Infrastruktura Železnice

Nejpomalejší úsek koridoru. Tunely u Chocně v ohrožení, trať zrychlí na 160 km/h

Vlak EuroCity Vindobona, Bezpráví, foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák
Vlak EuroCity Vindobona, Bezpráví, foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) pokročila s přípravami zrychlení cestování mezi Chocní a Ústí nad Orlicí. Dnes nejmalebnější, ale současně i nejpomalejší úsek, má projít v příštích letech miliardovou rekonstrukcí. Správci kolejí zde zvažují i stavbu úplně nové tratě, ta ale začíná být čím dál méně reálná. Geologické průzkumy zde našly velké zásoby podzemní vody.

SŽDC už vypsala soutěž na firmu, která modernizaci tratě naprojektuje. Zatím jde o zakázku na modernizaci necelých deseti kilometrů z Brandýsa do Ústí nad Orlicí. Prvotní odhady mluví o nákladech ve výši 3,6 miliardy korun.

Úsek dosud neprošel větší modernizací. Vysoký počet vlaků na této trase vede k nadměrnému opotřebení svršku, špatný stav tratě pak zvyšuje riziko poruch. Součástí akce je i úprava nádraží v Brandýse nad Orlicí. Podle záměru projektu má dojít k výraznému zvýšení kultury pro cestující veřejnost, zvýšení spolehlivosti provozu, snížení provozních nákladů a zvýšení technicko-ekonomické životnosti infrastruktury a současně i větší bezpečnosti. Kompletní záměr projektu je součástí zadávací dokumentace.

Záměr počítá i s některými terénnímu úpravami, například zářezy tratě. Nově také na trase vzniknou stovky metrů protihlukových stěn, ty mají být vysoké až tři metry.

Na trase projede každý den jedním směrem kolem 150  vlaků. Ty po většině úseku kvůli špatnému stavu trati dosud musí jezdit rychlostí 80-120 kilometrů za hodinu, po dokončení modernizace by mělo dojít ke zvýšení rychlosti na 160 kilometrů v hodině. Modernizace začne nejdříve v roce 2020, samotná stavba přitom bude znamenat značné omezení provozu.

SŽDC na koridorech vybrala osm úseků, které chce v příštích letech výrazně opravit.  Chce na ně použít peníze z fondu CEF, i proto se o záměrech nemluví jako o opravě, ale jako o investici. Trať mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí je jedním z nich, jinak jde ještě o úseky Velim – Poříčany, Choceň – Uhersko, Adamov – Blansko, Adamov – Blansko, Brno-Maloměřice – Adamov, Lipník nad Bečvou – Drahotuše, Polom – Suchdol nad Odrou a Dětmarovice – Petrovice u Karviné – státní hranice.

Úsek mezi Chocní a Ústím nad Orlicí je dnes kvůli trasování podél Orlice nejpomalejším na koridoru mezi Prahou a Ostravou. SŽDC tu chce postavit úplně novou trať, která by spojení napřímila dvěma dlouhými tunely. Toto řešení prověřuje aktuálně zpracovávaná studie proveditelnosti, ve které se porovnávají různé varianty a jejich ekonomická návratnost. Studie proveditelnosti by měla být zpracována do konce roku 2018.

Podle ředitele odboru strategie SŽDC Radka Čecha ale aktuální výsledky zkoumání trasy ukazují, že k napřímení nemusí vůbec dojít. „Podrobnější geologické průzkumy ukázaly, že v trase tunelů jsou velké zásoby podzemních vod, což zejména v této době může přinést velké komplikace pro schválení trasy z pohledu vlivu na životní prostředí,“ řekl Čech.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Démon
Host
Démon

Tento článek je pro zasmání ne? Zbastlené 3 věci dohromady 🙂

David
Host
David

Ach jo.
Vim, ze se to musi nekdy delat…ale musim do Bratislavy 2x do mesicu.
Vi nekdo jaky to bude mit dopad (zpozdeni/uplne vyluky?)
Dik, David

Elb
Host
Elb

Pro mezinárodní vlaky tipuji na průjezdu zpoždění tak 10 minut maximálně a ne na šileně dlouho, tohle se taky ještě dá při cestě do Prahy nebo natož Blavy pěkně pokrátit..

