než ostatní druhy MHD, že tam nemůžou být označovače až ve vozidle?
A to je fyzikální princip??
až na to, že to tak ještě asi před 10 lety bylo, pak to teda zrušili. Pamatuju, že v automatech na železniční jízdenky bývala i „vstupenka na nástupiště“.
ale ono to tak je – s platnou jízdenkou nebo vstupenkou na nástupiště. Na druhou stranu mě za cca 55 let, co jezdím sám, na nástupišti ještě nikdo nekontroloval.
Aby to revizoři měli snadnější, kontrolují totiž venku. Bohužel někdy i v případě, kdy mám kufr a jdu na vlak.
To je proto, že mnohem praktičtější je kontrolovat jízdenky přesně třeba na nástupišti než někde ve vagónu. Abyste je ale mohl kontrolovat, musí to být už placený prostor. Tohle bych neřekl, že je chyba. Vlastně ani nevím o městě, kde je metro, a kde by to bylo jinak.
Ale když jsem nanastupisri metra tak necerpam službu přepravy…tak proč bych měl za to platit? Placený prostor by měl být čiste v metru
Podmínky pro přepravu stanoví dopravce
To ale přece neznamená, že o tom nemůžeme diskutovat, zda to je správně. Stejně jako při zpoždění, kdy DP toho zneužívají a u časových jízdenek požadují dokoupení dalšího dokladu, i když cesta byla započata s dokladem, který by časově měl stačit.
Pravda, ale dopravce je státní (zaručený monopol) a platíme ho my všichni (částečně z daní a částečně z jízdného). Je to dostatečné zdůvodnění proč by se alespoň přiměřeně měl snažit přáním cestujících vyhovět?? Nebo je jeho jediným přáním existovat a vožení cestujících je otravná vedlejší věc???
No tak ale to mi řekněte, když vstup do placeného prostoru metra jde stanovit s přesností na jednotky sekund, zakoupení jízdenky jde stanovit (pokud dostanu potvrzující odpověď serveru) se stejnou přesností, proč by se mělo čekat někde u turniketu dvě minuty???
Tam je zásadní problém v tom, že když to člověk neví, tak to má blbý. Klikně na „aktivovat nyní“ a až pak zjistí, že to není „nyní“ ale za dlouho. A už to nejde zrušit. Kdyby to během těch dvou minut aspoň šlo deaktivovat, tak bych to mohl udělat a po nástupu do tram si koupit jízdenku kartou tam.
O co těm dementům jde? Dyť i kdyby si to člověk koupil až „po spatření revizora“ (což je blbost, většina nakupuje „po spatření autobusu“) – tak cíl – koupená jízdenka – byl dosažen, ne?
A přesně to je moje řeč
To sice ano, ale jen v tomto jednom případě, kdy tam ten revizor byl. Jindy by bylo možné jet na snadno na černo.
Takže pak by cestující mohl absolvovat třeba 95 % jízd na černo a na těch 5 % si koupit lístek. To by přece nedávalo smysl.
Nemyslím si, že časová prodleva je takový obrovský problém, ti co budou chtít cestovat na jízdenku si ji koupí, případně se budou zajímat jak to funguje a u těch co ne je jedno řešit prodlevu – jak tu je několikrát zmíněno. Chápu cestující co potřebují rychle přestoupit pro ty je tu stále možnost zakoupit si jízdenku před vstupem do metra(s připravenou kartou či mobilem to zabere max. 30 vteřin) , po nástupu v tramvaji a (v Praze nyní/konečně už i) v autobuse. Další fakt, je ten, že kdo si kupuje jízdenku přes aplikaci, může si ji koupit na konkretní spoj,… Číst vice »
Já jsem až doteď nevěděl, že tam ta ochranná lhůta je – a to používám SMS jízdenky už léta (SPP někdo fakt čte?) – ale vždycky jsem si říkal, proč to k**a trvá tak dlouho, než ta SMS přijde 🙂
neprůstřelný argumenu na vše: Dyk jinde to tak taky mají…
Paragraf 1. 🙂
Uveďte nějaký zdroj, kde tímto argumentují.
To jste si naběhl! Argumentuje tím mj, mluvčí ROPIDu Filip Drápal v části článku výše:,, Obvinění předem“.
Přímo v článku, stačí číst pořádně.
A tam kde to NEmají (protože to vyřešili jinak) tak o tom se preventivně zmiňovat nebudeme…
To je zase krásná bouře ve sklenici vody… Každej způsob odbavení má svoje výhody i nevýhody a i proto je těch možností odbavení několik – každej si může vybrat co se mu nejvíc hodí.
Tady se ale bavíme o tom, že jinde ve světě některé z těch velkých nevýhod nemají. Odbavení v PIDu je určitě v mnoha ohledech dobré, ale to neznamená, že se v některých ohledech nedá zlepšit. Diskuse je takových příkladů plná.
A všechno na světě je vlastně tak nějak stejné, u všeho nějaké ty plusy a nějaké ty mínusy a hlavně že svítí sluníčko, že?
Tenhle způsob řešení problémů zbožňuju!
A to je přesně ten důvod, proč stále používám papírovou jízdenku. Případně platím kartou přímo u řidiče, kde to jde.
Poměrně dost jsem na3raný na nádražích, kde strojky k cvaknutí dávají zásadně na místa co nejdál a tak aby je nešlo najít – prostě aby člověk vlak nestihnul, případně si zatrénoval sprint. SŽD se halt starají i o kondici cestujících, takoví to jsou kujóni 😀
Je to jizdenka nebo vstupenka? Kdyz si chci koupit listek v tramvaji kartou taky nejprve nastoupim, proderu se ke strojku a teprve zaplatim… cela prodleva je totalni nesmysl
Prodleva nesmysl není, když si koupíte jízdenku kartou v tramvaji nebo busu nedáváte jí do strojku, je hned „štípnutá“. Ta v aplikaci po zakoupení „štípnutá“ není, stejně jako papírová jízdenka z automatu nebo trafiky. Nevím jak v Praze, ale v Brně měl revizor možnost po nástupu do vozidla vypnout označovací strojky a zabránit tak hádkám s podvodníky. Řešením celé situace s aktivační dobou by mohlo být do vozidel a přepravního prostoru metra umístit QR kódy, kterými by se jízdenka v aplikaci aktivovala a časovou aktivaci zrušit. Nedělejte si iluze, mnoho našich spoluobčanů přemýšlí stylem „očůrej co jde“ a peníze „ušetřené“… Číst vice »
To vypnutí označovačů při nástupu revizora se děje nejen v Brně, zažil jsem jej i v HK. Čas vypnutí označovačů se dá v odbavovacím systému dohledat, takže je pak rychle vyřešena i otázka sms jízdenek koupených až po nástupu revizora do vozidla, resp.po zahájení přepravní kontroly.
Akorát se tam pak musí počítat a odčítat… a to se jim nechce.
Klasicky, mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Suchá je teorie, bohatý strom života a nálady revizorů. Pokud systém na blokování vyčůraných cestujících pomáhá vyčůraným revizorů pokutovat cestující s poctivě zakoupenou a nevratně aktivovanou jízdenkou (zrušit to nejde), kteří nastoupili ještě dříve než doběhl relativně dlouhý odpočet, tak to není dobré. Je to stejné, jako by vás pokaždé šacovala ochranka v supermarketu, protože víme jací lidi jsou, že jo. Najdou se mezi nimi i zloději.
to bylo hezký: „proderu se ke strojku (u dveří)… nezávidím…
Hlavně ,že bezdomovci a jim podobní jezdí vesele bez jízdenky a revizoři běžně dělají ,,že je nevidí,, .
Není si na nich co vzít. Revizor chce hlavně prachy 😉
No právě. I proto je ta lhůta hlavně kvůli tomu, aby inkasovali peníze na pokutách. Jinak o co jde, když cestující zaplatí jízdné teprve až zahlédne revizora? Důležité snad je, že aspoň těch 30,- Kč do systému poslal a má platnou jízdenku na zbytek cesty. Až pokutují takové ty divné živly, které opravdu platit nehodlají za žádných okolností.
A když revizora nespatří, tak nezaplatí a je vše v pořádku?
SMS jízdenkám se vyhýbám, hlavně abych nečekal, než mi konečně sms přijde. Radši jezdím buď se zásobou papírových nebo na lítačku. Kromě toho, kdyby se po zakoupení jízdenky něco stalo s mobilem, je to pak ještě horší problém než ta prodleva – máte zaplaceno, ale prokázat to nemůžete.
Takže na mobil se nespoléhám jako na jediný nosič jízdenek – radši mám u sebe fyzicky INkartu apod.
Nevím jak je to v Praze ale v ostravských SMS jízdenkách je kód, který může revizor zadat a prozvonit tak číslo, na kterém ta SMS je – možná, že by to šlo dohledat i obráceně – podle telefonního čísla… 🙂
Jakákoliv lhůta je zcela nesmyslná, kdo má papírovou jízdenku, tak také nastupuje a po nějakou chvíli se pohybuje v dopravním prostředku bez označeného a tedy s neplatným dokladem. A i takový vykuk se může postavit ke strojku na označení jízdenky a tu si označit až ve chvíli, kdy vidí revizora. Nevidím v tom tedy vůbec žádný rozdíl, tak proč by pro jednu skupinu cestujících měla platit nějaká restriktivní lhůta?
Vy vůbec nechápete článek, ani Smluvní přepravní podmínky napříč ČR.
A propo, při zahájení přepravní kontroly si revizor zablokuje značkovače, takže ani toto není možné (pokud si je zablokuje, někdy to nedělají)
Pane Jindřichu, Vy asi zase nechápete, že to takto nefunguje všude stejně, žádné „napříč ČR“ neexistuje. V Praze v žádném dopravním prostředku si revizor nic zablokovat nemůže, ani to nejde. Vždyť ta kontrola ve voze, kde je klidně 60 lidí trvá několik stanic a jak by asi ti co nově přistoupí si označili svoji jízdenku?
Mám příklad kde to dle mého funguje, raději nebudu uvádět konkrétní místo, ale funguje to asi následovně: pokud je spoj plnější a revizor chce kontrolovat přes několik zastávek praktikuje tzv. čekání, tzn. zablokuje moznost koupit si jízdenku a kontroluje během jízdy, na další zastávce se tato možnost automaticky opět spusti, revizor počká až vystoupí/nastoupí cestující, ti co si kupují si ji koupí, po „uklidnění“ šrumu možnost opět zablokuje a kontroluj další……
To blokování je taky prasarna. Dovedu si predstavit situaci kdy mi končí jedna jízdenka a chci si označit druhou a nemůžu? Jak by se na to revizor díval?
Nevybíravě… anebo spíš vybíravě?? 🙂
chvíli se pohybuje v dopravním prostředku bez označeného a tedy s neplatným dokladem. hahaha, je to taková procházka…
Vzpomínám, jak v tramvajích z Liberce do Jablonce byl v přední části vozidla pultík se přihrádkami na drobné a se sedačkou, kde trůnila průvodčí a bedlivému oku neunikl žádný pasažér, natož černý.
Aktivace jízdenky proběhla jejím zakoupenim.
Ovšem to se nastupovalo předními dveřmi.
Pak mne ještě napadá jedna věc. Pokud by se sečetly roční náklady na provoz odbavovacích systémů, rozpočetly vstupní náklady na jejích pořízení, náklady na revizory, náklady na náměstky mající tyto systemy v gescí – jestli by opravdu nevyšlo levněji nechat MHD zdarma.
Ne.
Pokud Praha z jízdného pokryje cca 20 % nákladů, je to 5 miliard ročně. Přijde vám, že náklady na odbavení a revizory jsou v podobném řádu?
Hm, no počkejte, to máme náklady na jednoho revizora… superhrubá mzda… půl milionu ročně? Pak tu máme jejich technické vybavení, školitele, vedoucí…. no řádově miliardu ročně bych tipoval.
Náklady na jízdenky a kontrolu jsou jedním z argumentů míst kde jezdí zadarmo… netvrdím že je to ideální ale aspoň za úvahu to stojí ne?