JiP
Host
JiP

Ono v tomto useku by to chtelo byt mnohem odvaznejsi a resit ten problem trochu s vizi do budoucna. Jak mnozi napsali usek Chocen-CT-odbocka Parnik je dvojkolejny usek spojujici dve dvoukolejne trate z obou stran coz bude vzdy tvorit hrdlo na trati a problem. Co na to jit velkoryse a trat pro osobni dalkovou a expresni nakladni dopravu odklonit jiz v CT jiz v rozpletu na Parniku (a to by slo diky zarezu trate velmi snadno) a vybudovat novou trat, ktera se na stavajici napoji az nekde za Chocni. Stavajici trat Usti-Chocen modernizovat ve variante kratkych tunelu. Toto je podle… Číst vice »

BoH
Host
BoH

Toto není špatný nápad, za několika předpokladů:
1) Nebude se stavět VRT, protože VRT problém s kapacitou trati vyřeší.
2) Najdete trasu, kudy přes tuto kopcovitou krajinu vést trať.
3) Vybraná trasa nebude problematická z geohydrologického hlediska.

JiP
Host
JiP

1) VRT nejmene dalsich 30 let spolehlive nebude
2) Dodnes jsem nepochopil onu neprekonatelnou mantru ceske kopcovite krajiny, v jinych mnohem kopcovitejsich a hornatych zemich to kupodivu jde a pokud toto vzdame i na nejvytizenjesi trati v CR, tak na zeleznici radeji rezignujme
3) Hydrologicke pomery lze resit, kdyz je vule.

BoH
Host
BoH

1) Nová trať také dříve než za 15 let nebude.
2) To není mantra. To jsou peníze. Až budete schopen dát do dopravy ročně například o 100 mld více, nebude problém stavět velkolepější projekty.
3) Jak? Tu vodu přenesete?

JiP
Host
JiP

To je o prioritach a hospodareni. Toto by v soucasnosti mela byt investicni akce pro ceskou zeleznici, ktera by mela mit jednu z nejvyssich priorit . Evropske fondy do dopravy se v podstate utraceji mnohdy za blbosti jenom aby se utratily. Tato trasa by zavodnena uzemi okolo Orlice uplne minula.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Mnohem větší prioritou je novostavba (rychlé) trati Praha(-Radotín = ?) – Hořovice, a ani ta nemá a ještě určitě hodně dlouho nebude mít naději na realizaci …

BoH
Host
BoH

Jistě je to o prioritách. Dotace jsou sice mocné, ale ne všemocné (žádosti o dotační programy musí splňovat přesně definovaná kritéria). A když tedy pomineme peníze z EU, tak kde byste tedy ty peníze na tu Vaši vizi vzal? Zvýšil byste deficit rozpočtu o třeba těch 100 mld Kč každý rok? Nebo byste sebral peníze učitelům a důchodcům? Nebo kde jinde?

Já
Host

Babišovi a jeho dotačním podvodům. ;o)

K.S.
Host
K.S.

1) Pořád máme větší naději na 20km novostavby než na 200km novostavby. 2)Počkejte, až do nedávné doby to opravdu vypadalo na dost značný strach z tunelů, dokonce tak zůstává na koridoru kolem Svitavy výrazné omezení za Doubravicemi. 3)Ve světě se staví i v horších podmínkách a daří se to zvládnout, otázkou je cena. Možná by ale bylo lepší, přece jenom to má být hlavně pro osobní dopravu, dovést koleje k vedle sebe k Dlouhé Třebové a tam začít prudké stoupání 17-20 promile, po svahu údolí na kótu asi 430m.n.m, překonat je vysokým vidaduktem a následně zase zahájit sestup k Chocni.… Číst vice »

Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

Tohle považuji za dost nereálné,že by úsek Č.Třebová-odb.Parník-Brandýs -Choceň by 4 kolejný.Za dobrou ivestici považuji nové přemostění mezi Dlouhou Třebovou a odb.Parník (narovnání tratě),nové přemostění v Ústí n.Orl. na českotřebovském zhlaví (narovnání tratě a značné zvýšení rychlosti) a dále,v Ústí n.Orlicí u „nové výpravní budovy“ je ještě mezi 1.nástupištěm „rezerva“ pro 1 staniční kolej pro ev.předjetí rychlíků vyšší kvality pro případ narušení GVD.

JiP
Host
JiP

Č.Třebová-odb.Parník-Brandýs -Choceň by nebyl 4 kolejny ale 2 dvoukolejne trate, jedna nova dvojkolejna Parnik za Chocen pro expresni rychlou dopravu a jedna dvojkolejna kopirujici s drobnymi prelozkami soucasnou stopu do Chocne, kde nakladni vlaky odboci na novou dvoukolejku na Tyniste-HK-Pha a tim v celem useku CT-Pha kompletne oddelite nakladni dopravu od osbni dopravy na 1. koridoru. Nakladni vlaky by se takto mezi CT-Pha nepotkaly s extresy na 1. koridoru ani na jedinem kilometru trati.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Jako pustá teorie je to hezké, ale nedovedu si představit ani to, že by to nějaký modelářský superspolek byl schopen to postavit jako model (nejspíše v „Zetku“, protože už i v měřítku „N“ by se to asi nikam celé rozumně nevešlo) – natož pak „v reálu“ …

Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

Nezlobte se,ale považuji tohle řešení za nereálné….Vždyť nejsme schopni modernizovat(elekrifikovat) železniční trať Praha -Kladno s odbočkou na pražské letiště…O tomto projektu se mluví také už 30 let a skutek utek

JiP
Host
JiP

Ono v tomto useku by to chtelo byt mnohem odvaznejsi a resit ten problem trochu s vizi do budoucna. Jak mnozi napsali usek Chocen-CT-odbocka Parnik je dvojkolejny usek spojujici dve dvoukolejne trate z obou stran coz bude vzdy tvorit hrdlo na trati a problem. Co na to jit velkoryse a trat pro osobni dalkovou a expresni nakladni dopravu odklonit jiz v CT jiz v rozpletu na Parniku (a to by slo technicky velmi snadno diky trati v zarezu) a vybudovat uplne novou trat, ktera se na stavajici napoji az nekde za Chocni. Stavajici trat Usti-Chocen modernizovat ve variante kratkych tunelu.… Číst vice »

K.S.
Host
K.S.

Pokud si někdo vzpomínáte na loňský článek na zelpage, tak se současná trasa přidává k maximální variantě jako trasa pro nákladní dopravu a zastávkové vlaky, rychlíky a mezinárodní vlaky mají jezdit tunelem. Takové úpravy popsané v zadávací dokumentaci, asi moc zvýšení kapacity nepřinesou, to by se musela protáhnout výtažka z Chocně až do MuN, nízká rychlost kterou mohou dosáhnout všechny vlaky je pro tento přetížený úsek výhodou. Kdybyste, vy co se hrozíte zdí, podívali do dokumentace, tak si všimnete že jsou to zdi o pár stech metrů délky, takže žádná korytorizace. Problém je ale pořád nízká kapacita, ono přece jenom… Číst vice »

Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

No,musím se nad těmito nápady trochu pousmát a nehodlám se před spaním rozčilovat…..Takže možná krásný úsek trati kolem Orlice zmizí v „tunelu“…ona ta rychlost také není vše..I když beru fakt,že oblouk trati u zast.Bezpráví brání zvýšení rychlosti.O zmíněných tunelech se mluví už cca 20 let.Beru i tu modernizaci žst.Brandýs n.Orlicí,aby cestující nemuseli vystupovat ve směru od Chocně někde na výhybkách.I když mezi Brandýsem a Chocní modernizace proběhla položením nového svršku,nikdy se v tomto úseku nebude jezdit rychlostí 160 km…V úseku Ústí n.Orlicí-Choceň byly zatím zrekonstruovány železn.mosty přes Tichou Orlici.Nad čím se ale musím pousmát,je v článku popsán záměr „modernizovat“úsek Brno… Číst vice »

Juraj Kováč
Host
Juraj Kováč

Pavle, váš komentář jsem zrovna četl při průjezdu Bezprávím a musím konstatovat, že rychlost opravdu je vše, pokud má být železnice atraktivní a konkurenceschopná. Krajinou se tady argumentovalo už mnohokrát, ale pokud máte ten úsek projetý nespočetněkrát a čas ve vlaku využíváte na práci, tak vám výhled z okna ten pomalý rozdrncaný úsek nevynahradí.

Milan
Host
Milan

Pokud čas ve vlaku používáte k práci, jistě není podstatné jestli pojedete o tři minuty víc nebo míň a ostatní si jinak fádní cestu zpříjemní pěkným výhledem. Pokud varianta s tunely za miliardy z veřejných peněz bude definitivně u ledu, je to jedině dobře.