černý pasažér, černý pasažér – není to rasově diskriminační???
Ještě se říkalo slepý pasažér 🙂
To je v němčině, česky jsem toto v životě neslyšel…
V Polsku mají aplikaci JakDojade, která pokrývá MHD v mnoha městech (pravděpodobně ne ve všech, ale zatím všude, kde jsem chtěl použít MHD). Vyhledá mi spoj, doporučí mi jízdenku s vhodnou dobou platnosti nebo počtem pásem, koupím přes ni jízdenku (registrovaná platební karta) s okamžitou platností, takže ji kupuju až v okamžiku, kdy autobus, nebo tramvaj, brzdí u zastávky.
V Plzni se mi stalo, že jsem odeslal sms po páté ranní, věděl jsem, že pojedu až za nějak za 5 minut, takže už jsem příchozí zprávu nekontroloval s tím, že mám dostatečnou rezervu a smska s jízdenkou mi přišla až v půl čtvrté odpoledne.
Tak nevím. Jde o to aby se nejezdilo bez jízdenky, nebo aby se vybraly pokuty ? Podle toho co čtu, tak tady nejde o snahu donutit cestujícího, aby měl jízdenku, ale aby zaplatil pokutu
Je to úplně stejný a stejně zvrácený princip jako neoznačená policejní auta, kde cílem také není přimět řidiče dodržovat pravidla, ale platit pokuty.
Pokud někdo potřebuje k dodržování pravidel vidět policejní auto, tak je zvrácené jeho myšlení. V Česku ale zcela běžné.
mě nevadí neoznačená policejní auta, vám ano?
Ano, mně vadí. Policie má nebezpečnému jednání předcházet, ne se schovávat, čekat, až k němu dojde a následně vybírat pokuty.
Pokud snad jde o vyšetřování trestných činů tak ano, proč ne, ale pokud se jedná o výkon funkce na veřejnosti? Je to něco podobného jako strážník v civilu…
Kromě toho už je to dneska zase technicky přežité (úseková měření jsou mnohem lepší než „lapání“ z aut v jízdě za někým, kromě toho je to zbytečné ojíždění služebních aut, pálení benzínu a blokování kapacity komunikací…).
Možná mi něco uniká a ta ochranná lhůta má zázračný účinek na poctivost cestujících, ale nechápu její existenci. Kdo chce jet načerno, pojede načerno. Kdyby nebyla ochranná lhůta, tak když uvidí revizora, narychlo si koupí platnou jízdenku. Kdo chce jet poctivě, pojede poctivě bez ohledu na limit platnosti. Přijde mi, že v rámci zamezení jakýmkoliv nepravostem vznikla krajně uživatelsky nepřívětivá věc. Že se s vaničkou vylilo i dítě.
Přesně tak. Ten argument vlastně říká: „kdybychom zrušili ochranou lhůtu, černí pasažéři by si koupili jízdenku.“ Vždycky jsem si myslel, že přesně k tomu mají revizoři sloužit, aby si černí pasažéři koupili jízdenku.
Jo. Jednu za rok.
Pokud někdo vidí revizora jednou za rok a řeší jenom to, zda s emu to vyplatí, bude samozřejmě jezdit na černo. Protože ho revizor bude kontrolovat jednou za několik let, takže místo aby zaplatil za 5 let 18 250 Kč za kupony, zaplatí 800 Kč za pokutu.
Pokud revizoři kontrolují málo často, protože jsou pořád na přestupu na Muzeu, je to problém rozvržení práce revizorů, ne problém ochranného limitu.
Tak si koupí třeba jednu za měsíc, kdyby měl fakt smůlu. Aby se mu vyplatilo koupit kupon místo jízdenek „pokaždé, když uvidí revizora“, musel by toho revizora potkat každé tři dny (30 Kč jízdenka, kupon 10 korun za den). Což je asi nereálné.
V Budapešti nás (loni v říjnu) kontrolovali revizoři (hlavně v metru) i několikrát denně. Tam s tím problém evidentně nemají.
Asi jste vypadali podezřele:)
Tak nějak. A kdyby mě prudili revizoři každé tři dny, to bych snad radši jezdil autem.
Vás prudí to, že vidíte revizora?
Pořád když si koupí jednu jízdenku za měsíc, zaplatí dopravnímu podniku víc, než když jednou za pět let zaplatí pokutu.
Jestli jdu načerno, tak bych na muzeu přestupoval horem:D
Taky tam nechytají místní, ale cizince. Prostě nejhorší možný způsob revize jízdenek – množství černých pasažérů tím neubyde, na notorické černé pasažéry to nemá žádný vliv. Akorát to naštve cizince, kteří doplácí (doslova) na to, že jim DPP není schopen prodat několikadenní jízdenku hned na letišti.
No to nevím, revizora potkám tak jednou do měsíce.
Já vůbec. Snad před rokem naposledy a to jezdím skoro denně, ale většinou tramvají. Taky mne dost často ignorují (což bude možná důvod, že si jich ani nevšimnu, pokud jedu metrem, obvykle z metra někam hned spěchám).
Jo, koupím si jízdenku, když jednou za rok uvidím revizora 3 metry ode sebe 🙂
Ale až když uvidí revizora. Ono je vůbec zajímavé sledovat, jaký (nejen zde, ale i jinde na sítích) je průnik mezi sociálními existencemi, kteří volají po tržním parkovném, mýtném v centru města, progresivním (čti komunisticko-zlodějském) zdanění práce a nemovitostí, regulací nájmů, pomalu znárodňováním bytů a nebo důsledném vymáhání pokut za špatné parkování, ale když dojde na pokuty za jízdu na černo, tak kolem sebe vzteky kopou a histericky ječí a kňučí, že jim to závidí i Babiš s Čapím hnízdem…
Dnes – uvidí revizora a jízdenku si nekupuje, jenom se nenápadně přesouvá k nejbližším dveřím. Bez ochranné lhůty – uvidí revizora a koupí si jízdenku. Takže by bylo víc prodaných jízdenek, černý pasažér by si koupil víc jízdenek a možná by zjistil, že se mu vyplatí kupon.
Ale asi není úlohou revizorů, aby si víc lidí kupovalo jízdenky…
Jízdenku si má mít platnou před nástupem do vozidla. Pokud to kaštan neudělá, je na místě pokuta.
Pokud cestující chce mít platnou jízdenku před nástupem do vozidla a dopravce mu v tom zabrání, je na místě pokuta pro dopravce.
To je jistě zajímavé, a vy k tomu máme nějaká přesnější data? A třeba dokonce i legálně získaná??
Jízdenku si máte koupit než ohledu na to, jestli přijde revizor.
Účel revizorů je, aby byli potrestáni lidé, kteří porušili přepravní podmínky a tarif. Proto revizoři nevybírají jízdné, ale pokuty.
Ono technické řešení existuje, hned několik: 1) Při vstupu do metra např. pomocí Bluetooth vysílat signál který aplikace identifikuje a umožní ochrannou lhůtu vynulovat. Případně do validátoru umístit RFID tag kterým se přes NFC vynuluje. QR kód asi ne, ten jde snadno zkopírovat. 2) Použít senzory telefonu, jmenovitě GNSS a detekovat jízdu, případně polohu v zastávce. Pokud jsem na zastávce tak si to můžu koupit bez lhůty. 3) Případně na to jít obráceně a v dopravních prostředcích vysílat přes Bluetooth informaci v jakém jste a jestli jede nebo je v zastávce. Pokud jede, tak si bez ochranné lhůty jízdenku nekoupíte… Číst vice »
Líbí se mi 1. nápad. Naopak trojku bych považoval za kontraproduktivní, když vidím, že mi jízdenka za chvíli skončí a chci si koupit další, tak bych nemohl bez přerušení jízdy?
Tak u prodloužení (jízdenku mám stále ještě platnou) mi přijde že nedává ona ochranná lhůta smysl vůbec. No uvidíme s čím se DPP vytáhne – jestli vůbec s něčím.
Nebo se inspirovat v civilizaci, jízdenku aktivovat hned a první minutu pouze mít vyznačeno, že je čerstvě zakoupená.
Stačí tam mít ten čas, no.
Tak o tomhle vůbec jako mimopražský nevím, vždy jak pípne SMS, tak jdu. Ani v té zprávě to není, je tma uvedeno platnost od a čas shodný s časem doručení SMS…
Myslím, že ta SMS chodí právě už s tou prodlevou.
Tady není potřeba znovu vynalézat kolo, stačí zkopírovat řešení z Budapešt, kde mají k aktivaci jízdenky načtení QR kódů, který je nalepený na dveřích vozidla či na označovači jízdenek v metru. Tam to trvá tak vteřinu. Chápu, že by dodatečný vývoj v aplikaci, tisk a nalepení těch QR kódu stál mnohem více peněz než přepsání jedné konstanty ve zdrojovém kódu ale je to řešení, které je uživatelsky přívětivé a řeší i případy kdy člověk stojí na zastávce a neví přesně kdy si jízdenku aktivovat aby ji využil naplno narozdíl od platnosti za dvě minuty nebo za minutu…
Budapešť prosím ne, v létě jsem potřeboval aktivovat jízdenky pro dvě osoby a u těch dveří na to vážně není čas
Netreba vymýšlať sprostosti so scanovaním kódov, ktoré zas zdržujú pri nástupe a robia systém ešte neatraktívnejším. Je kopa príkladov miest kde to ide aj bez takýchto hlúpostí, od Kodane cez Berlín, Zurich, Viedeň po Bratislavu, kde vám všade lístok začne platiť v momente keď ste si ho kúpili a bodka. A ďalšie desiatky ak nie stovky európskych miest.
Často se mi stává, že autobus má přijet dejme tomu v 18:30, délka cesty je 25 min. Koupím si jízdenku, aktivuji tak, aby od 18:30 byla platná. Jenže autobus nikde, přijede až 18:45, takže zbytek cesty nechtěně jedu načerno. Jenže aktivovat si jízdenku až ve chvíli, kdy autobus skutečně nevidím, nejde – právě kvůli té dvouminutové prodlevě.
Tohle naštěstí už vyřešily soudy – v tomto případě je sice jízdenka neplatnám, ale dopravci nevzniká nárok na pokutu, protože nákupem jízdenky uzavřel cestující smlouvu, kterou dopravce objektivně nedodržel. Tj. do dané stanice veze cestujícího zadarmo.
Zajímavé, máte k tomu nějaký zdroj? Rád bych se dočetl více
http://Www.revisor.cz. A omlouvám se, není na to judikatura, jen výklad, ale celkem jasný.
V Plzni jste podle SPP i tak šedý pasažér a máte na triku pokutu.
Bohužel nejen v Plzni, ale třeba i v Praze, vím že to bylo řešeno a DPP si stojí za svými revizory (ostatně jako všude), že cestující má mít platný doklad na celou jízdu, a to že spoj má zpoždění není důvod, a cestující si má koupit další doklad.
Judikatura má přednost před SPP.
Problém je v tom, že praha si to jako „velké mhd“ zjednodušuje, a cestující vlastně nemá nikde vyznačeno kam chce jet.
Někde na stránkách DP jsem četl, že platí tarifní časy, tedy to co je práno v jízdním řádu. Že to jede reálně jinak cestujícího nemusí trápit.
To se musí řídit časem předepsaným pro ten úsek, ne kolik času ten autobus apod. skutečně na tom úseku stráví. To by taky při odklonu vlaku mohl průvodčí obcházet cestující a vyžadovat doplatky za kilometry navíc…
Neuvěřitelně hloupý systém, který jde na ruku nepoctivým revizorům.
Není přece problém zjistit čas odjezdu ze zastávky a porovnat jej s časem nákupu jízdenky. Pokud byla jízdenka koupena před odjezdem, tak nazdárek a mafie ať si trhne.
Bohužel, není zájem o změnu.
Co znamená nepoctivý revizor?
Vynechte slovo nepoctivý a máte odpověď 😉😁 Jediný orgán, který se naučil chovat ne represivne, je policie ČR. Policisté plánují akce hlavně kvůli prevenci.
A kdo určí ze které zastávky jsem vyjel? Vy jste z Vysočiny, v Praze je zastávka každou minutu až dvě od sebe.
Tak ale to nepoznáte ani u papírové.
To je taková pitomost…. Bič na slušný lidi… Pokud jsem podvodník, tak aktivuji hodim do batoku a čekám na revizora. Když příjde, tak tři minuty prohledávám kapsy, pak další dvě hledám v batohu a nakonec vítězoslavně vytáhnu platnou jízdenku.
Chytají jen slušný lidi, ale to je zřejmě běžné. Už jsem zažil revizora, který se opřel o označovač, aby dobíhající nemohl označit jízdenku a po zavření dveří ho pokutoval. Holt specifická sorta.
V článku ale píšou, že revizor vidí, kdy byla ta jízdenka zakoupena.
Ti sice vidí, ale není mu toi nic platné. V době kontroly má cestující pltnou jízdenku, před tím mohl mít třeba papírovou, která právě vypršela.
Ale pak musí ukázat tu jízdenku na předešlou část cesty…
Jejda a proč? To vůbec není předmětem kontroly a cestující ani nemá povinnost starou jízdenku uschovat.
Tohle je hrozná blbost, jako taky se mě stalo v Brně, pošlu si sms, ale vidím jak mě jede šalina a byla neděle tak ji dobehnu, sms mě došla po 30 vteřinách a dostal jsem pokutu, jasně bylo vidět, že sms jsem si poslal minutu předtím než jsem nastoupi, revizáci jsou hrozní
Naštěstí to již Brně funguje jinak a s tímto problém není.
Přesně, viz můj příspěvek výše. Tohle je prostě naschvál. Je to neskutečná lumpárna, a taková zkušenost nakonec mnoho lidí odradí od cestování MHD.
Měl jsi ty darebaky poslat někam a vůbec se s nimi nebavit…když má MHD zpoždění tak taky nic nedostanu….
a tu o červený karkulce taky umíš?
Osobně bych tu lhůtu nechal, s tím, že se zkrátí v případě aktivace na konkrétní spoj. Tj když ji aktivuji jen tak, tak nechat běžet 2 minuty, ale když chci jet třeba tramvají linky 9, která odjíždí ze zastávky ve 12:44, abych ji mohl aktivovat se začátkem platnosti v 12.44 i ve 43 či 44 (dnes mě to nepustí, je nutné dodržet ten limit). Pro případného revizora by se určitě dalo dopsat razítko s takovouto informací (nástup v tolika tolik na téhle zastávce…).
Za mě určitě kompromis, který v omezený míře funguje už dnes…
Absolutně nechápu proč má každé město svůj systém. V Brně je už roky jednoduchý, funkční a je to prostě okamžitě nikdy jsem vlastně nezaznamenal prodlevu. Na jednom strojku si jenom pípnete kartou nebo si koupíte lístek nebo označíte papírový.
Ano, to máme taky. A k tomu máme ještě nákup jízdenek v mobilní aplikaci, o kterém tady celou dobu hovoříme, Mlho.
Možná vás to šokuje, ale dokonce i v Brně máme možnost si jízdenku koupit v aplikaci (pravda, díky systému pípni a jeď už to moc není atraktivní, ale je tu…) a hle, zde se nějaké 2 minuty řeší 4x kratší dobou… (4) Při koupi jízdenky si cestující zvolí počátek její platnosti. Počátek platnosti musí být nejdříve 30 sekund od zadání požadavku na koupi jízdenky. V případě, že si cestující nezvolí čas počátku platnosti jízdenky, aplikace Poseidon sama nastaví počátek platnosti 30 sekund od zadání požadavku na koupi jízdenky.
Takže mne Hřib podezírá, že je chci podvést. Ať je lhúta půl minuty, to už je snesitelný. Navíc při zpoždění jejich povozů to kolikrát ani nevyjde, když počítám s jejich jízdním řádem. Tolik nespravedlnosti a svinstva, co mocní vytvoří, protože ostatní podezírají, že jsou stejní vykukové jako oni v politice, je odpornost hodná jejich postavení !
Co to proboha melete? Ta dvouminutová lhůta byla zavedena dávno před Hřibem. Hřib není žádná extraliga, ale v tomto fakt nejede.
A něco s tím udělat nemůže?
Aspoň nadpis si přečtěte. „Praha chystá změnu“.
Změna je ve stadiu usilovného zvažování.
Nemůže. Není tyran Ankh-Morkporku. Může něco navrhnout a byrokratické soukolí to pak bude měsíce žvýkat a zapracovávat, bude se k tomu vyjadřovat já nevím kdo a hlavně Ropid i DPP a ostatní dopravci to musí nějak zapracovat do svých papírů (přepravní řády atp.).
Ochranná lhůta může být jednoduše realizována systémem, který mi SMS jízdenku pošle se zpožděním od okamžiku požadavku (což se stejně dost často děje, jen nevím, zda z tohoto či jiného důvodu). Jakmile mi přijde, musí být platná. Dost na tom, že mi její platnost ubíhá, ještě než se podzemím dostanu k vlaku metra…
To vám ubíhá i s papírovou jízdenkou.
Co když už jízdenku koupenou v aplikaci máte a před revizorem ji pouze aktivujete? Nějaká lhůta tam být určitě musí…
Nemusí. Ono by to dost možná vyšlo líp i finančně, kdyby tam ta lhůta nebyla. Revizor nastoupí, všichni černí pasažéři si aktivují jízdenku – a párkrát se to takhle zopakuje, a zjistí, že se jim vyplatí mít kupon. Zatímco dnes revizor nastoupí, vyhmátne prvního černého pasažéra, ten jej vyblokuje na dostatečnou dobu a všichni ostatní černí pasažéři jsou šťastní, že neplatili nic.
Jízdenku máte mít platnou jakmile překročíte čáru, která značí placenou zónu.
V tramvaji?? Ve vlaku?? V busu??
Neni pod PiD jenom metro…
A právě proto by měla být platná hned jak ji zakoupím, abych tam nemusel čekat…
Když Vám přijde do mobilu SMS jízdenka, tak samozřejmě platná je. A v tomto případě už ta ochranná lhůta je časem, který uplynul od odeslání Vaší žádosti o SMS jízdenku do jejího přijetí.
V Praze ale už více lidí využívá jízdenek v mobilní aplikaci, o které se nemusí žádat, jdou na kartu zakoupit kdykoliv a současně platí i ve vlacích a příměstských autobusech a také nemají vyšší cenu. A u nich nahrazuje tu dobu na zaslání ta dvouminutová lhůta, protože u této jízdenky si ji můžete označit/aktivovat kliknutím rukou sám. A od toho záměru aktivovat běží ta lhůta.
To je přece zvrácená formulace, „zakoupím si jízdenku“ ale ona není platná… Všude jinde se tomu říká „nabiju si peněženku v aplikaci“ a pak si teprve zakoupím jízdenku, a často ještě odpadá to nabíjení pokud platím kreditkou nebo paypalem…
Je to podobné tomu jako bych si papírovou jízdenku po cviknutí ve strojku taky ještě potřeboval počkat dvě minuty na začátek platnosti, nesmysl!
No a přesně takhle to funguje. A je to špatně – u SMS ještě hůř, než u Lítačky, protože u SMS vůbec nevíte, kdy vám přijde.
Stačilo by mít NFC čipy na vstupu a hned to aktivuji.
Pokud začneme uvažovat o NFC čipech na vstupu, tak rovnou zaveďme „pípni a jeď“ jako v Brně a je po problému.
Ne, zdržovat nástup čtením NFC by nebyl dobrý nápad.
Ta čtečka nemusí být jen jedna ve vozidle, může jich být víc jako bývalo strojků na papírové nudličky.
Může být ale i na zastávce. Vidím jede bus – pípnu.
Řeč byla o vstupu – tedy někde kolem dveří. Dveří pro nástup samozřejmě bývá víc, což ale nic nemění na tom, že by to zdržovalo nástup.
Aby to mohlo reálně fungovat, nemůže se to řešit u vstupu, ale až uvnitř vozidla, třeba už jedoucího. Jako papírové jízdenky. S tím že papírové jízdenky mají tu výhodu, že se s nimi i v plném autobusu/tramvaji nějak protáhnete nebo je po někom pošlete. Mobil asi posílat nebudete.
Pokud to bude čistě ten NFC (nebude to muset mít displej a strojek na ražení papírových jízdenek) tak to může být na tyči po obou stranách dveří, a to už je za mně naprosto bezproblémové, dvoj či trojnásobně rychlejší než značení papírových jízdenek…
Velmi pravděpodobně by šlo udělat jako „slave“ k existujícímu označovači s minimální HW složitostí, na jedné staně dveří označovač, na druhé jen „pecka“ s jednou dvoubarevnou ledkou (zelené bliknutí=OK, červené=problém).
Proč by to měla být přehnaná komplikace, většina jezdí na předplatné, pak ti co jezdí načerno, a malá část co používá aplikaci…??
I když budete mít mobil přichystaný a správně nastavený, bude to pořád stejně rychlé, jako označení papírové jízdenky (když ji máte připravenou a vše funguje správně).
Podstatné je to, aby to nebylo před vstupem nebo ve vstupu, ale někde dál, stejně jako papírové označovače jízdenek. Pokud to bude ve vstupu, jeden cestující zablokuje celý vstup – a je úplně jedno, že všichni za ním mají kupon a nic si označovat nepotřebují.
A co kdyby se místo presumpce viny vymyslelo technické řešení? Například že by jízdenka musela být objednaná (ať už SMS nebo platební kartou) nejpozději v okamžiku uzavření dveří, popř. do 10s po uzavření? Tím by odpadla nutnost zavádět ochrannou lhůtu, která nakonec udělá víc potíží platícím cestujícím, než černým pasažérům. Revizor by v terminálu viděl okamžik uzavření posledních dveří vozidla a současně i okamžik objednání každé konkrétní jízdenky a viděl by snadno, jestli byla jízdenka objednána až později během jízdy nebo hned při nástupu.
Jak to budete od toho zavření dveří v aplikavi měřit?
To by ale bylo příliš logické, a kladlo by to naroky na inteligenci revizorů. Takto se jim rozsvítí buďto zelená OK, nebo čerená => kasíruj. Inteligenci netřeba.
Chápu tedy správně, že kdyby jsi byl revizor a měl instrukce jak postupovat, tak bys tak nepostupoval?
Jak ale zjistit, ze které zastávky vyjedeš? To si může pak každý objednat, nebo aktivovat, kteroukoliv zastávku co mine a tvrdit, že tam nastoupil. Jsem stará škola, ze staré doby. Roční lítačka mně jistí a pro jistotu mám v peněžence dvě papírové jízdenky. 🤣
To přece šlo u papírové jízdenky taky, štípnout si kdykoliv! A tam se to považovalo za OK…
Jakou mám možnost, kdybych nedej Bože jel po dlouhé době do Prahy, si koupit lístek na MHD. Tenkrát jsem koupil 12 hodinový papírový lístek, při první jízdě jsem ho označil a dál jsem se o nic nestaral. Jsou dnes lístky jenom přes mobil nebo jde koupit lístek i jinak na jeden den?
30 minut, 90 minut, 24 hodin. Lístek se dá koupit přímo v každém autobusu nebo tramvaji.
Cejtim Brno…
Naštěstí a chvála bohu, se ještě dají zakoupit i papírové jízdenky. Ale pozor!
Někde na krámě, v trafice nebo u ČD pokladny jen některé hodnoty v ceně a počtu pásem, nejčastěji 30kč 3 pásma 30minut. U Ď lze koupit všechny druhy jízdného ale při nákupu se označí čas od kdy platí. Nelze si tamtedy koupit např. jízdenku na cestu když nevíte kdy vlezete do dopr. prostředku.
Všechny druhy papírových jízdenek se dají koupit jen ve výdejních automatech a čas platnosti se pak pípne po nástupu ve strojku nebo u vlaků ve strojku na nástupišti.