Rado
Host
Rado

Re. Milan
Zapomínáte na kapacitu trati.
Pokud nebude budoucí vrt Praha – Brno uzpůsobena i pro nákladní dopravu, tak ten tunel budete potřebovat stejně.

Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

Děkuji za připomínku,jistě,každý má svůj názor….jen bych si dovolil malou připomínku.Před cca 2-ma lety se částečně modernizovala trať 340 Brno hl.-Veselí n.Mor.,v úseku Brno Slatina-Blažovice-Slavkov u Br.-Bučovice.Z původní rychlosti 80 km se právě položením nového železn.svršku VOSSLOH (se svěrkami Skl24 a Skl14) mohla zvýšit traťová rychlost v některých úsecích na 100 km/h.Např. Slavkov u Brna-Marefy-Bučovice-Nesovice.Trať je také v obloucích a právě tento svršek umožňuje jak větší rychlost a také tišší jizdu.Dnes jsou téměř všechny osobní vozy (s výjimkou „koženek“ z NDR)opatřeny kotoučovou brzdou ,jakož i zhruba polovina HV.Hluk dělají samozřejmě vozy nákladní s klasickou špalíkovou brzdou….Domnívám se tedy,pokud by v… Číst vice »

Asdf
Host
Asdf

Tak hlavně, že tam vyrostou 3 metrové protihlukové stěny. Kdy už tahle demence skončí…
Pak se z jízdy malebnou krajinou stane jízda betonovým korytem, která akorát lidi od cestování vlakem víc odradí.

Martin
Host
Martin

No, uz to nebude nejmalebnejsi cast…
Ja porad nechapu, ze to tem lidem co tam bydli nevadi, ze jim tam vyrostou 3m zdi co riznou krajinu vejpul… ted tam zadne steny nejsou a trat je hlucna, po rekonstrukci bude trat mnohem tissi, stavek tam jeste zdi je nesmysl…

Štěpán
Host
Štěpán

Zcela souhlasím. „Protihlukové“ stěny jsou zcela k ničemu, hluk snižují jen minimálně, ale negativních vlivů je ve skutečnosti daleko víc, než „jen“ hyzdění naší krásné krajiny. Pokud se trať dobře zrekonstruuje, dají tam kvalitní kolejový svršek a budou se o něj dobře starat a pravidelně ho udržovat, tak hluk ze železnice bude mnohem nižší, než když tam postaví železobetonové zdi. A bude to i efektivnější řešení, protože pak bude skutečně vznikat méně hluku (zdi rozhodně jeho vzniku nezabrání, jen jeho malou část odrazí). Nejhorší je, že i přes protesty místních (těm to většinou vadí, kdo by taky chtěl mít u… Číst vice »

Grossák
Host
Grossák

Zdi jsou sice hnusné, ale velmi účinné. V tom se mylíte. Zdi nevznikají z popudu betonové lobby, ale na základě hlukové studie, která musí prokázat splnění hygienických limitů. A ty jsou v Česku přísné. Stanovuje je nařízení vlády. Bez splnění limitů nedostanete kladné vyjádření HS ke stavbě.
Pokud chcete limity změnit, je třeba apelovat na ministerstvo zdravotnictví.

Petr. HK
Host
Petr. HK

A v tom je právě ten problém: Zdi nevznikají z popudu betonové lobby, ale na základě hlukové studie, která musí prokázat splnění hygienických limitů. A ty jsou v Česku přísné. Stanovuje je nařízení vlády. Bez splnění limitů nedostanete kladné vyjádření HS ke stavbě. Jestli nejsme v ČR papežtějští než papež a situaci si nekomplikujeme anebo si ji schválně komplikujme-viz betonářská lobby.

Martin
Host
Martin

Ano je, pro zeleznici a obecne kolejovou dopravu jsou prisnejsi normy nez treba pro dalnice a silnice, … tristni to bylo v Praze, kdy po rekonstrukci nemohli tramvaje na nove zrekonstruovanou Belehradskou, ale dieslove autobusy by normy splnily, coz bylo tak absurdni, ze to Praha musela resit…

Rado
Host
Rado

Re. Grossák Asi je někde, něco špatně. Německo má tuším 69 decibelů ve dne a 59 v noci. Rakousko si myslím taktéž. U Švýcarska je to snad ještě více. Zkrátka chci jen říci, že HS by se snad měla ke stavbě vyjadřovat až v době zkušebního provozu, nebo ne? DB netz postaví, opraví žel. trať. Tam kde si je zadavatel a projektant stopro jistí, že hlukovka nevyjde, tak tam protihlukovky šoupnou. Jinak vše řeší až později. Dosti často se totiž ukáže, že poté co se nový úsek tzv. zajede, přebrousí, sednedne si, tak i v obydlených částech nejsou zdi vůbec… Číst vice »