Jak se ti to sem podařilo napsat bez internetu, je mi záhadou…
On vůbec tu celou aplikaci musel navrhovat absolvent pomocné programátorské školy. Pokud jste si omylem poslali SMS na 30 minutovou jízdu ve formátu DPT32, tak systém místo toho aby ji zahodil a poslal vám SMS s informací o neplatném formátu, tak to pochopil tak, že jste nechtěli napsat DPT31, ale DPT42 a rovnou vám poslal platnou jízdenku na 90 minut.
Kdo si proboha ještě v dnešní době má potřebu kupovat SMS jízdenky?
Třeba v době, kdy platební terminály v autobusech ještě nebyly.
Ony v autobusech ty terminály nejsou příliš spolehlivé. V tramvajích obvykle fungují bez problémů.
Je to univerzální způsob nákupu elektronické jízdenky a bez nutnosti instalovat pro každé město jinou aplikaci na mobil (a mít v něm internet).
Ale zase s potřebou pamatovat si pro každé město třeba tři různé kódy..
Já, majitel tlačitkofonu. Na chytrofon nevidím, může mi sloužit jen jako zrcátko.
Tak v tom případě bych podle stejné logiky poprosil o přístup k Vašemu bankovnímu účtu … protože přeci nejsem žádný zloděj … nebo můžeme zrušit Policii, protož lidé jsou dobří a nepáchají zločiny …
Podle vás je zločin, že si někdo nechce zbytečně nechat ujet spoj jen proto, že nesmí nastoupit do dopravního prostředku dřív, než 2 minuty po objednávce jízdenky?
Po aktivaci. Objednanou jí mít může dávno.
A když přijede spoj o minutu dřív, počkáte tedy třeba s 30 minutovou jízdenku 30 minut na další 😁
To já vůbec neříkám. Jen je rozdíl mezi nákupem a aktivací. Koupit jde hned, aktivace má 2 min countdown.
A několikrát už jsem takhle chvíli jel „na šedočerno“, protože holt spoj dorazil dříve než doběhl odpočet.
To není žádná stejná logika, ale pitomoučké srovnávání jablek a sushi.
Ku příkladu: V Nizozemsku, alespoň v Amsterdamu a okolí, stačí naskenovat mobilní jízdenku v aplikaci u vstupu do autobusu/tram nebo u turniketů v metru a tím začne platit platnost. V Amsterdamu to jde, ale v Praze ne…
A nevadí vám, že srovnáváte úplně jinej systém?
Systém MHD vs systém MHD? V čem je rozdíl?
Příběh manželky : jela v sobotu do Prahy (interval tehdy 120 minut) aktivovala si jízdenku na určitý čas, přijel autobus, nevzal jí, protože byl plný. Odpověď na reklamaci byla, že měla platnou jízdenku, mohla jet jinam.
Za vše může ochranná lhůta. Kdyby nebyla, mohla si aktivovat jízdenku těsně před nástupem.
Manželka jela v sobotu do Prahy, vy jste podali reklamaci a za tři dny jste dostali odpověď na reklamaci? Ale no tak…..
Interval TEHDY 120 minut, to jsem psal kvůli exotum, co by napsali, že měla jet dalším spojem, jiná skupina exotů mi koukám unikla….
Ale tohle se běžně děje…aktivujete si jízdenku, protože se musí aktivovat dopředu, a pak zjistíte, že vám ujede přípoj, nebo vlak má zpoždění, je zrušen, je výluka apod. Zkrátka je to pro běžné cestující zbytečná komplikace navíc.
No zrovna včera se mi to stalo – autobus se coural, měl jsem přestoupit na zastávce v polích. Mám si aktivovat jízdenku a riskovat, že propadne? Můj názor – pokud v pásmech 1 a více kontroluje řidič, jízdenka by se měla aktivovat ihned. Interval 2 minuty je šikana
Při nástupu předními dveřmi je možné předložit i jízdenku v „ochranné lhůtě“.
Ale musí platit v čase odjezdu že zastavky
Ještě jsem nepotkal revizora v příměstském autobusu, který by řešil aktivovanou QR jízdenku před platností. Podle mě řeší hlavně SMS jízdenky, které v těchto autobusech neplatí.
Já mluvím o situaci, kdy přestupujete, máte na přestup minutu a do poslední chvíle nevíte, jestli to stihnete. Pak se s ochrannou lhůtou zpravidla nedostanete do času odjezdu.
Kupovat si jízdenku přes aplikaci do busu,kde ještě probíhá při nástupu kontrola lidským faktorem,chce odvahu..
Dle tarifu – pokud třeba navazujete z kuponu, musíte se při nástupu prokázat vším, i jízdenkou před platností z poslední zastávky předplaceného pásma. Jenže to třeba nevíte, jestli do toho autobusu nastoupíte, že vám třeba neujede….
Pak se člověk diví, že si někdo vybije zlost a rozmlátí zastávku nebo prokopne dveře…
Jo, nemělo by se to ale koho překvapí (jakého naivu) že se to občas stane? To jen naiva si myslí že když vymyslí zvrácenost, nikdy nikde se to nevrací zpět…
Vždy to bylo tak, že cestující si musel jízdenku aktivovat bezprostředně po nástupu do vozidla. A revizoři měli na ty, kdo se snažili rychle si „cvaknout“ až když je uviděli, svoje metody.
Z tohoto pohledu je dvouminutová lhůta naprosto v pořádku. Že to někdo vnímá jako „apriori obviňování z nekalého jednání“ je pouze jeho problém a záměrné citové vydírání.
Ale to metro, kde při vyhledání spojení platí jízdenka až od chvíle odjezdu vlaku od nástupiště a nikoli od vstupu do placeného prostoru, to blbě rozhodně je, to jo.
Asi jste nepochopil, že elektronická jízdenka narozdíl od vámí popsaného mechanismu vyžaduje aktivaci 2 minuty PŘED nástupem do vozidla, když toto ještě ani třeba není vidět, jestli vůbec přijede.
V aplikaci je vidět kde dopravní prostředek přesně je a za jak dlouho přijede. Lidé mají se vším problém ale přepravní řád nikdo nečetl
Když je nás víc s kočárkem, kde v aplikaci zjistím, jestli se s ním do vozidla vejdeme?
To není pravda, v aplikaci je vidět pouze odhadované zpoždění. Které se navíc může zkrátit či prodloužit. A ani to není u všech spojů. Nezapomeňte, že PID platí nejen v Praze, ale také ve Středočeském kraji, včetně vlaků.
A pokud bych byl podvodník, tak bych se dvě minuty v té kapse hrabal.
není to citové vydírání, je to opravdu bolest. Koupíte si jízdenku a ta čeká v mobilu. Stojíte na zastávce, nebo dobíháte, ještě než vlezete do dopr. prostředku jízdenku aktivujete, ale ona se neaktivuje. Spustí odpočítávání 2 min. Takže si spoj můžete nechat ujet a nebo jet dvě minuty zbytečně na černo, ač jízdenku máte a pokud narazíte na podlého revizora, ještě z vás udělá zloděje (jemu je to samozřejmě jedno, jestli vy tam čekáte 10, 15, 20, 30 min na další spoj. Zvláště když není 100 % jisté, že vám přijede na čas (nebo vůbec) a jízdenky jsou tak nějak… Číst vice »
Když ono je tak snadné vyhojit se na těch slušných, co jízdu na černo konat nechtějí a udělali vše proto, aby tu jízdenku skutečně zadali již na refýži, před příjezdem vozidla.
Kupte si papírovou jízdenku a je to v cajku… Dokuď to nevymyslí jinak s využitím moderních technologií. Vývoj v PID s zastavil díky OpenCard a od té doby se krom Lítačky v mobilu ještě úplně nenastartoval.
Já mám roční lítačku, občas ale holt jedu někam mimo P a zrovna takové nákupy papírových jízdenek jsou pěkný opruz. A ten nákup jízdenek jinak funguje výborně, spočítá to potřebná pásma a jízdné, nákup kdekoliv – aplikace super. Jen ten revizorský odpočet po aktivaci je na pytel, ale za to nemůže aplikace, ale nastavení systému.
Jenže ono leckdy není kde si koupit papírovou jízdenku, automaty na jízdenky na většině zastávek nejsou, trafiky taky nejsou všude a já třeba když jedu do Prahy, musím tři zastávky busem na metro a první možnost, koupit si papírovou jízdenku, je právě na metru. A odmítám platit přirážku u řidiče, navíc ani nemám potřebnou hotovost a používám pouze kartu. Prostě jak píšu výše, dvouminutový odpočet ignoruji, jízdenku objednávám v momentě, kdy se autobus objeví a klidně zopakuju zdržování s tím, že se nemůžu dostat do mobilu a je potřeba restart. Svědomí mám čisté, jízdenku koupenou a že tam je nějaký… Číst vice »
Jízdenky si musíte nakoupit pochopitelně do zásoby v centru. Jsou tam dneska už skoro všude automaty na kartu.
Honit automat nebo shánět jízdenku někde na zastávce na periferii to je pak úplně proti smyslu časové úspory, o které jsem psal.
Není to v pořádku. Ano, nějaká doba je diskutovatelná, ale má to být taková doba aby umožňovala reagovat na situace typu „ještě to nejede, ještě neposílej“ a ne že se z důvodu usnadnění kontroly omezují zcela adekvátní způsoby použití… anebo se na to rovnou můžou vyprdnout, pak to nestojí za to.
A ještě by se nějaká chytrá hlava mohla zamyslet nad tarifikací příměstských autobusů. Je úplně na hlavu, když někdo musí platit za další pásmo, jenom proto, že vesnice leží mimo kružnicí pro levnější pásmo a autobus se do levnějšího pásma následně vrací. Takže ten, kdo jede na konečnou to má levnější než ten, kdo právě vystoupil.
Kdo jede v takovém případě na konečnou, musí v daném případě zaplatit to projeté pásmo také. Takže to nemá levnější. (ovšem naopak to – snad – platí)
Melete nesmysly. Musíte mít zaplacená i pásma, přes která projíždíte.
Tohle chápu, to je často tak schválně, aby cesta nebyla levná, pokud byste jel dlouho uvnitř jednoho pásma. Kdysi byla linka Slaný – Mělník, ale mohla být celá klidně v pásmu 4.
Proto si ssebou někdy beru koloběžku. Těch párset metrů prostě dojedu vlastní dopravou…
Jeďte taxíkem, nabádá nová aplikace pro pražskou MHD
https://www.prahain.cz/doprava/jedte-taxikem-nabada-nova-aplikace-pro-prazskou-mhd-16796.html
To je zase senzace, twl.
Přiznávám, že z nového multimodálního vyhledávače v Lítačce nejsem nijak odvařený (určitě méně, než by Ropid/OICT chtěl), ale to neznamená, že občas nejsou legitimní situace, kdy se kombinovaná cesta MHD+taxi vyplatí.
Asi nejmenší smysl mi tam dává ten carsharing, ale zase to nikomu neublíží a město se může tvářit, jak je cool a moderní, i když nedokáže zavést rozumné odbavení tap & go v MHD.
A jinde zase máte mapu, takže vozítka vidíte (teda pokud jim to zrovna funguje): https://mapa.pid.cz/
To musela vymyslet hlava pomazaná. Jízdenka ve dvou minutové lhůtě nejde stornovat, ale zároveň neplatí. Prej ochrana před nepoctivými cestujícími. Spíše malá domu pro lumpy přes pokuty.
Od kdy jsou ti, co kontroluji, jestli jsi zaplatil, lumpové?
Od té doby, co se chovají jako dobytek. Tedy odnepaměti.
Tim, ze po vas chtej platnej listek, se chovaj jako dobytek?
Pokud jsem prokazatelně za jízdu zaplatil před nástupem do dopravního prostředku a kontrolor se točí pouze na přepravním řádu, tak je to pro mne obyčejnej dobytek.
Mas platnej listek, nebo nemas? Nemas.
Docela me bavi, jak rada lidi neustale vola, aby se stat choval presne dle zakonu, do posledniho pismenka.
Ale kdyz chce nekdo po nich, aby se tak chovali, tak najednou to nejde …
Takže když si koupím jízdenku, tak jsem ji zaplatil. Ale nemusím si ji už štipnout? 🤣
Aplikace mi prodá jízdenku na spojení, začínající jízdu metrem. Prodá a „štípne“ mi ji na čas odjezdu vlaku ze stanice. Je to takto v pořádku? 😁
Neoznačená jízdenka vás k žádné přepravě neopravňuje, to snad chápete i vy, ne?
On to nejspíš chápe. Ale nechápete, co tím chce řict.
On tím naráží na skutečnost, že sice koupený ale neoznačený lístek je také neplatný. I když prokazatelně lístek máte.
Což je celkem podobné situaci sice s koupeným ale ještě neplatným lístkem.
Vůbec, se vlastně divím, že si lidi nestěžují, že nutnost štípat si (nebo označit) lístek je vlastně presumpce viny . Vždyť přece nejsou žádní zloději, kteří by ten lístek použili několikrát.
Ano, sdělení bylo až mezi řádky 🙂
Jenže neoznačený lístek se sám za dvě minuty neoznačí.
Když to chcete k něčemu přirovnávat, přirovnejte to k tomu, že by se revizoři po zastavení autobusu jako první nacpali dovnitř a zablokovali by přístup k označovačům. Takže i ten, kdo by si chtěl jízdenku označit po nástupu, by si ji označit nemohl.
Pokud má člověk aktivovanou jízdenku, zjevně měl snahu si jízdenku koupit – a to, že jí nemá včas, je příčina na straně dopravce (dopravcem zpožděná aktivace jízdenky).
To je hodně špatné přirovnání (vlastně celá ta konstrukce je nesmyslná).
Protože pokud by si revizoři stoupli tak, že by vám znemožnili si lístek označit, kladl vám odpor dopravce (resp. jeho pověřené osoby).
Pokud jste ale vlezl do mhd bez platné jízdenky dobrovolně (kvůlivá vlastní neschopnosti) , je vina na vás.
Ty jo, tohle už je psycho.
A to dvou minutové čekání na aktivaci jízdenky, to není odpor dopravce? Kdo za ten limit teda může, když ne dopravce?
Psycho je ten dvouminutový limit, který dělá z poctivých platících cestujících černé pasažéry.
Ano, my to chápeme, prostě vaše interpretace života je jiná, kdo si nedokáže „nějak“ poradit má smůlu, a je dokonce správné ho označovat za podvodníka. Buďte v klidu, o Vás už to nějakou dobu z vašich příspěvků vím, a jinde je též tímto filtrem hodnotím…
No on tam rozdíl je. Za prvé ta lhůta je neměnná, takže označit si urychleně papírovou můžete, ale odpočet urychlit nejde (aby mi to neujelo). Za druhé a to je na pováženou, ta aktivace natvrdo doběhne i když si spoj nechám ujet (abych byl formálně důsledný), nejde nijak zrušit a pak pojedu kus cesty na černo nebo si budu muset aktivovat další lístek, protože čas platnosti běží i když čekám půl hodiny na další spoj. To je přinejmenším nešťastné.
Shrňme to takto – ta aplikace je v této podobě částečně neschopná svou funkci splnit. Když nespěcháte, vaše cesta se v pohodě vejde do časových limitů a/nebo jede vše přesně na čas, jde použít dobře, Pokud je něco „natěsno“, je tato aplikace nevhodná až nebezpečná (riziko pokuty, z mého pohledu nezasloužené)
Myslím že jsou cestující dobře informovaný a všichni co stím mají problém jsou právě ty co neumějí číst (spíš nechtějí akceptovat podmínky přepravy) bez přepravního řádu by nešlo dělat MHD, koupit si jízdenku včas není problém dopravce ale lenosti lidí.
Takže lidi mají suše akceptovat i nesmysly nebo antizákazniciky orientované věci jen proto že to je v bibli, teda pardon v přepravním řádu?
Navíc je vidět, že jste úplně mimo téma, protože téma se netýká nákupu, ale aktivace již koupené jízdenky.
Člověk může snít… kdyby se tak podařilo „protlačit“ do SPP že uživatel Soundkillers nesmí jezdit MHD… 🙂
Jistě by SPP respektoval?
Kdežto Vy, který jiné lidi označuje jako dobytek, jste rozumný a slušný člověk. Vám by měli platit, že nás tu osvěžujete svojí přítomností.
Naučte se konečně chápat psaný text. Jste únavný.
A kterou cast ktereho textu jsem nepochopil?
Tím ne. Tím, že si pro platnost lístku vylobbovali takto nesmyslná pravidla, tím se Ropid/DPP jako dobytci chovají.
Jako dobytek se chovají jen cestující
Jste cestující, že? Jen se ujišťuji…
Od doby, co se udělené pokuty promítají do osobního ohodnocení. Schválně si všimněte, kde se pak tvoří největší koncentrace revizorů a proč je zrovna lanovka na Petřín nejlepším místem pro buzeraci turistů.
https://www.youtube.com/watch?v=t1P0IbtSIKs
Zkuste si zajéct do Říma, co myslíte kde najdete největší koncentraci ….
Ano, u Kolosea a nádraží Termini, co slouží převážně pro dálkové a mezinárodní linky.
Kdyby kontrolovali, jestli jste zaplatil, bylo by to v pořádku. Jenže vy zaplatíte a stejně pak zaplatíte pokutu – teda pokud se nechováte jako černý pasažér, to se pokutě vyhnete
A to prosím se stane jak, že máte platnou jízdenku a stejně zaplatíte pokutu?
to jsou zase nějaké pohádky z babičiny kapsy?
Třeba tak, že právě ještě neuběhla ta ochranná lhůta, nebo si jakožto návštěvník neuvědomíte, že některé automaty vydávají jízdenky již označené, zatímco jiné je nutné označit ručně.
To je právě ten případ lanovky na Petřín, kde DPP dělá vše pro dokonalé zmatení a revizoři pak nahoře kasírují.
Takze nebyla platná.
O cem se tu tedy bavíme?
Bavíme se o zaplacené jízdence? Už jste zapomněl?
Ne. Ale pojem zaplacena jizdenka nic neznamena.
S neplatnou jizdenkou je v poradku, ze platite pokutu, i kdybyste tu jizdenku platil 10x.
Začal jste s tím vy. A pojem zaplacená jízdenka znamená, že jsem za tu jízdenku utratil peníze, a možná mi bude k ničemu.
no, vy jste si stezoval, jak je mozne, ze zaplacenou jizdenkou nekdo platil pokutu.
tak se vam snazim osvetlit, ze to je spravne.
Není to správně. Protože dopravce po mně chce, abych si jízdenku označil dvě minuty před odjezdem spoje, ve kterém budu, ale není schopen nic takového garantovat.
Je to jako kdyby obchod s potravinami prodával za plnou cenu jídlo po datu spotřeby a tvrdil vám, že když budete mít štěstí, bude to ještě dobré.
Já jsem nepsal „platnou jízdenku“, psal jsem „zaplacenou jízdenku“. Pokud dopravce chce, abych měl jízdenku aktivovanou dvě minuty před odjezdem, musí garantovat, že spoje pojedou podle jízdního řádu, nevynechají, budou mít dostatečnou kapacitu (i pro kočárky apod.). Pokud to garantovat nedokáže, pak je ten dvouminutový limit jednání v rozporu s dobrými mravy. Protože dopravce jedná z pozice moci a nutí cestujícího platit za službu, kterou dopravce není schopen splnit.
Zaplacena jizdenka ale neni platna. Takze nechapu, proc si stezujete, ze se zaplacenou jizdenkou zaplatite pokutu?
Byla platna? nebyla. Platite pokutu. Co je na tom nepochopitelneho.
A výhovorky o kocarcich si nechte pro nekoho jineho.
Nepochopitelné je na tom to, že jsem musel zaplatit za něco, co je neplatné.
ale to je vase “hloupost”, ze jeste zaplatil za neco, co bylo nakonec neplatne.
Děkuji za potvrzení, že jednání dopravce je v rozporu s dobrými mravy. Popsal jste to přesně – dopravce považuje za hloupost cestujícího to, že spoj přijel zpožděný, vynechal apod. A to je přesně ten důvod, proč je to jednání v rozporu s dobrými mravy – protože dopravce za chyby na své straně trestá cestujícího.
Víte o tom, že PID má mapu, kde jsou celkem live přenášené polohy autobusů (včetně ne-pražských), travmají a vlaků?
Takže pokud s tím opravdu máte tak často problémy, že aktivace lístku o dvacet sekund by způsobila tak nenapravitelné škody, tak použijte tuto mapu.
Na mapě nejsou všechny spoje, a hlavně z mapy nepoznáte, jestli spoj zpoždění zkrátí nebo nabere. Uvědomujete si vůbec, jaké nesmysly tady doporučujete? Podle vás má poctivý cestující, který chce zaplatit za jízdu, studovat nějakou mapu, odhadovat, jak se bude vyvíjet zpoždění, jak bude spoj narvaný? Aktivace lístku způsobí nenapravitelné škody. Protože když pak bude mít spoj zpoždění, já se budu muset dohadovat s řidičem, průvodčím nebo revizorem o platnost jízdenky. Když spoj nepojede vůbec, já se budu muset dohadovat o vrácení jízdenky. Bavíme se tu o veřejné dopravě, což má být služba pro cestující. Ne že dopravce hází cestujícím… Číst vice »
Tak snad na tý mapě vidíte, že ten autobus je 500 metrů od vás, a že je na čase aktivovat jízdenku .. jaká je asi tak pravděpodobnost, že za těch 500m zabere zpoždění? 😀
Ano, ty nesmysly doporučuju vám. Protože tady celou dobu jedete nesmysly. Vymýšlíte si milion naprosto nesmyslných důvodů, proč něco nejde, že někdo někoho trestá.
Přitom je to jednoduché jako facka – prostě si ten lístek aktivujte, když vidíte, že jede autobus. Nebo kdykoli jindy. Tak jak to dělají desetisíce ostatních, a dovedou s tím žít a nemají z toho trauma na polovinu života.
A jaká je pravděpodobnost, že autobus ujede těch 500 metrů za méně než 2 minuty? Píšete nesmysly, protože obhajujete nemorální a nesmyslné jednání dopravce. A ještě ke všemu vůbec nechápete, o čem se tu diskutuje. Většina lidí to dělá přesně tak, jak popisujete – vidí autobus, aktivují jízdenku. Takové jednání je logické. Vy sám ho také doporučujete. A to, o čem se tu celou dobu diskutuje, je to, že tohle logické a vámi doporučené chování dopravce pokutuje. Protože si do přepravního řádu dal nesmyslný limit dvě minuty, který je mnohonásobně delší, než čas mezi okamžikem, kdy vidím autobus, a okamžikem, kdy… Číst vice »
Tak snad jste svepravny a odhadnete, kfy tam ten bus bude, ne 🤦
Takže si z nás celou dobu jenom děláte legraci. V předchozím komentáři jste tvrdil, že si mám jízdenku aktivovat, když autobus vidím přijíždět (za což pak lidé dostávají pokuty). Teď zase píšete, že mám odhadovat, kdy asi autobus přijede. Normálně nasliním prst, zjistím,odkud a jak silný fouká vítr, a hned vím, že autobus tu bude za 6 minut 42 vteřin.
To, co vy papírožrouti nechápete, je, že v reálném právním prostředí se posuzuje i takzvaný materiální aspekt přestupku, a ne jenom holý text právní normy. Jinými slovy, zda jednáním přestupníka skutečně došlo k netriviálnímu ohrožení zájmu chráněného příslušnou normou. Protože v právním státě se nikdy represe neuplatňuje jen sama pro sebe („protože je to na papíře“), ale na ochranu nějakého zájmu. V tomto případě je tím materiálním zájmem DP přimět cestující, aby platili jízdné. A jelikož člověk s koupenou digitální jízdenkou v režimu „odpočtu“ už to jízdné zaplatil a nemůže už ze své strany ani ovlivnit jeho bezprostřední spotřebování (na… Číst vice »
PS Tady máte něco ke čtení, to vám rozbije svět a budete brečet.
https://www.autoweb.cz/materialni-aspekt-prestupku-nejvyssi-spravni-soud-rekl-rozhodne-ano/
Proč bych měl brečet? 🙂
Já tady traumata z toho, že nevím, kdy si přesně mám štípnout lístek nemám.