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Ad „V podstatě nabývám dojmu, že v ČR, někdo VELMI ŠPATNĚ pochopil hlukovou směrnici a navíc ji tak trochu obrátil naruby. Nevím jestli je to nepochopením, šlendriánstvím nebo dokonce záměr.“: To není ani tak „nepochopením, šlendriánstvím nebo dokonce záměr“, ale především prostou lidskou leností: proč by si přece někdo měl přidělávat problémy a přemýšlet v souvislostech, když je jednodušší jen odkázat na nějakou normu, navíc bez toho, že by se nejdříve vyzkoušelo, jaká je realita po „optimalizaci“ trati, a teprve podle v praxi naměřených hodnot hluku rozhodovalo o patřičných protihlukových opatřeních?. A ještě na něco se (možná vědomě a cíleně)… Číst vice »

Jan
Host
Jan

Takže po 25 letech zase stejný paskvil na nejpáteřnější trase? tím myslím ty ostatní úseky. Opět bez výjezdových kolejí v zastávkách. (os blokující koridor). Nádraží, kde vedle peronú jezdí nákladní vlaky. A pouze 160 km/h místo 190? Přejezdy a podobně?

a8n
Host
a8n

Chtěl jste napsat pouze 85 km/h. 160 km/h má být jen na 2,5 km před Brandejsem.

To
Host
To

Pokud postaví dva tunely, řekl bych že 160 bude max pro pendolina. Pokud zmodernizují ve stávající stopě, rychlost se zvýši max tak na 100 a vznikne další paskvil… co čekat od SŽDC. Úplně best of by byla nová trať Sruby – UO (mimo Choceň). Vznikla by tím úplně rovná trať prakticky v úseku PA – UO, kde by se dal ojezdit krásně 200 – 230 km/h

Jan
Host
Jan

Tak tím až 160 a naklápěcí soupravou se výborně argumetuje asi pro EU. Protože, kdyby narovinu napsali, že staví trať na 120 130 na páteřních koridorech. Tak by jim asi žádné prachy nedala.

Elb
Host
Elb

230 kolem nástupišť moc nejde, vypočítejte časovou úsporu pro rozdíl na 160 vs 200 na 50 km, prosím.

JZ
Host
JZ

Elb: 3 min 45 s

K.S.
Host
K.S.

50?? Celý úsek bude mít tak maximálně 15.

Martin
Host
Asdf
Host
Asdf

Rachot to ale dělá šílenej

Martin
Host
Martin

No v japonsku je to v kryte stanici, takze tam se to rozleha pekne, v usa jsou to lokomotivy a vagony a tesne u vlaku…. vsimete si cekajicich lidi, vlak prosvisti za nekolik vterin a pak je klid..

Michal
Host
Michal

Může autor vysvětlit, kde vzal oněch 160 km*h-1?

Lukáš Schwarz
Host

Dobrý den, existuje nějaký odhad jízdní doby mezi Prahou a Ostravou po opravě (modernizaci) všech úseků?nebo aspoň časové úspory mezi Chocní a Ústí. Děkuji .

železničář v dopravě
Host
železničář v dopravě

Záleží na konkrétní podobě nové trasy: mezi Chocní a Ústím nad Orlicí je možná úspora jen v řádu jednotek minut.

Elb
Host
Elb

Nejvíc by to asi zrychlil menší počet vlaků na trati, ale bez zastavení v Libni, po modernizaci zbytků nádraží a tohoto úseku, je řekl bych 2 hodiny a 45 minut pro Pendolino dost reálných.

poiuz
Host
poiuz

Tak ono to jde stíhat za 2h45min už ted´…

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Uvedený úsek je součástí 1.koridoru. Toho, který se začal rekonstruovat kolem roku 1995. Po 20 letech stále není hotov. Dalšího komentáře snad není třeba.

Nebo možná je: mezi další uvažované úseky na modernizaci patří Brno-Blansko. Na _zrekonstruovaném_ úseku 1.koridoru.

Odpadlik
Host
Odpadlik

SZDC uvazuje o modernizaci useku Brno-Blansko? To jako vazne?