No, kdyby to šlo aspoň stornovat!
Jízdenka by mohla mít klidně okamžitou platnost. Stačilo by jednoduše porovnat čas zahájení platnosti s přesným časem odjezdu ze zastávky, který je již PID znám. Ale to by chtělo trochu myšlení out of the box, takže se to v konzervativním prostředí veřejné dopravy nepoužívá a radši se uplatní známý drážní § 7.
To zní sice logicky, ale dovedete si to představit v praxi? „Máte jízdenku aktivovanou ve 13:22, ale podle dat odjel autobus ze zastávky, kde jste nastupoval, ve 13:21:57, takže jedete na černo a zaplatíte pokutu.“
Obávám se, že by to vřele přijato zrovna nebylo.
Pokud autobus odjel ze zastávky v 13:21:57, tak musíte mít aktivovanou jízdenku do 13:21:56 včetně.
Dá-li se ta jízdenka aktivovat i offline, tak by tohle šlo poměrně snadno obejít. Pokud ne asi by to mohlo i fungovat, byť by to vyžadovalo od revizorů přesně zadávat čas, kdy se zavřou dveře a vyžadovalo by to přesnou časovou synchronizaci těch jejich čteček, což se jeví jako triviální věc, ale vůbec to tak nemusí být.
Dál by teda neměla smysl kontrola v přepravním prostoru metra mimo samotnou soupravu.
Nikoho nezajímá kdy odjel, ale kdy jste do něj nastoupil.
A je taký veľký problém ten čas evidovať na sekundy? Aplikácia pri predaji komunikuje so serverom (logicky) a ten by teda mohol zaznamenať na sekundu presne kedy prišiel request. Problém je skôr v tom že aj keď zatvorenie dverí vo vozidle sa na sekundy eviduje, toto je „vozidlový čas“. Predpokladám že ale prebieha aj nejaká komunikácia s dispečingom (odoslanie údaju o odchode zo zastávky), tak v rámci toho by sa mohlo uložiť kedy táto informácia dorazila, a to by bol ten istý server time ktorý používa Lítačka. Voilá, máme informáciu či skôr došlo k zakúpeniu lístka, alebo odchodu vozidla zo… Číst vice »
Jen by spíš mohla být aspoň čtvrt až půl minuty lhůta na aktivaci jízdenky po odjezdu.
Redakce: „v rámci vyhrocené diskuze se strhla vyhrocená diskuze“ ?
Normálka na diskuzních fórech.
Co to je za úchylný systém? V Ostravě prostě přiložíte ve voze platební kartu/mobil/hodinky a máte jízdenku. Jednodušeji už to nejde.
Kdo tu pražskou prasárnu vymyslel a kdo ji schválil?
Ta prazska “prasarna” tady je dlouhá léta.
Je s podivem, kolik lidi je prekvapenych.
Ten systém s prodlevou při platbou SMS je ovšem v Ostravě stejně úchylný. Taky prodleva 2 minuty.
Ovšem tam jsem osobně s revizory nikdy něměla problém. Stačilo ukázat odeslanou SMS a omluvit se, že jízdenka z ní ještě nedorazila. Je ale fakt, že jsem to nikdy nezkoušela třeba v osmičce, vždycky jsen na linkách s delším intervalem.
Nevím jak to ti cestující dělají, že je neustále kontrolují revizoři a musí řešit jestli mají jízdenku koupenou minutu či dvě před nástupem do přepravního prostoru. Jsem rodilý Pražan a revizoři mě kontrolují výhradně tehdy, když to berou ve vozidle, tzv každého popořadě. Jinak mě v přestupních stanicích, nebo u východů ze stanic metra nikdy nekontrolují. Za to poznám na první pohled typany a typanky, které revizoři tak rádi kontrolují. Těm lidem to kouká z očí. Nechci zajíždět moc do mých vesnických spoluobčanů, ale jsou to podle vzevření především oni, kdo mají s revizory neustále nějaké problémy.
U mne to je ještě „lepší“ – já ty revizory ani nepotkávám. Max jednou za rok ve voze nebo jednou za rok ve stanici (loni třeba ani jednou). Buď jezdím tam, kde prostě „nikdy“ nejsou, nebo nevím. Ale jezdím dost vlakem a tam dorazí průvodčí daleko častěji. Kdybych byl hovado, tak by se mi vyplatilo zaplatit jednou za rok pokutu a jinak jezdit načerno
Mě se uvedená věc stala taky. Vidím přijíždět tramvaj, tak si rychle pošlu SMS a ještě před nástupem do tramvaje mi pípla příchozí SMS. Stoupnu si ke dvěřím a tramvaj se rozjede. Vedle mě stojící revizor na mě hned vytáhnul placku. Jsem v klidu a ukazuji SMS v mobilu. Ubožák se vítězoslavně směje a sděluje mi, že jízdenka je neplatná a že mu budu muset zaplatit pokutu. Přitom mě videl nastupovat, viděl, že si nic v tramvaji neposílám, ale provize je prostě víc než normální lidský přístup. Jsou to ubožáci a nikdo se nemůže divit, že jsou v hodnotovém žebříčku… Číst vice »
Teď tu o červené karkulce.
V Praze se řeší 2 minuty, to v jednom českém městě, si při nákupu klidně i celoročního kupónu, musíte hlídat další dvě věci. Nahrát kupón na kartičku a hlídat PLATNOST oné magické kartičky. Pokud kartičce skončila platnost, tak jedete NAČERNO. To nevadí, že máte zaplaceno, je všude evidováno od kdy, do kdy máte zaplaceno, atd… Není validováno, nebo není kartička, není nárok :-(. Citace z emailu dopravce potvrzující platbu za kupón: …“Objednané a zaplacené položky je nutno zapsat (validovat). … Bez tohoto kroku je transakce NEPLATNÁ a ani zaplacená transakce NEOPRAVŇUJE k cestování prostředky veřejné dopravy. Hlídejte si platnost Vaší… Číst vice »
Chápu, ale je to v zásadě stejné jako platnost pasu a platnost víza v něm. Platnost víza se také řídí platností pasu a pokud mi pas propadne, tak si musím koupit nové vízum.
Ale opět je to o tom, že nikdo při navrhování aplikace nepoužíval hlavu. Přitom by stačilo v takovém případě automaticky posunout platnost kartičky a hotovo.
Já mám kartu prošlou už 2 a půl roku, ale jezdím v klidu dál. Byl jsem se kdysi ptát na DP a řekli mi že se na to nemusím dívat.
V Praze je to formálně přece úplně totéž, akorát se kartička jako taková úředně prodloužila všem. Ovšem zase do času.
Proto jsem si Lítačku aktivoval v mobilu. Tyhle věci pak hlídá aplikace. A pro jistotu ssebou nosím(rozměrově velmi malou) powerbanku.
Hlasuji pro MHD zdarma.
Zajímala by mě ekonomická studie, která by porovnala výnosy z jízdenek s náklady na jejich tisk, kontrolu a případnými časovými úsporami (u autobusů, kde je nástup přes řidiče).
V Praze fyzicky těžko průchodné. Nevejde se na koleje o tolik víc tramvají najednou, aby od těch co lítačku nemají zvládly kromě těch potřebných i ty víceméně zbytečné jízdy.
Máme tady takový paradox. Pokud si koupím jízdenku v aplikaci, tak musím nákup začít dvě minuty před příjezdem spoje plus čas na zadání platebních údajů, abych nastoupil už s platnou jízdenkou. No ale pokud si chci jízdenku zakoupit až ve voze z automatu, tak klidně může nastoupit bez platného dokladu a pokud přede mnou nastoupí skupinka turistů, která chce kupovat taky, tak pojedu pár zastávek bez platné jízdenky. A to musí být ještě funkční, ale to už poslední dobou bývá, problémy s docházejícícm papírem byly spíš na začátku. Není divu, že si uživatel aplikace připadá jako cestující druhé kategorie.
A teď si představte, že jsou v Evropě regiony, kde můžete používat dokonce check-in check-out v mobilu. https://fairtiq.com/en/area-of-validity
Zas je otázka, jestli na Západě není „riziková přirážka“ v ceně jízdného. Jinými slovy, aby ti poctiví pokryli náklady na případné černé pasažéry.
Co se Fairtiq a podobných řešení týče, nemají to nejjednodušší, když karetní asociace prosazují vlastní řešení, které je ale zas náročné na hardware. Nicméně jsem lehce optimistický.
Riziková přírážka je normální záležitost. Stejně jako si obchody účtují o trochu víc s tím, že počítají že se něco ukradne. Stějně jako se počítá s tím, že někdo vlak posprejuje a je třeba ho umýt. Jen u nás se idealisticky předpokládá, že se nic takového neděje a pak je výsledek takový, že trestáme platící cestující ad hoc pokutami a jezdíme v posprejovaných vlacích, které jezdí bez záloh.
Ke změně dojde, až politici (a jejich voliči) nebudou pohlížet na veřejnou dopravu jako na „socku“ a opustí názor, že úspěšný člověk jezdí všude výhradně autem.
Jo, ono myšlení lidí v západní Evropě je dost odlišné od myšlení tady.
Další problém je, že třeba u vlaků či příměstských busů, nikdy nevíte kdy vlastně přijede. Jízdenka není vázána na trasu, takže pokud jedete přesně tak dlouho co platí jízdenka, je důležité to aktivovat přesně. FartiQ je u nás sprosté slovo a tak holt aktivujete až při nástupu a pak se dvě minuty modlíte.
To jsou jen bláboly černých pasažerů. Mám tramvajenku. Když jedu z Prahy jízdenku si aktivuji, až když vlak stojí v Radotíně, a nikdy jsem neměl sebemenší problém. Když jedu zpět jízdenku si aktivuji, až když vidim v Srbsku nebo Karlštejně zastavovat vlak u nástupiště. Nikdy kolem toho nebyl sebemenší problém.
Oprava: mám jen pražskou tramvajenku.
I jak přespolní mám roční. Asi ji o pár stokorun neprojezdím, ale za ten klid mi to stojí. Měli bychom se zamyslet nad shora limitovaným jízdným, jako má třeba Londýn. Přikládám stále stejnou kartu (oyster/platební). První jízdenka by stojí plnou cenu, každá další o něco méně. Nikdy nezaplatím víc jak 7GBP denně, víc jak 30GBP týdně a 60GBP měsíčně, xyz GBP ročně. Měli bychom to tak dělat se všemi systémy veřejné služby. První týden detekce SPZ na dálnici 300,-, druhý 250,-, třetí 220,-… a nikdy víc jak 2300 ročně… Mohli bychom tak polovinu úřadů a agendy zrušit. Jenže co s… Číst vice »
Do supermarketu k pokladně 😀
Takže místo nákupu lítačky jednou za rok budu při každé jízdě přikládat kartu v tramvaji? No to bude u těch označovačů zábava.
A ta úspora poloviny úřadů je kde přesně? Naopak vidím náklady na ploty a označovače jako v Londýně. Které se s naším jízdným nikdy nevrátí.
Město může pořád motivovat ke koupi předplatních kuponů výhodnější cenou, než jaký bude roční capping při průběžném placení. Londýn taky nabízí Travelcards na určité delší období.
Pro město jsou kupony lepší z pohledu cashflow a menších transakčních nákladů, ale nevylučuje se to s chytrým systémem odbavení, který je vlídný k občasným cestujícím.
Takhle to funguje v Ostravě.
Aplikace Lítačka má další chyták při cestě metrem. Zadám spojení a jízdenku pak koupím přes toto. Jízdenka je platná od chvíle odjezdu metra ze stanice, ale nějakou dobu trvá, než tam dojdu a musím mít platnou jízdenku už při vstupu do přepravního prostoru. Jasný, můžu si manuálně změnit čas platnosti, ale někdo neznalý to nemusí řešit, protože mu aplikace prodá oficiálně jízdenku na vybrané spojení. Když to udělá oficiální aplikace, tak přece není důvod nevěřit, že mám jízdenku platnou.
Jo na tohle nachytávají revizoři moc rádi hlavně turisty. Předpokládám že i toto bylo vymýšleno na základě jejich požadavku, stejně jako 2m limit. Ty normy za vybrané pokuty se musí nějak plnit…
Tohle je podle mě jediný problém v celém systému. Aktivace za dvě minuty mě nikdy neomezila, ale tahle metroautomatika je průšvih, přitom by asi stačilo v takovém případě dávat jednu až dvě minuty napřed.
Asi jsem mimo, ale nechápu. Jako že to prodá jízdenku platnou jen pro to jedno spojení a smůla, když to nestihneš? Nebo…?
Ne. Predrecnik narazi na to, ze z appky vyleze platnost listku od 10:30 … ale on je ve stanici uz v 10:28. a ma potencialne problem.
Na opravě téhle věci už se také pracuje. V závislosti na konkrétní stanici se připočítá virtuální čas potřebný na překonání vzdálenosti od turniketů na nástupiště.
Takže databáze stanic s docházkovými vzdálenostmi. A počítá se třeba s tím, že jedu s kočárkem, takže na Strašnické strávím na plošině mnohonásobně víc času, než cestou po schodech?
Myslím že pokud revizor není kojot tak to nevadí.
No jenže na to se právě spolehnout nelze, viz všelijaké příspěvky na sociálních sítích. Kdy i lístek na konkrétní spoj, který jede o 2 min napřed vede k 1000,- pokutě.
Švýcarsko žádnou lhůtu nemá, jízdenka je platná okamžitě. To ale neznamená, že když si koupíte jízdenku těsně před kontrolou, že nedostanete pokutu. Nevím proč by to nemohlo fungovat v Praze stejně. Revizor (či jeho aplikace) má řešit, zda byla jízdenka platná v době začátku kontroly, začátku jízdy, či vstupu do přepravního prostoru a ne zda je platná v době kontroly.
To je tak jednoduché, že to u nás prostě nepůjde.
Podobně aplikace ÖBB kde vám navíc daji ještě nějaký čas (asi 2 minuty pokud si dobře pamatuji) kdy buď můžete okamžitě zobrazit ten QR kód a jízdenka je okamžitě platná a nebo ji můžete vrátit bez zobrazení kódu a tedy nemáte možnost prokázat se pri kontrole a podvadet. Případně můžete využít systému SimplyGo! (Tap in – tap Out systém ale v aplikaci) na kterýkoliv vlak ÖBB.
SimplyGo funguje aj na MHD a primestske autobusy takmer vsade v Rakusku, nie len na vlaky OBB 🙂
To fakt někdo má “záchvaty” z tohoto? Kam jsme to dopracovali …
Minuta se dá. Hned po aktivaci je třeba vypnout aplikaci Lítačka, ještě před vypnutím přepnout z karty jízdenky na vyhledávač, jinak si to Lítačka pamatuje, která karta byla naposledy otevřená, zamknout a schovat mobil. Budu jej pak chvíli hledat, pak jej musím odemknout, zadám chybně PIN, tak znovu. Pak najít mezi stovkami aplikací Lítačku, otevřít ji, přepnout na kartu s jízdenkami, a když nebude ještě minuta pryč, tak si omylem tlačítkem znovu zamknu mobil… Nebo si po aktivaci mobil vypnout. Jednou jsem to ve vlaku ukecal s průvodčí, přicházím na nádraží a přijíždí předchozí zpožděný vlak, tak jsem nečekal na… Číst vice »
Tohle má již řešení nyní, neboť revizor může udělit pokutu i tehdy, když je jízdenka označena až po odjezdu ze zastávky.
V tom případě nechápu nutnost zpoždění platnosti. Když stačí zkontrolovat čas aktivace a odjezdu. Z celé této situace mi přijde, že hledáme rovnák na vohejbák.
To ale platí i pro papírovou jízdenku, ne? Řidič nečeká až si u zadních dveří všichni štípnete, prostě jede.
A přesně kvůli takovým vyjebávačům jsou i 2 minuty málo…
Možná můj příspěvek vyzněl jako návod pro cestující, kteří si chtějí aktivovat jízdenku až před revizorem, ale tak to vůbec nebylo myšleno. Řešil jsem situaci, kdy dobíhám spoj a jízdenku aktivuji na zastávce a potřebuji nastoupit dříve, než uplyne 1 minuta – viz příhoda s vlakem. Když už nejde jinak ověřit, že jízdenka byla aktivována před odjezdem spoje že zastávky, který je s přesností na sekundy dostupný z GPS na mapy.pid.cz. U metra by šlo určit třeba fiktivní dobu cesty od označovačů na nástupiště, aby bylo poznat, že byla jízdenka aktivována před vstupem do přepravního prostoru metra..
Stačilo by aby se revizoři chovali rozumně. Nicméně od lidí co na Petříně naschvál dovedou turisty do pokuty to nelze čekat.
Jednou, ještě před tím než byly automaty na kartu v busech, nás takhle také vyškolil revizor. Nefungoval totiž automat na jízdenky na naší zastávce, kartu jsme neměli ještě v aplikaci zadanou, zrovna jel bus (nedělní interval 20min) a tak jsme si řekli, že tím stejně popojedeme jednu zastávku a koupíme si lístek v tramvaji, kde automat je. No a naši konverzaci vyslechl revizor a tak z celého autobusu nikoho krom nás nezkontroloval… Na jistotu. Jeli jsme bez jízdenky? Ano. Jsme tak společensky nebezpečnní, že si zasloužili za toto chování 2000,- pokutu? Nemyslím si.
Porušili jste předpisy? Porušili.
Tak jaký pak copak.
Tu jednu zastávku jste mohli v klidu dojít pěšky, že jo.
Ano, to na Petříně je pěkná sviňárna
Tak ty jízdenky aktivovat přiložením QR kódu ke čtečce třeba hned? Tím se jízdenka aktivuje a není potřeba čekat. Nejdřív si jízdenku cestující koupi (může si jich koupit kolik chce) a při nástupu tu kterou chce použít přiloží QRkem ke čtečce a tím ji má označenou. Žádný dvě minuty, je to při nástupu hned a když přijde revizor, zablokuje čtečky po dobu probíhající kontroly, takže nikdo si už jízdenku neoznačí.
Tady nekdo skocil do prilis vzdalene budoucnosti 😀 Nebo je snad nejaky duvod, proc by to melo byt tak jednoduche jako jinde?
Ano, po nástupu revizora se to vypne a není možné přikládat kartu. Není důvod na nějaké minuty prodlevy v normálním provozu.
Tak to funguje např.v Ostravě.
U SMS to i chápu, že bude i nějaká prodleva daná technologií.
To nefunguje když si chci ve voze koupit/aktivovat jízdenku v automatu. Je tam třeba fronta turistů a čekám pár minut než se k tomu dostanu, což je v pořádku.
Nevím, jestli píšete o Praze nebo o něčem jiném.
Kdysi v Ostravě kupuji jízdenku, mám u každých dveřích dva validátory a jízdenka platí okamžitě po odpípnutí. Nikdy jsem nestál minuty.
Kdyby náhodou hejno lidí neumělo odpípnout, stačí přejít k jiným dveřím.
A už se vám stalo, že byly ony validátory vypnuté? Dokonce 2 zastávky? Koncem léta jsem si takhle nervama skoro okusovala nehty. Linka č. 5 z Vřesinské směr Zátíší. A co se SMS jízdenek v Ově týká, tak na stránkách DPO jsem nic o 2 minutách od aktivace nenašla. Jen o 2 minutovém limitu pro doručení SMS jízdenky s tím, že bez ní nesmíte nastoupit. Ale tyhle jízdenky jsem využívala naposledy před čtečkama karet a vždy jsem potkala benevolentní revizory a po 8. večer i řidiče – stačilo ukázat odeslanou SMS a vše ok (ale je fakt, že většinou jezdím… Číst vice »
Nejspíš řidič zapomněl zapnout, na Vřesinské to při dlouhém čekání vypínají, aby cestující zbytečně nepřicházeli o minuty.
Kdyby přišel revizor, nedával by pokuty, ale upozornil řidiče.
Nikdy se mi to nestalo.
Revizor si to vypíná malým ovladačem sám. Musí stát tak do dvou metrů od validátoru. Celé to je nenápadé až běda.
???
Vypne se celá tramvaj, ne jen jeden validátor. Na obrazovkách se nasvítí nápis o revizi jízdenek.
!!!
Ano, vypne se celá tramvaj, ale nejdřív to musí revizor vypnout, je jedno u kterého validátoru. Vaše věta „po nástupu revizora se to vypne“ není prostě pravdivá.
No a co ? Kde je problém? Revizor vypne a hotovo.
Není nutno mít v normálním provozu 2 minuty z důvodu , že by někdo kupoval až po uzření revizora.
No třeba to, že jste napsal nesmysl. Tady je problém.
Proč by u SMS měla být potřeba prodleva daná technologií? Krásně to je vidět v Praze při koupi 24 hodinové SMS jízdenky. Pošle se SMS s textem DPT120, hned vzápětí přijde SMS s dotazem jestli fakt takovou jízdenku chci (zřejmě nějaká ochrana při premium SMS nad určitou cenu), pošlu ANO a pak se čeká až přijde ta SMS s platnou jízdenkou…
A jak jsem to teď napsal, tak si říkám, že ta 2 minutová prodleva nedává moc smysl u 24 hodinové SMS jízdenky, protože kdo by chtěl jet načerno a koupit si SMS jízdenku těsně před revizorem, tak si koupí tu za 31 nebo 42kč a nebude utrácet za 24 hodinovou, u které se navíc koupě protáhne ještě tím potvrzením.
A to hned vzápětí s dotazem a dalším klikem a čekáním není prodleva? : – )
To je tak krásný řešení, že musí být automaticky okamžitě zavrhnuto.
Nemusela by tam být ani čtečka QR kódu. Stačil by QR kód na kusu papíru ideálně s NFC tagem, který by se naskenoval mobilem, což stojí bakšiš. Takhle to mají třeba v Budapešti.
Na papíru těžko, protože ten nejde vypnout a nedokazuje, že jste si ho odpípnul při nástupu.
Je to přežitek. Nejvíc jsou tím trestáni cestující, kteří si jízdenku koupí, ale automaticky se na ně hledí dle drážního paragrafu „cestující by to zneužili“. I kdyby nějaké procento lidí koupilo jízdenku až když uvidí revizora – no a co? Cílem přepravních kontrol je, aby cestující platili jízdné, ne za každou cenu někoho nachytat bez jízdenky.
Úplně stejně pitomé je to při nástupu do regionálního autobusu, ať už jsem jízdenku právě aktivoval, nebo je aktivována na určitý čas. Autobus je přistaven, odbavuje lidi, ale člověk nemůže nastoupit, protože podle aplikace zatím není platná.
Při nástupu do regionálního autobusu je jízdenka platná už v ochranné lhůtě.
Což říká nějaký paragraf smluvních přepravních podmínek, který víc jak 90% cestujících nikdy nečetlo.
Ono by i četlo, kdyby to nemělo 132 stran
Tak by to měl někdo říct řidičům a dodavatelům odbavovacích systémů, aby to tu jízdenku opravdu považovalo za platnou.
Člověk může nastoupit před časem platnosti do regionálního autobusu, jenže dost autobusáků o tom neví (proč PID?), takže občas je potřeba počkat na přední sedačce než je jízdenka platná (např. linka 315 z Černého Mostu)
Při nástupu do regionálního autobusu mi čtečka v buse jízdenku dost často nenacte, alespon u nas,. Naštěstí to ridici vědí,tak jim ukazu v mobilu že jízdenku mám a pustí mne dal.