BoH
Host
BoH

Odpadlik: No ve článku se píše, že ano. Otázka je, jak to chtějí provést.

Radim Cenek
Host
Radim Cenek

Ano, vážně. V Adamově chybí peron, takže zastavující vlaky směr Brno blokují provoz v opačném směru. V dlouhých mezistaničních úsecích vzniknou tzv. odbočky (fskutečnosti kolejové spojky), aby se při opravách a mimořádnostech nemusela pořád zavádět náhradní doprava (kterou není kudy vést, protože tam z větší části není silnice). On tenhle úsek koridoru vznikl už v 90. letech, kdy si evidentně nikdo nedovedl představit, že by tam ve špičce mohlo za hodinu jezdit 7 párů vlaků osobní přepravy, a že nákladním dopravcům se nebude chtít zbůhdarma jezdit přes kopec, když existuje trať kolem vody.

Vladimír Bílý
Host
Vladimír Bílý

Obávám se, že Vmax 75 zde zůstane navždy. Napřímení trasy není reálné. Peronizace Adamova a rozdělení dlouhých mezistaničních úseků je nutnost. V roce 1996 opravdu nikdo nepočítal s takovým provozem. Tenkrát tu jezdily dva osobní vlaky za hodinu, dnes sedm.

železničář v dopravě
Host
železničář v dopravě

Součástí „koridoru“ se trať Česká Třebová – Brno stala m.j. i proto, že ve 2. polovině minulého století bylo nutno opravit tunely mezi Brnem a Blanskem, z nichž jeden (tuším, že v roce 1968 nebo 1969) dokonce „spadl“, a v souvislosti s tím byl opraven a částečně zmodernizován v podstatě celý úsek mezi Brnem a Blanskem – takže část budoucího „koridoru“ byla hotová vlastně v předstihu a bylo to i levnější a rychlejší, než rekonstruovat na „koridor“ trasu přes Českomoravskou vrchovinu (kudy pak dlouhé roky úspěšně jezdily i EC vlaky, když pokračovaly práce na dalších částech „koridoru“ mezi Českou Třebovou… Číst vice »

Já
Host

Hm, to mi není pak jasné, proč tam v roce 1997 postavili několik zcela nových mostů.

coudy
Host
coudy

Tak na nejmalebnější trati vzniknou třímetrové stěny jak úžasné.

Romanero
Host
Romanero

Před 15 lety bylo pozdě.

Btw „problém v této době“? Nedávno vyšel článek, že podle hydrometeorologů jsme v sice suchém dílčím období ale jinak dlouhodobě vlhké éry.

BoH
Host
BoH

No vidíte. O to je to větší problém, až se dostaneme do té suché éry 🙂

Alibaba
Host
Alibaba

cituji: „Ty po většině úseku kvůli špatnému stavu trati dosud musí jezdit rychlostí 80-120 kilometrů za hodinu,…“
Tohle je špatně. Vlaky jezdí pomalu kvůli špatným směrovým poměrům. Kdyby byl ještě špatný stav trati, jako třeba v minulosti po povodních, tak se jezdí třeba 20km/h.

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

Chtělo by se dodat špatné směrové poměry pro současnou potřebu 🙂 Stačí vzpomenout na současné tunely u Ejpovic. „Tunel“ to tedy je. Z vysoutěžené ceny 3,97 mld. je po vícepracích cena přesahující miliard 5 a aby navýšení ceny nepřekročilo v době podepsání smlouvy povolených 30%, tak se osvětlení tunelu za 138 mega dělá „mimo“, a ještě se to „vokecá“, aby nám to „sežrali i s navijákem“, což bylo zveřejněno i zde https://zdopravy.cz/tunely-ejpovice-se-prodrazi-cena-uz-prekrocila-pet-miliard-osvetleni-se-soutezi-zvlast-7705/ Tady tomu nečekám jinak, stejně jako v případě NeŠe – na jihu sice vyjma R/Ex skoro nic po kolejích nejezdí, ale pár minut úspory za předpokládaných 11 mld.,… Číst vice »

on
Host
on

Alibaba má pravdu omezení rychlosti není kvůli technickému stavu tratě,ale kvůli směrovým poměrům. 20 km/hod tam bývalo přes most u Bezpráví.

poiuz
Host
poiuz

V Číně postaví 200km VRT za 20 měsíců, ale u nás se za tu dobu neuděla ani studie proveditelnosti… Nakonec to dopadne tak, že to nechají být.