Revizoři mají k platu i bonus z každé uhrazené pokuty. Proto to dělá vesměs verbež
V Českých Budějovicích dokonce revizor čekal, až nám přijde SMS, dokonce čekal ještě déle, když jsme zjistili poslání na jiné číslo. Pak sms jízdenka přišla a bez problémů.
Je to o lidech.
Zejména o manažerech.
Normálním provozům jde o to, aby co nejvíc lidí kupovalo jízdenky správně. No a pak tu máme provozy jako Praha, kdy revizor dostává bonus čím víc vybere na pokutách a už se neřeší zda je to neetické nebo přímo uvádění cestujícího v omyl a neuznání platného dokladu, protože turisti radši zaplatí než aby se dohadovali neznalí detailů tarifu. A přitom skuteční problémoví cestující jako páchnoucí ožralové a bezdomovci si jezdí zadarmo, protože revizor z nich nic nedostane, tak je schválně přehlíží.
Přitom v Budějcich jsou ty dvě minut taky potřeba.
Hlavně je dost neuržitelné to, že do mimo pražského autobusu můžu nasednout s neplatnou jízdenkou (s platností od času odjezdu) a do stanice metra ani nelze vstoupit. „Zlodějna“ je také, že když chci jet např. ze stanice Háje do stanice Ládví tak cesta trvá 30 minut a aplikace automaticky nabídne jízdenku na 30 minut i když s ní legalně tuto trasu nelze jet a s příjezdem metra na Ládví jízdenka prostě zmizí.
Jizdenka nezmí, je v historii koupených jízdenek.
nezmizí
Ok, díky, o tom jsem nevěděl. Nemusela by aspoň zmizet jako jízdenka s QR kódem pro případ nějakého drobného zpoždění.
Ale pokutu dostanete stejně.
Ale propadla. Nam to taky nabizelo na jizdu trvajici 59 minut jizdenku na 60 minut. Jaka by byla sance, ze to skutecne pojede tech 59 minut. Bylo to i s prestupem….
Napsal jste tento podnět vývojářům aplikace? Myslím, že to v PID rádi upraví. Často stačí se jen ozvat.
Tak to si myslíte blbě, psalo jim to hodně lidí včetně mě, ale jim je to úplně jedno. Stačí se podívat jak vystupují poslední dvy na sociálních sítích, cestující jsou trpěné zlo které je otravuje v jejich hraní si s vláčky a autobusy, to jak komunikují sociální sítě je odstrašující případ.
Na tohle je zrovna PID upozorňována denně. Zatím se nic nezměnilo.
Příhoda: do příměstského autobusu nastupuje cestující se předem zakoupenou jízdenkou v aplikaci PID Lítačka. Má ji koupenou podle vyhledávače na přesný čas odjezdu z dané zastávky. Při nástupu ovšem do pravidelného času odjezdu ještě zbývá více jak minuta. Řidič tak vítězoslavně oznamuje, že cestující nemá platný doklad. Tzn. že by měl nastoupit až v čase odjezdu, kdy se autobus dává do pohybu? 🙂
Aktivovaná jízdenka na určitý čas v aplikaci svítí s QR kódem ještě dříve, než je platná. Lze ji tedy zkontrolovat.
Ovšem řidiči při načtení obvykle vyskočí „chyba validace“, takže tolik praxe k této teorii.
Ano, taky občas narazím na řidiče, který nezná tarif. Ale ta aplikace jeho porozumění moc nepomáhá.
Domnívám se, že 1 minuta je přijatelný kompromis.
Poloviční chyba je pořád chyba
V Liberci to bylo dříve 2 minuty, aktuálně to je 60 až 120 vteřin – zaokrouhluje na celé nadcházející minuty. Ale mě to i tak rozčiluje, protože pokud člověk chvilku jezdí na časovou lítačku a pak chvílí štípe jízdenku v mobilu, tak si typicky vzpomene na štípnutí jízdenky v aplikaci až v moment nástupu do vozu.
Snadná kořist revizorů, stačí jim sledovat, kdo se těsně před nástupem do vozu hrabe v aplikaci. Je to sice legální, ale etické asi stejně jako revize v metru na hlavním nádraží, kde revizoři věnují největší pozornost cizokrajně vyhlížejícím lidem s kufry.
Proč by cizinci neměli platit za MHD?
Kdo říká, že za ni neplatí?
Platit by měli tak, že jim revizor poradí jak správně jízdenku nakoupit a na ten nákup dohlédne. Výsledek: mají platnou jízdenku (třeba celodenní), město dostane zaplaceno a příště si ji koupí taky. Před pár lety jsem měl problém v Batumi koupit jízdenku, protože tam mají plastové kartičky a u řidiče ani ve voze se to pořídit nedá. Tak jsme pokračovali na černo, až nastoupili revizoři a místo pokuty (což by u bohatých cizinců klidně mohli žádat) nám prodali přednabitou kartičku za jmenovitou cenu.
V Tokiu jsem při přestupu z Keisei Sylineru nestíhala vyzkoumat, kterou jízdenku na metro si koupit do mojí cílové stanice (s přestupem). Při onom přestupu jsem si došla k okýnku, tot jsem jim oznámila, nahlásila stanici, odkus jsem vyjížděla a oni mi zpětně vydali lístek za normální cenu.
V Tokiu (respektive i v jiných japonských aglomeracích) si stačí sehnat tu jejich předplacenou IC kartu – funguje tak že při vstupu do placené zóny či autobusu si pípnete a totéž pak při výstupu. Není potřeba pak složitě koumat jakou jízdenku si koupit, protože těch dopravců a různých tarifů je tam fakt hodně. Totéž funguje i s telefonem, když máte takový, který umí tu jejich NFC normu.
V září jim jaksi došly čipy, takže možnost pořídit si SUICA nebo PASMO karty téměř nebyla. Byly dostupné pouze na letišti a časově jsem to po příletu nestihla. To s telefonem jsem zkoumala a nevyzkoumala a na přijímaní platebních karet se prý teprve chystají snad od letoška.
Ano. Fyzické SUICA karty došli už letos v červnu, což situaci v okolí Tokia v tomto směru poněkud komplikuje. Turisté mají možnost si sehnat fyzickou turistickou SUICA kartu přímo na letišti, jinde v Tokiu nejsou. Místní pak mají možnost sehnat SUICA kartu na „jnémo“. Naštěstí těch IC systémů je více a kamarádí spolu – například „anonymní“ Ósacká ICOCA se sehnat dá (prý je pár automatů co je vydávají i v Tokiu, nevyzkoušeno). Já ji v říjnu sehnal v Kyótu bez problémů – fungovala mi i pak v Tokiu a nesrovnatelně to zjednodušovalo cestování nejen po velkých městech (Kyoto, Nara, Hirošima,… Číst vice »
Kdo se úmyslně pokusí jet načerno, toho ať platí plnou palbu, proti tomu nic nemám.
Ale pořád je hodně situací, kdy se někdo dostane neúmyslně – jizdnenka nabídnutá ofiko aplikací na metro platná jen na čas strávený ve vlaku (ne na pobyt ve stanici).
Žádost o sms jízdenku/aktivaci v apce provedená před spatřením revizora.
Vypršení platnosti jízdenky z důvodu zpoždění (a ujetí přestupu).
Když jsem byl prvně v Římě, vlezli jsme do metra. Všechno italsky, takže jsme našli automat, přepnuli do angličtiny, ale stejně moc nechápali, jaký lístek koupit a co potom s ním. Za chvíli přišel chlap ve stejnokroji a spustil trochu lámanou angličtinou, jestli chceme poradit. Tak jsme vysvětlili, kam chceme jet – ukázal nám, jak koupit třídenní. Pak nás dovedl k turniketu, ukázal, kam se jízdenka strká, a upozornil, že ji turniket zas vyplivne a ať tam radši držíme ruku, ať pak nehledáme lístek po zemi. Čeho bych se dočkal v Praze na hlaváku? Slušného obsloužení při nákupu jednodenního lístku… Číst vice »
Ono už to, že mají revizoři provize z počtu pokut které udělí, je dost špatně. Potom dochází k projevu jejich nelidskosti, jelikož nedostanou tak velkou výplatu.
Prostě stačí dvě minuty hledat mobil, jen si na to při kontrole vzpomenout.
Co na to pan náměstek Hřib_
Ten to právě začal řešit.
Kdyby konečně Praha přešla na tap and ride, nemusí řešit takové nesmysly.
To bude asi az to posledni mozne reseni….
Jako doplněk by to být mohlo, ale s „přešla“ nesouhlasím. Ty systémy tap and ride bývají dost rigidní a moc se nehodí pro složité IDS se silnou příměstskou dopravou, železnicí apod. Kdybych mohl jako jediný bezhotovostní způsob využít tap and ride na cestu z Náměstí Míru do Černošic (tramvají na I.P.Pavlova, v chumlu lidí do metra, na hl.n. do vlaku a pak vystoupit se 150 lidmi na nástupiště), kde všude bych měl vytahovat kreditku? Nemluvě o autobusu co je na území kraje v PID a končí v Jelení Hoře…
Od toho máte řešení check-in check-out. Musíte na to myslet jenom před nástupem a po ukončení cesty. Přestupy neřešíte.
Ano, ale i tak bych to měl jako doplněk pouze v rámci Prahy. Když mě pak v příměstském vlaku zkontroluje průvodčí, předpokládám že z kreditky pozná že jsem si někde předtím ve městě pípnul. A když si zapomenu odpípnout při výstupu v prvním pásmu, naúčtuje mi to všechna pásma? Nebo naopak když pojedu jedním vlakem část cesty na PID a zbytek na jinou jízdenku, kde se odcheckuju?
Většina lidí nic nevytahuje protože má dlouhodoné jízdenky. Jednotlivé jízdenky jsou určené k občasným jízdám.
Však mluvím o občasných jízdách. Většina lidí jezdí na dlouhodobé, ale odhadem tak čtvrtina až třetina (ROPID má jistě přesnější data) na jednotlivé, to také není zanedbatelný počet.
To by muselo být ve vozech řádově víc čteček/automatů. Zatím je tam jeden prodejní, klidně na celou dlouhou tramvaj. Tím se nedá odbavit víc než pár lidí na každé zastávce. A těžko se bude prosazovat kompletní změna systému zrovna rok po tom, co se vítězoslavně vybavily automatem všechny městské autobusy.
Pravidelní cestující mají dlouhodobé jízdenky. Díky čtečce u každých dvéří je systém rychlejší a efektivnější něž papírové jízdenky.
Hlavni je, ze uz nekdo ma vydelano a tak se pomalu muze zacit hledat dalsi reseni….
I v zahraničí zcela běžné. Ty dvě minuty nejsou samoúčelné a vzhledem k tomu, že v každém busu i tram v Praze si jde koupit jízdenku kartou, tak v tom nevidím velký problém
že v každém busu to ovšem platí necelých 14 dní
V městských busech a tramvajích už je to dlouho. Novinka je koupě časových kuponů v automatech ne?
Bežné v zmysle že sa to niekde vyskytuje áno. Ale je to menšinové riešenie, vo väčšine systémov ktoré som používal bol lístok platný okamžite, akurát tam svietilo upozornenie že je „čerstvý“ aby si prípadne revízor overil či nebol kúpený až po zahájení kontroly.
Ešte aj v Bratislave sa tá doba postupne znížila zo 120 na 60 na 30 a nakoniec 0 sekúnd, takže lístky sú dnes platné okamžite.
V Polsku mám zkušenost s jízdenkou MHD z aplikace, která byla platná ihned, jakmile platba proběhla. Jednou jsem takhle unikl revizorovi, protože jsem po jeho nástupu se zděšením zjistil že první pokus aktivace jízdenky nevím proč nedopadl úspěšně, a honem jsem to aktivoval znovu. Také se mi líbilo že je tam několik aplikací, které pokrývají všechna možná města, takže nebylo potřeba všude instalovat nějakou místní (je pravda že někde to umělo jen hledat spojení, někde i prodat jízdenku).