Alibaba
Host
Alibaba

Pokud k tomu budete akceptovat čínský plat, právo a přístup k životnímu prostředí, tak by neměl být problém.

Jen tak
Host
Jen tak

To je vyhoda “represivniho” rezimu. Okoli se na nic nepta, a kdyz strana zaveli “stavet”, tak se stavi.

I kdyz me pomalost projekce a realizace liniovych staveb v Evrope stve, tak pokud bych si mel vybrat, budu radeji zit v soucasne evrope, nez v soucasne cine.

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

Takhle to v Číně ale nefunguje, jakože „strana a vláda“ zavelí, jste mne pobavil 😀

Jen tak
Host
Jen tak

Samozrejme, ze to tak fungune.

U nas stavby dlouho trvaji kvuli zivotnimu prostredi, protestum kdejakejo joudy, problemum s vykupy.

V cine nic takoveho neexistuje.

Asdf
Host
Asdf

Nevím, co vás na tom pobavilo, evidentně neznáte současné reálie Číny. Právě že takhle to v Číně funguje a funguje to tam pod vedením Xi Jinpinga čím dál víc, protože se Čína v podstatě navrací opět k stavu, kdy jse vše pod kontrolou a přímým vedením strany. Doporučuji pročítat články např. na sinopsis.cz

Jeden za všechny: https://sinopsis.cz/vychod-zapad-jih-sever-i-stred-strana-ridi-vse/

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

A kdo za Sinopsis.cz opravdu stojí my taky napíšete? Otištění v Reflexu mluví samo za sebe 😀 Nicméně, mnohým by se takový přístup hodil i zde, když to tak na těch diskusních fórech sleduji, tak co se Vám na tom nelíbí 😀 ? Ono, až se ale státní instituce budou chovat právě ne takto po komunistickém vzoru, ale demokraticky, bude přístup i těch, kterých se stavba toho či onoho týká, chovat jinak. Aneb jásám dokud se mne to osobně nedotkne a když se to dotkne souseda, ještě z toho mám škodolibou radost, že? Takže, ano, klidně si tu postavte dálnici,… Číst vice »

Asdf
Host
Asdf

WTF?? Za prvé nevím, co bych vám měl psát, kdo za sinopsis opravdu stojí. Jestli vy si myslíte, že je to někdo jiný, než co má uvedeno přímo v hlavičce, tedy Ústavu Dálného východu FF UK (u některých článků máte i přímo autora), pak je to váš problém. Já k tomu nemám co dodávat. Nicméně jestli tento fakt má jako zpochybnit hodnověrnost informací zde uvedených, pak jste úplně mimo, protože tyto informace jsou docela snadno ověřitelné z mnoha zahraničních , často i přímo čínských zdrojů, na které články na sinopsis často odkazují. Za druhé ač nejsem zrovna spokojen s rychlostí,… Číst vice »

Martin Chovanec
Host
Martin Chovanec

Nevím, jak Čína.
Ale o víkendu byl v televizi pořad o velkých projektech a projektantka pracující na přípravě tunelu Dánsko-Německo potvrzuje, že v autoritativních režimech jde všechno rychleji. Někdy dokonce padne rozhodnutí přímo na schůzce.
Upozorňuji, že rychleji ne vždy znamená lépe.

BoH
Host
BoH

Jak tady píší ostatní, je to něco za něco. Přes rychlou výstavbu VRT bych v Číně žít nechtěl. Vy ano?

Pavel
Host
Pavel

Čína je extrém, ale přijde mi to, že i v řadě evropských a okolních států se daří rychlejší tratě stavět výrazně lépe než u nás.

BoH
Host
BoH

To ano, ale u nás je jedna z nejnižších mír chudoby na světě. Prostě, něco za něco. Každý „investuje“ do něčeho jiného.

Asdf
Host
Asdf

Jenže v Číně na té stavbě pracuje minimálně 10 krát tolik lidí na jeden kilometr a pracovní dobu mají od nevidím do nevidím. Pracovní síly mají v Číně stále nadbytek a stále je především v dělnických profesích platí na evropské poměry směšnou mzdou. Tyhle podmínky jsou v Evropě nereálné a nerealizovatelné. Je potřeba věci vidět v celkovém obrau a kontextu daného státu, pak z toho člověk nededukuje zkratkovité závěry .

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll